Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Joanna Grudzińska i wielki książę Konstanty. Dla tej Polki przyszły car zrezygnował z korony

Joanna Grudzińska, ukochana następcy rosyjskiego tronu (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Joanna Grudzińska, ukochana następcy rosyjskiego tronu (fot. domena publiczna)

Wielki książę Konstanty miał wszelkie widoki na to by zostać rosyjskim carem. Jego brat Aleksander nie miał męskiego potomka, a jego córki umarły we wczesnym dzieciństwie. Przyszły władca wolał jednak porzucić tron dla pięknej Polki, która zawładnęła jego ciałem i duszą.

Wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow był draniem. Swoich żołnierzy, odkąd tylko dostał taką możliwość, katował całymi dniami bezsensowną musztrą. Zresztą już jako dzieciak był tak rozhukany, że po jednym ze wstrętnych popisów brutalności (gdy wykorzystując swoją przewagę fizyczną złamał rękę staremu dworakowi), babka zamknęła go w nieogrzewanym areszcie. Caryca Katarzyna Wielka miała nadzieję, że dzięki temu ochłonie. Ale nie pomogło ani przemrożenie, ani – ożenek z uroczą księżniczką niemiecką. Życie małżonki Konstanty uprzykrzał tak bardzo, że ostatecznie wymknęła się z kraju i uciekła na dwór swoich rodziców. Ani prośbą, ani groźbą nie udało się jej skłonić do powrotu.

Konstanty nie dawał się lubić. Wywoływał skandal za skandalem, o których szeptano wciąż na dworze. W Petersburgu zapałał pożądaniem do niejakiej pani Araougeot, więc nakazał jednemu z  carskich generałów, by ten zwabił kobietę do swego domu.

Ofiara afektów Konstantego zamiast gospodarza zastała wielkiego księcia, który, jak to opisywał biograf księcia, Władysław Bortnowski:

[…] nie pozorował nawet swych zamiarów. Pani Araougeot chciała wyjść, doszło do szamotania się, zaś Konstanty dostał ataku szału. Kazał wezwać kilku grenadierów (liczba nieznana) i wydał rozkaz dokonania zbiorowego gwałtu. […] Odwieziona do domu zmarła po paru dniach, unosząc tajemnicę do grobu.

Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny?

Szybko okazało się też, że wielki książę ma słabość do Polek. Najpierw zakochał się w Helenie Lubomirskiej, ale gdy jej rodzice dowiedzieli się, że nie ma żadnych widoków na ślub, ucięli romans. Następnie, w 1803 roku, zadurzył się w Janinie, księżniczce Czetwertyńskiej, zwanej w petersburskich kręgach dworskich Żanetą.

Janina Czetwertyńska (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Janina Czetwertyńska (fot. domena publiczna)

Jej ojciec Antoni był targowiczaninem, którego powieszono w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Dzieci sprzedawczyka uciekły do Rosji pod skrzydła carskiego majestatu. Dwie córki Czetwertyńskiego zostały damami dworu, syna umieszczono w najbardziej prestiżowej szkole wojskowej. Podczas gdy Janina-Żaneta wpadła w oko księciu, to starsza Maria, została żoną bogatego Dymitra Naryszkina, a później… kochanką samego cara. Jak opisuje Violetta Wiernicka w nowej książce „Polki, które rządziły Kremlem”:

Maria Naryszkin nie ukrywała swojej relacji z Aleksandrem, który pojawiał się w jej domu niemal codziennie, by posłuchać gry na klawesynie i łowić spojrzenie zakochanych oczu kobiety. „Pobłażliwy” Dymitr Naryszkin  przymykał oko na ten romans, w zamian otrzymując posiadłości ziemskie i tytuły dworskie. Co więcej, mąż rogacz romans żony traktował jako „wielkie wyróżnienie” i był „dumny” z tego, że spośród wszystkich piękności Petersburga cesarz wybrał właśnie ją.

Czy wiesz, że ...

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...XIX-wieczni mężczyźni powszechnie przyjmowali, że seks to sprawa, która nie dotyczy ich partnerek? Kobietom odmawiano prawa do jakiejkolwiek erotycznej satysfakcji. Święcie wierzono, że bez penisa nie da się osiągnąć orgazmu.

Komentarze (12)

 1. Jan Grzesiek Odpowiedz

  jak już szukamy koligacji z Moskwą to zaczynać od córki Iwana III i Jagiellonów.Tyle,ze uporczywa chrystianizacja prawosławnej księżniczki spowodowała najazdy teścia na Polskę. I tak do dziś kombinują by sie wykpić od właściwej wiary

 2. sura Odpowiedz

  Jest ogólnie dostępna od lat książka Gąsiorowskiego „Księżna łowicka”. To powieść ale calkiem solidnie udokumentowana.

 3. Eve Odpowiedz

  O Joannie słyszał chyba każdy kto choć trochę interesuje się historią więc tytuł nietrafiony. Przed wojną nakręcono jeszcze film z Jadwigą Smosarską w roli księżnej łowickiej

  • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

   Mimo to we współczesnej świadomości Joanna Grudzińska jest postacią mocno zapomnianą – a zdecydowanie warto, by pamięć o tej barwnej postaci przetrwała!

  • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

   Według opisów jej włosy miały kolor ciemnego blondu, prawdopodobnie odcień był bardziej zbliżony do brązu. Z pewnością nie była platynową blondynką, a kolor włosów na portrecie – cóż, może malarz chciał dodać jej szlachetności, przyciemniając kolor włosów?

 4. Ina Odpowiedz

  Ten kto się interesuje trochę historia to słyszał o tym mezaliansie ,wiec ta historia i ta kobieta nie jest zapomniana, pudło

 5. FAUST Odpowiedz

  a Pani jednak nie odrobiła do końca lekcji, ani słowem nie wspominając iż panna Grudzińska jest siostrą wielkopolskiego wybitnego działacza społeczno gospodarczego gen.Dezyderego Chłapowskiego . DLACZEGO ??? !!! Jej brat dla Polski uczynił więcej niż ks. Koństanty i chvacit !!!

 6. Erinti i Odpowiedz

  Trochę ludzi słyszało o księżnej Joannie. O ironio losu Wielki Książę Konstanty był jak słyszałam polonofilem, spiskowcy listopadowi chcieli go zabić. Owszem może i nie należał do ludzi najmilszych w obyciu, ale to nie najważniejsze. No, ale polskie elity polityczne i działacze niepodległościowi często mieli wyczucie polityczne godne młota pneumatycznego.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.