Ciekawostki Historyczne

Wielkie osiągnięcia człowieka, ale i największe porażki ludzkości. Od epoki kamiennej aż po skonstruowanie bomby atomowej. Wszystko to w Krótkiej historii świata Ernsta H. Gombricha, autora bestselleru O sztuce.

Gombrich w zaledwie czterdziestu krótkich rozdziałach prowadzi opowieść we właściwy sobie, błyskotliwy i fascynujący sposób, a najważniejsze w niej stają się nie daty i fakty, ale towarzyszące im doświadczenia człowieka, z każdym wiekiem nowe.

W 1935 roku E.H. Gombrich – mając doktorat z historii sztuki i żadnej szansy na podjęcie pracy – napisał na zamówienie wydawcy historię świata dla młodszych czytelników. Dokonał tego dzieła w sześć tygodni! Książka wkrótce ukazała się w Wiedniu i szybko odniosła sukces, a z czasem doczekała się przekładów na 27 języków i stała się popularna na całym świecie – podobnie jak fundamentalne dzieło Gombricha – O sztuce.

U schyłku życia autor uaktualnił i przeredagował Krótką historię świata i tę wersję, poprzedzoną przedmową jego wnuczki Leonie Gombrich, oddajemy do rąk czytelników.

Co odróżnia dzieło Gombricha od innych książek podejmujących próbę opisania dziejów świata? Autor opowiada historię człowieka od epoki kamiennej po skonstruowanie bomby atomowej, wplatając do niej wątki wojen i podbojów, wielkich dzieł sztuki, przekraczania granic wiedzy i obejmowania rozumem coraz to nowych obszarów. Jego opowieść koncentruje się nie na datach i faktach, ale na zgłębianiu doświadczeń człowieka, z każdym wiekiem wciąż nowych, jest swoistym przewodnikiem po osiągnięciach ludzkości, niepomijającym jednak słabości i porażek.

Ta książka jest dziełem przepełnionym humanistyczną wrażliwością, błyskotliwym i nieprzemijającym. Można by rzec, że wyjątkowym jak każde dzieło, które wyszło spod pióra Gombricha.

Kup książkę z rabatem na empik.com:

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.