Ciekawostki Historyczne

Benito Mussolini (1883-1945)

Benito Mussolini

Benito Mussolini

Włoski polityk, lider ruchu faszystowskiego. Urodził się 29 lipca 1883 roku. W młodości dziennikarz związany z pismami socjalistycznymi, w roku 1914 założył dziennik „Popolo d’italia”. Walczył na frontach I wojny światowej. Należał też do Włoskiej Partii Socjalistycznej. W roku 1919 w Mediolanie założył Fascio di Combattimento, czyli tzw. związek walki. Słowo fascio wywodzi się z Imperium Rzymskiego, w którym fasces było symbolizującym władzę pękiem związanych rózg z toporem w środku. Z kolei w 1921 roku założył Narodową Partię Faszystowską. W efekcie marszu na Rzym, a więc zamachu stanu zorganizowanego w październiku 1922 roku, przejął władzę w kraju, a król desygnował go na premiera, natomiast już w 1925 roku we Włoszech została wprowadzona faszystowska dyktatura. 11 lutego 1929 roku podpisane zostały traktaty laterańskie, regulujące relacje z Kościołem.

W roku 1936 rządzone przez Mussoliniego Włochy zakończyły podbój Etiopii, natomiast w 1939 roku zajęta została Albania. W czasie, kiedy trwała II wojna światowa Mussolini był najbliższym sojusznikiem Adolfa Hitlera, z którego państwem 3 lata wcześniej nawiązał współpracę. W dniu 10 czerwca 1940 roku zadecydował o przystąpieniu Włoch do wojny po stronie Niemiec i wypowiedział wojnę Francji i Wielkiej Brytanii.

W lipcu 1943 roku po tym jak Alianci przeprowadzili desant na Sycylii, po raz pierwszy od czasu wypowiedzenia wojny aliantom, zebrała się Wielka Rada Faszystowska. Miano przedyskutować bieżącą, niekorzystną sytuację i podjąć kroki zaradcze. Nieoczekiwanie nawet dla aliantów, z inicjatywy jej przewodniczącego Dino Grandiego Rada postanowiła usunąć Mussoliniego ze stanowiska premiera, odsunięto go od władzy i 25 lipca aresztowano Benito. Po uwolnieniu przez niemieckich komandosów został jeszcze przywódcą marionetkowego państewka na północy Półwyspu Apenińskiego – Włoskiej Republiki Socjalnej. Pod koniec wojny został ujęty przez partyzantów wraz ze swoją kochanką Clarą Petacci, kiedy próbowali zbiec do Szwajcarii. 28 kwietnia 1945 roku oboje zostali rozstrzelani.

Dowiedz się więcej o Mussolinim:

Druga wojna światowa

Kobiety włoskiego ruchu oporu

Również we Włoszech podczas II wojny światowej istniał ruch oporu. Dużą rolę odegrały w nim kobiety. Kilka tysięcy z…

19 sierpnia 2024 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Dwudziestolecie międzywojenne

 „Kobiety są po to, żeby je bić i mieć z nimi…

Nie był szarmancki, uwodzicielski, ani nawet specjalnie przystojny. Mimo to zmieniał kobiety jak rękawiczki. Choć fatalnie traktował kolejne partnerki,…

19 marca 2020 | Autorzy: Maria Procner

Dwudziestolecie międzywojenne

„Szajbus” i syfilityk, który został ojcem faszyzmu. Jak przebiegała kariera Mussoliniego,…

Benito Mussolini ma silną budowę fizyczną, lecz cierpi na przewlekły syfilis. Tężyzna pozwala mu na intensywną pracę. Rano śpi…

14 marca 2020 | Autorzy: Antonio Scurati

Ciekawe Materiały na temat Benita Mussoliniego z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy to kobiety są odpowiedzialne za włoski faszyzm?

Duce słynął z przerysowanych, teatralnych gestów i niespożytej energii. W zdobyciu nieograniczonej władzy pomogły mu trzy wyjątkowe kobiety. Feministki…

29 września 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.