Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Atakowana. Niszczona. Niepokonana. To tam po raz pierwszy w Europie zniesiono niewolnictwo

Kadr z filmu "Dubrownik: Republika Raguzy".

fot.Viasat History Kadr z filmu „Dubrownik: Republika Raguzy”.

Średniowieczna konkurencja dla Wenecji. Republika będąca miejscem spotkań inteligencji, ale też rozpusty i dobrej zabawy. Słynąca ze swej wyjątkowej dyplomacji, przepychu i bogactwa. O jakie miejsce chodzi? Dowiecie się tego z programu przygotowanego przez chorwackie radio i telewizję.

Sześcioodcinkowa seria „Dubrownik: Republika Raguzy” składa się z profesjonalnych rekonstrukcji i wypowiedzi ekspertów, które przeplatane są widokami współczesnej Chorwacji. Co ważne, w programie wypowiadają się osoby pochodzące z tego kraju, zatem widz otrzymuje informacje z pierwszej ręki. Dowiadujemy się m. in., że to właśnie Republika Raguzy najwcześniej w Europie zniosła niewolnictwo. Miało to miejsce w roku 1416, zatem na 150 lat przed Anglią i aż 450 lat przed Stanami Zjednoczonymi.

Już w środę 24 maja o 21:00 kanał Viasat History zaprasza na kolejny, czwarty odcinek serii, zatytułowany „Ustrój”. Ukaże on prostotę i efektywność wewnętrznej organizacji Republiki. Już ponad pół tysiąca lat temu średniowieczni mieszkańcy Dubrownika wiedzieli, że wspólny interes powinien być przedkładany ponad dobro jednostki. Mieli świadomość, że wolności nie można oddać za żadne skarby świata i że kult jednostki niesie za sobą wiele zagrożeń. Potrafili też konsekwentnie wdrażać te postulaty.

Piąty odcinek zawiera krótkie biografie znanych osób pochodzących z Dubrownika.
Zobaczymy Ruðera Boškovića, który został członkiem słynnego Royal Society w Londynie, dzięki swoim genialnym obliczeniom, które miały pozwolić uniknąć zniszczenia kopuły bazyliki św. Piotra w Rzymie. Obejrzymy premierowe przedstawienia utworów niepokornego mistrza literatury chorwackiej, Marina Držića, jednego z największych europejskich twórców komedii renesansowych.

Więcej w programie:

 

 

 

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.