Platon
Grecki filozof. Właściwe jego imię brzmiało Arystokles. Przydomek Platon (od platos – szeroki) zapewne nadał mu nauczyciel gimnastyki, ze względu na jego szerokie bary. Platon urodził się prawdopodobnie w Atenach. Jednym z jego przodków, od strony matki Peryktony, podobno był prawodawca Solon. Z kolei ojciec Platona Aryston pochodził z rodu Kodrydów. Platon odebrał staranne wychowanie, zdobywał wiedzę i umiejętności z zakresu poezji, malarstwa i muzyki. Odnosił również sukcesy na igrzyskach olimpijskich. W wieku 20 lat został uczniem Sokratesa. Towarzyszył mu aż do jego śmierci w 399 roku p.n.e.
Czas po śmierci Sokratesa to okres podróży Platona. W Megarze, do której udał się najpierw zetknął się z tamtejszą szkołą filozoficzną. Przebywał podobno także w Egipcie oraz w Italii, gdzie z kolei zetknął się z pitagorejczykami. Podczas pobytu w Syrakuzach na Sycylii, na dworze Dionizosa I, starał się wprowadzić w życie swoje idee wzorowego państwa, popadł jednak w konflikt z tym władcą. Sprzedano go w charakterze niewolnika, zaś wolność odzyskał dopiero, kiedy został wykupiony przez Annikerisa z Cyreny. Po trwającej około 12 lat podróży powrócił do Aten.
W mieście tym w roku 387 p.n.e. założył Akademię. Nazwa tej szkoły pochodziła od miejsca, w którym się znajdowała: gaju Akademosa. Przez 20 lat członkiem Akademii był Arystoteles. W latach 60. Platon kilkakrotnie próbował przekonać do swoich koncepcji Dionizosa II, syna Dionizosa I. Nowy władca Syrakuz jednak w pewnym momencie go uwięził. Dzięki wybuchowi wojny Platon mógł powrócić do Aten. Podjął kolejną próbę kilka lat później, ale również bezskutecznie. Platon zmarł w 348 lub 347 roku p.n.e. w Atenach, w wieku 80 lub 81 lat.
Więcej o czasach Platona: