Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Krzyżowcy. Epicka historia wojen o ziemię świętą” – panoramiczny obraz krucjat

Współczesne wyobrażenie kapitulacji Gwidona de Lusignan przed Saladynem.

fot.Said Tahsine Współczesne wyobrażenie kapitulacji Gwidona de Lusignan przed Saladynem.

Religijnie sankcjonowane wyprawy zbrojne, w których cel uświęcał środki. Tak z jednej, jak i z drugiej strony barykady. Jak wyglądała historia krucjat widziana oczami wszystkich uczestników świętej wojny? Na to pytanie odpowiada nam Dan Jones, autor „Krzyżowców”.

„Krzyżowcy. Epicka historia wojen o ziemię świętą” to wyjątkowe, bo panoramiczne spojrzenie na jeden z najbardziej krwawych okresów w dziejach średniowiecza. Zajęcie Jerozolimy przez wojska chrześcijańskie w roku 1099 było iskierką, która wznieciła wojenną pożogę, a mówiąc dosadniej – bezkompromisowy konflikt zbrojny, który odcisnął się na mapie ówczesnego świata. W bardzo różnych aspektach – o czym przekonuje nas Dan Jones, brytyjski dziennikarz i historyk, autor bestsellerowej książki „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”.

Historię wypraw krzyżowych datuje się od 1095 roku, a więc od synodu w Clermont, szczególnego zebrania duchowieństwa i władz świeckich zorganizowanego przez papieża Urbana II, aż do zdobycia Akki przez mameluków pod dowództwem sułtana Al-Aszraf Chalila, które dokonało się w maju 1291 roku. Wszystko, co działo się pomiędzy, przypomina niezwykle wytworną mozaikę, w której religia łączy się z polityką, wyrachowanie z poczuciem utraconego honoru, a mistyka z brutalnością. Na to właśnie uwrażliwia nas brytyjski autor.

Dan Jones potrafi przy tym zrobić coś jeszcze. Snuć opowieść – rekonstruować historię, która zabarwiona jest żywymi emocjami, niekiedy bardzo jaskrawymi. Jej bohaterowie muszą faktycznie konfrontować się przed tym, co ostateczne. Śmiercią. Choć nie tylko. Utratą dobrego imienia, pozycji, sojuszy, dobytku, rodziny – symbolicznych świętości, na których zbudowane jest ziemskie życie.

Celowo dobrałem bardzo różnorodne osoby: mężczyzn i kobiety, chrześcijan wschodnich i zachodnich, sunnitów i szyitów, Arabów, Żydów, Turków, Kurdów, Syryjczyków, Egipcjan, Berberów i Mongołów – tłumaczy autor, który w chronologiczny sposób odmalował złożony i bardzo kompletny obraz wojen krzyżowych.

Tekst stanowi fragment najnowszej książki Dana Jonesa Krzyżowcy, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Książka Dana Jonesa „Krzyżowcy”, ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Książką jest z jednej strony trzymającą w napięciu historią uczestników krucjat, dzięki czemu mamy możliwość uczestniczyć w owych wydarzeniach niejako na pierwszej linii frontu. Ale z drugiej – jest też w tym tytule zapis prądów myślowych, filozofii, politycznych układów, które ostatecznie wpłynęły na rozpoczęcie krucjat.

„Krzyżowcy. Epicka historia wojen o ziemię świętą” to panoramiczny i pluralistyczny, podkreślający różnorodność, przekaz, po który powinni sięgnąć nie tylko entuzjaści tajemnic mroków średniowiecza i militariów, lecz również miłośnicy pasjonujących, choć niełatwych rozdziałów zbrojnej historii świata. Politycznych intryg, źle pojmowanej religii, szarad i spisków.

Fragment tej niezwykłej, wciągającej książki opublikowaliśmy TUTAJ.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.