Ciekawostki Historyczne

„W ciągu 10-20 minut wyrżnęli, dosłownie wyrżnęli 68 kobiet, dzieci i starców. Czegoś podobnego nie widziałem nigdy w życiu” – pisano w relacji z podkarpackiej wsi Zawadka Morochowska. Zbrodni dokonali polscy żołnierze. Nigdy ich nie osądzono.

„Okrucieństwo gorsze niż w czasach Nerona i Hunów” – podkreślał jeden ze świadków losu Zawadki. Wieś położona nieopodal Komańczy została spalona przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Ale jej ostateczna destrukcja nastąpiła już po zakończeniu konfliktu. Dzieła zniszczenia dokonali Polacy.

25 stycznia 1946 roku do niewielkiej osady wkroczył oddział polskiego wojska – 2. Batalion 34 Budziszyńskiego Pułku Piechoty. Żołnierze momentalnie podpalili zabudowania i zaczęli mordować mieszkańców. W raportach uzasadniano później, że wieś stanowiła bazę UPA – Ukraińskiej Powstańczej Armii. W rzeczywistości jednak żaden mieszkaniec Zawadki nie był członkiem nacjonalistycznej organizacji. We wsi byli wyłącznie bezbronni cywile.

„Dlaczego żołnierze batalionu i jego dowódca podpułkownik Stanisław Pluto zamordowali ukraińskich gospodarzy?” – pyta Krzysztof Potaczała w książce Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty – „Podobno dlatego, że udzielali wsparcia banderowcom. Ale nawet gdyby, to jak można uznać za współpracowników UPA niemowlęta i kilkuletnie dzieci i tak samo jak dorosłych zakłuć bagnetami?”.

Połamali nogi, rozcięli brzuch

Polscy żołnierze nie mieli żadnej litości. Syn jednej z wymordowanych rodzin, Mikołaj Biłas, wspominał po latach:

40-letniego ojca zastrzelili [żołnierze polscy] podczas rąbania drewna. Matkę, 32-letnią, wygnali w mroźny ranek styczniowy ze mną na rękach i siostrą 7-letnią przed dom, gdzie dokonali straszliwego mordu!

Siostrze połamali nogi i rozcięli brzuch. Matce wycięli język, połamali prawą rękę i rozcięli brzuch czterema pchnięciami bagnetu. Pocięli nogi. Ja, cudem ocalały, żyłem pod zwłokami matki.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Krzysztofa Potaczały „Zostały tylko kamienie. Akcja Wisła: wygnania i powroty” , która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Szacunki mówią o sześćdziesięciu kilku lub nawet prawie osiemdziesięciu zabitych. Nie był to zresztą kres tragedii. Już dwa miesiące później – 28 marca 1946 roku – polscy żołnierze ponownie wkroczyli do Zawadki Morochowskiej.

Wszystkich mieszkańców zapędzono pod szkołę i zapowiedziano, że zostaną wybici do nogi. Następnie polscy żołnierze wyciągnęli z tłumu jedenastu mężczyzn i ich rozstrzelali.

Trzeci atak nastąpił w kwietniu. Polacy znów zabijali. Tym razem zginęło kilka osób. Jeszcze w tym samym miesiącu tych, którzy ostali się w Zawadce otoczono wyprowadzono na stację kolejową Zagórz. Wszyscy zostali przymusowo zesłani do ZSRR.

Zawadka Morochowska na obecnej mapie Polski (google maps).

Zawadka Morochowska na obecnej mapie Polski (google maps).

Zobacz również:

„Takie samo zwyrodnialstwo”

„Zawadka Morochowska jest przykładem zwyrodnialstwa części oddziałów Ludowego Wojska Polskiego” – pisze Krzysztof Potaczała w książce Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty – „Takiego samego zwyrodnialstwa, jakie towarzyszyło upowcom mordującym w wymyślny sposób polskich cywilów w Mucznem oraz w kilku innych wsiach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Przyszywana latami banderowcom etykieta rezunów pasuje także jak ulał do niektórych żołnierzy z orzełkami na czapkach”.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

 • Potaczała K., Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty, Prószyński i S-ka 2019.

Sprawdź, gdzie kupić „Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty”:

 

KOMENTARZE (88)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cyt

Oko za oko …… a w wiosce mieszkali sami pacyfiści

  Anonim

  hehehe

   Polak

   Od kiedy to ludowe wojsko było polskie

    qwerty

    A kto w nim walczył?

  Anonim

  „W rzeczywistości jednak „,wspierali i pomagali UPA ,,taka smutna prawda .Już ktoś pisał, miejscowi wiedza jak było.

Michael Wolf

Aż się włos na głowie jeży… Rzeczywiście, kilkuletnie dzieci były zapewne zagorzałymi zwolennikami UPA – pytanie brzmi: ile takich wsi spacyfikowali nasi dzielni-nieskazitelni…

  Zeed

  Nie nasi, to armia dowodzona i podległa kacapom

   Kryniu

   Pewnie bo wszystko co źle to nie my Ale jak bohatersko sie by sie zachowali to już jak najbardziej i można ze spokojem wypisać pierś do orderu

    Anonim

    W 1946 nie było polskiego wojska

    Łukasz

    „dowódca 34 pp był urodzony w Obwodzie Witebskim (BSRR) ppłk Stanisław Pluto. W listopadzie 1939 r. Pluto jako oficer Armii Czerwonej brał udział w wojnie z Finlandią. Od końca sierpnia 1944 Pluto dowodził 34 pp. ”
    To jednostka dowodzona przez zasłużonego Czerwonoarmistę to „my”? To ty chyba nie Polak jesteś jak tego kacapa za „naszego” uważasz…

    Gadanie

    Nasze AK nie mialo Kodeksu Mordów jak banderowcy.Nigdy nie zabijało dzieci i bezbronnych.Nigdy!!!!Miałam dwóch wujków dowódców,oficerów AK,ukończyli prawo na UJ i wiem,jacy to byli szkachetni patrioci i co mówili o banderowcach,jak oni mordowali dzieci i ich rodziców im nieposłusznyćh.Nie pisz bzdur,bos chyba niedouczona/y.

  Jp

  Polaków, upowcy i ich sympatycy , zamieszkali na wsiach, w gorszy sposób wymordowali 200 tys. Za małą zapłatę dostali od naszego bohaterskiego wojska.

