Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Agnieszka Babenberg

XV-wieczne wyobrażenie Agnieszk Babenberg.

fot.domena publiczna XV-wieczne wyobrażenie Agnieszk Babenberg.

Agnieszka Babenberg – margrabianka austriacka z dynastii Babenbergów i księżna polska jako żona Władysława II Wygnańca. Data jej narodzin nie jest znana. Za polskiego następcę tronu wyszła około roku 1125, gdy panujący wówczas Bolesław III Krzywousty szukał sojuszników w walce z cesarzem Lotarem III. Księżną została w roku 1138, odtąd walnie wspierając męża w jego rządach.

Wedle kroniki Wincentego Kadłubka była kobietą niezwykle ambitną, energiczną i mściwą. Pchała Władysława do rozprawy z braćmi przyrodnimi, posiadającymi własne dzielnice na mocy statutu wydanego przez jej teścia. Doprowadziła też do uwięzienia i okaleczenia jednego z najpotężniejszych ludzi w kraju – palatyna Piotra Włostowica. Gdy jej mąż przegrał wojnę z pozostałymi bolesławowicami i uciekł z kraju w roku 1146, ona samodzielnie broniła Wawelu przed wojskami młodszych książąt.

Zmuszona do ustąpienia, wyjechała do Niemiec, gdzie przez kolejne lata usiłowała zorganizować wyprawę przeciwko konkurentom. O pomoc zwracała się zarówno do dworu monarszego, jak i do papieża. Przeżyła męża, ale zmarła nie doczekawszy szansy na powrót do Polski. Dokładna data jej śmierci nie jest znana.

Ciekawe materiały o Agnieszce Babenberg z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?