Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ilu Żydów naprawdę zginęło w Holokauście?

Okładka komiksu "Judenhass" (autor Dave Sim, domena publiczna).

Okładka komiksu „Judenhass” (autor Dave Sim, domena publiczna).

Hitler zamordował 3 miliony Żydów… W naszym kraju są trzy miliony narkomanów. Byłbym szczęśliwy, gdybym ich wymordował”  – wypalił kontrowersyjny prezydent Filipin Rodrigo Duterte. 3 miliony? Wygląda na to, że komuś przydałaby się nie tylko lekcja dobrego smaku, ale również historii.

Po dość stanowczej reakcji niemieckiego MSZ oraz Światowego Kongresu Żydów, polityk przeprosił za swoje słowa. Mimo wszystko nierozważna wypowiedź filipińskiego prezydenta jest dobrą okazją do przypomnienia, ile osób pochłonęła antysemicka polityka III Rzeszy. Najnowsze ustalenia historyków w tym zakresie prezentuje Ian Kershaw w książce „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949”.

I chociaż – jak słusznie zauważa autor – suche liczby nie są w stanie oddać cierpienia, nieszczęścia i bólu zadawanego niezliczonym rodzinom, to jednak pozwalają obnażyć rozmiar tragedii, jaka dotknęła cały naród żydowski.

Wschód należy do SS

Masowa zagłada Żydów rozpoczęła się wraz z atakiem III Rzeszy na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku. W trakcie operacji „Barbarossa” żołnierzom Wehrmachtu dotrzymywały kroku oddziały śmierci Einsatzgruppen, których celem było oczyszczenie zdobywanych terenów z lokalnych przedstawicieli inteligencji i komunistycznych aparatczyków. To właśnie na tej jednostce w głównej mierze spoczywa odpowiedzialność za Holokaust na Wschodzie.

Powszechne przekonanie, że nie każdy komunista jest Żydem, ale każdy Żyd jest komunistą, sprawiło, że Niemcy mogli liczyć na aktywne wsparcie ze strony mieszkańców podbijanych ziem. Litwa, Łotwa, Estonia, wschodnie obszary II Rzeczpospolitej, Białoruś, Ukraina – wszędzie tam świeża była pamięć o zbrodniach NKWD i masowych deportacjach.

Ciała Żydów pomordowanych pod Złoczowem (źródło: domena publiczna).

Ciała Żydów pomordowanych pod Złoczowem (źródło: domena publiczna).

Dlatego zgodnie z rozkazem Reinharda Heydricha, należało prowokować nastroje antykomunistyczne i antysemickie, aby miejscowa ludność sama chciała wymierzać „sprawiedliwość”.

Kraje bałtyckie

Czarną kartą litewskiej historii stał się las w Ponarach, będący miejscem kaźni około 72 tysięcy Żydów, a także przedstawicieli polskiej inteligencji i żołnierzy Armii Krajowej (według różnych źródeł od 7 do 20 tysięcy ofiar). Sprawcami zbrodni byli nie tylko Niemcy, ale i sami Litwini. Według niemieckiego raportu, do 1 grudnia 1941 roku życie straciło 114 856 litewskich Żydów. Przez całą wojnę, z ogólnej liczby 210 tysięcy przeżyło zaledwie 15 tysięcy Żydów.

Również na Łotwie Niemcy mogli liczyć na wsparcie ze strony lokalnych nacjonalistów. Komando Viktorasa Arājsa brało udział w licznych akcjach przeciwko narodowości żydowskiej, zaczynając od spaleniu grupy Żydów w ryskiej synagodze w lipcu 1941 roku.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Iana Kershawa pod tytułem "Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Iana Kershawa pod tytułem „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949” (Znak Horyzont 2016).

Przed 1942 rokiem Niemcy i ich łotewscy sojusznicy zamordowali co najmniej 69 750 Żydów, z czego najbardziej drastycznym wydarzeniem była masakra w Rumbuli, w wyniku której życie straciło ponad 20 tysięcy osób.

W Estonii chęć zemsty na sowieckich kolaborantach także nie ominęła Żydów. W akcjach odwetowych tamtejsze oddziały samoobrony zamordowały 963 Żydów oraz prawie 5000 osób pochodzenia nie-żydowskiego.

Zbrodnie na Ukrainie

Uciekające przed Niemcami oddziały NKWD zostawiały po sobie tysiące zamordowanych więźniów. Naziści celowo podburzali tłum, aby wymierzył sprawiedliwość żydokomunie, która miała odpowiadać za te zbrodnie. Dochodziło do licznych pogromów, z czego najbardziej znanymi były wydarzenia we Lwowie.

Setki Żydów z twarzami zalanymi krwią, z dziurami w głowie, z połamanymi rękami i dyndającymi gałkami oczu biegają po ulicach – wspominał jeden ze świadków. Tylko w pierwszych dniach wojny oddziały Einsatzgruppen i wspierające je lokalne milicje miały na rękach krew 19 655 ukraińskich Żydów.

Egzekucja Żydów kijowskich przez niemieckie oddziały Einsatzgruppen niedaleko Iwangorodu na Ukrainie, 1942 (źródło: domena publiczna).

Egzekucja Żydów kijowskich przez niemieckie oddziały Einsatzgruppen niedaleko Iwangorodu na Ukrainie, 1942 (źródło: domena publiczna).

Kamieniec Podolski oraz Babi Jar stały się miejscami masowych rozstrzeliwań, które trwały przez cały okres okupacji. W Kamieńcu w ciągu tylko dwóch dni (27 i 28 sierpnia 1941 r.) rozstrzelano ponad 22 600 miejscowych oraz specjalnie sprowadzonych w tym celu węgierskich Żydów.