   Progressive People

   200 tysięcy to liczba wzieta z sufitu. 80 tysięcy to max

Anonim

miejscowi wiedza dokładnie !!!!!!!!!!!

Anonim

temu panu co pisał artykuł radzę się dokształcić!!!!!!!
wszyscy wiedzą dlaczego to się stało!!!jaki był główny powód!!!!

  Marian

  Przed napisaniem ksiązki autor jako historyk powinien skonfrontować fakty. Na relacje bezposrednich świadków jest za pózno a dokumentacja w epoce PRL była pisana pod dyktando ówczesnej propagandy. Niestety dożyliśmy czasów,że zamiast solidnej weryfikacji faktów hisoryczncy pisze sie historie potrzebne do rehabilitacji takich bohaterów (???) i wyklętych jak Antoni Żubryd. Nikt nie bada haniebnej roli jaką ten człowiek odegrał po 1939 r wobec ZWZ AK , wobec WP w czasie akcji Wisła i wobec ludności cywilnej. Może warto aby autor dogłębnie zbadał tajemnice wokół tzw. bazy Poraż. Ludność polska w czasi okupacji płaciła Ukraińcom frycowe w postaci płodów rolnych czy inwentarza w zamian za bezpieczeństwo. Jaką role po wkroczeniu na ten teren Sowietów odegrał Adam Winogrodzki – ten który po zakończeniu operacji Wisła i walki z UPA wydał na śmierć ppłk Aleksandra Kita.

Zeed

Tytuł to kolejne przyprawianie Polakom zbrodni. Nie polscy żołnierze tylko LWP armia podległa sowietom w całości i dowodzona przez kacapów. Dokładnie tak samo było z pogromem kieleckim, strzelali UBole a mord był potrzebny Sowietom, w celu pokazania światu, że Polaków trzeba trzymać na postrąku.

  argent

  czlowieku przecież LWP to byli Polacy, często młodzi chłopacy po 20-30 lat , często nie cierpiący komunizmu i szydzący z Rosjan. Wiec nie pieprz dezinformacji

   Shav

   No tak, niemieccy żołnierze z okresu II wojny światowej to „naziści”, a nie „Niemcy”, ale już żołnierze Ludowego Wojska Polskiego do „Polacy”, a nie „komuniści” :>

    qwerty

    Jeżeli krzyczymy „Niemcy, nie naziści”, to przyznajmy „Polacy, nie komuniści”

   Darek

   argent – Dowódcą 34 pułku piechoty był sowiecki oficer, pułkownik Pluto. Dowódca 2-go batalionu, był także sowiecki oficer, kapitan Gutowski. Większą część terrorystycznych operacji przeciwko Ukraińcom prowadzona była pod dowództwem lejtnanta Lewickiego. Chcesz coś jeszcze dodać?

    lokalneligi

    Wszyscy oni mieli „typowo rosyjskie” nazwiska

    Łukasz

    Pełno jest Polskich nazwisk w Rosji bo deportowanie Polaków na zadupia tego kraju to był rosyjski sport narodowy przez stulecia…
    Pomijając to że Sowieccy oficerowie zmieniali Rosyjskie nazwiska na Polskie na okazje udawania że to nie Sowieci dowodzą armią PRL.
    Nawet w czterech pancernych było pokazane że na początku „polskim” czołgiem dowodził Rusek, Janek został dowódcą po jego śmierci… w 1946 wojsko PRLu było pod pełną kontrolą Moskwy i żaden Polak nie miał tak naprawdę nic do powiedzenia, a „nasze” generały po powrocie do ZSRR po przywracały sobie Rosyjskie nazwiska…

  les

  A co to jest „postrąk”?

gnago

Coś mi nie klapuje. najazd na sioło trzykrotny ten sam oddział wojska, pod tym samym dowòdztwem. A szeptają że część mordòw w Prusach, wcześniej Wołyniu czyniły specjalne oddziały NKWD, celem wzniecania nienawiści

  Polka

  Polscy żołnierze zsyłali na roboty do ZSRR? Chyba coś tu nie gra.

Anonim

Polacy jakiś wcześniej nie mordowali do póki sami nie zostali zaatakowani. Co do dzieci jest to okrutne. Ale w czasach wojny nawet 7-letnie dzieci potrafiły biec i ostrzedz tych co trzeba. A UPA mogło tam być.

  argent

  Jednak mogli ich wszystkich aresztować a nie od razu zabijać. Ewentualnie jesli mieli twarde dowody to zabić tylko dorosłych mezczyzn. Zabijanie kobiet i dzieci bezbronnych to była jednak przesada.

Anonim

perfect job i to pomimo ze tu ludowe wojsko. zapewne jakis garbatonosy byl dowodca

Anonim

[komentarz usunięty za naruszanie regulaminu]

  Andrzej Jawieński

  Na Ukrainie powstała fala. Ludobójstwo Chmielnickiego zainicjowała wyspiarska myśl administracyjna, koncepcja, pieniądze. Linia Curzona ma swoją angielską historię. Soliton zjawia się na Kresach pod koniec r. 1942. Ukraińcy śpiewali: „Skończyliśmy z Żydami, skończymy z Polakami”. UPA i „Samoobronni Kuszczowy Widdiły” (Sekirnyki”) – pospolite ruszenie ukraińskich sąsiadów Polaków. Siekiery święcono w cerkwiach. Fala solitonowa. W dekadzie Chmielnickiego (1648-1657) opisywał kronikarz Natan Hanower: „Z jednych zdarto skórę, a ciało rzucano psom na żer, innym obcięto ręce i nogi, a tułów rzucono na drogę […]. Dzieci zarzynano w łonach matek; wiele dzieci pocięto w kawały jak ryby. […] I wieszali niemowlęta na piersiach matek, inne dzieci nabijano na rożen i tak pieczono na ogniu i przynoszono matkom, aby jadły ich mięso […]. Wszytko to czynili, gdziekolwiek dotarli, nie inaczej postępowali z Polakami, a szczególnie z księżmi”.
  Nie ma wyjaśnień mordów na Kresach. Na Kresach rozpruwano kobiety, płody wyciągano, dzieci nadziewano na płoty, kołki wbijano w brzuch, kikuty solono, Polakom wyciągano oczy i języki przed zakopaniem żywcem.
  Możemy powiedzieć, że obsesyjna solitonowa niedyssypatywna fala kazała Ukraińcom dzieci nabijać (ale nie kazano matkom ich jeść). Z jelit ludzkich Ukraińcy „tworzyli” swe przesłanie. Nawet polskie jabłonie równano z ziemią. Nawet maliny, śliwy. Łatwo jest poznać tu Freudyzm, jak w decyzjach Merkel. Myślenie konkretystyczne, materialistyczne i dewocyjne (dewocja jest często przejawem duszy skrajnego materializmu) miało oznaczać samoistność państwową, samostijną państwowość, dlatego potrafiono wymordować Polaków spakowanych do ekspatriacji w r. 1945.

