Ciekawostki Historyczne

Nie ma dla nich miejsca w pracach naukowców, a autorzy encyklopedii uparcie powtarzają, że nic o nich nie wiadomo. Dobrawę, Odę i Emnildę niemal doszczętnie wymazano z naszych dziejów. Zupełnie niesłusznie. W "Żelaznych damach" Kamil Janicki udowadnia, że gdyby nie te kobiety, Polska w ogóle by nie istniała.

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety:

Dobrawa wie, że jej przyszły mąż Mieszko to zatwardziały poganin i masowy morderca. Nie ma wyjścia. Dla dobra swojego rodu wyrusza do dzikiego kraju Piastów.

Oda musi opuścić klasztor, by zostać żoną słowiańskiego barbarzyńcy, odpowiedzialnego za śmierć jej bliskich i przyjaciół. W Poznaniu czeka ją wyłącznie pogarda. A jednak to ona zbuduje podwaliny polskiego imperium.

Poznaj fascynującą historię kobiet, które w mrokach średniowiecza zbudowały Polskę. Bezwzględne, ambitne, utalentowane. "Żelazne damy" Kamila Janickiego już w sprzedaży!

Poznaj fascynującą historię kobiet, które w mrokach średniowiecza zbudowały Polskę. Bezwzględne, ambitne, utalentowane. „Żelazne damy” Kamila Janickiego już w sprzedaży!

Emnilda jest panią życia i śmierci swoich poddanych. By Europa utonęła w morzu krwi wystarczy jej jedno słowo. Dla korzyści własnej i swojego syna nie zawaha się go wypowiedzieć.

Przyszło im żyć w czasach, gdy panowało tylko jedno prawo – prawo silniejszego. Przybyły do kraju rządzonego przez brutalnych władców, których całym życiem były podbój i mord. Stanęły u ich boku, a gdy nadeszła odpowiednia chwila, same sięgnęły po ster polityki.

Dobrawa, Oda i Emnilda. To one sprawiły, że państwo pierwszych Piastów stało się potęgą przed którą drżano od Łaby aż po Kijów.

Dla dobra rodu, swoich dzieci i dla władzy nie wahały się użyć trucizny czy sztyletu. Przekupstwo, podstęp, nawet własne ciało – każdy sposób był dobry, jeśli pozwalał im realizować zamierzone cele.

Unikalne spojrzenie na ich historię znajdziecie w najnowszej książce Kamila Janickiego „Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę”, które właśnie wydaliśmy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

Baner

Metryczka:

Spotkaj się z autorem „Żelaznych dam”:

Kraków

2 grudnia o godzinie 18:00 zapraszamy do Księgarni Matras przy Rynku Głównym 23 (kliknij aby poznać szczegóły).

Zamek Królewski na Wawelu, fot. Andrzej Barabasz (Chepry), lic. CC BY-SA 3.0.

Kraków

17 grudnia o godzinie 18:30 zapraszamy do Auli Tischnera Instytutu Historii UJ przy ul. Gołębiej 13 (kliknij aby poznać szczegóły).

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja z XIV w. w Chrzanowie (fot. Mariusz Paździora, lic. CC BY 3.0).

Chrzanów

20 kwietnia o godzinie 17:00 zapraszamy do Oddziału Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka”, przy Alei Henryka 16 (kliknij aby poznać szczegóły).

Waszym zdaniem:

Zostaw swoją opinię o książce w komentarzach, na naszym Facebooku lub prześlij ją bezpośrednio na nasz adres e-mail. Najciekawsze opinie zamieścimy w tym miejscu!

Media o „Żelaznych damach”:

Newsweek1

SZCZĘŚLIWA GWIAZDA BOLESŁAWA CHROBREGO?

„O tej komecie pisano na całym świecie – w Korei, Francji, Irlandii. Było to jedno z najbardziej widowiskowych zdarzeń na niebie w XI wieku.”

