Ciekawostki Historyczne

Stefan Wyszyński (1901-1981)

Stefan Wyszyński

Kardynał i prymas Polski, błogosławiony Kościoła katolickiego. Jest nazywany Prymasem Tysiąclecia. Urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Po latach nauki w Liceum im. Piusa X w 1924 roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w roku 1929 obronił pracę doktorską. W roku 1937 został zaproszony do Prymasowskiej Rady Społecznej.

W czasie II wojny światowej jako kapelan AK posługiwał się pseudonimem Radwan III. W Warszawie prowadził tajne nauczanie dla studentów, a w Laskach w czasie powstania warszawskiego pomagał w opiece nad rannymi w zorganizowanym tam szpitalu. Tuż po wojnie pełnił najpierw funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, a później został przez prymasa Augusta Hlonda nominowany na biskupa lubelskiego. 12 maja 1946 roku przyjął sakrę biskupią.

12 listopada 1948 roku, decyzją Piusa XII, został Prymasem Polski. Natomiast 12 stycznia 1953 został mianowany kardynałem. W tym czasie narastał jego konflikt z władzami PRL. W kontekście ingerencji władz w sprawy Kościoła wydał słynny memoriał „Non possumus”. 25 września 1953 roku został aresztowany. W ciągu 3 lat był więziony w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy. Uwolniono go 28 października 1956 roku.

Zaangażował się w działalność na rzecz demokratycznej opozycji. Wspierał „Solidarność”. Zarówno te działania, jak i prowadzone w kierunku pojednania polsko-niemieckiego sprawiły, że znalazł się na celowniku władz PRL. Szczególnie sprzeciw budziły tutaj słowa z listu do niemieckich biskupów: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Przyczynił się do wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. 12 września 2021 roku został beatyfikowany.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.