Anonim

anonim, czy ty używasz mózgu?

Anonim

Ilu Polaków zabiło UPA tyłu Ukraińców należało zlikwidować, tak robi Izrael np.

  Arek

  Proponuję artykuł „Naloty dywanowe na Tokio, Drezno, Hamburga i inne. Zbrodnia wojenna, której uczestnicy i sprawcy nigdy nie zostali osądzeni”.

BM

Kiedy ktoś krzywdził Polaków, np. Niemcy, Rosjanie albo Ukraińcy, to trzeba zapomnieć i wybaczyć, bo to było dawno i się nie liczy. Liczy się przyszłość, a przeszłości trzeba zapomnieć.

Kiedy Polacy kogoś skrzywdzili, to powyższa zasada magicznie przestaje obowiązywać. Wręcz przeciwnie – trzeba pamiętać, przypominać, wypominać i rozpamiętywać.

  Brajan Kot

  Przecież LWP w tamtych czasach, było ludowe i polskie tylko z nazwy. W rzeczywistości podlegało sowietom. Jedyne prawdziwe słowo w tym wypadku, to wojsko. Obwinianie więc Polaków o tę zbrodnię, wydaje się nie na miejscu. Jednostki LWP nie mogły działać samodzielnie. Rozkazy płynęły od sowietów i do strony wschodniej należy mieć w tym wypadku pretensję.
  Pozdrawiam :-]]

   argent

   Bzdury. Polacy spokojnie sami przeprowadzili i poradzili sobie z UPA. Poczytaj sobie o Grupie Operacyjnej Wisła – 20 000 najlepszych polskich żołnierzy tam rzucono żeby zrobić porzadek na Podkarpaciu. I za to im chwała

    Łukasz

    Sam bzdury opowiadasz, akcja wisła z 1947 została przeprowadzona z powodu zabójstwa Karol Świerczewskiego który był Generałem półkownikiem Armi czerwonej i w listopadzie 1918 brał udział w tłumieniu antybolszewickiego powstania na Ukrainie. W 1919 został dowódcą kompanii w 123 pułku strzelców Armii Czerwonej, którą dowodził podczas walk nad rzeką Doniec. Walczył przeciwko wojskom Piotra Krasnowa i Antona Denikina. Za zasługi w tych walkach został mianowany dowódcą batalionu, a 12 maja 1920 odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru… innymi słowy w obu przypadkach gdy bolszewicy toczyli wojnę z Polską to on stał po stronie bolszewików a nie Polaków.

  Andrzej Jawieński

  Orzeszyn, gmina Poryck – wioska polska 70 rodzin. 11 VII 1943 UPA zamordowała ponad 300 Polaków. Około 60 ocalało. Hanna Leśko z noworodkiem. Ukrainka z sąsiedniej wsi (Samowola) ukryła Hannę Leśko i dziecko, pomogła uciec – została zamordowana. Tak działa zespół nienaprawialny, koherentny

  Prawdakole

  Gdzie jest mój komentarz?Moderatorami sa tu potomkowie upa?Nic niewinni?Tak?To dlaczego popierają to samo myslenia nierozliczonych za zbrodnie upawców i banderowcow?W njewoli trzymają prawdę?

Nie przepraszam

Jeszcze nie rozliczono zbrodni wołyńskiej a tu „wielka zbrodnia” na ukraińskiej ludności cywilnej…nic nie znaczący incydent porównując skalę ludobójstwa ze strony ukraińców na Polskiej ludności…
szukaj Pan prawdziwych ciekawostek a nie zajmuj się pierdołami…

  Prawda historyczna

  Polacy popełnili w tym przypadku przestępstwo, jednak trzeba zauważyć że Ludowe Wojsko Polskie walczyło wtedy z nazistmi wszelkiej maści nie tylko ukraińskimi ale też z niedobitkami po nazistach niemieckich i Watykańskich czyli tzw Bandytami Przeklętymi, którzy kumali się również z UPA i napadali na Polaków

  Andrzej Jawieński

  Zespół koherentny Błochincewa tłumaczy niewyobrażalny amok bardziej morderczy od SS i NKWD na Wołyniu, mordowanie polskich sąsiadów ze żniw, dzieci trzymanych do chrztu, małżonków polskich Ukraińców. Kazano mordować dzieci. Gdy żona Ukrainka morduje męża to łatwiej „można” tłumaczyć instynktem kobiecym walki o życie, tzw. drugą linią obrony, niż gdy żonę Polkę morduje mąż. 1341 wielkich Ukraińców (z nazwiska znanych 896) uratowało co najmniej 2527 ofiar przeznaczonych na rzeź. Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

Ludzki grall

Daj człowiekowi broń i władzę daj a szybko się przekonasz, że nie jest winny ni świat, ni kraj za to, że z rąk jego skonasz.

  Andrzej Jawieński

  Jak jest możliwe takie znieczulenie? 11 VII 1943 OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) oraz Ukraińcy oraz Ukrainki zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości na Wołyniu. Masowe monstrualne mordy Polaków na Wołyniu trwały do końca r. 1943. W 1944 roku całopalenie przeniesiono do Małopolski Wschodniej (województwa tarnopolskie, lwowskie i stanisławowskie). „Genocidium atrox”, „ludobójstwo straszliwe” – „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 – 1945”, Władysław i Ewa Siemaszkowie. „Ludobójstwo straszliwe”, spontaniczne, w r. 1939 bardziej komunistyczne, niż nacjonalistyczne, ale wkrótce rządy Ukraińców „ucywilizowało” … NKWD. NKWD zsyłało na Syberię i do Kazachstan. Ludobójstwo spontaniczne i straszliwe ruszyło 22 VI 1941. Wkrótce rządy Ukraińców „ucywilizowało” SS. Smert´ Lacham, smert´ żydiwśko-moskowśkoji komuni. Ukraińskie Shutzmanschaften (OUN, UPA) to 800 tys. wymordowanych na Kresach polskich Żydów, których ukraińska policja mordowała na miejscu. Aby mordy się udały, to niedobici Polacy byli uspokajani zapewnieniami ukraińskich sąsiadów, polskie części wiosek ukraińskich dostały gwarancje od UPA.

