Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

TAJEMNICE TEMPLARIUSZY

Odkryj nieznaną historię najpotężniejszego zakonu świata w nowej serii Polsat Viasat History

Polsat Viasat History ujawnia sekrety najbardziej tajemniczego i potężnego zakonu rycerskiego średniowiecza-templariuszy. W programie poznamy historię powstania zakonu od jego dojścia do bogactwa do upadku po oskarżeniach o herezję; od rytuałów i tradycji średniowiecznego rycerstwa, przez kampanię eksterminacyjną przeciwko nim, po ich rzekome potajemne przetrwanie i oficjalne dziedzictwo łączące Ziemię Świętą i cały kontynent europejski. Seria precyzyjnie oddziela bogatą mitologię dotyczącą zakonu od faktów historycznych.

Premiera tego fascynującego, trzyczęściowego serialu dokumentalnego będzie miała miejsce w poniedziałek 23 listopada o godzinie 22:00 na kanale Polsat Viasat History. Dzięki dostępowi do „Apostolskiego Archiwum Watykańskiego” eksperci zweryfikują bogatą mitologię, która powstała na temat templariuszy, z nowo zdobytymi faktami historycznymi, a także nigdy wcześniej niepublikowanymi informacjami.

Tajemnice templariuszy to historia rycerzy znanych z charakterystycznych białych płaszczy z czerwonym krzyżem, odważnych w obliczu śmierci, oddanych walce o Chrystusa i Papieża podczas wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. Templariusze zostali utworzeni jako specjalny zakon religijno-wojskowy przez Hugues de Payensa, bliski w swych zasadach średniowiecznemu rycerstwu, czerpiący przy okazji korzyści z bezpośredniego związku z królem i papieżem.

W tej serii dokumentalnej zostanie również zbadany związek pomiędzy wydarzeniami historycznymi, a współczesną działalnością zakonu, którego pierwotnym celem była ochrona pielgrzymów podczas ich podróży do Jerozolimy po zwycięstwie krzyżowców w pierwszej krucjacie.

Tajemnice templariuszy to historia rycerzy znanych z charakterystycznych białych płaszczy z czerwonym krzyżem.

Trzy odcinki tej serii pozwolą widzom poznać wydarzenia, które doprowadziły templariuszy do osiągnięcia potęgi, a następnie stania się celem bezprecedensowej kampanii nienawiści, mającej na celu ich unicestwienie poprzez oskarżenia o diabolizm i bestialstwo. W ciągu dwóch stuleci rycerze byli torturowani, zabijani, paleni na stosie, aż w końcu zakon przestał istnieć. Sekrety i tajemnice ich powstania oraz upadku zostaną odtworzone dzięki odwoływaniu się do historycznych zapisów.

Eksperci współtworzący program:

• Barbara Frale, włoska paleograf i redaktorka pracująca w Archiwum Watykańskim oraz autorka wielu książek poświęconych studiom i historii templariuszy.

• Franco Cardini, historyk, uczony i pisarz specjalizujący się w badaniach nad średniowieczem.

• Alain Demurger, francuski historyk i czołowy specjalista w dziedzinie historii templariuszy i wypraw krzyżowych, historii zakonów i Francji u schyłku średniowiecza.

• Marina Montesano, profesor historii średniowiecza na DICAM – Uniwersytecie w Mesynie i na Wydziale Filozofii – Uniwersytet San Raffaele Vita-Salute. Zdobywczyni nagrody Lila Wallace w 2000 roku.

• Fabrizio Conti, absolwent nauk humanistycznych na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza”, posiadacz podwójnego doktoratu z historii i średniowiecznych studiów na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (Węgry).

Tajemnice templariuszy, premiera w Polsat Viasat History, w poniedziałek 23 listopada o 22:10 (wszystkie premierowe odcinki zostaną wyemitowane dzień po dniu od 23 do 25 listopada o tej samej porze).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.