Ciekawostki Historyczne

Marysieńka Sobieska Maria Kazmiera (1641-1716)

Marysieńka Sobieska (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Marysieńka Sobieska (fot. domena publiczna)

Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien

Królowa polska. Maria Kazimiera, zwana na polskim dworze pieszczotliwie Marysieńką, urodziła się w Burgundii, w mieście Nevers znajdującym się pod panowaniem rodu Gonzagów. Z tej rodziny wywodziła się jej wielka protektorka, Ludwika Maria, żona dwóch polskich królów z dynastii Wazów (Władysława IV i Jana Kazimierza). Nad Wisłę przybyła w roku 1645 wraz z dworem swej opiekunki, mając 4 lata. O jej pochodzeniu można znaleźć sprzeczne informacje. Większość źródeł podaje, że była córką Henriego Alberta de La Grange d’Arquien i Franciszki de la Châtre, ochmistrzyni dworu Ludwiki Marii. Część współczesnych spekulowała jednak, że jest ona w rzeczywistości nieślubną córką królowej.

Jako ulubienica władczyni została w 1658 roku wydana za jednego z najpotężniejszych ludzi w kraju – Jana Sobiepana Zamoyskiego, który pozostał wierny królowi w czasie potopu szwedzkiego. Z tego związku miała czwórkę dzieci, które zmarły nie dożywszy dorosłości. Po kilku latach nieudanego małżeństwa, Marysieńka owdowiała. W 1665 roku wyszła za Jana Sobieskiego. Było to nieczęsto spotykane w epoce małżeństwo z miłości, która wyziera między innymi z ich słynnej korespondencji.

Maria Kazimiera Sobieska: królowa Polski

Po elekcji męża Marysieńka została koronowana na królową 2 lutego 1676 na Wawelu. Była orędowniczką interesów francuskich nad Wisłą, a przy tym zabiegała o przywileje dla swojej rodziny we Francji. Po śmierci Sobieskiego w 1696 roku wyjechała z Polski i osiadła wraz z licznym dworem w Rzymie. Później udała się do Francji, jednak Ludwik XIV zabronił jej przebywać w Paryżu i Wersalu. Zmarła w 1716 we francuskim mieście Blois. Ostatecznie jej szczątki spoczęły wraz z ciałem Jana III w katedrze wawelskiej.

Dowiedz się więcej o Marii Kazimierze:

Nowożytność

Jak szlachcianki dbały o urodę?

Polskie szlachcianki (w przeciwieństwie do swych mężów) chciały iść z duchem czasu. Ale życie elegantek w XVII i XVIII…

4 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Niewydolność nerek, otrucie, błąd lekarski czy kiła? Co zabiło Jana III…

W ostatnich latach życia Jan III Sobieski coraz bardziej zapadał na zdrowiu. Nadworni lekarze bezradnie rozkładali ręce, przyglądając się…

26 sierpnia 2020 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Chcesz być piękna jak Marysieńka? Zdradzamy tajniki modnego wyglądu sprzed 400…

XVII-wieczna Miss Polski byłaby niezbyt wysoka, o kobiecych kształtach, bladej cerze z rumieńcami, czerwonymi ustami i śnieżnobiałymi zębami. Talię…

19 maja 2016 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Ciekawe materiały na temat Marii Kazimiery z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe…

Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii?…

25 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.