Przeczytaj artykuł Kamila Janickiego w „Newsweek Polska Plus”

wipo

„Żelazne damy”: Niezłomne, sprytne i czujne

„Losy […] żon Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego, relacjonuje w pełnej pasji opowieści Kamil Janicki, historyk, którego specjalnością stało się odkrywanie zaniedbywanego dotąd wycinka przeszłości naszego kraju…”

Przeczytaj recenzję książki „Żelazne Damy” na stronie Wirtualnej Polski

5ac7aba1dac8c8657a59237a8168af63

Kobiety Piastów chciały rządzić, a nie tylko klęczeć i się modlić

„Nie jest prawdą, że kobiet w epoce Piastów nie ma. Albo raczej: jeśli chcemy zastrzegać, że jest ich bardzo mało, to musimy również z pokorą przyznać, że Mieszka I czy Bolesława Chrobrego jest w źródłach tak samo niewiele…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim na stronie Wiadomości Onetu

Newsweek1

Mieszko I – najbardziej przeceniany władca Polski

„Przedstawia się go jako wielkiego wizjonera i cynika, który zmienił wiarę z czysto politycznych względów. W rzeczywistości był człowiekiem niezwykle przesądnym. Właśnie to zadecydowało o jego sukcesie…”

Przeczytaj artykuł Kamila Janickiego w „Newsweek Polska”

d3

Wszyscy piszemy historię, wszyscy ją chcemy poznawać

„Głód przystępnie podanej wiedzy historycznej jest ogromny. Warto przypominać to, co w naszej historii jest ważne. A ponieważ polska nauka wciąż odkrywa nowe fakty, formułuje ciekawe hipotezy…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim w Dzienniku Polskim

pdc

Lista bestsellerów tygodnia

„Autor […]opowiadać o historii potrafi jak nikt. To nie pierwsza jego książka warta nieprzespanej nocy…”

Zobacz „Żelazne damy” w TOP5 polecanych tytułów „Programu do czytania” na TVP2

gw3

Kobieta średniowiecza, szara eminencja

„Czego używały? Dąbrówka – religii, Oda – sprytu, Emnilda – wdzięków. Łóżko łączy wszystkie trzy, ale każda wykorzystała je na swój sposób…”

Przeczytaj o książce w Magazynie Świątecznym „Gazety Wyborczej”

nt

W cieniu mężów? Nic takiego. Te kobiety zbudowały Polskę

„Jeśli z góry zakładamy, że w średniowieczu kobiety nic nie robiły, tylko klęczały i klepały zdrowaśki, to nic dziwnego, że wszystkie sukcesy są przypisywane ich mężom i ojcom…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim w natemat.pl

poranny

Kamil Janicki – Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

„Kamil Janicki, redaktor naczelny portalu Ciekawostkihistoryczne.pl, w swojej nowej książce próbuje przybliżyć historię powstania polskiej państwowości od niespotykanej dotąd strony.”

Przeczytaj recenzję książki na stronie Kuriera Porannego

rk

„Żelazne damy” w „Nocnych Delikatesach”

„To opowieść o znaczącej roli kobiet w dynastii Piastów, ich znaczeniu w czasie budowania państwa polskiego roli, a poznajemy tę historię dzięki biografiom  Dobrawy, Ody, Emnildy, Ody Miśnieńskiej i Przedsławy…”

Posłuchaj fragmentów rozdziału „Matka diabła” w audycji „Nocne Delikatesy” w Radio Kraków

Bez tytułu

Żelazna dama z Czech

„Sprowadzenie do Polski chrześcijaństwa nie było cyniczną i odartą z emocji decyzją Mieszka. Za wszystkim stała ambitna i nieustępliwa czeska księżniczka Dobrawa.”

Przeczytaj artykuł Kamila Janickiego w Uważam Rze Historia

Tygodnik Powszechny

Za namową ukochanej małżonki

„To kobiety nawróciły Europę. Polskę również. Najwyższy czas od nowa odkryć kluczową postać naszej historii: Dobrawę.”

