Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Władysław Bartoszewski (1922-2015)

Władysław Bartoszewski po 1989 roku zaangażował się w polityke.

fot.Kancelaria Senatu RP/CC BY-SA 3.0 pl Władysław Bartoszewski po 1989 roku zaangażował się w polityke.

Władysław Bartoszewski (1922-2015) – żołnierz AK, powstaniec warszawski, działacz społeczny, pisarz i polityk. Urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Tam też skończył gimnazjum i liceum. Maturę zdał tuż przed wybuchem wojny – w maju 1939 roku.

We wrześniu 1939 roku zaczął pracować dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas łapanki we wrześniu 1940 roku został aresztowany i wywieziony do Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 4427. Przebywał tam do kwietnia 1941 roku, kiedy to został zwolniony, najprawdopodobniej dzięki wstawiennictwu PCK. Na wolności nawiązał współpracę ze Związkiem Walki Zbrojnej. W październiku 1941 roku rozpoczął też studia polonistyczne w ramach tajnego nauczania na Uniwersytecie Warszawskim. Kontynuował je do początku 1944 roku. W tym czasie angażował się w działalność wielu organizacji pomocowych i charytatywnych, między innymi Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wspomagał Delegaturę Rządu na Kraj jako zastępca kierownika Komórki Więziennej Wydziału Bezpieczeństwa i zastępca kierownika Referatu Żydowskiego (obydwie w Departamencie Spraw Wewnętrznych). Współorganizował pomoc dla uczestników powstania w getcie warszawskim. Współtworzył też konspiracyjną prasę, w tym miesięcznik „Prawda”, którego był sekretarzem redakcji, i miesięcznik „Prawda Młodych” (na pozycji redaktora naczelnego).

W ramach ZWZ, a następnie AK, działał przede wszystkim w Biurze Informacji i Propagandy. Brał udział w powstaniu warszawskim. W jego trakcie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych; otrzymał też awans na podporucznika. 7 października 1944 roku wydostał się z Warszawy i przeniósł do Krakowa, kontynuując działalność w BiP KG AK. Do stolicy wrócił na początku 1945 roku.

Po zakończeniu wojny ujawnił swoją działalność w AK i wstąpił do PSL. W latach 1946-1948 oraz 1949-1954 przebywał w komunistycznym więzieniu. Po wyjściu na wolność zajął się publicystyką i podjął przerwane w czasie wojny studia. Nie ukończył ich jednak mimo złożenia pracy magisterskiej, lecz został decyzją rektora skreślony z listy studentów.

W latach 60. otrzymał kolejne odznaczenia za pomoc udzielaną Żydom w czasie II wojny światowej: dyplom Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 1963 roku współpracował z Radiem Wolna Europa, utrzymywał też kontakty z przedstawicielami polskiej emigracji. Między 1973 a 1985 rokiem pracował na KUL. W 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, został internowany. W więzieniu przebywał do wiosny 1982 roku.

W wolnej Polsce zaangażował się w działalność polityczną. Był ambasadorem RP w Austrii, dwukrotnie pełnił też funkcję ministra spraw zagranicznych. W latach 1997-2001 był senatorem. Od listopada 2007 roku zajmował stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmarł 24 kwietnia 2015 roku. Zostawił po sobie bogatą twórczość, obejmującą kilkadziesiąt książek i około półtora tysiąca artykułów.

Dowiedz się więcej o Władysławie Bartoszewskim:

Wokół zwolnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz narosło wiele mitów. Czas je obalić! Na ilustracji fragment okładki książki „Mój Auschwitz”. Koloryzacja: Rafał Kuzak.

Druga wojna światowa | 28.04.2016 | Autor:

L4 z obozu śmierci? Wyjaśniamy dlaczego Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz

Bartoszewski był więźniem o numerze 4427. W obozowym piekle spędził 199 dni, po czym został zwolniony. Wielu osobom wyjaśnienie nasuwa się samo: wyszedł, bo kolaborował. Czy tak było naprawdę?

Ciekawe materiały na temat Władysława Bartoszewskiego z portalu TwojaHistoria.pl:

Władysław Bartoszewski (Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0)

news | 30.10.2017 | Autor:

Kolejny medialny atak na Władysława Bartoszewskiego. Oskarżenia dziennikarza TVP prostuje muzeum Auschwitz

Władysław Bartoszewski już za życia był celem niewybrednych ataków prawicy. Oskarżano go między innymi o kolaborację, wytykano brak formalnego wyższego wykształcenia. Także po śmierci Bartoszewski nie może zaznać spokoju. Tym razem atakuje go prezenter „Wiadomości” TVP, a muzeum…

opinia | 27.04.2017 | Autor:

Czy Władysław Bartoszewski naprawdę był profesorem?

Jego krytycy twierdzą, że przywłaszczył sobie tytuł naukowy, na który nigdy nie zapracował. Apologeci odpowiadają, że cała afera jest czysto polityczną manipulacją. A jak wygląda rzeczywistość?