Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 NAJLEPSZYCH dowódców w dziejach Polski

Zapomniany generał, który zatrzymał bolszewików pod Warszawą. Hetman zdolny tak pokierować husarią, by rozgromiła dziesięć razy silniejszego wroga. I wielki król, który wbrew kronikom wcale nie był „miłośnikiem pokoju”. Oto prawdziwi bogowie wojny.

Autor zwycięstwa pod Grunwaldem? A może Sobieski i jego wiedeńska wiktoria? Hetmani stawiający czoła Turkom, Szwedom i Moskalom czy może heroiczni generałowie z II wojny światowej? Których z polskich dowódców należy uznać za naprawdę najlepszych strategów w całej historii?

Odpowiedź na to pytanie – a przynajmniej propozycję odpowiedzi – znajdziesz w materiale przygotowanym przez kanał Wielka Historia.

Weź udział w dyskusji, a jeśli materiał ci się spodobał, polub go i zasubskrybuj kanał Wielka Historia na YouTubie.

Jeśli natomiast wolisz czytać, a nie oglądać to ostatnio opublikowaliśmy teksty o sztuce wojny Jana III Sobieskiego, o niezwykłej karierze Stefana Czarnieckiego oraz o tym, ile trzeba było zapłacić, by zaciągnąć się do husarii.

Polecamy też książkę wspomnianą w materiale. Polskich bogów wojny możesz kupić na przykład w empiku.

Książka wspomniana w materiale:

Czy wiesz, że ...

...kiedy Armia Andersa przebywała w Palestynie, dezercje żołnierzy pochodzenia żydowskiego odbywały się… za wiedzą i aprobatą polskiego dowództwa? Zdarzały się nawet takie przypadki, że przyszły „dezerter” przed ucieczką przechodził dodatkowe przeszkolenie dywersyjno-sabotażowe.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

Komentarze (2)

 1. Karol Odpowiedz

  Panie Kamilu przepraszam że nie piszę na mail’u ale chciałbym prosić o jedną rzecz . Chciałbym żeby Pan w swojej następnej książe opisał władcznie na których szczególnie mi zależy a mianowicie Zofia Sonkę Holszańską i Elżbietę Rakuszankę. Nie są to dla Pana mało znane postacie a bardzo bym chciała przeczytać książkę o tych dwóch zapisanych w historii kobietach.
  pozdrawiam
  Karolina

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   Dziękuję za komentarz! Zapewniam, że taka książka powstanie. Planowałem ją nawet napisać na jesień tego roku, ale końcowo wybrałem inny temat: żeby zrobić większy odstęp od ostatniej „jagiellońskiej” pozycji (czyli Dam polskiego imperium).

   W każdym razie do tematu Zofii Holszańskiej i Elżbiety Rakuszanki zbieram już materiały. Może więc 2020 :). Chciałbym też zmieścić w tej książce postać Heleny Moskiewskiej – tak by publikacja stanowiła pomost między „Damami polskiego imperium” i „Damami złotego wieku”. Jak na razie największy problem mam z wymyśleniem dla niej dobrego tytułu…

   Pozdrawiam, Kamil

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.