Przeczytaj artykuł Kamila Janickiego w Tygodniku Powszechnym

Blogi o „Żelaznych damach”

„Żelazne damy” – recenzja przedpremierowa

„[…] Janicki kolejny raz postawił w swoim tekście na kobiety i ich losy, […] co okazało się rozwiązaniem udanym. Postaci, którymi posłużył się autor, z jednej strony idealnie wpisują się w swoje czasy, z drugiej zaś przyjemnie kontrastują z męskim i brutalnym światem”

Przeczytaj recenzję książki „Żelazne damy” na blogu „Czworgiem oczu”

Kamil Janicki „Żelazne damy”

„Uwielbiam książki Kamila Janickiego, żadna mnie nie zawiodła i nie sądzę, żeby kiedykolwiek to nastąpiło. Według mnie są fascynujące […]. Wszystko mi w nich odpowiada: styl i tempo narracji, układ treści, tematyka, za jaką się bierze…”

Przeczytaj recenzję książki „Żelazne damy” na blogu „Mój świat. Szelest kart”

ksiazka

„Żelazne Damy. Kobiety, które zbudowały Polskę” Kamil Janicki

„Przyjęło się twierdzić, że historia i polityka do domena mężczyzn, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wydarzeniami toczącymi się we wczesnym średniowieczu. […] Kamil Janicki udowadnia, że to duży błąd.”

Przeczytaj recenzję książki na blogu „Kącik z książką”

lit

Żelazne Damy – Kamil Janicki

„Kamil Janicki w „Żelaznych damach” przedstawia sylwetki czterech kobiet, które rządziły państwem Piastów, gdy Mieszko i jego syn dopiero tworzyli polską państwowość i szukali sojuszników.”

Przeczytaj recenzję książki „Żelazne damy” na blogu „Stulecie literatury”

Książkowe wyliczanki

POZNAJCIE „ŻELAZNE DAMY” KAMIL JANICKI

„Książka przybliża postacie kobiet, które były pierwszymi ważnymi personami w czasach tworzenia się Polski. Autor nie zagłębiał się w baśniowe postacie, nie przytaczał historii Popiela, ale zaczął swoją opowieść od pierwszej znanej nam władczyni – Dobrawy…”

Przeczytaj recenzję książki „Żelazne damy” na blogu „Książkowe wyliczanki”

Poznaj historię kobiet, które zbudowały Polskę:

Zapoznaj się z artykułami opartymi na „Żelaznych damach” i najciekawszymi fragmentami książki. Kolejne już wkrótce.

Noc poślubna Dobrawy. Dlaczego księżna nie wpuściła męża do swojej sypialni?

„Przybyła do Polski, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż wyrzekł się błędów pogaństwa” – pisał Gall Anonim na temat małżeństwa Dobrawy i Mieszka. Nie jest prawdą, że czeska księżniczka próbowała szantażować męża. Miała inne i to bardzo dobre powody, by odmówić mu nocy poślubnej (czytaj dalej).

W bólu będziesz rodzić. Ciąża i poród w Polsce pierwszych Piastów

Tysiąc lat temu ciąża to było nie lada wyzwanie. Nikt nie słyszał o akuszerkach, medycyna dopiero raczkowała, a wszystkim rządził nieodłączny zabobon. Poznaj prawdę o warunkach, w jakich przychodziło rodzić niezwykłym kobietom, które zbudowały Polskę (czytaj dalej).

Morderczy instynkt księżnej. Czy za zamachem na Bolesława Chrobrego stała jego macocha?

Ledwie Chrobry przejął pełnię władzy po swoim ojcu, a już stanął twarzą w twarz z bandą uzbrojonych po zęby zbirów. Tylko cudem uratował skórę. On nigdy nie dowiedział się kto był architektem spisku. Po tysiącu lat najwyższa pora poznać odpowiedź (czytaj dalej).

Średniowieczni naziści? 1000 lat temu Niemcy głosili idee, których Hitler by się nie powstydził

Czystość rasowa za wszelką cenę. Przekonanie o wrodzonej wyższości nad sąsiednimi nacjami. I bestialskie zbrodnie na tysiącach ofiar, uzasadniane jednym, szokującym argumentem: zabijamy słowiańskich podludzi, więc nic złego się nie dzieje. Oto niemiecka wizja świata w połowie X wieku (czytaj dalej).

Huczne zabawy nie były we wczesnym średniowieczu niczym wyjątkowym. Ilustracja z niemieckiego "Kodeksu Manesse". Co Dobrawa jadła na swoim weselu?

