Ciekawostki Historyczne

Józef Antoni Poniatowski (1763-1813)

Józef Antoni Poniatowski

Portret księcia Józefa Poniatowskiego (po 1810 r.), mal. Józef Grassi

Oficer polski i austriacki, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, minister wojny Księstwa Warszawskiego. Książę Józef Poniatowski urodził się 7 maja 1763 roku w Wiedniu. Był synem Andrzeja Poniatowskiego herbu Ciołek i Marii Teresy Kinsky. W młodości związany był z armią austriacką, w której dosłużył się stopnia pułkownika. Był adiutantem cesarza Franciszka II. Brał udział w wojnach z Turcją i Francją.

 W roku 1789 Stanisław August Poniatowski wezwał go do Polski. Józef Poniatowski został wtedy mianowany generałem majorem. W 1792 roku walczył w wojnie przeciwko armii rosyjskiej. Wsławił się brawurowym zwycięstwem w bitwie pod Zieleńcami, stoczonej w dniu 18 czerwca 1792 roku. Jednakże kiedy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej, jego bratanek w geście protestu zrzekł się swoich funkcji, zwrócił ordery i wyjechał do Austrii. Powrócił jeszcze do Polski, by wziąć udział w insurekcji kościuszkowskiej.

W późniejszym czasie znalazł się w łaskach ekipy Napoleona, w tym samego Joachima Murata. W Księstwie Warszawskim został ministrem wojny oraz naczelnym wodzem. W trakcie wojny z Austrią ponownie zapisał się na kartach historii jako świetny dowódca. 19 kwietnia 1809 roku dowodził polskimi wojskami w bitwie pod Raszynem, zaś dzięki jego ofensywie do Księstwa przyłączone zostały Kraków, Lublin, Zamość i Sandomierz.

W wyprawie na Moskwę w 1812 roku pod jego dowództwem znalazł się V Korpus Wielkiej Armii. Brał udział w bitwach pod Smoleńskiem i Borodino. 16 października 1813 roku, na początku „Bitwy Narodów”, która miała miejsce pod Lipskiem, został mianowany marszałkiem Francji. Zginął w jej trakcie zaledwie 3 dni później, 19 października 1813 roku.

XIX wiek

Wunderwaffe pod Borodino. Czy tajna broń Rosjan mogła przyspieszyć upadek Napoleona?

„Tego dnia, aby się rozerwać, Pierre udał się do wsi Woroncowo obejrzeć wielki balon powietrzny, budowany przez Leppicha dla…

11 maja 2021 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

Jak polski książę ocalił pijanych Francuzów przed pewną zagładą

Gdyby nie książę Józef Poniatowski, dla przynajmniej części oficerów i żołnierzy Wielkiej Armii marsz na Rosję skończyłby się dużo…

4 czerwca 2019 | Autorzy: Rafał Kowalczyk

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.