Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Najbogatsza Polka w historii

Była tak obrzydliwie bogata, że na wakacje zabierała więcej pieniędzy, niż rocznie zarabiały najpotężniejsze dwory na kontynencie. Najzamożniejsza kobieta swojej epoki – i nie tylko.

Siedem miliardów złotych robi na tobie wrażenie? Na taką kwotę szacowany jest największy majątek należący obecnie do Polki. Dla mnie, a pewnie też dla ciebie, olbrzymie pieniądze. Ale była w polskiej historii kobieta, która po takie drobniaki nawet by się nie schyliła.

Kim była najbogatsza Polka w dziejach? Odpowiedź poznasz w materiale wideo przygotowanym przez kanał Wielka Historia.

Jakie bajecznie bogate kobiety pominęliśmy? I czy zgadzasz się z naszą oceną? Weź udział w dyskusji, a jeśli materiał ci się spodobał, polub go i zasubskrybuj kanał Wielka Historia na YouTubie.

Jeśli wolisz czytać, a nie oglądać, to ten sam temat po części omówiliśmy też w jednym z naszych artykułów.

Książka wspomniana w filmie:

Czy wiesz, że ...

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

...w średniowieczu uważano za ryby wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie, w tym m.in. walenie i morświny? Te ssaki ze względu na walory smakowe zyskały nawet miano "ryb królewskich".

...Jan Długosz uważał, że dawni Polacy musieli wierzyć w… to samo, co starożytni Grecy czy Rzymianie? Opisując panteon słowiańskich  bóstw uznał, że nasi przodkowie jedynie nadali bogom inne, rodzime imiona.

...w Bizancjum istniała tak zwana "studencka fala? Możemy się tego domyślać na podstawie wydanego przez Justyniana Wielkiego zakazu wszelkich studenckich „zabaw”, które są niegodne, ohydne i „powodują tylko krzywdę”. 

Komentarze (6)

    • Nasz publicysta |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

      Pani Ewo, na przyszłość – każdy materiał ma na stronie głównej etykietkę z wyraźnym oznaczeniem kategorii (artykuł, ciekawostka, materiał promocyjny itd.). Może Pani zerknąć i jeśli interesują Panią inne rodzaje treści, a nie wideo, wystarczy kliknąć w którąś. Pozdrawiam!

  1. Magda Odpowiedz

    Rozczarowanie. Nie lubię takich firm ale z ciekawości weszłam. Strasznie to nudne, nie da się przebrnąć. Przewojalam i się podałam :(

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.