  Aby niemiecki plan po r. 1989 się udał, to ludność polska była uspokajana zapewnieniami mediów opanowanych przez kapitał sąsiadów, że to nie jest demontaż państwa, o którym mówił Kaczyński (2007), ale rozwój. W epoce rozszarpywania majątku polskiego, Polacy dostawali gwarancje od mediów. Czy nie ma w tym jakiejś analogii?

Arek

Nie jest prawdą, że uczestnicy akcji „Wisła” nie zostali osadzenia. Po pierwsze już kilkanaście lat temu zostały odebrane uprawnienia kombatanckie za „utrwalanie władzy ludowej”. Po drugie na tego typu uprawnienia nie mogą liczyć żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (podleglego MSW), ani funkcjonariusze UB. A w terenie nosili oni mundury z orłem „piastowskim”. Warto dodać, że formacje te (jak również LWP) stanowiło podpór dla „towarzyszy” wprowadzających „jedynie słuszny ustrój”. Natomiast każdy, kto został uznany za wroga „władzy ludowej” mógł się spodziewać kuli w łeb.

  Armenian School

  Istniało państwo wyższego rzędu dziejowego, państwo polskie, w którym nigdy nie było garderoby ze skóry chłopskiej! W którym nigdy nie było obdzierania chłopów ze skóry, jak np. obdzierano we Francji, Anglii, Hiszpanii, Rosji. W jednych było obdzieranie, choć było to akceptowane, niebyt (?) dobrze widziane (Francja chyba niezbyt to uznawała), a w innych wręcz wolno było (Rosja). Ten trzeci typ (3) państwa, to były rzadkie wyjątkowe teorio-systemowe style-państwa, państwa-systemy, systemy pojęciowe samosterujace się etycznie (nie tylko bodźcami prawnymi, ale też etycznymi, tzn. w żadnym wypadku nie witalnymi, jak w turaństwie i nie samymi prawnymi, jak w bizantynizmie). Takim państwem (całym systemem sterowanym etycznie) była Polska.

  Taki jest sens sterowania – że są bodźce witalne (Rosja), prawne (Niemcy, Rosja), etyczne (Polska). Prości ludzie tego nie rozumieją. Rosja to sterowanie witalno-prawne. To cywilizacja bizantyjsko-turańska. Niemiecko-azjatycka. Polska to system sterowania etycznego, czyli cywilizacja łacińska. Niemcy nie są cywilizacją rosyjską, polską, azjatycką, ale są cywilizacją bizantyjską.

oregano

czytam te komentarze i widzę spójność w prymitywnej logice ludów wschodnich:
– Wcale nie Polacy tylko kacapy
– Nawet 7io letnie dzieci ostrzegały UPA
– Szkalowanie świętego narodu
– Oko za oko
– Podczas wojny oddawali płody rolne to im się należało wyrżnięcie

Poziom prymitywizmu i myślenia nie widziany od Gomułki. Kochany kraju podążasz w otchłań. Obudzisz się tam gdzie zwykłeś przez wieki.

  mono

  100/100

  kriss

  To może odnieś się do artykułu, a nie do komentarzy. Wiesz kto dowodził mordem? Wiesz dlaczego do niego doszło? Napisz, podpowiedz.

   oregano

   Panie Kriss, na takie zagadnienia staram się patrzeć wielowątkowo i z dystansu. Nie czytałem dokładnych opracowań dotyczących opisanego mordu ale zakładam że opisuje prawdziwe wydarzenia w sposób zgodny z podstawową metodologią badań historycznych.
   Znam za to inne podobne gdyż mam korzenie wschodnie i w przeważającej ilości są to mordy etniczne na Polakach. I co to zmienia? Co usprawiedliwia mord na dzieciach i kobietach? Kacap stał i rozkazywał ?

   Prymitywizmem jest dla mnie własnie usprawiedliwianie każdego mordu na cywilach. Moralnie można zrozumieć desperackie akty odwetu na Wołyniu czy Zamojszczyźnie. Zrozumieć nie znaczy usprawiedliwiać.
   Tutaj mamy akcje 2 Armii LWP która w większości była sformowana już na terenach wschodnich ale stricte nie z Kresów tylko dzisiejszej Polski. W znacznej części służyła tam dawna partyzantka i to nie komunistyczna (gdzie jak wiadomo wielu z tych żołnierzy uciekało za Odrę przy pierwszej możliwej okazji kiedy 2A LWP wyzwalała Dolny Śląsk).
   Osobnym zagadnieniem jest to że na terenach gdzie żywioł ukraiński nie był dominujący a poparcie i możliwość terroru UPA były ograniczone.

   Zupełna analogia z powszechnym terrorem wobec Żydów ze strony polskich sąsiadów. To samo modus operandi i te same głosy.

   Dziś widać cywilizacyjną różnicę w jaki sposób kraje rozliczają się z własną historią. Pomijam Niemcy gdzie RFN pudrował wszystko w latach 60 i 70. Dobrym przykładem jest Holandia, tam było miejsce na uczciwą debatę historyczną i rozliczenie szumowin.
   U nas myślenie jest typowo wschodnie, dziś patrząc na mainstream nie różnimy się w rozumieniu historii od Rosjan czy Ukraińców. IPN i ich prace naukowe dziś to żenada z której cały świat się śmieje.

