Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Dlaczego 15 sierpnia był najważniejszym dniem Powstania Warszawskiego?

Powstańcy warszawscy z batalionu "Kiliński" (źródło: domena publiczna).Powstańcy warszawscy żyli nadzieją, że 15 sierpnia 1944 roku doczekają się drugiego Cudu nad Wisłą. Stało się zupełnie inaczej. Dokładnie tego dnia losy powstania zostały ostatecznie przesądzone.

Mimo zaciekłej walki, los Powstania Warszawskiego rozstrzygnął się już 15 sierpnia 1944 roku. Jak czytamy w książce Agnieszki Cubały „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944 roku”, dokładnie w rocznicę bitwy warszawskiej zapadły decyzje, które w rzeczywistości zniweczyły szanse na pokonanie niemieckiego okupanta.

W tym samym czasie generał Tadeusz Bór-Komorowski wezwał oddziały Armii Krajowej, aby ruszyły na pomoc Warszawie. Rozkaz przyniósł skutek odwrotny od zamierzonego: większość zgrupowań została rozbita przez Niemców i Sowietów, i to zanim dotarła do stolicy. Jedyną nadzieją była wiara w kolejny Cud nad Wisłą

Było radośnie i miło na świecie

15 sierpnia obchodzono podwójnie uroczyście. Z jednej strony oddawano cześć Matce Boskiej Zielnej, z drugiej zaś, świętowano ustanowione w 1923 roku Święto Żołnierza. Nic więc dziwnego, że Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej postanowiło odwołać się do tych tradycji, aby pokrzepić wyczerpanych powstańców i umęczoną ludność cywilną.

Warszawiacy w sierpniu 1944 roku marzyli o powtórce Cudu nad Wisłą 15 sierpnia 1920. Jerzy Kossak, "Bitwa Warszawska" (źródło: domena publiczna).

Warszawiacy w sierpniu 1944 roku marzyli o powtórce Cudu nad Wisłą 15 sierpnia 1920. Jerzy Kossak, „Bitwa Warszawska” (źródło: domena publiczna).

15 sierpnia 1944 roku powstańcy i cywile zbierali się na podwórzach, aby wspólnie celebrować Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień, mimo że przypadał na wtorek, uznano za dobrą okazję do złożenia ślubów wierności nie tylko ojczyźnie, ale również drugiej połówce.

Chociaż skromne ceremonie ślubne odbywały się przy dźwiękach karabinów, zrzucanych bomb i słów rozgrzeszenia in articulo mortis – to wielu świadków wspominało, że właśnie tego dnia chociaż przez chwilę odczuwało trochę normalności.

Dowiedz się, dlaczego 15 sierpnia był najważniejszym dniem Powstania Warszawskiego. Kup taniej najnowszą książkę autorstwa Agnieszki Cubały pt. "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia" (Bellona 2016).

Dowiedz się, dlaczego 15 sierpnia był najważniejszym dniem Powstania Warszawskiego. Kup taniej najnowszą książkę autorstwa Agnieszki Cubały pt. „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia” (Bellona 2016).

Na ile było to możliwe, próbowano zagłuszyć strach w swoich sercach. BIP AK organizowało występy artystyczne w różnych częściach miasta, angażując w nie śpiewaków i kabareciarzy, którzy nie zhańbili się występami dla Niemców lub dostali od Państwa Podziemnego specjalne zezwolenie na wykonywanie zawodu.

Mieczysław Fogg „Ptaszek”, Mira Zimińska i wielu innych artystów przynosiło ukojenie powstańcom powszechnie znanymi oraz dopiero co napisanymi utworami.

Dla nas, żołnierzy sąsiadujących zaledwie o szerokość ulicy z wrogiem, w każdej chwili spodziewających się zagłady, koncerty te dawały […] chwilę zapomnienia o całej grozie naszej sytuacji – wspominał jeden z uczestników tych wydarzeń.

Kuchnia w gmachu "Adrii" przy ul. Moniuszki 10, około połowy sierpnia 1944 roku (źródło: domena publiczna).

Kuchnia w gmachu „Adrii” przy ul. Moniuszki 10, około połowy sierpnia 1944 roku (źródło: domena publiczna).

Jak na wyjątkową okazję przystało, postanowiono wypełnić stoły prawdziwymi rarytasami. Czarna kawa z cukrem, chleb z marmoladą, trochę koniny i ostatnie butelki wina – na stołach pojawiły się potrawy, które miały chociaż w niewielkim stopniu podkreślić uroczystość chwili.

Świętowanie przebiegało najspokojniej na Mokotowie, który jeszcze nie odczuł pełnej zemsty okupanta. Będąca wówczas dzieckiem Mirosława Bałaban-Holy wspominała:

Kto tylko mógł, udał się do kościoła […]. Pogoda dopisywała. Było radośnie i miło na świecie. Wracając z nabożeństwa, urwałyśmy po drodze biało-czerwone kwiaty […] i wręczyłyśmy żołnierzowi stojącemu na warcie przy naszych blokach.

Z okazji tego święta wszyscy chłopcy dostali obiad z trzech dań i taką tłustą zupę, że coś okropnego. Sytuacja w innych dzielnicach miasta prezentowała się jednak znacznie gorzej.