W Babim Jarze w ciągu zaledwie 36 godzin niemieccy i ukraińscy zbrodniarze rozstrzelali 33 771 Żydów, wcześniej ogołacając ich ze wszystkiego, co mieli ze sobą. Lista miejsc kaźni jest naprawdę długa. W Dniepropietrowsku 13 października 1941 roku zgładzono 12 tysięcy Żydów, a w styczniu 1942 roku zamordowano 10 tysięcy żydowskich mieszkańców Charkowa. Ogółem Holokaust na ziemiach ukraińskich pochłonął ponad 900 tysięcy ofiar.

Conducător, ksiądz i generał

Nie wolno zapominać o rumuńskim sojuszniku Hitlera –Ionie Antonescu, którego antysemicka polityka wewnątrz kraju dała pełny upust na ziemiach ukraińskich. Na terytorium Naddniestrza, które przypadło Rumunii w nagrodę za wierną służbę u stóp III Rzeszy, dokonywano brutalnych mordów.

W samej tylko Odessie zabito 20 tysięcy Żydów, a pod koniec grudnia 1941 r. okręg Bogdanówka „oczyszczono” z ponad czterdziestu tysięcy. Stworzono również sieć gett i obozów koncentracyjnych. Łącznie Rumuni mają na swoich rękach krew ponad trzystu tysięcy starozakonnych.

Szczególnie dotkliwą politykę antysemicką prowadziła Słowacja ks. Jozefa Tiso. Za zgodą przywódcy państwa wysłano do Auschwitz-Birkenau 57 792 Żydów, z czego przytłaczająca większość zginęła w obozie. W wyniku polityki księdza-prezydenta życie straciło aż 80% słowackich Żydów. W żadnym innym państwie kolaborującym z III Rzeszą odsetek ten nie był tak wysoki.

Najbardziej znane zdjęcie antysemickiej propagandy na ścianie budynku przy jednej z bratysławskich ulic. Zdjęcie i podpis pochodzą z książki Andrzeja Krawczyka pod tytułem "Słowacja księdza prezydenta" (SIW Znak 2015).

Najbardziej znane zdjęcie antysemickiej propagandy na ścianie budynku przy jednej z bratysławskich ulic. Zdjęcie i podpis pochodzą z książki Andrzeja Krawczyka pod tytułem „Słowacja księdza prezydenta” (SIW Znak 2015).

Dopóki władzę na Węgrzech dzierżył Miklós Horthy, węgierscy Żydzi byli nękani „jedynie” antysemickim ustawodawstwem. Dopiero w 1944 roku, kiedy Niemcy rozpoczęły okupację Węgier, premierem kraju został antysemita z krwi i kości – Döme Sztójay. To właśnie on odpowiada za deportację 437 402 węgierskich Żydów do obozu w Oświęcimiu. Straciło w nim życie co najmniej 327 tysięcy osób.

Białoruś

Żydzi nie byli ludźmi w europejskim tego słowa znaczeniu – te słowa Ericha von dem Bacha, kata Białorusi, a następnie powstania warszawskiego, najlepiej oddają zbrodniczą politykę Niemców. Bez większego skrępowania strzelano do kobiet, dzieci, ludzi w podeszłym wieku – każdego, kogo pochodzenie nie było wystarczająco aryjskie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

W październiku 1941 w dwóch akcjach eksterminacyjnych zabito łącznie prawie 6000 żydowskich mieszkańców Mohylewa. Jeden z niemieckich żołnierzy tak wspomina swój udział w dokonywanej masakrze:

Przy pierwszych samochodach (transportujących Żydów – przyp. autora artykułu) trochę mi drżała ręka, kiedy strzelałem, ale człowiek się przyzwyczaja. Przy dziesiątym samochodzie już spokojnie celowałem i pewnie strzelałem do kobiet, dzieci i niemowląt.

Pamiętałem, że w domu czeka na mnie dwójka maluchów, których te hordy potraktowałyby tak samo, jeżeli nie dziesięć razy gorzej. (…) Niemowlaki leciały szerokim łukiem w powietrzu, a my rozwalaliśmy je jeszcze w locie, zanim spadły do dołu i wody.

Łącznie Niemcy zabili na Białorusi co najmniej 208 089 Żydów.

Członkowie Einsatzgruppen strzelają do nagich kobiet i dzieci, Zdołbunów (obecnie Ukraina) 1942 (źródło: domena publiczna).

Członkowie Einsatzgruppen strzelają do nagich kobiet i dzieci, Zdołbunów (obecnie Ukraina) 1942 (źródło: domena publiczna).

Sąsiedzi

Chociaż wielu nie przechodzi to nawet przez myśl, także Polacy mają na swoich rękach żydowską krew. Co prawda nie szliśmy ramię w ramię z niemieckimi oddziałami śmierci, ale pogromy miały miejsce również na „wyzwolonych” od sowietów ziemiach. Najbardziej znanym przykładem był pogrom w Jedwabnem, w którym zginęło – według danych Instytutu Pamięci Narodowej – co najmniej 340 żydowskich mieszkańców miasteczka.

W Radziłowie, podobnie jak w Jedwabnem, spalono w stodole około 500 Żydów. W Wąsoszu kijami i nożami zamordowano dwustu. Podobnych zdarzeń było znacznie więcej. Również ukrywający się w lasach Żydzi nie mogli czuć się bezpiecznie. Historycy szacują, że z rąk chłopów, kryminalistów, konfidentów oraz zdemoralizowanych oddziałów partyzantów mogło zginąć od 100 do 200 tysięcy Żydów.

Przemysł zagłady

20 stycznia 1942 roku na tzw. konferencji w Wannsee zdecydowano o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej – czyli usunięciu 11 milionów europejskich Żydów z powierzchni ziemi. Oznaczało to, że niemiecka myśl inżynieryjna wkroczyła na tory przemysłu masowej eksterminacji.

