Ciekawostki Historyczne

Hetman wielki koronny zmarł na skutek przedawkowania środków na potencję. Jan Sobieski nim został „Lwem Lechistanu” był zwyczajnym zdrajcą. Bolesław Chrobry posunął się do gwałtu na księżniczce. A to wszystko nic, w zestawieniu z tym, czego powinni się wstydzić Piłsudski, Mościcki, a nawet... Mickiewicz.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy przedstawić listę sześciu wielkich Polaków, którzy oprócz wiekopomnych, napawających dumą osiągnięć  mają także na koncie epizody, o których wolelibyśmy zapomnieć.

6. Hetman Stanisław Koniecpolski zszedł z tego świata po przedawkowaniu viagry

Stanisław Koniecpolski – nadzieja Rzeczypospolitej w nadchodzącej wojnie z Turcją – opuścił ziemski padół w krytycznym momencie, pozostawiając ojczyznę bez najlepszego dowódcy. Choroba nie wybiera i śmierć chodzi po ludziach, ale… hetman sam sobie (i Rzeczypospolitej) był winny.

Tydzień po ważnej naradzie w Warszawie, podczas której ustalano szczegóły wyprawy na bisurmana, hetman wyprawił gody. 52-letni Koniecpolski ożenił się z 25-letnią Zofią Opalińską, siostrą wojewody poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego.

Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, ofiara XVII-wiecznej "viagry" (źródło: domena publiczna).

Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, ofiara XVII-wiecznej „viagry” (źródło: domena publiczna).

Koniecpolski był niesłychanie z żony kontent, więc co zrozumiałe starał się stanąć na wysokości zadania. By podołać trudnym obowiązkom małżeńskim i wzmocnić nie najmłodsze już ciało zażywał konfortatywę, czyli ówczesny odpowiednik „niebieskich tabletek”. Ambitny pan młody niestety przedobrzył i zmarł. Co przeżył to jego…

5. Jan Sobieski wysłał na Warszawę bandy uzbrojonych żołdaków i próbował obalić legalnie panującego króla

Jan Sobieski jest jedną z najpopularniejszych postaci w naszej historii. Ale nie wszystkie jego czyny zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach Polski. Jedenaście lat przez Wiktorią Wiedeńską, jeszcze jako hetman, wkroczył do stolicy z zamiarem obalenia Michała Korybuta Wiśniowieckiego – legalnie panującego króla.

Wstydliwego epizodu, kiedy to wojska pod komendą Sobieskiego ruszyły na własną stolicę nikt nie sportretował. Możemy sobie tylko wyobrażać, że wyglądało to mniej więcej tak…. (na ilustracji bitwa wiedeńska pędzla Juliusza Kossaka).

Wstydliwego epizodu, kiedy to wojska pod komendą Sobieskiego ruszyły na własną stolicę nikt nie sportretował. Możemy sobie tylko wyobrażać, że wyglądało to mniej więcej tak…. (na ilustracji bitwa wiedeńska pędzla Juliusza Kossaka).

Hetman ruszył na Warszawę z czternastoma chorągwiami wojska. Żołdacy, jak to żołdacy, gwałcili, rabowali i mordowali… Sobieski oczywiście miał swoje argumenty. Twierdził, że broni ojczyzny przed nieudolnością władcy. Wiśniowieckiego oskarżono o nieprzestrzeganie obietnic zapisanych w pactach conventach, noszenie się wedle modły zachodniej (zgroza!), żarłoczność, złe traktowanie królowej i… zabawy z chłopcami. Czy to wszystko uzasadniało jednak zbrodnie na rodakach i zamach stanu?

4. Adam Mickiewicz powinien wstydzić się swojego pochodzenia

Chwalebnym pochodzeniem polski wieszcz narodowy nie mógł się pochwalić… Mickiewiczowie mieli na swoim koncie awantury, zajazdy i procesy oraz trudnili się lichwiarstwem. Dwóch krewniaków autora „Dziadów” opuściło ziemski padów w tragicznych okolicznościach.

