Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Święta z (najlepszą) historią – prosto z Allegro

Tegoroczne święta z pewnością przejdą do historii. Więc dlaczego nie podarować odrobiny historii na święta? Miłośnicy tych dawnych i tych nieco mniej odległych dziejów z pewnością docenią dobrą książkę, album lub leksykon. A może woleliby znaleźć pod choinką jakiś unikatowy przedmiot z minionych lat? Wszystko to – i znacznie więcej – znajdziesz na Allegro. Oto garść pomysłów na najlepsze prezenty!

Znalezienie prezentu idealnego jest naprawdę proste – zwłaszcza, gdy z pomocą przychodzi Allegro. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji na upominki dla miłośników i miłośniczek historii. Zarówno tych dużych, jak i zupełnie małych!

PRL bez cenzury

Brzmi to nieco absurdalnie, w końcu w Ludowej Polsce cenzura miała się świetnie, a władza mówiła wszystkim, co mają robić i myśleć – i kontrolowała treści książek, artykułów w prasie czy… teksty piosenek. Miłośnicy nie takiej znowu szarej historii PRL z pewnością jednak docenią nieocenzurowaną wersję dziejów naszego kraju sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat przedstawioną w książce Wojciecha Drewniaka „I straszno, i śmieszno – PRL” z serii „Historia bez cenzury”.

Wiele osób wciąż wspomina tamte czasy z łezką w oku. Zresztą moda – jak historia – kołem się toczy, nie lada gratką będą więc też gadżety rodem z PRL: plakaty (propagandowe i nie tylko), tabliczki, stylizowane przedmioty, a także oryginały z epoki. Wszystko to bez problemu można znaleźć na Allegro.

Historia obrazkowa

I to nie byle jaka. Dla małych i dużych czytelników idealnym świątecznym prezentem będzie książka „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”. To kompendium wiedzy o twórcach, którzy całą swoją karierę poświęcili ubarwianiu książek dla najmłodszych czytelników.

W podróż do przeszłości zabiorą dzieci „Kolorowe Bajki” Wandy Grodzieńskiej z pracami wybitnej ilustratorki – Olgi Siemaszko, której talent i wyobraźnia ożywiły m.in. wiersze Tuwima i Brzechwy, a także „Konik Garbusek” z ilustracjami utalentowanego Szancera, który rysował m.in. do „Akademii Pana Kleksa”.

Tych pięknych obrazków nie trzeba jednak trzymać tylko na półce z książkami – fantastycznie będą się (nomen omen) prezentowały również w postaci oryginalnych grafik czy plakatów – do kupienia na Allegro.

Złote lata polskiego designu

Piękno niejedno ma imię. Każda pani (i pan) domu z pewnością słyszała o najlepszych latach polskiego designu, które przypadły na piątą i szóstą dekadę ubiegłego wieku. A jeżeli nie – łatwo mogą to nadrobić dzięki książce Barbary Banaś „Polski New Look”, która odsłania przed nami historię rodzimego wzornictwa. Dzięki bogatej dokumentacji fotograficznej możemy niemal zajrzeć do słynnych pracowni fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży czy Ćmielowie, a z ciekawych rozmów z projektantami wyłania się obraz polskiego designu „od kuchni”.

Równie ciekawą opowieść o polskim wzornictwie powojennym serwuje Katarzyna Jasiołek, autorka pozycji o – trzeba przyznać – intrygującym tytule: „Asteroid i półko tapczan”, w której opisuje, jak powstawały meble, szkło, ceramika, tkaniny i oświetlenie wypełniające przestrzeń ówczesnych mieszkań.

Fantastycznym uzupełnieniem książkowego prezentu będą unikatowe designerskie perełki z tamtych lat, które bez problemu można kupić na Allegro. Na aukcjach można znaleźć wiele oryginalnych polskich „bibelotów”, które pozwolą poczuć się – dosłownie – jak za dawnych czasów. Na przykład projekty między innymi Mieczysława Naruszewicza lub porcelanowe figurki z Ćmielowa – żuraw, sikorka czy chart włoski – same w sobie stanowią małe dzieła sztuki, a do tego są jedynym w swoim rodzaju wehikułem czasu…

Pociąg do przeszłości

Fani historii militarnej z pewnością nie będą zawiedzeni, gdy znajdą pod choinką niezwykły album autorstwa Adama Jońcy „Polskie pociągi pancerne 1921–1939”. Wszak były one jednym z ważniejszych środków bojowych wykorzystywanych w wojnie polsko-ukraińskiej lat 1918–1919 oraz wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919–1920. Pokazały też swoją przydatność w III Powstaniu Śląskim, a przecież warunki działania były całkiem inne niż na Wschodzie.