Ślub Mieszka I z czeską księżniczką miał miejsce ponad tysiąc lat temu i żaden kronikarz nie wspomniał o jego przebiegu ani słowem. Mimo to możemy się pokusić o odtworzenie weselnego menu Dobrawy. Wszystko dzięki żmudnej pracy archeologów (czytaj dalej).

Oto Świętosława? Ale czy na pewno? Tak naprawdę obraz ten przedstawia scenę z nordyckiej mitologi i widać na nim boga Njorda i jego wybrankę Skadi (źródło: domena publiczna). Jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o Świętosławie. Prawdopodobnie… w ogóle nie istniała

Sygryda Storråda, nazywana również Świętosławą. W historii średniowiecznej Polski nie ma drugiej równie niezwykłej bohaterki. Słynnej królowej wikingów poświęcono całe morze artykułów, powieści i prac naukowych. I jest z nią tylko jeden problem. Z nowych badań wynika, że takiej postaci w ogóle nie było (czytaj dalej).

Bolesław Chrobry zasługuje by mieć własną kometę. Naprawdę. C/1018 P1. Najwyższa pora nazwać tę kometę imieniem Bolesława Chrobrego

Gdy zajaśniała na niebie, pisano o niej na całym świecie – w Korei, Japonii, Francji i Irlandii. Było to jedno z najbardziej widowiskowych zdarzeń astronomicznych XI wieku. I zaskakująco wiele miało wspólnego z ambitnym przywódcą państwa Piastów (czytaj dalej).

Wiele kobiet tej epoki znanych jest tylko z wyobrażeń artystów tworzących w XVIII lub XIX wieku. Powyżej późny portret żony Włodzimierza Wielkiego, Anny Porfirogenetki, żyjącej w tych samych latach. Jej prawdziwe oblicze też skrywa tajemnica. Zhańbiona, przepędzona, zapomniana. Kim była pierwsza żona Bolesława Chrobrego?

Kronikarze nie zadbali o zanotowanie jej imienia. W pracach historyków występuje tylko jako namacalny dowód na brutalność Chrobrego. Człowieka, który ponoć nie liczył się z nikim, nawet z własnymi żonami. Wbrew wszelkim pozorom o jej nieszczęśliwym życiu można jednak powiedzieć znacznie więcej (czytaj dalej).

Św. Mikołaj Co Gall Anonim ma wspólnego ze świętym Mikołajem?

Mikołaj przynosi prezenty również historykom. Czy jego pośmiertne losy pozwolą zdemaskować plagiat stojący u podstaw pierwszej polskiej kroniki? (czytaj dalej).

Dobrawa na portrecie Jana Matejki (źródło: domena publiczna). Dobrawa, Dubrawka, Dąbrówka… Jak naprawdę miała na imię pierwsza polska władczyni?

„Najwyższy czas przestać »dąbrówkować« i przyjąć prawdziwe brzmienie jej imienia – z samego szacunku dla jej roli w dziejach Polski” – grzmiał wybitny mediewista Gerard Labuda w jednym ze swoich ostatnich artykułów. […] I tylko zapomniał uczciwie zaznaczyć, że inni naukowcy niekoniecznie popierają jego zdanie… (czytaj dalej).

Czy Mieszko naprawdę pławił się we wdziękach siedmiu nałożnic? Siedem nierządnych nałożnic. Czy Mieszko I naprawdę miał własny harem?

Gall Anonim wyjaśniał, iż pierwszy chrześcijański władca Polski „w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle zwyczaju swego ludu siedmiu żon zażywał”. Liczba partnerek została zapewne wyssana przez kronikarza z palca. Ale co z samą instytucją haremu u zarania naszych dziejów? (czytaj dalej).

Fragment wizualizacji palatium Mieszka I wykonanej przez Piotra „Pitwala” Walichnowskiego. Ilustracja pochodzi z książki Kamila Janickiego „Żelazne Damy”. Wyczyn godny króla. Czy pałac w Poznaniu powstał gdy Mieszko wciąż był poganinem?