Biorąc pod uwagę, jaką miał rodzinę, aż trudno uwierzyć, że nie zachował się żaden portret Mickiewicza z porządnym facepalmem…

Biorąc pod uwagę, jaką miał rodzinę, aż trudno uwierzyć, że nie zachował się żaden portret Mickiewicza z porządnym facepalmem…

Wiadomo nawet, że dziadek poety prawdopodobnie w ogóle nie potrafił pisać i czytać, za to świetnie umiał liczyć, co wykorzystywał udzielając pożyczek na wysoki procent. Przodkowie Adasia upodobali sobie niewypłacalnych klientów, którym rok po nieuregulowaniu płatności zajmowali majątek…

3. Ignacy Mościcki był nieudacznikiem i utrzymywała go matka

Ignacy Mościcki nim został prezydentem prządł raczej cienko. Był oderwanym od rzeczywistości idealistą i zupełnie nie nadawał się do normalnego życia. Najtrudniej było w Londynie, gdzie znalazł się wraz z rodziną po ucieczce przed carskimi represjami. Mościcki żeby przeżyć imał się różnych zajęć – rzeźbił w drewnie, pracował w zakładzie fryzjerskim, ćwiczył się też w fachu stolarza i zecera. Nic mu jednak nie wychodziło.

Gdy Ignacy zajmował się politykowaniem, zarabianiem na życie musiała zająć się jego żona Michalina. Prezydent RP Ignacy Mościcki (siedzi z lewej) w towarzystwie żony Michaliny (siedzi z prawej), wnuka Józefa, córki Heleny Zwisłockiej (stoi z lewej), synów Józefa (stoi pierwszy z prawej) i Michała (stoi drugi z prawej).

Gdy Ignacy zajmował się politykowaniem, zarabianiem na życie musiała zająć się jego żona Michalina. Prezydent RP Ignacy Mościcki (siedzi z lewej) w towarzystwie żony Michaliny (siedzi z prawej), wnuka Józefa, córki Heleny Zwisłockiej (stoi z lewej), synów Józefa (stoi pierwszy z prawej) i Michała (stoi drugi z prawej).

Najlepszy pomysł Ignasia polegał jednak na założeniu w Londynie własnego biznesu. Przyszły prezydent postanowił wykorzystać swoje wykształcenie chemiczne. Sprowadził kaukaskie grzybki  i zaczął wyrabiać… kefir. Produkcja udała się świetnie, ale Mościcki nie przewidział, że Anglicy nigdy nie pili kefiru i raczej nie dadzą się przekonać.

Kto przez cały ten czas utrzymywał Ignasia? Jego matka, do której stale słał listy z prośbami o pieniądze. A także żona Michalina, która zarabiała na rodzinę udzielając korepetycji polskim imigrantom. Ponadto zajmowała się gromadką dzieci, opiekowała się domem i z zaciśniętymi zębami znosiła humory męża-nieudacznika.

2. Marszałek Piłsudski sprzedał Białoruś komunistom, by skompromitować politycznych konkurentów

Bitwa Warszawska 1920 roku była niewątpliwym sukcesem. Mniejsza z tym komu go przypisać: przypadkowi, Marszałkowi, czy Matce Boskiej Zielnej… Znacznie gorzej dla strony polskiej wypadły negocjacje w Rydze. W wyniku pokoju podpisanego 18 marca 1921 roku po sowieckiej stronie granicy pozostał Mińsk i sporne obszary Białorusi.

Czy warunki pokoju z bolszewikami to sprawka Piłsudskiego? Na zdjęciu akt podpisania traktatu ryskiego (źródło: domena publiczna).

Czy warunki pokoju z bolszewikami to sprawka Piłsudskiego? Na zdjęciu akt podpisania traktatu ryskiego (źródło: domena publiczna).

Za fatalny rezultat rokowań zwykło się obwiniać polityków endecji, którzy dominowali w polskiej delegacji, ale prawda może być inna. Pewien list świadczy o tym, że Piłsudski zgodził się na niemieszanie się Polski w wojnę domową w Rosji i oddał bolszewikom Białoruś, żeby skompromitować endeckich delegatów…

1. Bolesław Chrobry był… gwałcicielem

Bolesław Chrobry mógł być świętym, jak wielu monarchów tego czasu… ale zgwałcił księżniczkę. Bardzo pobożny władca, choć fundował kościoły i przybijał cudzołożników za moszny do mostów, sam folgował chuci ile dusza zapragnie. Dwie pierwsze żony odprawił do domu rodzinnego, a czwartą upokorzył…

Legendarny wjazd Chrobrego do Kijowa. Czy to hulanki podczas tej wyprawy zaprzepaściły jego szanse na kanonizację?

