Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Największe wynalazki średniowiecza

Epoka zacofania i stagnacji? Nic z tych rzeczy. W rzekomych „ciemnych wiekach” dokonano setek przełomowych odkryć. Niektóre z tych innowacji na zawsze zmieniły dzieje świata.

Jakie były najważniejsze wynalazki średniowiecza? Aby poznać odpowiedz obejrzyj materiał przygotowany przez kanał kanał Wielka Historia.

Weź udział w dyskusji, a jeśli materiał ci się spodobał, polub go i zasubskrybuj kanał Wielka Historia na YouTubie.

Czy wiesz, że ...

...podczas wyboru Karola V na króla niemieckiego w 1519 roku opór elektorów trzeba było pokonać… łapówką, zwaną eufemistycznie „namaszczeniem ręki”? Młody Habsburg wydał na ten cel astronomiczną kwotę ponad 850 tysięcy guldenów.

...wikingowie wcale nie byli rosłymi, niebieskookimi blondynami – a przynajmniej nie wszyscy. Mit o ich ponadprzeciętnym wzroście narodził się w 1880 roku, kiedy znaleziono grób nordyckiego wojownika mierzącego 181 cm. Dopiero później okazało się, że mężczyzna cierpiał na gigantyzm.

...średniowieczni Polacy nie zdawali sobie sprawę ze śmiertelnego zagrożenia dla zdrowia, jakim było spożyciu sporyszu. Znalezione okazy zbożowych kłosów razem z kłosami z zarodnikami splatano w bukiet, który umieszczano u sufitu chaty, aby w porze siania zbóż te właśnie nasiona wysiać pierwsze.

...królowa Jadwiga Andegawenka zazwyczaj wypijała dwa, dwa i pół litra piwa dziennie? Mimo takich ilości spożywanego trunku mieściła się w obowiązującej wówczas polskiej średniej statystycznej.

Komentarze (3)

 1. Vito z Hiszpanii Odpowiedz

  setek ??Przelomowych ???Noo,chyba ze uwzglednimy stosy dla czarownic i niepokornych .Wtedy beda nawet tysiace i wiecej.To byly straszne,ciemne wieki absolutnej wladzy kosciola watykanskiego i Inkwizycji. I nikt tego nie zmieni

 2. gravin79 Odpowiedz

  Panie Kamilu, a co z przekazami Pliniusza Starszego o tym, że w Sydonie wynaleziono lustra szklane (szkło było mieszane z ołowiem). To już jest I wiek , więc ciężko mówić, że coś późniejszego o ponad 1000 lat było wynalazkiem. Ledwie odkryciem na nowo i rozwinięciem.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   Uznałbym to za przypadek podobny do maszyny parowej. Jej wczesny prototyp powstał już w starożytnej Grecji, ale nigdy nie upowszechniono go i nie wpłynął na obraz życia. Dlatego i tak mówimy o „okryciu” maszyny parowej dopiero w epoce nowożytnej. Podobnie było z lustrami. Nawet jeśli w starożytności podejmowano pierwsze próby ich tworzenia, to jednak aż do XIV wieku standardem były wyłącznie lustra metalowe, nie zaś szklane.

   Dziękuję w każdym razie za wnikliwy komentarz :). Uczciwie przyznam, że piszą scenariusz nie pomyślałem o tym zastrzeżeniu, choć z podobnym przyczyn odrzuciłem kilka innych „średniowiecznych” odkryć, mających korzenie w starożytności.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.