Ukraina, rodzina zamordowana przez Einsatzgruppen (źródło: Bundesarchiv, Bild 183-A0706-0018-030, licencja: CC-BY-SA 3.0).

Ukraina, rodzina zamordowana przez Einsatzgruppen (źródło: Bundesarchiv, Bild 183-A0706-0018-030, licencja: CC-BY-SA 3.0).

Już w grudniu 1941 roku w ośrodku zagłady Chełmno nad Nerem (Kraj Warty) zaczęto stosować wypróbowane na ziemiach wschodnich furgonetki, w których stłoczone ofiary zatruwano gazem spalinowym. Oblicza się, że w latach 1941-1942 zatruto w ten sposób 145 301 Żydów. Obóz w Chełmnie reaktywowano jeszcze latem 1944, kiedy od 23 czerwca do 14 lipca zaczadzono 7196 łódzkich Żydów.

Z dala od „cywilizowanej” Europy i ze stłoczonymi w gettach Żydami Generalne Gubernatorstwo stało się „dogodnym” miejscem do eksterminacji. Scenariusz zbrodni był zwykle podobny. Nowo przybyłych do obozu Żydów dzielono na mężczyzn oraz kobiety i dzieci. Pod pretekstem dezynfekcji kazano im się rozebrać, po czym prowadzano do łaźni, będącej w rzeczywistości komorą gazową.

W Bełżcu od marca do grudnia 1942 roku zabito w ten sposób co najmniej 434 508 Żydów, głównie z dystryktu lubelskiego, krakowskiego i lwowskiego. W Sobiborze, który działał od maja 1942 roku do października 1943 roku, zgładzono około 180 tysięcy osób.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Iana Kershawa pod tytułem "Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Iana Kershawa pod tytułem „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949” (Znak Horyzont 2016).

Pierwszy transport Żydów do Treblinki wyruszył 23 lipca 1942 roku. Liczba codziennych transportów była tak duża, że początkowo administracja obozu nie dawała sobie rady z ich usuwaniem:

Plac zasłany trupami, były ubrane i nagie. Twarze ich były wykrzywione strachem i grozą. Czarne były i opuchnięte. Oczy szeroko rozwarte, języki wywieszone, mózgi rozpryśnięte, ciała zniekształcone.

Dlatego odwołano dotychczasowego komendanta obozu Irmfrieda Eberla i zastąpiono go Franzem Stanglem, który wcale nie ukrywał, że lubi swój „zawód”. To za jego sprawą nowo przybyli Żydzi nie widzieli stosów ciał, a imitację stacji kolejowej z zegarem i rozkładem jazdy. Treblinka miała być tylko przystankiem. Przystankiem, który do późnej jesieni 1943 roku kosztował życie co najmniej 780 863 osób.

W KL Lublin, znanym też jako Majdanek, zabito ponad 80 tysięcy Żydów. Natomiast do Auschwitz-Birkenau transportowano Żydów nie tylko z Generalnego Gubernatorstwa, ale również z okupowanych przez Niemców ziem na zachodzie i południu Europy. W odróżnieniu od pozostałych fabryk zagłady, w tym obozie używano cyjanowodoru. Ogółem w Auschwitz-Birkenau życie straciło ponad 900 tysięcy Żydów.

Załadunek Żydów z getta w Siedlcach do pociągu do Treblinki (źródło: domena publiczna).

Załadunek Żydów z getta w Siedlcach do pociągu do Treblinki (źródło: domena publiczna).

W całym katalogu zniszczenia, dewastacji i nieszczęścia, które składają się na drugą wojnę światową wymordowanie Żydów europejskich było symbolem zejścia ludzkości na najniższy poziom otchłani bestialstwa. Ognie krematoryjnych pieców obozów zagłady stały się niemal dosłownie fizyczną manifestacją piekła na ziemi – pisze w swojej książce Ian Kershaw.

Według najnowszych obliczeń historyków aż 5,5 miliona Żydów zostało zastrzelonych, zagazowanych, zagłodzonych oraz zamęczonych niewolniczą pracą. Musiało minąć 70 lat, aby populacja Żydów wróciła do stanu sprzed Zagłady. Natomiast Niemcy już na zawsze będą musieli żyć z piętnem grzechu, jakiego dopuścili się ich przodkowie.

Bibliografia:

 1. Ian Kershaw, Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949, Znak Horyzont 2016.
 2. Andrzej Krawczyk, Słowacja księdza prezydenta (Jozef Tiso 1887-1947), SIW Znak 2015.
 3. Piper F., Ilu ludzi zginęło w KL Auschwitz, Państwowe Muzeum w Oświęcimiu 1992.
 4. Snyder T., Skrwawione ziemie, Świat Książki 2011.
 5. Tryczyk M., Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów, Wydawnictwo RM 2015.
 6. Tokarska-Bakir J., Okrzyki pogromowe, Czarne 2012.

Horror dwóch wojen światowych w książce:

Czy wiesz, że ...

...polscy oficerowie zamordowani w Katyniu do końca nie wiedzieli co ich czeka? Świadczą o tym ich spisane tuż przed śmiercią notatki, które odnaleziono podczas ekshumacji. 

...niektóre oddziały Armii Czerwonej poruszały się po Polsce na saniach? Poza czołgami i saniami nie było innych pojazdów. Olbrzymie sanie Sowieci zrabowali z polskich dworów i gospodarstw, które napotykali po drodze podczas „wyzwalania” naszego kraju.

...odpowiedzialność za najkrwawszy zamach izraelskich grup politycznych wzięła organizacja, której przewodził późniejszy premier Izraela, Menachem Begin? W wybuchu bomby, podłożonej pod hotelem King David, zginęło 91 osób.

...chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, Ewa Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

Komentarze (61)

  • Dzikun Odpowiedz

   Ładna bzdura. Z artykułu wynika, że Polacy wybili po lasach więcej Żydów niż zginęlo na Słowacji, która jolaborowała z Niemcami i to czterokrotnie więcej. A liczba zamordowanych Żydów zaczęła rosnąć lawinowo w latach 60tych. Do tej pory Czerwony Krzyż podawał liczbę 1.5 miliona zabitych i nikt bie zgłaszał zastrzeżeń. To akcja propagandowa powiększyła tę liczbę.

   • sopociak Odpowiedz

    Dzikun masz rację. Żydowski marketing, albo kłamstwo holokaustowe kwitnie, ktoś spyta dlaczego … bo to kłamanie przynosi kasę. W całej Europie żyło aż około 6 milionów żydów. Najnowsza wiedza potwierdza, że na Polskich kresach żyło około 1,7 miliona żydów którzy nie zginęli, bo uciekli w głąb rosji !! na dowód tego już w 1946r. do Polski wróciło aż 700 / 800 tysięcy żydów !! Polacy uratowali około 200 / 300 tysięcy to już daje nam liczbę 1 miliona Polskich żydów którzy przeżyli wojnę !! więc żydzi przestańcie kłamać. Powiem więcej w 1938r. Polska liczyła 35 milionów obywateli, z tego 3 milionów żydów. w 1946r. było nas Polaków już tylko 24 miliony. z tego około 1 milion żydów. więc 35 – 24 = 11 milonów, od tych 11 – 3 miliony żydów = 8 milionów Polaków, powiedzmy, że wielu nie wróciło do Polski, wielu nie zgłosiło się do spisy i wielu umarło po wojnie to jak myślicie jak duży może być to błąd milion…. 2 miliony OK niech będzie 2 miliony więc TYLKO CZYSTYCH POLAKÓW zginęło około 6 milionów plus jakieś 2 miliony Polskich żydów !!

  • Jerzy Ulicki-Rek Odpowiedz

   Pozwolisz Szanowny Autorze ,ze skoryguje „fakty” ktore tu podajesz bo nie chce abys -swiadomie lub nie -podawal dalej zydowska holo-propagande.
   Zagladnij prosze do mojego forum :PolskaWalczaca.com i tam w dziale „HIstoria’ znajdziesz temat:”Mit holokaustyczny i jego zadanie”
   W tym samym forum znajdziesz rowniez „Holocau$t myth” po angielsku gdzie sa wiadomosci nieprzetlumaczone na jezyk polski.

   Zdjecia ,ktore tu zamiesciles to holo-falsze skompromitowane juz dawno .
   Dziwie sie ,ze roscisz sobie prawo do nazywania sie „historykiem”skoro nie wiesz nawet tego :)

   Wedlug trzytomowego raportu wydanego przez Miedzynarodowy Czerwony Krzyz (obejmujacego dzialanosci tej organizacji od wybuchu II wojny az do lipca 1946 ) po tym gdy przedstawiciele MCk przesluchali tysiace bylych wiezniow obozow koncentracyjnych nie ma ani slowa ‚ masowej ,planowej zagladzie etc”

   MCk ustalil liczbe wszystkich ofiar obozow (wszystkich narodowosci) na 237 tysiecy.
   Zydzi stanowia malenka czesc .

   Jesli cenzura nie usunela zdjec jakie wrzucilem (po przegladnieciu tegoz raportu) to znajdzisz je w internecie.
   Owocnej lektury

   Jerzy Ulicki-Rek
   profesor zwyczajny holobzdetu

   • Krzysztof Jan Odpowiedz

    Proszę nie łazić po portalach które zajmują się prawdą historyczną i badaniami nad przeszłością bo nie są one dla pana, panie Jetzy Hujnicki-Rek. Proszę trzymać się portali nacjonalistycznych, narodowych, nazistowskich, antysemickich i temu podobnych – tylko tam znajdzie pan zrozumienie dla tych „prawd” które przedstawia i wiernych czytelników, towarzyszy w Adolfie Zbawicielu. Jesteś pan śmieciem i odpadem, powinieneś pan leżeć od dawna na wysypisku.

    • Tomek

     Jak sie nie ma argumentow to zaczyna sie ublizac drugiemu czlowiekowi. Zachowanie godne srednio rozgarnietego gimnazjalisty .

    • Artur

     Krzysiu , jakies masz jakies problemy z zona ? A moze jeszcze nie wyszles z alkoholizmu ? Bo normalny czlowiek nie wypisywalby takich bzdur. Szukasz smiecia to spojrz w lustro.

 1. Józef Nowak Odpowiedz

  Od zawsze mnie fascynuje ta liczba 100 000 – 200 000 Żydów zamordowanych przez Polaków.

  Abstrahując od tej budzącej wątpliwość „precyzji”, to na jakich danych się opieracie?
  Bo szczerze mówiąc czytam wiecznie o tym, a nigdy nie dotarłem do żadnego rozsądnego dowodu.

  • Jarek Odpowiedz

   Artykuł sponsorowany przez lobby Narodu Wybranego. Liczby ofiar dużo zawyzone. Trwa akcja szkalowanie całego Narodu polskiego i przedstawiania nas jako oprawców Żydów.