Dwie wysokie kondygnacje, nawet kilkanaście pomieszczeń i trzysta osiemdziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Gdyby nie problemy ze światłem dziennym, typowe dla rezydencji tej epoki, nawet dzisiejsi milionerzy nie wzgardziliby takim domem… (czytaj dalej).

Prawdziwe oblicze Bolesława Chrobrego? Mafijne początki Polski. Czy pierwsi Piastowie byli zwyczajnymi gangsterami?

Wykopaliska archeologiczne z ostatnich dekad postawiły na głowie tradycyjne wyobrażenia o narodzinach Polski. Nasze państwo wcale nie krzepło przez sto kilkadziesiąt lat, stopniowo rozszerzając swoje wpływy i granice. Stworzyła je jedna szczególnie bezwzględna rodzina, gotowa na wszystko dla mamony i wpływów… (czytaj dalej).

xxx Ojciec chrzestny Piastów. Tyran, dzięki któremu powstało państwo polskie

Był sadystycznym psychopatą i masowym mordercą. Polscy historycy wolą o nim milczeć. Niesłusznie. Tylko przez pryzmat jego postaci można zrozumieć co działo się w głowie naszej pierwszej księżnej: Dobrawy Przemyślidki (czytaj dalej).

Ile jest prawdy w wyobrażeniach o średniowiecznych małżeństwach? Obraz Sophie Gengembre Anderson ze schyłku XIX wieku. Czy wszyscy średniowieczni władcy naprawdę byli pedofilami?

Kultura popularna wpoiła nam bardzo konkretny obraz ślubów w średniowieczu. Mąż dobrze po czterdziestce, żonka ledwie po dwunastych, może trzynastych urodzinach. Takie związki rzeczywiście się zdarzały. Pytanie: czy to była reguła czy raczej niechlubny wyjątek? (czytaj dalej).

mieszko-lambert To nie była żadna fanaberia. Wiemy po co syn Bolesława Chrobrego uczył się mówić po grecku

Historycy przez lata przezywali go gnuśnym nieudacznikiem. Zupełnie niesłusznie. Król Mieszko II pod pewnymi względami przewyższył nawet sławnego ojca. I nie bez powodu siedział z nosem w książkach (czytaj dalej).

Tak cię kocham, że aż ci zmienię imię! Ilustracja z niemieckiego "Kodeksu Manesse". Nie chciałaś przyjąć nazwiska męża? Dawniej mógłby Ci kazać zmienić także imię!

To się działo w całej średniowiecznej Europie. Nawet córki królów musiały być gotowe na to, że w domu nowego męża stracą każdy ślad własnej tożsamości. A już szczególnie poszkodowane były nasze polskie księżniczki (czytaj dalej).

Scena chrztu w XIII-wiecznym manuskrypcie "Bible moralisée". Kiedy naprawdę doszło do chrztu Polski?

Episkopat już rozsyła zaproszenia na obchody rocznicy chrztu Polski. Na poświęcenie czekają dwa wielkie, ceremonialne dzwony – Mieszko i Dobrawa – a pan prezydent pewnie właśnie szykuje przemówienie. Jest tylko jeden problem. Wszystkim chyba pomyliła się data. A możliwe, że także samo wydarzenie (czytaj dalej).

Postrzyżyny Mieszka. Grafika z Albumu Wileńskiwgoe Jana Kazimierza Wilczyńskiego. Imię odkryte tysiąc lat później. Kim była matka Mieszka I?

Historycy coraz odważniej przyznają, że Gall Anonim wcale nie był bajkopisarzem, a przed Mieszkiem I rządzili nie tacy znowu legendarni Siemowit, Lestek i Siemomysł. Warto zrobić jeszcze jeden krok w tył. Bo przecież za każdym silnym mężczyzną stała przynajmniej równie potężna kobieta (czytaj dalej).

Ludzie średniowiecza wiedzieli co nieco o murach... (ilustracja z kodeksu "Le roman de la rose" z ok. 1400 roku). Czy warto budować mury przeciw imigrantom?

Odpowiedź doskonale znali Chińczycy i Mandżurowie. Ale przynajmniej równie dużo miałby do powiedzenia na ten temat nasz własny król, Bolesław Chrobry (czytaj dalej).

Czy syn Bolesława Chrobrego był beksą?

