Ciekawostki Historyczne

Attyla wódz Hunów (406-453)

Attyla na obrazie Thana Móra.

Attyla na obrazie Thana Móra.

Attyla

Słynny przywódca Hunów zwany był przez swoich wrogów biczem bożym, ponieważ podbił ziemie należące do obecnych Węgier, Grecji i Włoch, paląc podbite miasta. On i jego starszy brat Bleda przejęli władzę w 434 roku po śmierci ich stryja Ruasa, Attylę interesowało głównie dowództwo nad armią. Do Hunów przybyło w tym czasie poselstwo cesarstwa rzymskiego, efektem rokowań był traktat z Margus nad Morawą. Ofensywy przeciwko obu cesarstwom zostały jednak później wznowione. W międzyczasie w 445 roku po zabiciu brata Attyla stał się jedynym władcą. Według jednej teorii był to wypadek na polowaniu, według innej zabójstwo. Z kolei w trakcie ofensywy z 447 roku najechana została Tracja, zdobyte zostało Naissus. Zaatakowano wtedy nawet Konstantynopol. Po najeździe Hunów wschodni cesarz Teodozjusz II zgodził się zapłacić Hunom 6000 funtów złota zadośćuczynienia, ustalono też roczny trybut w wysokości 2100 funtów.

W roku 450 Honoria, siostra cesarza Walentyniana III, wezwała Attylę, by pomógł jej przejąć zachodnie cesarstwo. Wysłała Attyli pierścionek zaręczynowy, co ten wykorzystał jako pretekst do roszczeń, które zostały odrzucone. W trakcie kampanii na terytorium obecnej Francji w roku 451 (14-20 czerwca), w trakcie której oblegany był Orlean Hunowie zostali odparci na polach Katalaunijskich  pomiędzy Troyes a Metzem. Wojskami cesarstwa rzymskiego dowodził wtedy Aecjusz. W kolejnym roku celem najazdu huńskiej armii stała się sama Italia. Akwileję zburzono, Mediolan zdobyto. Rokowania prowadził wtedy sam papież Leon. Attyla planował następną ofensywę, jednakże „bicz boży” zmarł nagle w 453 roku tuż po swoim weselu z Ildico, księżniczką germańską. Prawdopodobnie był wtedy upojony alkoholem i udusił się krwią spływającą z nosa do gardła. Po jego śmierci imperium Hunów bardzo szybko zaczęło podupadać.

Kim był Attyla? :

Starożytność

Wielkie podboje czy wielkie zbrodnie? Czterech najbardziej krwiożerczych wodzów starożytności

Marzyli o tym, by świat legł u ich stóp. I nie cofali się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel….

25 lutego 2017 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Starożytność

Attyla. Pierwszy terrorysta w historii?

Groza, którą wódz Hunów Attyla zasiał wśród Rzymian i ich sąsiadów przetrwała wieki, utrwalając się w dziesiątkach legend. Do…

12 lutego 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.