Ale przecież nie trzeba ograniczać się wyłącznie do oglądania tych niezwykłych maszyn na zdjęciach! Modele pociągów (również ruchome!), tory, budynki stacyjne i całe zestawy kolejek czekają na Allegro na małych i dużych miłośników tej chyba najbardziej klasycznej z zabawek. Wszak każdy z nas kryje w sobie dziecko…

Biografia jak malowana

Nie byłoby historii bez tworzących ją wielkich postaci. Wśród miłośników historii z pewnością więc znajdzie się niejeden zapalony czytelnik biografii i wywiadów-rzek. I dla nich znajdzie się coś w tym zestawieniu, a mianowicie niezwykła książka Małgorzaty Czyńskiej „Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem”. Z jednej strony błazen i prowokator, z drugiej przykładny tytan pracy, uznany przez krytyków na całym świecie – każdy, kto kocha (polską) sztukę powinien zaznajomić się z tą pozycją.

Niebanalnym prezentem będzie także… dzieło malarza. Prace z cyklu Edwarda Dwurnika „Podróże autostopem” czy słynne „Tulipany” to tylko niektóre z obrazów dostępnych na Allegro.

100 lat art déco

Historia sztuki to nie tylko wielcy artyści, ale także wielkie style. Art déco, który w dwudziestoleciu międzywojennym królował na paryskich salonach, zajmuje szczególne miejsce w historii sztuki dekoracyjnej XX wieku. Gdy sztukę tę po raz pierwszy zaprezentowano szerszej publiczności w 1925 roku, podczas paryskiej Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, większość krytyków uznała art déco za wyraz radykalnego sprzeciwu wobec secesji, dominującej od lat 90. XIX stulecia. Pogląd ten należy jednak uznać za… nietrafny. Jak zatem było naprawdę? Pełne paradoksów dzieje tego niezwykłego nurtu prezentuje na kartach swojej książki „Art Déco” Alastair Duncan.

A na fali inspiracji książką – dla miłośników atmosfery przedwojennego Paryża – idealnym uzupełnieniem prezentu będą dostępne na Allegro przedmioty z epoki lub współczesne, nawiązujące wzornictwem do tego okresu.

Sprzed naszej ery

W czasach zdominowanych przez wszechobecną elektronikę i smartfony najlepszym sposobem na poczucie wyjątkowego klimatu świąt jest… odcięcie się od technologii. Wspólnie spędzony w rodzinnym gronie czas jest najlepszym prezentem, jaki można podarować swoim bliskim. Dobrą zabawę – w dawnym stylu – zapewnia przy tym na przykład niezwykłe modele Robotime. Wszystkie ich elementy (jak każe tradycja) zrobione są z drewna, a po złożeniu puzzle prezentują się niczym małe dzieła sztuki.

Zamiast po raz kolejny opowiadać dzieciom, jak to było „za naszych czasów”, dzięki modelom Robotime można im to pokazać – wspólne budowanie zegara z wahadłem, kalendarza, lokomotywy czy projektora filmowego (który wygląda jak żywcem wyciągnięty z okresu początków kinematografii) to nie tylko świetna zabawa, ale też pretekst do zarażenia młodszego pokolenia miłością do historii w najlepszym wydaniu.

Na tym – rzecz jasna – świąteczne inspiracje od Allegro się nie kończą! Od historycznych książkowych nowości po prawdziwe białe kruki, od fantastycznych gadżetów stylizowanych na przedmioty z dawnych lat po autentyczne skarby, z których korzystali nasi przodkowie w minionych epokach, od klasycznych po nowoczesne zabawki: na Allegro znajdziesz prezent dla każdego. Ostatecznie jak święta, to tylko z najlepszą historią!

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.