Maria Dobroniega, Dobroniega Maria
Polska księżna, żona Kazimierza Odnowiciela z dynastii Piastów. Była ruską księżniczką z rodu Rurykowiczów, młodszą siostrą księcia Jarosława Mądrego. Małżeństwo z nią, zawarte w roku 1040 lub 1041, przypieczętowało sojusz z Rusinami, który pozwolił Kazimierzowi ugruntować swoją władzę: świeżo odzyskaną po rebelii poddanych, niszczycielskim najeździe Czechów i wojnie domowej.
Nic nie wiadomo na temat młodości Marii Dobroniegi, istnieje natomiast kontrowersyjna teoria, w myśl której była ona – wspólnie ze swoją siostrą Przedsławą – branką polskiego króla Bolesława Chrobrego.
Związek z nią doprowadził do radykalnych zmian na politycznej mapie Europy: po dekadach zażartych konfliktów Rusini stali się kluczowymi sojusznikami dworu piastowskiego. Można przypuszczać, że Maria Dobroniega przyczyniła się do ściągnięcia posiłków swojego brata, które w 1047 roku pozwoliły rozbić siły mazowieckiego uzurpatora Miecława i ostatecznie ugruntować pozycję księcia Kazimierza. Najpewniej Maria Dobroniega miała też wpływ na decyzję o stałym przeniesieniu faktycznej stolicy państwa do Krakowa.
Maria Dobroniega była matką dwóch kolejnych władców Polski: Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. Przeżyła męża o niemal trzydzieści lat, umierając dopiero za panowania drugiego z synów.