Czy Stalin bardziej interesował się ogrodnictwem niż państwem? Czy rzeczywiście kazał zabić Kirowa? Dlaczego rozpętał piekło na ziemi? Teraz znamy odpowiedzi. Wgląd w prywatne zapiski dyktatora, ale też świeżo ujawnione moskiewskie tajne akta to najważniejsze atuty "Nowej biografii" Stalina.

Z pasją czyta protokoły z przesłuchań. Pisze szczegółowe scenariusze pokazowych procesów. Otaczają go pochlebcy gotowi wykonać każdy jego rozkaz. Ci sami ludzie nie robią nic, sparaliżowani strachem, gdy w marcu 1953 roku umiera w samotności. Ostatnie godziny dyktatora stają się punktem wyjścia najnowszej biografii sowieckiego przywódcy.
Wybitny rosyjski historyk Oleg Khlevniuk sięga jako pierwszy po 400 ulubionych książek Stalina z jego odręcznymi notatkami, dziesiątki tysięcy raportów, dzienniki wizyt w jego biurze na Kremlu. Zawartości niedawno odtajnionych moskiewskich archiwów nie znajdziesz w żadnej innej książce. Jak sam mówi:
Przez ponad dwie dekady studiowałem życie tego człowieka oraz logikę i powody leżące u podstaw jego działań. Paradoksalne zwroty w najnowszej historii Rosji, które mają miejsce w ostatnich czasach, sprawiły, że moje badania zyskały więcej niż tylko naukowe znaczenie.
A co mówią o tej książce światowej sławy badacze Stalina i stalinizmu?
Zniewalająca, błyskotliwa i przełomowa. Ta książka potwierdza, że Khlevniuk jest prawdopodobnie najwybitniejszym żyjącym znawcą tematyki związanej ze Stalinem. Obowiązkowa lektura.
Simon Sebag Montefiore, autor Dworu czerwonego cara
Nikt na świecie nie wie o wewnętrznym funkcjonowaniu sowieckiej władzy za czasów Stalina więcej niż Oleg Khlevniuk. Stalin. Nowa biografia to książka pięknie i pomysłowo skomponowana, głęboko moralna i przystępnie napisana. Będzie punktem odniesienia dla wszystkich przyszłych biografii Stalina. Arcydzieło.
Jan Plamper, autor Kultu Stalina. Studium alchemii władzy
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.