„Krowa” burzy i pali

W połowie sierpnia Śródmieście było areną ciężkich zmagań. Nabożeństwa religijne, koncerty oraz spektakle były przerywane wystrzałami, wybuchami, a sypiący się tynk i trzęsąca się ziemia były nieodłącznym elementem uroczystości. To był dopiero początek.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...feldmarszałek Fedor von Bock zaproponował utworzenie antysowieckiej armii rosyjskiej walczącej u boku Wehrmachtu? Jego memorandum spotkało się jednak ze zdecydowaną odmową szefa Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, a Wilhelm Keitel nie miał odwagi przedstawić tego pomysłu Hitlerowi.

...as pancerny w szeregach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, podporucznik Mark Weissenberg, zginął w bardzo niefortunnym wypadku? Podczas nocnego natarcia na Bydgoszcz usiadł na błotniku, aby pomagać w kierowaniu czołgiem. Zmęczony zasnął i osunął się pod gąsienice.

...w okupowanej Polsce jednym ze sposobów na wmieszanie żydowskiego dziecka w tłum było "opalanie" go? Ukrywające się w piwnicach i innych zakamarkach maluchy zazwyczaj były tak blade, że natychmiast rzucały się w oczy. Trzeba było więc chodzić z nimi na spacery, by nabrały kolorów.

...w armii Adolfa Hitlera służyć mogło nawet 500 tysięcy Polaków – czyli więcej niż w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w armii polskiej w ZSRR? Najwięcej z nich wcielono ze Śląska i z Pomorza.

Komentarze (15)

 1. Gall Anonim Odpowiedz

  „15 sierpnia 1920 roku obchodzono podwójnie uroczyście. Z jednej strony oddawano cześć Matce Boskiej Zielnej, z drugiej zaś, świętowano ustanowione w 1923 roku Święto Żołnierza.”. Obchodzono przyszłe święto? Czy chodzi o 1944 r.?

 2. cc Odpowiedz

  Im wiecej czytam o powstaniu,tym bardziej nie moge sie nadziwic jak nieodpowiedzialnymi kretynami byli jej przywodcy

  • Marek Odpowiedz

   Wręcz przeciwnie, wielcy patrioci, którym przyszło podejmować ciężką decyzję w bardzo trudnych warunkach.

   • ogarnij się mareczku Odpowiedz

    Podejmowali decyzję w ciężkich warunkach? Czyżby nie chciano ich już więcej obsługiwać w londyńskich kawiarniach? Skończyło im się polskie złoto wywiezioną szosą na Zaleszczyki w 1939 roku? Czyżby musieli iść do pracy, bo nie mieli już czym płacić za kawę, piwo i damskie towarzystwo? Faktycznie byli w trudnych warunkach. Nic dziwnego, że podjęli decyzję o powstaniu w Warszawie. To na pewno poprawiło ich samopoczucie.

  • Dex Odpowiedz

   Nie jesteś odosobniony w tej ocenie. Takie samo zdanie mieli sami warszawiacy po wybuchu powstania. Strumień wyzwisk, obelg i wulgaryzmów płynący pod adresem AK z ust mieszkańców stolicy był ogromny. Wielokrotnie było można usłyszeć okrzyki w stylu: „Skur*****y z AK! Powstania się łajzom zachciało!” albo dowcip w formie pytania: – Co wyjdzie z połączenia AKowca i ch**a? I odpowiedź: – Głupi ch**! Ale tego ci nie powiedzą w wesołym miasteczku powstania warszawskiego przy grzybowskiej.

   • pablo Odpowiedz

    Bardzo nieśmiało i pomiędzy wierszami, o takiej ocenie powstańców przez ludność Warszawy, wspomina Jerzy Filipowicz, młodociany powstaniec, w swojej książce „Miałem wtedy 14 lat”.

 3. antyromantyk Odpowiedz

  Chwała szeregowym młodym powstańcom,cześć ofiarom ludności cywilnej,hańba dowódcom komendy głównej AK.

 4. Anonim Odpowiedz

  Dramatycznie wyglądają opisy ofiar po ostrzale z Nebelwerferów tyle tylko że to… bzdura. Pociski NIE BYŁY wypełnione żadną bardziej lub mniej galaretowatą ropą i NIE MIAŁY działania zapalającego. Wystarczy zapoznać się ze źródłami ciut więcej niż przekartkowanie paru książek by dowiedzieć się, iż pociski rakietowe Nebelwerfer działały na cele przede wszystkim ciśnieniem oraz w mniejszym stopniu odłamkami.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Oryginalny podpis materiału źródłowego to: Warsaw Uprising: Firing of 32-35 cm ammunition into Wurfgerät 42 „Nebelwerfer”. Fotografia przedstawia zatem pociski wystrzelone z wyrzutni rakietowej Wurfgerät 42 „Nebelwerfer”. W razie wątpliwości, co do rodzaju broni, odsyłam do zdjęcia źródłowego.

 5. Charlie Odpowiedz

  wielu się dziwi, że Polacy nie lubią Rosjan a za co niby – zabory, wojna 1920, 17 września `39, KATYŃ, PW 1944, utrwalania władzy ludowej od 1944 r.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.