Ciekawostki Historyczne

Józef Stalin (1878-1953)

Józef Stalinfot.domena publiczna

Józef Stalin

Józef Stalin

Radziecki działacz komunistyczny, przywódca i dyktator. Urodził się w gruzińskim Gori jako Josif Dżugaszwili. Edukację zdobywał w szkole cerkiewnej oraz w prawosławnym seminarium duchownym, którego jednak nie ukończył. Od 1898 roku związany ze środowiskami socjaldemokratycznymi. Od 1903 roku członek partii bolszewickiej, kilkukrotnie aresztowany i zsyłany w głąb rosyjskiego imperium. Współorganizator rewolucji październikowej 1917 roku, członek pierwszego sowieckiego rządu (Rady Komisarzy Ludowych). Nieustannie od 1918 do 1953 roku należał do biura politycznego partii komunistycznej, w jej kolejnych odsłonach. W obliczu choroby Włodzimierza Lenina został w 1922 roku wybrany na sekretarza generalnego.

Wykorzystując to stanowisko stopniowo uzależniał od siebie struktury państwa i aparat partyjny. Usunął konkurentów takich jak Grigorij Zinowjew, Lew Kamieniew czy Lew Trocki, we własnych rękach gromadząc pełną, dyktatorską władzę. Odpowiadał za masowe czystki w latach 30., znane pod nazwą Wielkiego Terroru, a także za budowę aparatu represji, którego najsłynniejszym elementem była sieć łagrów wchodzących w skład tak zwanego Gułagu. W 1939 roku Stalin zawarł pakt z III Rzeszą określany mianem układu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego wziął udział w inwazji na Polskę. Współodpowiedzialny za wybuch II wojny światowej. Od 1941 roku, po niespodziewanym ataku Adolfa Hitlera na dotychczasowego sojusznika, znalazł się w obozie państw alianckich. Na skutek zwycięstwa odniesionego nad Trzecią Rzeszą zwasalizował całą Europę Środkową, rozciągając swoje wpływy między innymi na Polskę, Węgry, Czechosłowację, Rumunię, Bułgarię i wschodnie Niemcy. Józef Stalin zmarł 5 marca 1953 roku, oficjalnie na skutek wylewu krwi do mózgu.

Dowiedz się więcej o Józefie Stalinie:

Dwudziestolecie międzywojenne

Więźniów bito tak mocno, że oczy wychodziły im z głowy. Jak NKWD…

W 1937 roku Politbiuro usankcjonowało stosowanie tortur. Wyznaczało też… normy egzekucji. Jak i dlaczego zabijali kaci z wewnętrznego kręgu…

5 listopada 2023 | Autorzy: Simon Sebag Montefiore

Druga wojna światowa

„Towarzysz Stalin nie jest zdrajcą!”. Jak wyglądały przygotowania do największej bitwy…

Moskwa była jednym z głównych celów Niemców podczas operacji Barbarossa. Jednak Stalin odmówił ewakuacji. Był gotowy bronić się do…

1 listopada 2023 | Autorzy: Simon Sebag Montefiore

Druga wojna światowa

„Wysiłek Rosji musi zostać nagrodzony kosztem innych narodów”. Czy konferencja w…

4 lutego 1945 roku rozpoczęły się obrady Wielkiej Trójki w Jałcie na Krymie. Jednak wiele decyzji zapadło jeszcze przed…

22 marca 2023 | Autorzy: Catherine Grace Katz

Ciekawe materiały na temat Józefa Stalina z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Pijany jak… Stalin? Dyktator był alkoholikiem i wciągnął w nałóg cały…

  Józef Stalin nie tylko nałogowo pił alkohol, ale także zmuszał do spożywania napojów wyskokowych swoich partyjnych towarzyszy. Nie…

18 lipca 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Zimna wojna

O swoich zbrodniach mówił, jakby opowiadał… dobry kawał. Spowiedź Józefa Światły

Bezwzględny dygnitarz komunistycznej bezpieki na swoją spowiedź wybrał nietypowy sposób – audycję na antenie Radia Wolna Europa. Tysiące osób…

8 października 2020 | Autorzy: Maciej Danowski

Dwudziestolecie międzywojenne

Tragedia dzieci z Rogowa. Katastrofa lotnicza z 1945 roku

Jadąc wzdłuż wybrzeża, drogą z Kołobrzegu do Trzebiatowa natkniemy na Rogowo, małą miejscowość pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. Na pewno…

12 sierpnia 2020 | Autorzy: Tomasz Bogusz

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.