Ciekawostki Historyczne

Tyberiusz (42 p.n.e. – 37)

Tyberiusz

Cesarz starożytnego Rzymu od roku 14. Był synem trzeciej żony Oktawiana, Liwii Druzylli. 26 czerwca 4 roku Oktawian August formalnie go adoptował. Wcześniej nakazał mu rozwieść się z Wipsanią i ożenić z jego córką Julią. Ona sama została później wygnana przez Oktawiana za niemoralne prowadzenie się. Zmarła na wygnaniu, kiedy Tyberiusz był już cesarzem.

 Sam Tyberiusz jeszcze zanim przejął władzę cesarską uczestniczył w wyprawach wojennych m.in. w Germanii oraz przeciwko Markomanom. W 8 roku wraz z Germanikiem stłumił powstania w Panonii i Dalmacji. Cesarzem został po tym, jak 19 sierpnia 14 roku zmarł Oktawian August. Ten ostatni umieścił go w swoim testamencie, gdyż jego synowie Lucjusz i Gajusz zmarli odpowiednio w 2 i 4 roku. Jako cesarz Tyberiusz był w dużej mierze kontynuatorem polityki Oktawiana.

W roku 22 Tyberiusz wnioskował do senatu, by Druzus, syn jego i Wipsanii, został mianowany trybunem ludowym. Druzus zmarł w 23 roku, prawdopodobnie został otruty. W roku 26 Tyberiusz opuścił Rzym, by już nigdy w nim nie zamieszkać. Osiadł na wyspie Capri. Rządy w Rzymie praktycznie przejął Sejan, prefekt pretorianów, odpowiedzialny za wiele pokazowych procesów i konfiskat majątków. Tyberiusz miał jednak w przyszłości usunąć niepokornego prefekta, który dopuścił się tak wielu nadużyć. 18 października 31 pełen oskarżeń list cesarza odczytał w senacie jego wysłannik Makron, zaś sam Sejan został uwięziony i stracony.

W roku 37 Tyberiusz wyruszył w podróż do Rzymu, lecz już do niego nie dotarł. Po drodze zatrzymał się w Misenum nad Zatoką Neapolitańską, gdzie zmarł 16 marca 37 roku. Jego następcą został Kaligula, którego oprócz swojego wnuka Tyberiusza Gemellusa cesarz uczynił też swoim spadkobiercą.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.