Ciekawostki Historyczne

Konstantyn I Wielki (?-337)

Konstantyn I Wielki 

Cesarz starożytnego Rzymu od 306 roku, święty cerkwi prawosławnej. Urodził się 27 lutego, rok jego przyjścia na świat nie jest jednak

fot.Markus Bernet / CC BY-SA 2.5

Głowa z kolosalnego posągu cesarza, Muzea Kapitolińskie w Rzymie

dokładnie znany. Zapewne były to lata 70. lub 80. Był synem cesarza Konstancjusza Chlorusa oraz Heleny, która była jego konkubiną. Konstancjusz został jednym z władców po abdykacji Maksymiana. Sam zaś zmarł w roku 306 i to wtedy Konstantyn został okrzyknięty cesarzem. Uznano go za sprawującego tę funkcję na Zachodzie. W roku 307 jego żoną została córka Maksymiana Fausta.

W roku 312 Konstantyn przybył ze swoimi wojskami do Italii, w której przy Moście Mulwijskim pokonał Maksencjusza, syna Maksymiana. Maksencjusz utopił się w wodach Tybru, zaś Konstancjusz przed bitwą miał mieć wizję, z której wynikało, że wygra w znaku krzyża, który kazał umieścić na tarczach swojego wojska. W roku 313 on oraz Licyniusz wydali edykt, na mocy którego chrześcijanie uzyskali wolność wyznania. Rok później obaj stanęli naprzeciw siebie w kilku bitwach, z których zwycięsko wyszedł Konstantyn.

1 marca 317 roku Konstantyn ogłosił, że współrządzić wraz z nim będą jego dwaj synowie (12-letni Kryspus, z wcześniejszego związku oraz kilkumiesięczny Konstantyn II) oraz syn Licyniusza Licynian. W 324 roku po tym, jak ostatecznie pokonał Licyniusza ten ostatni został z jego rozkazu zamordowany, co kilka lat później spotkało i Licyniana. Sam Konstantyn kazał również zabić Kryspusa oraz Faustę, która została zamknięta w łaźni.

 

Cesarz Konstantyn Wielki zapisał się także w historii jako ten, który ku oburzeniu senatu i ludności odmawiał uczestniczenia w poświęconych bogom uroczystościach na Kapitolu. Niedługo przed śmiercią został ochrzczony przez Euzebiusza, ariańskiego biskupa Nikomedii. Zmarł 22 maja 337 roku.

Dowiedz się więcej o czasach Konstantyna I Wielkiego:

Starożytność

Rzym niejedno ma imię? Ile stolic NAPRAWDĘ miało Imperium Romanum?

Przyjęło się uważać, że stolicą Imperium Romanum był Rzym. Ale w rzeczywistości było zupełnie inaczej! Ile starożytnych miast miało…

4 maja 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Starożytność

Zabił syna, żonę i… został świętym. Konstantyn Wielki i jego ofiary

Konstantyn Wielki, pierwszy chrześcijański cesarz, w kategorii „zabójstwa najbliższych” okazał się godnym rywalem matkobójcy Nerona. Na sumieniu miał teścia,…

7 lutego 2021 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.