Łatwo sobie wyobrazić średniowiecznego wodza, który rozbija czerepy wrogów, grabi wioski i zarządza egzekucje. Co jednak powiedzieć o księciu, który przy okazji… płacze jak bóbr? (czytaj dalej).

Dozwolone od lat… dwunastu. Jak w średniowieczu rozumiano pełnoletność?

Tysiąc lat temu gimnazjalista mógł być królem. A chłopak z podstawówki: dowodzić zbrojną rebelią. I nikogo to nie dziwiło (czytaj dalej).

Te artykuły o początkach państwa Piastów też mogą Cię zainteresować:

Tysiącletnie kłamstwo. Nie było żadnego Bolesława Chrobrego!

Wielki, wspaniały, silny i pobożny. Przydomki średniowiecznych władców, szczególnie tych, którym przyszyto łatkę wybitności, potrafią być niezwykle monotonne. Na tym tle wyróżnia się swojski i jedyny w swoim rodzaju Bolesław Chrobry. Ale – chyba nie powinien. Bo ten przydomek to jedna wielka bujda (czytaj dalej).

Historię Gdańska trzeba pisać na nowo? Archeolog twierdzi, że gród… w ogóle nie istniał

Każdy podręcznik powie Wam, że już za czasów Mieszka I cała wschodnia część Pomorza należała do Polski. Książę zbudował potężny ośrodek handlowy w Gdańsku, przez który do centrum państwa płynął wartki strumień srebra. Archeolog Sławomir Wadyl podważa tę wizję. Jego zdaniem żadnego Gdańska wtedy nie było (czytaj dalej).

Tysiącletnia zagadka. Kim była druga żona Bolesława Chrobrego?

„Pojął za żonę Węgierkę, z którą miał syna Bezpryma, lecz i ją również przepędził”. To wszystko, co źródła mówią na temat drugiej małżonki Bolesława Chrobrego. Czyżby właśnie udało się odkryć tożsamość tajemniczej księżniczki? (czytaj dalej).

Inna twarz Chrobrego. Wybijał zęby i pozbawiał jąder, ale… był miłosiernym chrześcijaninem?

Niemiecki kronikarz Thietmar przedstawił Bolesława Chrobrego jako bezwzględnego władcę, który z gorliwością neofity karał w swym państwie wszelkie występki przeciwko nowej religii. Okazuje się jednak, że polskiego władcę stać było także na wielką łaskawość i zrozumienie chrześcijańskich zwyczajów. Paradoks? (czytaj dalej).

mini Kłamstwo 966 roku. Czy to Bolesław Chrobry, trzydzieści lat później, ochrzcił Polskę?

Nie brakuje teorii przesuwających chrzest Polski nawet o sto lat w tył. Znacznie więcej źródeł przemawia jednak za wprost odwrotną wersją wydarzeń. Czy to możliwe, że Mieszko umarł jako poganin, a dopiero jego syn przyjął chrześcijaństwo za sprawą czeskiego misjonarza? (czytaj dalej).

Święty Wojciech. Zabity przez Prusów... czy przez Chrobrego? Czy to Bolesław Chrobry zamordował świętego Wojciecha?

Bezgłowe ciało Wojciecha zdążyło przeleżeć kilka dni w rzece, zanim zsiniały i napuchnięty korpus został niedbale zakopany w ziemi, by nie rozsiewał smrodu. Dla Bolesława te zwłoki były jednak cenniejsze od złota. I nic dziwnego. Wiele wskazuje na to, że właśnie on stał za śmiercią nieszczęsnego biskupa (czytaj dalej).

Co dalej?

Już dziś kup własny egzemplarz „Żelaznych dam” (kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!). Od 16 listopada książka jest dostępna również w księgarniach stacjonarnych w całym kraju.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pyszczek

ja jestem zachwycona, sięgnęłam po książkę z ciekawością i bardzo mi się podobała, jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję czytać, dzięki niej zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na znane mi postaci historyczne.

togather

podzielam Twoje zdanie, książka jest naprawdę świetna. Pochłonęłam ją jednym tchem, nie mogłam się oderwać. bardzo mi się podobała.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.