   Tyle w temacie

   Andrzej Jawieński

   Wartość jakiegoś pałacyku w Polsce w r.1945 była ujemna, wynosiła dobrze poniżej wartości kilku bochenków chleba w Polsce, chociaż z punktu widzenia banków w Szwajcarii, to Niemcy wzbogacili się. Nie te pałace się wzbogaciły, ich wartość była ujemna. Tylko państwo polskie (a nie np. niemieckie, austriackie, francuskie, rosyjskie) mogło te majątki utrzymać, nikt inny tego nie mógł zrobić, żadna indywidualna osoba. Państwo polskie zostało zmuszone do tego, tak jak ta kobieta na Wołyniu (opisana w książce S. Srokowskiego, „Duchy dzieciństwa”, 1987), ocknęła się, wyczołgała się skrwawiona, schowała się za murem, potem w stodole i została zmuszona duchem życia, aby iść przez wioskę krwawiąc. Powinna zapłacić mordercom odszkodowanie – za to, że schowała się za murem, za mur, który zagospodarowała dla siebie, w szopie, za szopę, którą zagospodarowała. Odszkodowanie za to, że przetrwała. I na tym polega kataklizm, który nie został spowodowany przez państwo polskie. To jest istotny punkt w cywilizacji Skarbimierzowskiej.
   W obecnej wartości nieruchomości, 100% wartości, symbolicznie 99.999 999 % tej wartości, stanowi wartość dodana na mocy wyłącznie woli życia, ducha; na mocy wyłącznie wysiłku zbrojnego; na mocy pokonania Niemiec w bitwach; wartość dodana mocą patriotyzmu, a nie na mocy wartości samych tych majątków. Co innego, gdyby nie było spisku antypolskiego, napaści Niemiec. Jedna milionowa procenta, tak jak sprzedaje się przeterminowane lekarstwo, albo pałac za jedno euro w UE. W r. 2019 posiadłości w UE po 1 euro jest kilkadziesiąt tysięcy.

  Woziwoda

  Będziesz tu częściej to bez trudu zauważysz jakie pętactwo przyciąga jakakolwiek informacja o łajdackich postępkach Polaków w dowolnych wydarzeniach, w dowolnym okresie. Pętactwo nie odniesie się bezpośrednio do zbrodni popełnianych przez Polaków tylko od razu ma zestaw kłamstw, wykrętów i bełkotu oburzenia, że ktoś wreszcie pisze prawdę i przytacza fakty. Niestety wyniszczono w Polsce inteligencję i głównie ludzie brzydzący się wiedzą i książkami historycznymi próbują kształtować sobie w główkach obraz historii Polski starannie omijając i wypierając ze świadomości łajdactwa, które Polakom w przeszłości zdarzały się równie często jak innym nacjom.

  Nie mam nic do niewykształconego chłopstwa, to głownie chłopi walczyli o polskość i ojczyznę na przestrzeni wieków. Ale później część ich potomków poszła do szkół. A część szerzy brednie o historii, lżąc oponentów, gorąco wierząc, że tak trzeba.

   oregano

   Niestety widzę to podobnie
   Oprócz wyniszczenia inteligencji to narracja PRLu zrobiła swoje i utrwaliła złe postawy.

   Zauważ w temacie Żydów – od zawsze byliśmy karmieni papką o sprawiedliwych wśród narodów świata i wszystkim to pasowało. Wiadomo Sendler, Korczak, Bartoszewski, Karski …… i wszystko jasne. Cudowny i święty naród. Przez te wszystkie lata nie było żadnej publicznej dyskusji. Ocaleni po wojnie składali relacje w Yad vashem ale o głośnych publikacjach w relacjach polsko-żydowskich nie słyszałem.
   Aż szambo wypłynęło przy Jedwabnem. Wtedy inteligencja miała jeszcze jakiś udział wśród elit i z tematem się jakoś uporano, co też było wygodne dla Polski bo mało kto drążył temat co się właściwie działo wokół Łomży czy Białegostoku.
   PRL i III RP utrwaliły i zakodowały postawy o tym że jak Polacy to tylko bóg honor ojczyzna.
   Dlatego na rzeczową dyskusję dziś szans nie ma. Cieszmy się że nie ma sankcji za szkalowanie narodu polskiego bo mielibyśmy wjazd do domu za te komentarze.

   Czytacz

   Odezwał się sędzia Polaków i Polski. Nikt nie zaprzecza tej zbrodni. Postępek nie był łajdacki a podły i zbrodniczy. Być może Woziwodo, ale tylko być może postępowaliśmy podobnie do innych narodów. Nigdy natomiast nie zgotowaliśmy sąsiadom krwawej łaźni jak Niemcy, Rosjanie (samym sobie też), Anglicy, Belgowie, Mieszkańcy (obecni) USA, nie wspominając o Chińczykach i Japończykach. O…pieprz się więc od nas Polaków Woziwodo! Pisz może na forum „świętych” Izraelitów lub Francuzów.

    oregano

    wiem że dalsza dyskusja to strata czasu ale spróbuję raz jeszcze.

    mam problem z takimi postawami jak cześć tutaj widocznych i twoja powyżej.
    Próbujesz mnie wyłączyć ze wspólnoty jako Polaka bo wyrażam swoją opinie nie wskazując nikogo palcem ?
    Dlatego jesteś ty i tobie podobni odzwierciedleniem postaw typowych dla PRLu który niestety pamiętam. Retoryka Gomułki. W czyim imieniu mówisz? Niewykształconej i ogłupionej części społeczeństwa? Na jakiej podstawie przywłaszczasz sobie polskość?

    Im szybciej się wyleczysz z takiej postawy tym lepiej dla ciebie i otoczenia.

    Czytacz

    Jak dyskusja? Przekonanego nie przekonam, „uświadomionego” nie uświadomię.Uporządkujmy może dyskusję i zastosujmy logikę. W którym to miejscu wykluczam Cię z czegokolwiek w swoim wpisie? Tym bardziej jako Polaka? Popełniasz błąd w rozumowaniu pisząc o „wybiciu” jakiejś przedwojennej inteligencji. Minęło 80 lat od wojny naród mógł wytworzyć sobie nową! Ponadto matematyczna szkoła lwowska istniała dalej itd. itp. Zresztą piszesz i posługujesz się komputerem,małpy na wolności chyba tego nie potrafią. Masz problem z postawami komentatorów? Inteligencja nakazuje zastanowić się kiedy zawracasz Wisłę kijem, że może to ty głupio czynisz. Zarzucasz mi bezpodstawnie gomułkowską retorykę! Wskaż mi jej przykład w mojej wypowiedzi. To Ty jesteś odzwierciedleniem postaw typowych dla pogrobowców PZPR i Bartoszewskich uważających, że zostali namaszczeni przez siły wyższe do pouczania i decydowania co jest dobre i właściwe! I na koniec nie przywłaszczam sobie polskości ja z niej wyrosłem na niej sformułowałem swój światopogląd. Woziwoda w swoich licznych wpisach pokazał swoją ignorancję i niechęć do Polski. Dlatego to do niego sformułowałem swój komentarz. Skoro poczułeś się nim oburzony to udowodnij merytorycznie woje zarzuty wobec mojego komentarza. Na razie widzę tylko nieuzasadnioną personalną agresję. Zdradź mi na koniec jaką to postawę przejawiam na tym forum?

