Ciekawostki Historyczne

Gnejusz Pompejusz Wielki (106-48 p.n.e.)

Gnejusz Pompejusz

Polityk, konsul i wódz w starożytnym Rzymie, czasem określany jako Gnejusz Pompejusz Wielki. Przydomek ten miał otrzymać po tym, jak w 81 roku p.n.e. pokonał w Afryce wojska popularów, a w 79 roku p.n.e. odbył tryumf po tych zwycięstwach. W roku 77 p.n.e. objął dowodzenie w wojnie przeciwko Serotoniuszowi. Zakończyła się ona w roku 72 p.n.e., kiedy Serotoniusz został zamordowany przez swoich oficerów, a Pompejusz i Metellus Pius ostatecznie odnieśli w Hiszpanii zwycięstwo.

 W roku 71 p.n.e. zdążył pokonać resztki powstańców Spartakusa. Pompejusz i Marek Licyniusz Krassus zostali w tym roku wybrani konsulami na rok 70, rozpoczynając swoje rządy od cofnięcia wielu regulacji Sulli. Gnejusz Pompejusz w roku 67 p.n.e. otrzymał za zadanie oczyszczenie Morza Śródziemnego z piratów, z którego wywiązał się rozbijając ich flotę w bitwie pod Koraksejum w Cylicji. W 66 roku dowodził  wojskami rzymskimi w wojnie przeciwko Mitrydatesowi, którego pokonał zajmując Pont. W roku 64 zajął Syrię, a w roku 62 zakończył organizację rzymskiej władzy na Wschodzie.

W roku 60 p.n.e. Gnejusz Pompejusz, Marek Licyniusz Krassus oraz Juliusz Cezar zawarli tajne porozumienie, które stało się później znane jako pierwszy triumwirat. W roku 55 ponownie wraz z Krassusem pełnił funkcję konsula. Został jeszcze wybrany na tę funkcję w roku 52. Skonfliktował się jednak z Cezarem, co doprowadziło do wojny domowej i zmusiło go do ucieczki do Grecji. 9 sierpnia 48 roku p.n.e. wojska Pompejusza zostały pokonane przez Cezara pod Farsalos w Tesalii. Salwując się ucieczką Pompejusz wylądował w Egipcie, gdzie został zamordowany 28 września na polecenie Ptolemeusza XIII, który szykował się wtedy do starcia z wojskami swojej siostry Kleopatry.

Dowiedz się więcej o Pompejuszu Wielkim:

Starożytność

Prawdziwy złoty wiek piractwa. Korsarze starożytnego Rzymu

Pisaliśmy już kiedyś, że opowieści o piratach z Karaibów to mit. Prawdziwy złoty wiek piractwa nastąpił przeszło półtora tysiąca…

21 października 2015 | Autorzy: Daniel Budacz

Starożytność

Czy chciałbyś zostać miliarderem… w starożytnym Rzymie?

Błyskawiczne podboje przyniosły rzymskim elitom niespotykane bogactwo. Tak wielka ilość pieniędzy, dzieł sztuki, niewolników i innych dóbr wywołała nad…

15 października 2015 | Autorzy: Łukasz Kowalczyk

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.