 2. ms. Odpowiedz

  Liczba 5,5 miliona Żydów jest zdaniem wielu zawyżona, bo w rzeczywistości zginęło ich znacznie mniej. Wszyscy słyszymy o tym ilu Żydów zginęło z rąk Polaków a ilu Żydów Polacy uratowali o tym się nie mówi, podobnie jak o tym ilu zginęło przedstawicieli innych narodowości. Mało kto wie że sejm Polski uchwalił prawie jednogłośnie roszczenia Żydowskie w wysokości kilku miliardów a następne miliardy mają obiecane. Jeżeli te pieniądze faktycznie trafiły by dla rodzin osób zamordowanych w trakcie wojny to pół biedy ale te pieniądze trafią do osób podających się za Żydów które z ofiarami holokaustu mają niewiele wspólnego czyli do złodziei i lobbystów a rodziny ofiar zapewne nie dostaną z tych pieniędzy nic. Dlaczego Polacy mają płacić Żydom za holokaust którego dokonali Niemcy, Polacy oczywiście tak jak inne kraje miały w tym udział ale znikomy, bo Polacy w większości pomagali Żydom a za holokaust są odpowiedzialni Niemcy. Dlaczego Polacy nie dostają żadnych odszkodowań za 2 wojnę światową od Niemców a sami muszą płacić za zbrodnie dokonane przez Hitlerowców. To smutne że ludzie podający się za Żydów czerpią zyski

 3. ms. Odpowiedz

  ciąg dalszy bo ucięło

  To smutne że ludzie podający się za Żydów czerpią zyski z cierpienia zamordowanych podczas holokaustu a jeszcze gorsze jest to że ludzie którzy są współodpowiedzialni za holokaust poprzez finansowanie Hitlera próbują czerpać z tego zyski, przecież Hitler był finansowany przez wielu ludzi w tym amerykańskich Żydów. Myśląc logicznie można stwierdzić że 1,2 a także nadchodząca 3 wojna światowa zostały zaplanowane dużo wcześniej a głównymi celami tych wojen jest czerpanie zysków z cierpienia innych ludzi przez elity

 4. ms. Odpowiedz

  ciąg dalszy bo ucięło

  z cierpienia ofiar holokaustu a jeszcze gorsze jest to że zyskać na cierpieniu Żydów próbują ludzie którzy są współodpowiedzialni za holokaust czyli ludzie którzy finansowali Hitlera, czyli m.in amerykańscy Żydzi a właściwie ich potomkowie. To smutne że na cierpieniu innych elity zbijają majątek. Myśląc logicznie można stwierdzić że 1,2 a także nadchodząca 3 wojna światowa zostały zaplanowane dużo wcześniej a głównymi celami tych wojen jest czerpanie zysków na cierpieniu innych ludzi przez elity.

 5. Jarek Odpowiedz

  „Natomiast Niemcy już na zawsze będą musieli żyć z piętnem grzechu, jakiego dopuścili się ich przodkowie.”

  Zdanie bez sensu, przecież finansowana przez Niemców propaganda winę za te zbrodnie już dawno przerzuciła na Polaków.

 6. ramirez Odpowiedz

  nie czytajcie tego szmatławca to tuba gów…. wyb… i pejsatych
  nie nabijajcvie palantom odsłon i nie klikajcie w reklamy.
  agonia zdycha już i mam nadzieję że i ta tubka żydowska zdechnie razem z nią

 7. Andyszanek Odpowiedz

  Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o pieniądze. Reklama książki opatrzona przypadkowym zlepkiem informacji o poważnej sprawie.Przykre. Jeżeli pierwszy transport Żydów trafił do Treblinki w lipcu 1943 roku to skąd powstanie w getcie warszawskim już w kwietniu tegoż 1943 roku?

 8. Anna Odpowiedz

  ,,Żydzi nie byli ludźmi w europejskim tego słowa znaczeniu” zmienic tylko żydów na muzułman, nie, lepiej, islamistów i brzmi jakby wyszło prosto z ust Mlaskacza….

 9. Jan Odpowiedz

  Polacy raczej zmordowali 30 000 Żydów nie wiecej takze rumuni czy Bialorusini to Ukraińcy,Mołdawianie.Litwini czy Lotysze zamordowali ponad 200 000 Żydów..

  • Leszek1 Odpowiedz

   Mylisz sie. Polacy zamordowali trzydziesci milionow a nie tysiecy Zydow.
   Nie wiesz, ze w przecietnej stodole mozna warstwami ulozyc nawet tysiac szesciuset Zydow – wedlug zydowskich zrodel ?
   Szanuj zydowskie zasady pisania prawdy historycznej. Zamiast rozdrabniac sie – idz na calosc.
   Za to ci przeciez placa.

   • Dyktatura prawdy Odpowiedz

    A gdzie tam milionów ty antysemiczny kłamco. Zamordowali ponad 30 miliardów i to w jednej stodole upychając po 1000 Żydów w każdej szparze między deskami.

 10. Piotr Kociszewski Odpowiedz

  Z żydów robi się święte krowy ubzdurali sobie że Bóg ich umiłował i mają wszelkie prawo i usprawiedliwienie od Boga, czyli mogą oszukiwać kraść i mordować w imię Boga, A że Jezus rzucił na nich klątwę za ich bezczelność że będą tułać się po całym świecie nie mając własnego państwa, jak to rozumieć sprzeczność zdań u Bogów, Z tego wynika że żydzi dopisali sobie werset przeciwstawny i to podziałało na psychikę, poczuli się panami świata, na zasadzie, […] bliźniego aż spadnie koszula z niego, jak spadnie z niego to bierz się za drugiego. i to żydzi robią na całym świecie bo mają glejt od Boga. A później się dziwią że wszędzie ich nie lubią. Żydokomuna wysłała ponad milion Polaków na pewną śmierć na sybir zabierając majątki, likwidowali inteligencję Polską i wiele innych morderstw politycznych po wionie i w dzisiejszych czasach ponad 80 samobójstw niewyjaśnionych ” Lepper ” mamy dowody, jak PO rządziło a teraz wrzeszczą bo do dupy się dobierają chcą uniknąć kar a przecież dążyli do następnego rozbioru i chcieli stworzyć państwo Judeopolonie, niszcząc naszą gospodarkę a za 50 lat wymordować Polaków a w konsekwencji 90% ludzkości na świecie. Na tym ma polegać globalizacja, […]. pokazać gdzie ich miejsce w dowodach dopisać pochodzenie a ni podszywać się polskim nazwiskiem alby wyjazd do Izraela.

