Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Nieskazitelni bohaterowie? Wstydliwe rzeczy, których nie wiedziałeś o 6 wielkich Polakach

miniaturkatop6Hetman wielki koronny zmarł na skutek przedawkowania środków na potencję. Jan Sobieski nim został „Lwem Lechistanu” był zwyczajnym zdrajcą. Bolesław Chrobry posunął się do gwałtu na księżniczce. A to wszystko nic, w zestawieniu z tym, czego powinni się wstydzić Piłsudski, Mościcki, a nawet… Mickiewicz.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy przedstawić listę sześciu wielkich Polaków, którzy oprócz wiekopomnych, napawających dumą osiągnięć  mają także na koncie epizody, o których wolelibyśmy zapomnieć.

6. Hetman Stanisław Koniecpolski zszedł z tego świata po przedawkowaniu viagry

Stanisław Koniecpolski – nadzieja Rzeczypospolitej w nadchodzącej wojnie z Turcją – opuścił ziemski padół w krytycznym momencie, pozostawiając ojczyznę bez najlepszego dowódcy. Choroba nie wybiera i śmierć chodzi po ludziach, ale… hetman sam sobie (i Rzeczypospolitej) był winny.

Tydzień po ważnej naradzie w Warszawie, podczas której ustalano szczegóły wyprawy na bisurmana, hetman wyprawił gody. 52-letni Koniecpolski ożenił się z 25-letnią Zofią Opalińską, siostrą wojewody poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego.

Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, ofiara XVII-wiecznej "viagry" (źródło: domena publiczna).

Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, ofiara XVII-wiecznej „viagry” (źródło: domena publiczna).

Koniecpolski był niesłychanie z żony kontent, więc co zrozumiałe starał się stanąć na wysokości zadania. By podołać trudnym obowiązkom małżeńskim i wzmocnić nie najmłodsze już ciało zażywał konfortatywę, czyli ówczesny odpowiednik „niebieskich tabletek”. Ambitny pan młody niestety przedobrzył i zmarł. Co przeżył to jego…

5. Jan Sobieski wysłał na Warszawę bandy uzbrojonych żołdaków i próbował obalić legalnie panującego króla

Jan Sobieski jest jedną z najpopularniejszych postaci w naszej historii. Ale nie wszystkie jego czyny zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach Polski. Jedenaście lat przez Wiktorią Wiedeńską, jeszcze jako hetman, wkroczył do stolicy z zamiarem obalenia Michała Korybuta Wiśniowieckiego – legalnie panującego króla.

Wstydliwego epizodu, kiedy to wojska pod komendą Sobieskiego ruszyły na własną stolicę nikt nie sportretował. Możemy sobie tylko wyobrażać, że wyglądało to mniej więcej tak…. (na ilustracji bitwa wiedeńska pędzla Juliusza Kossaka).

Wstydliwego epizodu, kiedy to wojska pod komendą Sobieskiego ruszyły na własną stolicę nikt nie sportretował. Możemy sobie tylko wyobrażać, że wyglądało to mniej więcej tak…. (na ilustracji bitwa wiedeńska pędzla Juliusza Kossaka).

Hetman ruszył na Warszawę z czternastoma chorągwiami wojska. Żołdacy, jak to żołdacy, gwałcili, rabowali i mordowali… Sobieski oczywiście miał swoje argumenty. Twierdził, że broni ojczyzny przed nieudolnością władcy. Wiśniowieckiego oskarżono o nieprzestrzeganie obietnic zapisanych w pactach conventach, noszenie się wedle modły zachodniej (zgroza!), żarłoczność, złe traktowanie królowej i… zabawy z chłopcami. Czy to wszystko uzasadniało jednak zbrodnie na rodakach i zamach stanu?

4. Adam Mickiewicz powinien wstydzić się swojego pochodzenia

Chwalebnym pochodzeniem polski wieszcz narodowy nie mógł się pochwalić… Mickiewiczowie mieli na swoim koncie awantury, zajazdy i procesy oraz trudnili się lichwiarstwem. Dwóch krewniaków autora „Dziadów” opuściło ziemski padów w tragicznych okolicznościach.

Biorąc pod uwagę, jaką miał rodzinę, aż trudno uwierzyć, że nie zachował się żaden portret Mickiewicza z porządnym facepalmem…

Biorąc pod uwagę, jaką miał rodzinę, aż trudno uwierzyć, że nie zachował się żaden portret Mickiewicza z porządnym facepalmem…

Wiadomo nawet, że dziadek poety prawdopodobnie w ogóle nie potrafił pisać i czytać, za to świetnie umiał liczyć, co wykorzystywał udzielając pożyczek na wysoki procent. Przodkowie Adasia upodobali sobie niewypłacalnych klientów, którym rok po nieuregulowaniu płatności zajmowali majątek…

3. Ignacy Mościcki był nieudacznikiem i utrzymywała go matka

Ignacy Mościcki nim został prezydentem prządł raczej cienko. Był oderwanym od rzeczywistości idealistą i zupełnie nie nadawał się do normalnego życia. Najtrudniej było w Londynie, gdzie znalazł się wraz z rodziną po ucieczce przed carskimi represjami. Mościcki żeby przeżyć imał się różnych zajęć – rzeźbił w drewnie, pracował w zakładzie fryzjerskim, ćwiczył się też w fachu stolarza i zecera. Nic mu jednak nie wychodziło.

Komentarze (15)

 1. Czytacz Odpowiedz

  Może coś o innych narodach. Może sąsiadach Polski. Prusakach lub Habsburgach i ich wybitnych osiągnięciach w krzyżowaniu wsobnym? Może o Bismarcku, jego fałszerstwach, pracy jako komornik, lub pijackich ekscesów?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Adam Spodaryk Odpowiedz

   Proszę się nie martwić – będzie o chowie wsobnym u Habsburgów.

   • Czytacz Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedź i artykuł. Może trzeba było trochę więcej o cesarzu Maksymilianie I. Nie znoszę ww. ale był zdolnym politykiem. Pozdrawiam.

    • Nasz publicysta | Autor publikacji |Adam Spodaryk

     Maksymilian I był też wybitnym fundatorem dzieł sztuki (m.in. malował dla niego Albrecht Dürer) i literatury (Theuerdank, Weisskunig). Był też świetnym promotorem kultury rycerskiej i organizatorem turniejów. Maksymilian wymyślał zresztą różne pomysłowe formy turniejów. Była o tym całkiem niedawno świetna wystawa – Kaiser Maximilian I. – Der letzte Ritter und das höfische Turnier.

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Szanowny jakso, oczywiście, Przedsława była siostrą Jarosława. Już poprawiamy ten błąd i dziękujemy za zwrócenie na niego uwagi.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.