   ja

   Woziwoda – Właśnie zauważamy jak każda okazja obrzucenia Polski i Polaków błotem przyciaga wszelkiej maści pętactwo. Te bzdury „łajdactwa, które Polakom w przeszłości zdarzały się równie często jak innym nacjom” kładę na karb nieznajomości historii Polski. Twój prostacki styl jawnie pokazuje kto tu jest niewykształconym chłopem.

  podążamzaprawdą

  oregano – Dowódcą 34 pułku piechoty był sowiecki oficer, pułkownik Pluto. Dowódca 2-go batalionu, także sowiecki oficer, kapitan Gutowski. Większą część terrorystycznych operacji przeciwko Ukraińcom prowadzona była pod dowództwem lejtnanta Lewickiego. Więc tak zapewne stali i rozkazywali,jak to zwykli robić ficerowie.
  1500 polskich wsi starli ukraińcy z powierzcnie ziemi, a teraz byle ignorant będzie stawiał na równi gehenne polskiej ludności z incydentalnym wydarzeniem wobec ukraińców.
  ” Zupełna analogia z powszechnym terrorem wobec Żydów ze strony polskich sąsiadów. To samo modus operandi i te same głosy” Te bzdury eliminują Cię z wszelkiej dyskusji. Pytanie tylko skąd tacy durnie się biorą.

Grzegorz

No dobrze, zbrodnia jest zbrodnią ,ale chciałbym przeczytać przyczyny dlaczego tak się stało, motywy którymi się kierowali ci żołnierze ,a może rozkazy , i dopiero wówczas będzie można wszystko osądzić. Tutaj autor nie podał praktycznie nic (być może jest to w książce, na którą się powołuje ),ale podstawowa rzetelność i choćby minimum obiektywizmu jest tutaj wymagane ze względu na rangę omawianych spraw !Artykuł jest bardzo stronniczy ,jedni są ,,be”,a drudzy ,,świeci”.Zaznaczam, że czyny takie należy potępić!

  argent

  kilka dni wcześniej UPA miała bazę i umocnione pozycje w tej wsi. Nasze rozpoznanie prowadziło tam zaciekłą walke, stąd taka reakcja i spalenie całej wsi. Aczkolwiek kobiet i dzieci nie powinni zabija, ewentualnie aresztować,przesiedlić.

Kuna

Polacy nie mordowali to wymysł ukraińskich rzezimieszków( nie chodzi mi o naród )oni chcą tymi zmyślonymi urojeniami zmazać swoje zbrodnie .

niki

Czytam artykuł i myślę że mowa o AK,
czytam dalej aż mi wstyd za AK,
czytam dalej i tam jest napisane
„Ludowego Wojska Polskiego”.

Napisał bym clickbait, ale to podobno poważny serwis.

Czytam sobie komentarze, oczom nie wierzę że niektórzy silą się na usprawiedliwianie zabijania kobiet i dzieci.
A [komentarz edytowany z uwagi na wulgaryzmy]* kto i z jakiej frakcji. Nie zabija się dzieci, kobiet, starców, ogółem cywili.

*A niech mi usuną komentarz, swoje powiedziałem.

  Anonim

  Zgadzam się, nie zabija się kobiet i dzieci. W artykule brak obiektywizmu i podania ewentualnych przyczyn mordu. Takie trochę wybielanie UPA, a dowalanie Polakom. Ciekawe co napisałby autor coby napisano gdyby w ramach odwetu mordowalibyśmy Ukraińców jak oni nas?

   Andrzej Jawieński

   „To ja się nazywam Leszek Miller i uważam, że UPA ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo na Polakach. Ukraińcy ścigajcie mnie.” L. Miller: „Polska zapomina o 100 tys. zamordowanych okrutnie dzieciach, kobietach, mężczyznach na Wołyniu.” Rzecznik SLD Tomasz Kalita zaapelował do władz Ukrainy, by zaczęły ścigać jego, sekretarza SLD Krzysztofa Gawkowskiego. Gawkowski: „W Radzie Najwyższej honorowane są i upamiętniane postacie, które dowodziły zbrodniczym postępowaniem UPA, która mordowała na Wołyniu, a postępowanie Bronisława Komorowskiego to obraza dla ofiar zbrodni wołyńskiej.” „UPA jest organizacją ludobójczą, zbrodniczą”. „To policzek wymierzony państwu polskiemu i prezydentowi Komorowskiemu.” „Uważamy, że to co się zdarzyło na Wołyniu, to ludobójstwo, a UPA to zbrodnicza organizacja”.

lopez

Niewinni i bezbronni Ukraińcy jak zwykle, nie mieli nic wspólnego z UPA. Takie bajki małym dzieciom opowiadajcie, akcja Wisła była konsekwencją działań zbrojnych UPA i z tą wioską było podobnie.

A...

Ja jednak uważam, że to wszystko co opisano w artykule to głównie wynik tzw. zdziczenia (po)wojennego. Życie niewątpliwie straciło w tamtych swoją nadrzędną wartość.
Np. żołnierze LWP w czasie wojny mordowali większość pojmanych jeńców niemieckich, pamiętając okropności zbrodni niemieckich – mszcząc się za nie, a i mając przyzwolenie i przykład ze strony swoich sowieckich sojuszników.
Akowcy jednak, choć fakt, dużo rzadziej, to także bywali nie lepsi. W walkach np. z Litwinami na Wileńszczyźnie też potrafili popełniać niewiarygodne zbrodnie. Podobnie zresztą jak i ich przeciwnicy.
Zwyrodnialcy obu narodowości np. strzelali do niemowląt w wózkach…
AK chciało ukarać polskich sprawców zbrodni na litewskiej ludności cywilnej, ale struktury dowódcze zostały szybko rozbite i nigdy do tego nie doszło. Komuniści polscy zaś, gdy doszli do władzy, karali wszystkich z AK „hurtem”, nie martwiąc się ich rzeczywistą winą.
Litwinie natomiast nawet o tym nie pomyśleli… Ich zbrodniarze zostali „bohaterami”. To do dzisiaj „bojownicy o wolność”. Nigdy nie tylko nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie ale nawet nie zostali za nie napiętnowani – potępieni.
Oczywiście wszyscy wiemy, że na Ukrainie było i jest podobnie.

  do Pana A... Kiełbie we łbie

  Czyli Pan jednak uważa, że nie ma różnicy – czyli Polacy napadli 1go IX na Niemców. Stąd wojna.