  Niniejszy komentarz podległ edycji ze względu na występowanie wulgaryzmów oraz nawoływania do nienawiści ze względu na pochodzenie.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Piotrze, każdy ma prawo do własnego zdania, ale Pana komentarz jest tak niemerytoryczny i wyssany z palca, że aż bierze człowieka niedowierzanie, że w XXI wieku można coś takiego napisać, co gorsza – myśleć w taki sposób. Nawoływanie do nienawiści ze względu na żydowskie pochodzenie jest karalne. Dokonaliśmy edycji Pana wpisu – mamy nadzieję, że nigdy więcej komentarz tego typu nie pojawi się na naszym portalu. Inaczej nie będzie on edytowany, ale usunięty w całości.

   • szechter Odpowiedz

    Sługusy żydowskie prawdę cenzorują. Widać waszą mentalność michnikowskich przydupasów. A nawoływanie do nienawiści ze względu na polskie pochodzenie już nie jest karalne? Tylko widzę karierka się dla was liczy a bez lizani żydowski dup się nie da pewnie wybić takim jak wy tępakom.

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Dziękujemy za wyrażenie swojej opinii. Każdy wpis wystawia świadectwo komentatorowi właśnie.

 11. m Odpowiedz

  moim zdaniem 2 mln zydow ucieklo do USA , Palestyny , Szwecji i Ameryki poludniowej jakas nieznana czesc do Rosji , Chin.. Byc moze zginelo 1,5 mln w Polsce.
  Wielu zydow tez zmienilo nazwiska , z ktorymi zostali do dzisiaj w Polsce. Nie zgadza sie ilosc zabitych , zaginionych do tych co zyli u nas przed wojna. Jest to liczba okolo 1,5 mln wyparowali?

 12. Anonim Odpowiedz

  Większych bzdur nie czytałem. Tak jak w opisie autor nie jest historykiem tylko copywriterem i to słabym, bo nie zweryfikował nawet informacji. Porażka.

 13. rastenburger Odpowiedz

  Ile tak naprawdę mogło zginąć tzw. Polskich żydów…”Drugi Powszechny Spis Ludności – przeprowadzony przez państwo Polskie 9 grudnia 1931 roku. Według spisu, populacja Polski wynosiła 32 108 000, z czego 21 835 000 to osoby polskojęzyczne, a reszta – użytkownicy języków mniejszości narodowych (spis nie uwzględniał pytania o narodowość)”.

  Język żydowski zadeklarowało 2.489.034 (7,80%), język hebrajski 243.539 (0.76%). Można zatem przyjąć, że w roku 1931 zamieszkiwało Polskę ok. 3 100 000 żydów.
  Masowa emigracja żydów z Polski między 1931 – 1939 (głównie do USA, jedynie młodzi doPalestyny) spowodowała spadek ich liczebności co najmniej o 20% i musiała mieć decydujący wpływ na liczbę urodzeń, ponieważ to młody i płodny segment społeczeństwa zawsze pierwszy decyduje się na emigrację.
  W Polsce przed 1 września 1939 mogło mieszkać ok 2 600 000 żydów…
  z tego 1,8 mln na Kresach (sowiecka strefa okupacyjna) i 900.000 w tzw. Generalnej Guberni (GG). Z tych 0.9 mln w GG do 1941 roku do sowietów czmychnęło ok. 300.000 żydów z rodzinami (głównie komuniści). Kolejne 200.000 żydów zostało po aryjskiej (po Polskiej) stronie… więc we wszystkich gettach na terenie GG zgromadzono około 400.000 żydów (do których żydzi wchodzili dobrowolnie, a nawet zachęcani byli przez swoich rabinów). W gettach do 1942 roku zginęła połowa żydów (przeważnie dzieci i starsi) z powodu głodu, chorób i zimna…więc do wszystkich obozów KL w Polsce mogło trafić jedynie 200.000 żydów…jeżeli 50-100.000 żydów przeżyło obozy, to z „prostej matematyki” wychodzi, że we wszystkich Niemieckich obozach w Polsce zginęło niewiele ponad 100.000 żydów…a na Kresach w latach 1941-1942 niemczochy zamordowali z 1 mln żydów (a może i mniej), bo przynajmniej połowa czmychnęła na wschód przed frontem…więc z „prostej matematyki” wychodzi, że w tzw. holokauście „zginęło” ok. 1,2 mln Polskich żydów, czyli najwyżej 40 % przedwojennej populacji…”graficznie”: ok. 0,9 mln żydów (na Kresach ) niemczochy z u-kraińcami, Białorusinami i Litwinami po prostu zastrzelili ich i do dołów…następne 200.000 zmarło zwyczajnie w gettach (przy kompletnej obojętności tych żydów, którzy żyli)…no i we wszystkich obozach (KL) mogło ich zginąć jedynie ok. 100.000…bo więcej ich w Generalnej Guberni (Polsce) nie było…i raczej z wycieńczenia przy pracy (którą musieli wykonywać)…niż w jakiś okrutny sposób jak, to rozgłaszają…

  • miniu Odpowiedz

   Największą grupę wśród Żydów deportowanych w transportach RSHA do KL Auschwitz stanowiło około 430 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci wywiezionych w czasie od końca kwietnia do sierpnia 1944 r. z Węgier. Auschwitz odegrał też rolę „stacji końcowej” wobec ok. 300 tys. Żydów z okupowanych ziem polskich (przede wszystkim z ziem wcielonych do Rzeszy), 73 tys. z Protektoratu Czech i Moraw oraz Słowacji, 69 tys. z Francji, 60 tys. z Holandii, 55 tys. z Grecji, 25 tys. z Belgii, 23 tys. z Niemiec i Austrii (tysiące Żydów niemieckich i austriackich trafiło do Auschwitz poprzez obóz-getto Theresienstadt w Czechach), 10 tys. z Jugosławii, 7,5 tys. z Włoch i 690 z Norwegii.Wystarczy głąbie poszukać.

