Ciekawostki Historyczne

Platon (427 p.n.e. – 348 lub 347 p.n.e.)

Platon

Grecki filozof. Właściwe jego imię brzmiało Arystokles. Przydomek Platon (od platos – szeroki) zapewne nadał mu nauczyciel gimnastyki, ze względu na jego szerokie bary. Platon urodził się prawdopodobnie w Atenach. Jednym z jego przodków, od strony matki Peryktony, podobno był prawodawca Solon. Z kolei ojciec Platona Aryston pochodził z rodu Kodrydów. Platon odebrał staranne wychowanie, zdobywał wiedzę i umiejętności z zakresu poezji, malarstwa i muzyki. Odnosił również sukcesy na igrzyskach olimpijskich. W wieku 20 lat został uczniem Sokratesa. Towarzyszył mu aż do jego śmierci w 399 roku p.n.e.

Czas po śmierci Sokratesa to okres podróży Platona. W Megarze, do której udał się najpierw zetknął się z tamtejszą szkołą filozoficzną. Przebywał podobno także w Egipcie oraz w Italii, gdzie z kolei zetknął się z pitagorejczykami. Podczas pobytu w Syrakuzach na Sycylii, na dworze Dionizosa I, starał się wprowadzić w życie swoje idee wzorowego państwa, popadł jednak w konflikt z tym władcą. Sprzedano go w charakterze niewolnika, zaś wolność odzyskał dopiero, kiedy został wykupiony przez Annikerisa z Cyreny. Po trwającej około 12 lat podróży powrócił do Aten.

W mieście tym w roku 387 p.n.e. założył Akademię. Nazwa tej szkoły pochodziła od miejsca, w którym się znajdowała: gaju Akademosa. Przez 20 lat członkiem Akademii był Arystoteles. W latach 60. Platon kilkakrotnie próbował przekonać do swoich koncepcji Dionizosa II, syna Dionizosa I. Nowy władca Syrakuz jednak w pewnym momencie go uwięził. Dzięki wybuchowi wojny Platon mógł powrócić do Aten. Podjął kolejną próbę kilka lat później, ale również bezskutecznie. Platon zmarł w 348 lub 347 roku p.n.e. w Atenach, w wieku 80 lub 81 lat.

Więcej o czasach Platona:

Starożytność

Czy mityczna Atlantyda tak naprawdę znajdowała się w Europie?

Czy mityczna Atlantyda nie znajdowała się wcale daleko od starożytnego świata, a właśnie w jego centrum? Mowa o wyspie…

10 czerwca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Czy to zaginione miasto było pierwowzorem legendarnej Atlantydy?

Inspiracją dla utopijnej wizji niezwykłej krainy, którą jako pierwszy opisał Platon, miało być greckie polis Helike. To tylko jedna…

16 maja 2021 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

Starożytność

Samobójstwo w starożytnej Grecji i Rzymie

Cykuta, żyły podcięte w wannie i jadowite żmije. Jaki był stosunek starożytnych Greków i Rzymian do samobójstwa? Traktowano je…

6 września 2019 | Autorzy: Bartłomiej Gajek

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.