  PS. żołnierze LWP mordowali wszystkich jeńców niemieckich, a żołnierze z Niemiec zamordowali 20-33 Polaków, Polacy brali przykład z sowieckich sojuszników, a Niemcy z Polaków, a nawet ze św. Franciszka. Akowcy jednak brali przyklad z LWP, nie byli więc lepsi od Niemców, A nawet byli, Litwini kierowali się wskazaniami bł. Popiełuszki, lub nie, podobnie zresztą jak i ich przeciwnicy.Komuniści polscy karali złe czyny, a Ukraińscy dobre Litwinów i Rosjan, a nawet Niemców, a w ogóle na Ukrainie było podobnie.

  do A ... -ale ma Szan. Pan Kiełbie we łbie

  Przecież Polacy napadli na Niemców

A...

Przepraszam za błędy ale temat budzi wielkie emocje. Powinno oczywiście być:
1. Życie niewątpliwie straciło w tamtych czasach swoją nadrzędną wartość.
2. Litwini natomiast nawet o tym nie pomyśleli…

Rocker

Do wszystkich czepiających się – proszę sami się do edukujcie. NIGDY NIE ISTNIAŁ TWÓR ZWANY PRZEZ WAS LWP!!!! Sięgnijcie do książek, to była nazwa „zwyczajowa” a nie oficjalna….
„Oficjalnymi nazwami sił zbrojnych w Polsce w tych okresach były: od 29 lipca 1944 roku (rozkaz nr 1 Naczelnego Dowódcy WP gen. Michała Roli-Żymierskiego i Szefa Sztabu płk. Mariana Spychalskiego o utworzeniu Wojska Polskiego z połączenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (1943-1944) i Armii Ludowej)[4] do 1952 roku Wojsko Polskie, następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nazwy Siły Zbrojne PRL i Wojsko Polskie używane były zamiennie.”

  Łukasz

  „Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – nieoficjalna i stosowana w celach propagandowych nazwa polskich sił zbrojnych w okresie 1944–1989” W czasie popełniania tej zbrodni żaden Polak nie decydował o niczym ważnym, a jedynie wykonywał rozkazy z Moskwy. Cała akcja Wisła została przeprowadzona za zabicie Generała pułkownika Armii Czerwonej który to dla niech bohatersko walczył od 1918 roku czyli od samego początku i już wtedy pacyfikował mieszkańców Ukrainy.
  Zwalanie winy za to wszystko na Polaków jest kiepskim żartem, a czepianie się nazwy to też śmiechu warte jak fundamenty całego PRL były oparte na oszustwie bo to głosowanie w którym Polacy mieli się wypowiedzieć zostało sfałszowane i jest to fakt niepowtarzalny.

Anonim

ludzi do gazu to tyz KACAPY zaganialy .bo na wsi to roznie gadaja,A takie tragedie to sa prawa i bezprawia wojen

  j23

  prawa wojny? Może bezkolorowy kolor?

   wojciech kot

   TAK PRAWA I BEZPRAWIA WOJEN WSZYSTKICH WOJEN MOZE BYC BEZKOLOROWY KOLOR .rozna szumowina i bandyctwo ma swoje 5 minut.Troche czasu uplynie i okazuje sie ze to byli bohaterscy patrioci

radio erewań

z komentarzy to wychodzi takie radio erewań:
nie Polacy tylko Ukraińcy
nie kobiety i dzieci ale UPA
nie w Zawadce tylko na Wołyniu

Anonim

nasz kraj to przepiekny erewan

  TMA

  Przemoc PZPR-owska bazowała na autyzmie ludzkim – w PZPR było więcej autyków, aniżeli normalnie, ponieważ autyzm łatwo segmentuje (odcina, nie „łapie” całości, jest formalny). Poseł Sanocki mówi, że PZPR nie była organizacją zbrodniczą. Są stopnie przemocy. Dantejskie sceny w setkach – obecnie ukraińskich – wsi stępiło wymowę przemocy PZPR. Dantejskie sceny – zabijanie Lachów. W oczyszczaniu” Wołynia z wszelkich śladów polskości ginęła cała wieś i pozostawały zgliszcza. Do niewyobrażalnych wręcz – w polskiej cywilizacji, ale nie ukraińskiej – scen masowych mordów doszło w Janowej Dolinie, Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. Niewyobrażalne. Ukraińcy zamordowali dziesiątki tysięcy Ukraińców, którzy nie chcieli zamordować żon i dzieci zaklasyfikowanych jako Polacy. Dziś siostra Anny Walentynowicz, na Wołyniu, mówi, że nie jest Polką.

Jerewan to piękna stolica Armenii. Armenian School/SW

Istniało państwo wyższego rzędu dziejowego, państwo polskie, w którym nigdy nie było garderoby ze skóry chłopskiej! W którym nigdy nie było obdzierania chłopów ze skóry, jak np. obdzierano we Francji, Anglii, Hiszpanii, Rosji. W jednych było obdzieranie, choć było to akceptowane, niebyt (?) dobrze widziane (Francja chyba niezbyt to uznawała), a w innych wręcz wolno było (Rosja). Ten trzeci typ (3) państwa, to były rzadkie wyjątkowe teorio-systemowe style-państwa, państwa-systemy, systemy pojęciowe samosterujace się etycznie (nie tylko bodźcami prawnymi, ale też etycznymi, tzn. w żadnym wypadku nie witalnymi, jak w turaństwie i nie samymi prawnymi, jak w bizantynizmie). Takim państwem (całym systemem sterowanym etycznie) była Polska.

Taki jest sens sterowania – że są bodźce witalne (Rosja), prawne (Niemcy, Rosja), etyczne (Polska). Prości ludzie tego nie rozumieją. Rosja to sterowanie witalno-prawne. To cywilizacja bizantyjsko-turańska. Niemiecko-azjatycka. Polska to system sterowania etycznego, czyli cywilizacja łacińska. Niemcy nie są cywilizacją rosyjską, polską, azjatycką, ale są cywilizacją bizantyjską.