 14. Zdzisław Odpowiedz

  Ilu Żydów przyczyniło się do śmierci naszych rodaków wydając ich w ręce naszych okupantów ? Czy może mi pan Krystian uczciwie odpowiedzieć ? Oczywiście odbyło się to zapewne w podziękowaniu za wielowiekową możliwość ochrony ze strony naszego narodu. Czekam na odpowiedź.

 15. marco Odpowiedz

  Kwiczoł (z Janosika) powiedział kiedyś, że pan buczek musiał się zagapić stąd tyle krzywd.
  Skoro Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo to czy nie jest współwinny? Albo prosty przykład śnieżnych małp. Uprzywilejowane ( pochodzące z dobrej rodziny ) grzeją się w gorących kąpielach a motłoch trzęsie się z zimna. Pochodzenie społeczne małp decyduje o życiu i śmierci. Takie przykłady można mnożyć. Natura jest walką. Niemcy szukali przestrzeni życiowej, teraz Israel tworzy getta palestyńskie. W świecie zasoby są ograniczone. Skoro Polacy potrafią się głównie kłócić to Żydzi mogą wykorzystać naszą słabość. Oni myślą o swoim narodzie – a szczycie Masady przysięgają, że nie pozwolą nigdy zająć obcym ich ziemi. A Polacy ciągle na klęczkach ….. Ziemia jest tylko jedna – dinozaury umierając zrobiły miejsce dla ssaków. Amen.

 16. Icek Odpowiedz

  Kto was tam wie. Nawet w Jedwabnem zaokrąglacie liczbę zabitych komunistów 10x. A taka liczba nie zmieściłaby sie w tej małej stodółce.

 17. Julian Maciąg Odpowiedz

  Wstyd aby w polsce filosemickiej przez tylr weków i w czasie okupacji sprzyjało się żydom ,tym bardziej że poska byłe zabijana tak jak żydów.Tylko w Polsce iw rosji za pomoc żydomwg. Himmlera Rodziny Polaków i żydów rostrzelać a siedlisko spalić .W innych krajach za pomoc żydom kara 60frankówPod sąd z szkalowaniem Polski

 18. Wenden Wrocław Odpowiedz

  Żydzi nie są lubiani za ich wywrotowosc i nienawiść do krajów gdzie mieszkali Żydzi masowo pomagali NKWD w sumie bolszewicy to głównie Żydzi

 19. Bogdan Wojak Odpowiedz

  FAJNE LICZENIE BY ZOSTAC SPRAWIEDLIWYM – WSROD NARODOW SWIATA PROCES – DOWODY – DOKLADNOSC —- A Z DRUGIEJ STRONY – NAGLE WYSTEPUJA SZACUNKI – NIWIADOMO SKAD 200 TYS ZAMORDOWANYCH — ZABITE OFIARY POLSKIE NA WOŁYNIU – ZNOWU WIOSKA PO WIOSCE IMIONA WIEK – 100 TYS OFIAR -ROZNE METODY BADAWCZE – TO BZDURA – — NIC NIGDY SIE TAK NIE POROWNUJE — WARTOSC 200TYS- MOZE 20 TYS — PODOBNIE OSOBY KTORE ZGINEŁY W POWSTANIU WARSZASKIM– 10 KROTNE ROZBIESZNOSCI

 20. Tadeusz Odpowiedz

  W fragmencie (….) Sąsiedzi
  Chociaż wielu nie przechodzi to nawet przez myśl, także Polacy mają na swoich rękach żydowską krew. Co prawda nie szliśmy ramię w ramię z niemieckimi oddziałami śmierci, ale pogromy miały miejsce również na „wyzwolonych” od sowietów ziemiach. Najbardziej znanym przykładem był pogrom w Jedwabnem, w którym zginęło – według danych Instytutu Pamięci Narodowej – co najmniej 340 żydowskich mieszkańców miasteczka (….)
  autor zachowuje się niczym podła gadzina Gross. Samo sformułowanie „Polacy mają na swoich rękach żydowską krew” robi z nas zabójców żydów na równi z Niemcami.

 21. snag Odpowiedz

  Za wywóz węgierskich żydów do Auschwitz odpowiedzialni są zionisci w Palestynie którzy w porozumieniu z Eichmanem za pośrednictwem R. Kastnera załatwili ocalenie 1600 krewnych i uprzywilejowanych żydów za to ze przekonaja resztę że jadą do żydowskiej konklawy w Polsce a nie do Birkenau. Detale na temat można znaleźć w opracowaniu ‚Kasner Train’ czy w książkach autorstwa Rudolfa Vrba ‚Uciekłem z Auschwitz’ czy Hanny Arent.

  http://www.holocaustresearchproject.org/revolt/vrba.html
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kastner_train

  Uciekinier z Auschwitz Rudolf Vrba dostarczył tzw. Wetzler Report zionistom w TelAviv którzy dobrze wiedzieli gdzie i jak skończą węgierscy Żydzi. Kasner po uniewinnieniu go przez zio-kangurowy sąd w Izraelu został zamordowany bodajze w 1956 roku przez węgierskich żydów którzy przeżyli Birkenau.

