Ciekawostki Historyczne

Adam Mickiewicz (1798-1855)

Adam Mickiewicz (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Adam Mickiewicz (fot. domena publiczna)

Adam Mickiewicz

Polski poeta, działacz polityczny, uznawany za wieszcza narodowego i największego poetę polskiego romantyzmu. Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku w rodzinie adwokata sądowego, wywodzącego się ze szlachty zaściankowej. Jednym z formacyjnych doświadczeń jego młodości było obserwowanie przemarszu armii Napoleona na Moskwę. Najpierw widział triumfalny pochód, który niósł nadzieję na koniec niewoli, później patrzył na niedobitki pokonane przez Rosjan.

W 1815 roku wyjechał na studia do Wilna, gdzie zaangażował się w działalność patriotyczną, tworząc Towarzystwo Filomatów. Pod koniec lat dwudziestych XIX wieku poznał swoją wielką miłość – Marylę Wereszczakównę. Ze względu na trudną sytuację materialną Mickiewicza, rodzice panny wymogli na niej ślub z innym, lepiej sytuowanym kandydatem. Za działalność patriotyczną Adama Mickiewicza aresztowano i zesłano w głąb Rosji. W 1829 roku zaczął podróżować po Europie.

W 1831 roku chciał wrócić do kraju, w którym szalało powstanie, ostatecznie jednak granicy nie przekroczył i pozostał w Dreźnie. Stamtąd wyruszył do Paryża, gdzie osiadł na stałe i ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał szóstkę dzieci. W stolicy Francji podjął karierę akademicką, wykładając między innymi języki słowiańskie (na te wykłady uczęszczała między innymi George Sand). Mickiewicz stał się czołowym przedstawicielem tzw. Wielkiej Emigracji.

W czasie Wiosny Ludów Mickiewicz utworzył legion polski w służbie walczącej Lombardii. Ostatni zryw patriotyczny poety nastąpił po przyłączeniu się Francji do wojny krymskiej. Wieszcz wyruszył wówczas do Konstantynopola, gdzie przystąpił do formowania polskich i żydowskich oddziałów (Legion Polski, Legion Żydowski) do walki z Rosją. Zmarł nagle w 1855 roku w czasie epidemii cholery. Ciało Adama Mickiewicza przetransportowano do Francji i pochowano na największej polskiej nekropolii w Montmorency, a w 1890 roku przeniesiono do Polski i pochowano na Wawelu.

Adam Mickiewicz – twórczość

Poezje tom 1 – wydane w Wilnie w 1822 r., zawierały „Ballady i Romanse”, a także przedmowę „O poezji romantycznej”. Ten tom miał przełomowe znaczenie w literaturze polskiej uznawany jest także za właściwy debiut Mickiewicza, zapoczątkował nurt romantyczny oparty o ludowość, poezje ludowe, obyczaje i wyobrażenia ludowe. Poezje tom 2 – wydane 1823 r., zawierały „Grażynę” oraz II i IV część Dziadów. Pisana przez całe życie Adama Mickiewicza, I część Dziadów ukazuje się prawdopodobnie 1821 roku. Sonety krymskie – wydane w 1826 roku, w Rosji Konrad Wallenrod – wydane w 1828 roku, także w Rosji.

Po roku 1830 powstała w Dreźnie III część „Dziadów” – najwybitniejszy polski dramat romantyczny napisany 1832 roku. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego – broszura polityczna z 1832 r. „Pan Tadeusz” ostatni zajazd na Litwie – epopeja napisana w Paryżu w latach 1832-1834 wydana 1834 r., w „Panu Tadeuszu” Mickiewicz przedstawia romantyczną i pełną nostalgii wizję Polski szlacheckiej. Książka jest najbardziej popularnym w kolejnych pokoleniach dziełem literatury polskiej. „Konfederaci Barscy” – dramat 1836 rok. „Prelekcje Paryskie” – cykl wykładów Mickiewicza na temat literatury Słowiańskiej wygłaszany Cdlege de France w latach 1840-1844 roku, pierwsze wydania były redagowane przez Mickiewicza. „Liryki Lozańskie” – wydane po śmierci autora.

Dowiedz się więcej o Adamie Mickiewiczu:

XIX wiek

Sny o potędze. Mickiewicz usiłował stworzyć… własny legion, na czele którego…

Być może marzył, by być jak Henryk Dąbrowski. Adam Mickiewicz chciał zbrojnie walczyć o niepodległość. I nawet cała polska…

9 maja 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

„Antagonizm wieszczów”. O co tak naprawdę chodziło w słynnym konflikcie Mickiewicza…

Kilka lat temu domniemany spór Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego stał się hitem internetu. Ale czy między wieszczami faktycznie…

2 kwietnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Średniowiecze

Dziady – słowiański rytuał spotkania z duchami. Na czym polegał tajemniczy…

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… co to będzie? Co to będzie?…” – słynny cytat z Mickiewiczowskich „Dziadów” trwale wpisał się…

1 listopada 2020 | Autorzy: Marcin Waincetel

Książki o Adamie Mickiewiczu:

Klasyka mistrzów Adam Mickiewicz Wybór poezji:

 

Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci:

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.