Konstantyn I Wielki
Cesarz starożytnego Rzymu od 306 roku, święty cerkwi prawosławnej. Urodził się 27 lutego, rok jego przyjścia na świat nie jest jednak
dokładnie znany. Zapewne były to lata 70. lub 80. Był synem cesarza Konstancjusza Chlorusa oraz Heleny, która była jego konkubiną. Konstancjusz został jednym z władców po abdykacji Maksymiana. Sam zaś zmarł w roku 306 i to wtedy Konstantyn został okrzyknięty cesarzem. Uznano go za sprawującego tę funkcję na Zachodzie. W roku 307 jego żoną została córka Maksymiana Fausta.
W roku 312 Konstantyn przybył ze swoimi wojskami do Italii, w której przy Moście Mulwijskim pokonał Maksencjusza, syna Maksymiana. Maksencjusz utopił się w wodach Tybru, zaś Konstancjusz przed bitwą miał mieć wizję, z której wynikało, że wygra w znaku krzyża, który kazał umieścić na tarczach swojego wojska. W roku 313 on oraz Licyniusz wydali edykt, na mocy którego chrześcijanie uzyskali wolność wyznania. Rok później obaj stanęli naprzeciw siebie w kilku bitwach, z których zwycięsko wyszedł Konstantyn.
1 marca 317 roku Konstantyn ogłosił, że współrządzić wraz z nim będą jego dwaj synowie (12-letni Kryspus, z wcześniejszego związku oraz kilkumiesięczny Konstantyn II) oraz syn Licyniusza Licynian. W 324 roku po tym, jak ostatecznie pokonał Licyniusza ten ostatni został z jego rozkazu zamordowany, co kilka lat później spotkało i Licyniana. Sam Konstantyn kazał również zabić Kryspusa oraz Faustę, która została zamknięta w łaźni.
Cesarz Konstantyn Wielki zapisał się także w historii jako ten, który ku oburzeniu senatu i ludności odmawiał uczestniczenia w poświęconych bogom uroczystościach na Kapitolu. Niedługo przed śmiercią został ochrzczony przez Euzebiusza, ariańskiego biskupa Nikomedii. Zmarł 22 maja 337 roku.