 22. europejski43 Odpowiedz

  ​ NARÓD MORDERCÓW I NIEWOLNIKÓW , Tomasz Piątek o książce Stefana Zgliczyńskiego Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali.​

  ​Zgliczyński opowiada o naszym, polskim mordzie, nie nazistowskim, nie komunistycznym, tylko narodowo-katolickim.​
  Proponuję, żeby wreszcie stworzyć podręcznik prawdziwej nowożytnej historii Polski.

  No cóż, może właśnie ten kraj, który najbardziej jest chory, powinien najbardziej radykalnie się leczyć. A poza tym – skoro my, Polacy, mamy nasze zupełnie nieuzasadnione pretensje do niezwykłości, to zróbmy raz w historii coś rzeczywiście niezwykłego i oryginalnego, czego inni raczej nie robią. Zacznijmy mówić prawdę o sobie. Przyjmijmy prawdę za podstawę naszej narodowej narracji. Przyznajmy się: tak, jesteśmy narodem morderców i niewolników.
  ​Dla jasności i dobitności, pozwolę sobie wyliczyć tezy przekonująco udowodnione przez Zgliczyńskiego:
  – po pierwsze, już przed wojną Polacy (i to nie tylko ONR i endecy, ale także sanacyjny rząd) przygotowywali się do antysemickiej czystki etnicznej (i nie chodzi tu tylko o słynny Madagaskar; polscy wysłannicy rozmawiali z Hitlerem o przesiedleniu Żydów do innych kolonii);
  – po drugie, korzystając z przyzwolenia (nieraz cichego) Niemców, Polacy niemal od pierwszych dni okupacji rozpoczęli rzeź Żydów (czasem zabijali ich samodzielnie, czasem rękami hitlerowców, którym wydawali swoje ofiary); ta rzeź wykorzystywała hitleryzm (Hitler stworzył dla niej okazję i przychylny klimat), ale z hitleryzmu nie wynikała: była logiczną konsekwencją przedwojennej polskiej ideologii antysemickiej, głoszonej przez rząd, prawicę i – co szczególnie ważne na wsi – przez Kościół
  – po trzecie, Państwo Podziemne nie tylko nie powstrzymywało morderców i szmalcowników, ale jego żołnierze mordowali Żydów w lasach oraz podczas powstania warszawskiego; dotyczy to nie tylko zbrodniczej formacji NSZ, ale także AK; bezpieczne dla Żydów były tylko niektóre (podkreślam, niektóre) oddziały AL; uwielbiani i wynoszeni na pomniki bohaterowie podziemia, tacy jak „Ogień” czy „Barabasz”, byli w rzeczywistości masowymi mordercami;
  – po czwarte, mordowanie Żydów trwało po wojnie; znikło hitlerowskie przyzwolenie, zaczęły się komunistyczne zakazy, a mimo to życie Żydów nadal było zagrożone, nie tylko ze strony antykomunistycznego podziemia i nie tylko podczas słynnych pogromów; tłum spontanicznie linczował powracających Żydów w pociągach i na stacjach kolejowych, strzelała do nich „ludowa” milicja i „ludowe” wojsko;
  – po piąte, nieliczni Sprawiedliwi byli traktowani przez ogół Polaków jak zdrajcy narodu;
  – po szóste, podczas wojny na terenie Polski zginęło z rąk Polaków o wiele więcej Żydów niż Niemców.
  Te wszystkie tezy, poparte faktami, liczbami i świadectwami, pozwalają Zgliczyńskiemu na zadanie prowokacyjnego, ale nieodparcie nasuwającego się pytania: czy II wojna światowa była dla Polaków wojną polsko-niemiecką czy jednak przede wszystkim polsko-żydowską?

  To straszna narracja. Ale prawdziwsza, a więc i bardziej interesująca niż fałszywa i nudna do wyrzygania opowieść o Polsce Zawsze Dziewicy, Moralnie (Ale Tylko Moralnie) Zwycięskiej.

 23. Mozets Odpowiedz

  europejski 43.
  Wyglądasz mi na byłego politruka z batalionu ( czyli komisarz batalionowy – kombat) . W jakiejs dziurze koło Białego Stoku. Ci komisarze polityczni przebrani w polskie mundury taki mieli i mają styl „wypowiedzi”. Lubią „liczyć” niby- argumenty . A powinno się je ważyć a nie liczyć. To co postawiłeś na wagę świadczy, że odważniki dano ci z Kujbyszewa.
  Nawiasem – żeby cokolwiek nie powiedzieć o wredocie Talmudu – zabijanie cywili obojętnie czy to Polacy czy żydzi – to zbrodnia wołająca o pomstę do nieba. To nie polska specjalność. A podszywanie patologii , która jest w każdym państwie – pod miano Polaków jest celowym antypolonizmem.
  Kapitan WP specjalista uzbrojenia (jnwsws) Marek Mozets

 24. Alan Odpowiedz

  W jaki sposób miało zginąć 6mln żydów skoro według danych statystycznych w Europie po masowej emigracji pozostało około 2.85 mln (1941r)

  • Preczchazaria Odpowiedz

   Ilu żydów uciekło przed i w czasie II wojny do obu Ameryk? Ilu wróciło z zsyłki stalinowskiej?
   Ilu przeżyło pod zmienionymi nazwiskami i życiorysami? Trzeba nie myśleć logicznie, żeby uwierzyć w kłamstwa żydowskie, podobnie jak w żydowską mitologię, która nie trzyma żadnej logiki.

 25. toronto Odpowiedz

  Ciekawostki historyczne ?

  Artykul zawiera:
  – troche prawdy,
  – troche polprawd
  – i klamstwa.

  W artykule brakuje prawdy o zydach, ktora jest ukrywana przez zydowska propagande i pseudo-historykow jaki zostal zareklamowany na tej stronie.

  Na razie tyle.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.