
fot.domena publiczna Adam Mickiewicz (fot. domena publiczna)
Adam Mickiewicz (1798-1855) – polski poeta, działacz polityczny, uznawany za wieszcza narodowego. Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku w rodzinie adwokata sądowego, wywodzącego się ze szlachty zaściankowej. Jednym z formacyjnych doświadczeń jego młodości było obserwowanie przemarszu armii Napoleona na Moskwę. Najpierw widział triumfalny pochód, który niósł nadzieję na koniec niewoli, później patrzył na niedobitki pokonane przez Rosjan.
W 1815 roku wyjechał na studia do Wilna, gdzie zaangażował się w działalność patriotyczną, tworząc Towarzystwo Filomatów. Pod koniec lat dwudziestych XIX wieku poznał swoją wielką miłość – Marylę Wereszczakównę. Ze względu na trudną sytuację materialną Mickiewicza, rodzice panny wymogli na niej ślub z innym, lepiej sytuowanym kandydatem. Za działalność patriotyczną Mickiewicz został zesłany w głąb Rosji. W 1829 roku zaczął podróżować po Europie.
W 1831 roku chciał wrócić do kraju, w którym szalało powstanie, ostatecznie jednak granicy nie przekroczył i pozostał w Dreźnie. Stamtąd wyruszył do Paryża, gdzie osiadł na stałe i ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał szóstkę dzieci. W stolicy Francji podjął karierę akademicką, wykładając między innymi języki słowiańskie (na te wykłady uczęszczała między innymi George Sand). Mickiewicz stał się czołowym przedstawicielem tzw. Wielkiej Emigracji.
W czasie Wiosny Ludów utworzył w Rzymie legion polski w służbie walczącej Lombardii. Ostatni zryw patriotyczny poety nastąpił po przyłączeniu się Francji do wojny krymskiej. Wieszcz wyruszył wówczas do Konstantynopola, gdzie przystąpił do formowania polskich i żydowskich oddziałów (Legion Polski, Legion Żydowski) do walki z Rosją. Zmarł nagle w 1855 roku w czasie epidemii cholery. Jego ciało przetransportowano do Francji i pochowano na największej polskiej nekropolii w Montmorency, a w 1890 roku przeniesiono do Polski i pochowano na Wawelu.

Dowiedz się więcej o Adamie Mickiewiczu:

artykuł | 22.08.2017 | Autor: Anna Dziadzio
Czy to ta kobieta wpędziła Mickiewicza do grobu?
Magnetyczna uwodzicielka, wcielenie szatana, wampir. Współcześni i potomni nie szczędzili jej tych „pieszczotliwych” określeń. Kim była tajemnicza Xawera i jaką rolę odegrała w życiu narodowego wieszcza?

ranking | 26.06.2016 | Autor: Adam Spodaryk
Nieskazitelni bohaterowie? Wstydliwe rzeczy, których nie wiedziałeś o 6 wielkich Polakach
Hetman wielki koronny zmarł na skutek przedawkowania środków na potencję. Jan Sobieski nim został „Lwem Lechistanu” był zwyczajnym zdrajcą. Bolesław Chrobry posunął się do gwałtu na księżniczce. A to wszystko nic, w zestawieniu z tym, czego powinni się…

artykuł | 18.02.2014 | Autor: Michael Morys-Twarowski
Haniebne pochodzenie Adama Mickiewicza. Wieszcz miał się czego wstydzić!
Mickiewiczowie mieli na swoim koncie awantury, zajazdy, procesy. Dwóch z nich zeszło z tego świata w tragicznych okolicznościach. Chwalebnym pochodzeniem polski wieszcz narodowy nie mógł się pochwalić.
Książki o Adamie Mickiewiczu:

Adam Mickiewicz
Klasyka mistrzów Adam Mickiewicz Wybór poezji
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 22.90 zł | 14.99 zł idź do sklepu » |