Legendarny wjazd Chrobrego do Kijowa. Czy to hulanki podczas tej wyprawy zaprzepaściły jego szanse na kanonizację?

W roku 1018 Chrobry zorganizował wyprawę na Ruś. Po zdobyciu Kijowa król zgwałcił siostrę kniazia Jarosława Mądrego Przedsławę, ale że tego było mało, uprowadził ją z Kijowa, bezwstydnie zapominając o swojej ślubnej małżonce – czyli wspomnianej już czwartej żonie Odzie.

Czy rzeczywiście to zadecydowało o tym, że Bolesława nigdy nie wyniesiono na ołtarze? Z pewnością inni władcy, w tym ci kanonizowani nie byli ani mniej rozpustni, ani mniej okrutni niż Chrobrymordowanie, oślepianie, kastrowanie, to była proza życia na dworach X i XI wieku.

KOMENTARZE (15)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

apap

Petunia non olet

  Czytacz

  Może tak pecunia? Czy to zamierzony błąd?

urmówka

Tylko feministki i genderystki i może pedofile się nadają a reszta to wyśmiać wydrwić i ukarać bo to Polacy

Czytacz

Może coś o innych narodach. Może sąsiadach Polski. Prusakach lub Habsburgach i ich wybitnych osiągnięciach w krzyżowaniu wsobnym? Może o Bismarcku, jego fałszerstwach, pracy jako komornik, lub pijackich ekscesów?

  redakcja

  Proszę się nie martwić – będzie o chowie wsobnym u Habsburgów.

   Czytacz

   Dziękuję za odpowiedź i artykuł. Może trzeba było trochę więcej o cesarzu Maksymilianie I. Nie znoszę ww. ale był zdolnym politykiem. Pozdrawiam.

    redakcja

    Maksymilian I był też wybitnym fundatorem dzieł sztuki (m.in. malował dla niego Albrecht Dürer) i literatury (Theuerdank, Weisskunig). Był też świetnym promotorem kultury rycerskiej i organizatorem turniejów. Maksymilian wymyślał zresztą różne pomysłowe formy turniejów. Była o tym całkiem niedawno świetna wystawa – Kaiser Maximilian I. – Der letzte Ritter und das höfische Turnier.

Anonim

ja Petunia to ładny kwiat matka Surfinii a pieniądze które nie śmierdzą to pecunia

  Jerry

  Miało być petunia nie omlet.

tolkien

Widzę, że jak zwykle trzymacie poziom. Bravo.

Anonim

Czy autor mógłby powiedzieć coś więcej nt. listu Piłsudskiego?

jaksa

taka tylko dygresja – w innych artykułach (m.in. tutaj: http://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/przedslawa/) piszecie Państwo, że Przedsława to siostra, a nie córka Jarosława.

  Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

  Szanowny jakso, oczywiście, Przedsława była siostrą Jarosława. Już poprawiamy ten błąd i dziękujemy za zwrócenie na niego uwagi.

Zobacz również

Zamachowcy, którzy mogli zmienić bieg dziejów....

Na cel wybierali sobie nie byle kogo: królów, dygnitarzy, prezydentów. Jedni sięgali po pistolety, inni konstruowali bomby lub organizowali zasadzki. Gdyby im się powiodło, podręczniki...

28 lutego 2017 | Autorzy: Redakcja

XIX wiek

10 dowodów na to, że historia...

Niekonwencjonalni bojownicy o niepodległość i przedsiębiorczy policjanci. Piszcząca bieda z nędzą i enklawy dobrobytu. Kryminalne zagadki i polowania na nadprzyrodzone stwory. Życie Polaków 150 lat...

17 lipca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

8 wielkich Polaków, o których prawdopodobnie...

Naród bohaterów czy... naród niewdzięczników? Możemy się pochwalić setkami geniuszy i odkrywców. Dlaczego więc tak rzadko to robimy? Poniżej ośmiu ludzi, o których osiągnięciach raczej...

19 czerwca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.