Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Spotkaj się z Anne Applebaum i posłuchaj o jej najnowszej książce „Czerwony Głód”

Pierwsze spotkanie z Anne Applebaum już 27 lutego w Warszawie.

fot.Albert Zawada/materiały prasowe Pierwsze spotkanie z Anne Applebaum już 27 lutego w Warszawie.

Już 28 lutego na księgarskie półki trafi nowa książka Anne Applebaum pod tytułem „Czerwony Głód”. Z tej okazji w Warszawie (dwukrotnie), Gdańsku i Lublinie odbędą się spotkania, gdzie będzie można posłuchać, co autorka ma do powiedzenia na temat jednej z największych tragedii XX wieku.

Harmonogram spotkań:

27 luty (wtorek) godz. 19 – WARSZAWA – Centrum Premier Czerska 8/10 – siedziba Agory, ul. Czerska 8/10 – prosimy o rejestrowanie się na spotkanie na stronie https://anneapplebaum.evenea.pl/. Wstęp wolny. Udział w spotkaniu wezmą Adam Michnik (redaktor naczelny “Gazety Wyborczej) i Wacław Radziwinowicz (wieloletni korespondent “Gazety Wyborczej” w Rosji). Rozmowę poprowadzi Dorota Wysocka – Schnepf.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1405474169579743/

28 luty (środa) godz. 18 – GDAŃSK – Europejskie Centrum Solidarności – Plac Solidarności 1. Rozmowę poprowadzi Wacław Radziwinowicz. Wstęp wolny

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/206440429910722/

1 marca (czwartek) godz. 17 – LUBLIN – Aula im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS, Pl. Litewski 3. Rozmowę poprowadzi Wacław Radziwinowicz. Wstęp wolny

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/162531554374972/

2 marca (piątek) godz. 18 – WARSZAWA – Dom Ukraiński, ul. Zamenhofa 1. Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Stryjek, historyk i politolog. Wstęp wolny

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/408057499628584/

***

Na Ukrainie, „spichlerzu Europy”, w latach 1931-33 umarło z głodu 3 mln ludzi. Mieszkańcom okradzionym przez stalinowskich rabusiów ze wszystkiego co można, uznać za żywność, została tylko trawa, kora drzew, psy, koty, ciała dzieci, mięso sąsiada, jeśli udało się go podstępnie zabić.

Najnowsza książka Anne Applebaum "Czerwony głód", która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Agora, opowiada o wielkim głodzie na Ukrainie, uznawanym za stalinowskie ludobójstwo.

Najnowsza książka Anne Applebaum „Czerwony głód”, która ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa Agora, opowiada o wielkim głodzie na Ukrainie, uznawanym za stalinowskie ludobójstwo.

Taką klęskę można było zorganizować, jedynie realizując szczegółowo opracowany zbrodniczy plan. Stalin taki plan miał. W 1929 roku zabrał się do kolektywizacji rolnictwa. Szczególnie trudno było zapędzić do sowchozów lub kołchozów ukraińskich chłopców. Gospodarz Kremla postanowił ich zniszczyć, mówiąc językiem bolszewików, „jako klasę” i zagłodzić.

Applebaum znakomicie i wnikliwie opisuje mechanizmy tej zbrodni Stalina, która swym rozmachem ustępuję tylko Holokaustowi, ale okrucieństwem i perfidią zrównuję się z tym, co zrobił Hitler.

Wacław Radziwinowicz

Applebaum rozpoczęła pracę nad „Czerwonym Głodem” dawno temu i nie łączy jej z obecną rosyjską okupacją Ukrainy. Jednak wiedza o głodzie pomaga wyjaśnić postawy rosyjskich przywódców. Kreml usprawiedliwił rosyjską inwazję twierdzeniem, że naród ukraiński nie istnieje. Dawna polityka niszczenia narodu przekształciła się w powszechne twierdzenie, że naród nigdy nie istniał. Bądźmy pewnie, że Rosja nie jest Związkiem Radzieckim i dzisiejsi Rosjanie mogą sami zdecydować, czy zaakceptują stalinowską wersję przeszłości. Aby realnie mieć taki wybór, powinni zrozumieć swoją historię. To jeszcze jeden ważny powód, aby być wdzięcznym za tę niezwykłą książkę.

Timothy Snyder

Kup książkę z rabatem na empik.com

"Czerwony Głód" Anne Applebaum możecie kupić z rabatem w księgarni Empik.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.