Anonim

jerewan ,na czym ty jedziesz bardzo prosze podpowiedz co takiego kopa daje

Anonim

umilowani patrioci degustatorzy historii jestem z wami.Jak skonczycie z bolszewia i bandera pozostanie czyngizhan i paru innych urwiszy.Nie zalamujmy sie ,medycyna poszla bardzo do przodu

Maciej

Gówniane kłamliwy materiał, porównywalny tylko z bzdetami ober kłamcy Grossa!

polak niepatriota

umilowanych patriotow cos wymiotlo wszyscy hurtem w kolejce do doktora.biedactwaA moze czyngizchana wykopuja Po owocach ich poznacie po owocach

Anonim

Tak, Polacy mają obowiązek być: mordowani, napadani ze wszystkich możliwych stron – najlepiej jednocześnie, brani w bolszewickie i niemieckie niewole oraz obowiązkowo, podczas wszystkich tych działań zachowywać się jak podczas turnieju rycerskiego. Pomijając te absurdy i oszczerstwa, pamiętamy, że polskie wojsko to nie LWP.

Anonim

Ja w to nie wierzę……. Czyżby kolejny Gross i kolejne Jedwabne?? Nie przepraszajcie i nie przyznawajcie się do zbrodni innych!! 99% stawiam że to kłamstwo 1% stawiam że to prawda i że zemsta w afekcie za Wołyń…. Sprawdzić autora! Sprawdzić źródło! Polacy uważajcie bo być może ktoś to specjalnie wymyśla by przykryć zbrodnię na Wołyniu by zrobić nas czemuś winnymi w celu zamknięcia nam ust

Prawdakole

To byl odwet,bezwarunkowe ruchy człowieka w rozpaczy po widoku bestialstwa dokonanego przez ukraińców,nie tylko banderowców,którym pomagali „normalni” ukraińcy.Wymyślne tortury dzieci i kobiet były tak bestialskie,że żołnierze(nie ci z AK, ale z Wojska Ludowego)nie mogli zapomnić i zostawić bez sprawiedliwości.Chcieli pokazać ukraińcom jak to strasznie boli,dla opamiętania.Zachowali się w odwecie.To zupelnie jak afekt.Ukraińcy mordowali z premedytacją,czego podrobić się nie da.Paszoł won dranie porównujący te kwestie Czy nie robi tego przypadkiem z wyrzutów sumienia m.in.A
.Michnik mający w rodzinie kogoś mordującego Polaków w ub?

Anonim

„W ciągu 10-20 minut wyrżeli, dosłownie, wyrżeli 68 kobiet, dzieci i starców”. ” DOKLADNA ILOŚĆ, OFIAR NIE JEST ZNANA. SZACUNKI mówią o sześćdziesięciu, kilku, lub nawet osiemdziesięciu zabitych”. Jeśli dokładna ilość ofiar nie jest znana, bo są tylko jakieś mgliste SZACUNKI, to może to było np. 28 mężczyzn ? Bo w innym miejscu pisze wyraźnie że – ” „Wszystkich mieszkańców zapedzono pod szkołę i zapowiedziano, że zostaną wybicie do nogi. Następnie polscy żołnierze wyciągnęli z tłumu jedenastu mężczyzn i ich rozstrzelali”. To jak, rozstrzelali tylko 11 mężczyzn i żadnej kobiety ani dziecka nie zabili ? Co dały by ofiary zbrodni Wołyńskiej, żeby mogły umrzeć w tak cywilizowany i szybki sposób. Bo bandyci z UPA, to zabili by wszystkich od razu – kobiety, dzieci i mężczyzn i to nie w 10-20 minut tylko znęcali by się nad swoimi ofiarami przez kilka godzin. Niech się cieszą tryzuby, że Polacy to Europa a nie mongolski Stepy jak Ukraińcy. Zresztą wojsko zabrało tych banderowców na stację i wykopało ich na Ukrainę. Ukraińcy mordercy z UPA, Polakom nie dawali żadnej szansy i mordowali kobiety i dzieci oraz starców ze zwierzęcym okrucieństwem. Jeśli rodziny tych żołnierzy zamordowali Ukraińscy sąsiedzi to im się wcale nie dziwię.

Tess1

Ci „polscy żolnierze”to było podstępne bydło banderowskie ubrane w nasze mundury.Nie bylo „ukrainy” ,tylko Rzeczpodpolita,w której mieszkali i byli obywatelami naszego państwa.Ci mordercy,niebędący Słowianami,ale zlepkiem chazarów,Turków,kozakòw i żydów oraz rusinów wycięli w pień tysiące ludzi(w tym „ukraińcòw”nieakceptujących działań upa) i czasem podstępnie zwalali na Polaków swoje bestialstwa.Niekiedy zdarzały się odwety półprzytomnych z rozpaczy polskich ojców i mężów,którym piłą rżnięto żony i dzieci.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Odsiecz, która nie nadeszła. Dlaczego Armia Krajowa nie zareagowała, gdy Ukraińcy mordowali Polaków w Wołyniu?

Rzeź wołyńska stanowi jedną z najmroczniejszych kart w historii relacji polsko-ukraińskich. Mordy na Polakach w latach 1943–1945 pochłonęły od 80 do nawet 130 tysięcy istnień....

2 lipca 2019 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Zimna wojna

Polskie władze wysiedliły 140 000 obywateli. Czy akcja „Wisła” NAPRAWDĘ była potrzebna?

Komunistyczne władze Polski odniosły niemal całkowity sukces. Przeprowadziły masowe deportacje polskich obywateli w akcji „Wisła”, po czym poddały ich wynaradawianiu, prześladowaniom i wzięły ich pod...

23 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Co stało się z majątkiem Ukraińców, których wyrzucono z domów w czasie Akcji „Wisła”?

Mówi się, że przesiedlonych w 1947 roku Ukraińców czekał awans ekonomiczny, bo znaleźli się na lepiej rozwiniętych ziemiach. Tymczasem 75% gospodarstw, w których zostali osiedleni...

16 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Czy wszyscy Ukraińcy popierali UPA?

Przeprowadzoną w 1947 roku „Akcję Wisła” uzasadniano tym, że wojsko musi odciąć UPA od zaopatrzenia, które ochoczo dostarcza mu miejscowa ludność. W rzeczywistości był to...

12 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.