Ciekawostki Historyczne

Edward Gierek (1913-2001)

Edward Gierek, 1980 rok.fot.CC BY-SA 3.0 NL

Edward Gierek, 1980 rok.

Edward Gierek 

Polski działacz komunistyczny, pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, faktyczny przywódca państwa. W młodości górnik, pracował na emigracji, m.in. we Francji. Członek związków zawodowych i Francuskiej Partii Komunistycznej. Od 1946 roku w Polskiej Partii Robotniczej Belgii. Do kraju wrócił na stałe w 1948 roku.

Od 1954 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, w latach 1955-1970 był również I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego tej partii w Katowicach, a od 1956 roku był członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Krwawa pacyfikacja strajków z grudnia 1970 roku doprowadziła do tego, że Władysław Gomułka został przez niego zastąpiony na stanowisku I sekretarza KC PZPR. Już 5 stycznia 1971 roku spotkał się w Moskwie z Leonidem Breżniewem, któremu obiecał odwrót od orientowania się Polski na Zachód.

W tym samym roku postanowiono o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Z kolei w roku 1972 rozpoczęta została budowa Huty Katowice. W historii Polski Gierek Edward zapisał się zawołaniem wiecowym „No to jak, towarzysze, pomożecie?”. Jest kojarzony z wielkimi programami inwestycyjnymi prowadzonymi za uzyskiwane na Zachodzie kredyty. Jego polityka nie podobała się jednak kierownictwu KPZR, a w Polsce w dłuższej perspektywie doprowadziła do wzrostu cen.

W konsekwencji fali protestów, które miały miejsce latem 1980 roku został usunięty ze stanowiska I sekretarza, a rok później z samej partii. Jego stanowisko w KC PZPR przejął Stanisław Kania. W czasie trwania stanu wojennego były już I sekretarz KC został nawet internowany. Nie powrócił już do polityki. W roku 1989 udzielił obszernego wywiadu Januszowi Rolickiemu, na podstawie którego powstała książka Edward Gierek. Przerwana dekada. Zmarł w Cieszynie w roku 2001.

 

Kim był Edward Gierek :

Zimna wojna

Bieszczady w czasach PRL-u

Władze PRL-u w połowie lat 50. postanowiły centralnie ucywilizować najbardziej dziki i tajemniczy rejon naszego kraju. Ile z tych…

12 maja 2025 | Autorzy: Łukasz Modelski

Rok w PRL. Codzienność na kartki

Sztuka życia w PRL.

6 maja 2025 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Polska zima stulecia 1978–1979

Zima w 1978 i 1979 roku była wyjątkowo biała. Polska została pogrzebana pod zaspami: w Suwałkach spadł prawie metr…

23 listopada 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

 

Ciekawe materiały na temat Edwarda Gierka z portalu TwojaHistoria.pl:

Zimna wojna

Śląska mafia. Kim byli technokraci, których rękoma Edward Gierek rządził Polską?

Mistrzowie propagandy, potrafiący wylansować najdumniej brzmiące hasła. Samozwańczy specjaliści od zarządzania i młoda krew w polityce. Kim byli technokraci…

19 listopada 2018 | Autorzy: Zdzisław Zblewski

Zimna wojna

„Budujemy drugą Polskę”. Ulubiony frazes Edwarda Gierka

Hasło tak bardzo przypadło pierwszemu sekretarzowi do gustu, że uczynił z niego główny punkt swojego sukcesu. Dla Edwarda Gierka…

8 stycznia 2018 | Autorzy: Lidia A. Zyblikiewicz

Zimna wojna

Trump zamiast Gierka. Czy taka dekomunizacja obejmie sosnowieckie rondo?

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu przedstawił wojewodzie śląskiemu propozycję, by zmienić patrona sosnowieckiego ronda z byłego I Sekretarza PZPR…

25 października 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka