Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Polska wojna biologiczna. Czy Armia Krajowa wytruła jak szczury setki niemieckich cywilów?

Dowódca Armii Krajowej generał Rowecki był gotowy sięgnąć nawet po środki masowego rażenia w walce z Niemcami (źródło: domena publiczna; koloryzacja: RK).

Dowódca Armii Krajowej generał Rowecki był gotowy sięgnąć nawet po środki masowego rażenia w walce z Niemcami (źródło: domena publiczna; koloryzacja: RK).

Mięso na stołówkach doprawione solami uranowymi i wąglikiem, trujące kosmetyki czy wagony kolejowe „Nur für Deutsche” skażone śmiercionośnymi zarazkami. To tylko część z arsenału niekonwencjonalnych środków, wykorzystywanych w wojnie biologicznej, jaką dowódca Armii Krajowej wypowiedział Niemcom.

O tym, że były to powszechnie stosowane i zabójczo skuteczne metody możemy się przekonać czytając relację Stanisława Janusza Sosabowskiego „Stasinka” (syna gen. Sosabowskiego), którą w pierwszej połowie lat 90. minionego stulecia spisał Dariusz Baliszewski.

Człowiek, który zgładził 700 Niemców

W trakcie rozmowy były dowódca kompanii „Kolegium A” Kedywu AK, który posiadał wykształcenie medyczne, przyznał, że za jego sprawą życie straciło od 500 do nawet 700 Niemców! Wszyscy oni padli ofiarą broni biologicznej i chemicznej. Jak wyjaśniał po latach wtedy już blisko 80-letni Sosabowski:

To się nazywało »materiały specjalne«, przylatywały z Anglii z każdym cichociemnym. Specjalnie zabezpieczone ampułki z acetonem uranu [prawdopodobnie chodzi o octan (acetat) uranu – RK]. Miesiąc po »spożyciu« pojawiało się zapalenie nerek, na które nie było ratunku. Albo ampułki z iperytem, czyli gazem musztardowym w płynie. W zależności od stężenia, wcześniej lub później, dawał objawy tyfusu i nieuchronną śmierć.

Stanisław Janusz Sosabowski na zdjęciu z harcerskich czasów (źródło: domena publiczna).

Stanisław Janusz Sosabowski na zdjęciu z harcerskich czasów (źródło: domena publiczna).

Antrax, czyli wąglik płucny, dodawało się do mięsa w niemieckich jednostkach żywienia zbiorowego. Jedne ampułki otrzymywali restauratorzy czy nasi zaprzysiężeni kelnerzy w lokalach „»Nur für Deutsche«, inne współpracujący z nami fryzjerzy w hotelach tylko dla Niemców, a podobno, jak słyszałem, czasem także nasze kosmetyczki w niemieckich salonach urody. 

Komórka do zadań bardzo specjalnych

Wszystko to było elementem dobrze przemyślanej i szczegółowo zaplanowanej akcji, prowadzonej niemal od samego początku wojny. Już w marcu 1940 r. komendant Związku Walki Zbrojnej na terenie okupowanym przez Niemców, płk Stefan Rowecki „Rakoń”, pisał w jednym z meldunków do gen. Kazimierza Sosnkowskiego, że została powołana do życia specjalna komórka dla działań chemiczno-techniczno-bakteriologicznych.

Jej członkowie zajmowali się teoretycznymi kwestiami zastosowania broni biologicznej i chemicznej, a przede wszystkim – wytarzaniem na miejscu odpowiednich preparatów. „Rakoń” meldował przy tym swojemu przełożonemu:

Czy wiesz, że ...

...pogrzeb Reinharda Heydricha w 1942 roku był kolosalną uroczystością, w której udział wzięli najważniejsi przywódcy III Rzeszy, z samym Fuehrerem na czele? Heinrich Himmler w trakcie przemówienia powiedział: „Ty, Reinhardzie Heydrichu byłeś naprawdę dobrym esesmanem”.

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...Heinrich Himmler po zakończeniu wojny sam się „odnalazł”? Oddał w ręce aliantów 23 maja 1945 roku. Przybył do Obozu Przesłuchań Cywili nieopodal Lüneburga. Przedstawił się i podpisał, by udowodnić swoją tożsamość.

...według źródeł sowieckich na dzisiejszym obszarze Polski „wyzwoliciele” zdemontowali i wywieźli 1119 przedsiębiorstw? Ich łupem padły także tysiące kilometrów linii kolejowych, elektrycznych, telefonicznych, niezliczone ilości surowców, środków transportu, płodów rolnych, bydła, trzody chlewnej…

Komentarze (19)

 1. Anonim Odpowiedz

  Szkoda, że tak ciekawy temat nie podaje bardziej dokładnych danych co do ilości zamachów oraz nic nie wspomina o brutalnych represjach na ludności cywilnej za przeprowadzone zamachy. Proszę też o więcej szczegółów akcji zarażenia koni na opolszczyznie, która należała wówczas do Reichu.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Rafał Kuzak Odpowiedz

   Drogi Anonimie, niestety temat wykorzystania broni biologicznej i chemicznej przez AK jest nadal bardzo słabo zbadany, dlatego trudno o jakiekolwiek dokładne dane. Co do represji to właśnie o to chodziło, że taka działalność ich z założenia nie sprowadzała, właśnie z uwagi na to, że Niemcy nie wiedzieli, że padają ofiarą wojny biologicznej. Ponieważ tutaj nie było mowy o zamachach jako takich. Co do Opolszczyzny to na terenie Reichu dywersją z użyciem broni biologicznej i chemicznej mieli zajmować się przymusowi robotnicy. Wspominał o tym w swojej książce Czesław Łuczak.

  • Marek Odpowiedz

   Ten tekst to przykład niebywałej perfidii autora. W tytule sugeruje, że AK miało truć niemiecką ludność cywilną (co jest oczywistą bzdurą i nieprawdą), a w samym artykule nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej „tezy”. Wstrętna manipulacja. Goebbels by się nie powstydził.

 2. Anonim Odpowiedz

  najlepiej na broń biologiczną nadają się bardzo mocno oprykane majtochy kierowcy tira takie z 3 tygodnie nie ściągane z tyłka non stop w trasie

 3. Teresa Roloff Odpowiedz

  Wiem o jednej z akcji KG AK „Osjan”, która miała miejsce kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia 1943 roku, o kryptonimie „Wędliny”. Grupa miała za zadanie zniszczenie masarni niemieckiej i magazynów z wędlinami przy ul. Otwockiej w Warszawie. W akcji wzięło udział siedmiu mężczyzn: dowódca grupy Witold Matuszewski ps. „Witold”, Stanisław Cwil ps. „Stanisław”, , Edmund Markowski „Mundek”, Ireneusz Kordes ps. „Słoń”, dwaj bracia Zarębowie i „Ślązak” (nazwiska nie znam). Na miejsce akcji ul. Otwocka, udano się tramwajem z bunkra mieszczącego się przy ul. Dobrowoja (Warszawa Grochów), który dość długo służył oddziałowi. cytuję fragment wspomnień „początkowo planowaliśmy spalenie masarni, magazynów i zniszczenie około 25 ton wędlin, ale na prośbę polskich robotników postanowiliśmy część wędlin po prostu zabrać. W tym celu uprowadziliśmy samochód marki Hanse, który naładowaliśmy szynkami i kiełbasami. Żywność w magazynach: beczki ze smalcem, szynki i boczki szykowane dla Niemców na czas świąt niszczyliśmy opryskując środkami chemicznymi. Na rozkaz Dowódcy „Witolda” miejsce akcji opuścili Stanisław i Ślązak. W razie niemieckiej kontroli Ślązak mówiący biegle po niemiecku miał ratować sytuację. Około północy zabraną samochodem żywność pozostawiliśmy w sklepie Państwa Parzyńskich, później została ona rozdzielona pomiędzy żołnierzy Osjana i grupy AK Pruszków. Samochód zostawiono na polanie w lesie za Wawrem, „Ślązak” na pamiątkę wymontował zegar z tablicy rozdzielczej samochodu, który przetrwał wojnę w sklepie u Państwa Parzyńskich. Na zakończenie dodam, że Niemcy obawiając się trucizny zniszczyli całą pozostałą w masarni przy ul. Otwockiej żywność i przyprawy.

 4. historyk Odpowiedz

  Czemu miałoby się kłócić z etosem? Oni nas mordowali masowo, my mielibyśmy bawić się w rycerzy? Żal tylko, że więcej szwabów nie wytłukliśmy.

  • Nikt Odpowiedz

   Otóż to, zgadzam się. To wmówione nam przez kilka dekad „kłamstwo” o etosie Polaków, którzy przyjęli pierwsze uderzenie Hitlera „na klatę” razem z pseudo-moralnością rodem z rycerskich czasów pokutuje tym, że Polacy uchodzą za bohaterów (jakimi niewątpliwie są !), ale tylko w swoim mniemaniu. Większa część świata nami gardzi jawnie lub nie i w obrzydliwy sposób się nami wysługuje grając właśnie w te nasze mesjańskie nuty (wojna w Iraku, polskie obozy zagłady teraz mieszanie się do spraw NIEbratniego nam narodu ukraińskiego), a gdy tylko czemu się sprzeciwimy od razu jesteśmy piętnowani (np. przez organizacje żydowskie). Polacy uratowali najwięcej Żydów podczas II WŚ chociaż nie musieli w zamian za to jesteśmy atakowani, że nie uratowaliśmy wszystkich :). Polacy nie chcą uchodźców – jesteśmy nietolerancyjni i ksenofobiczny, bo nam się pomagało (szczególnie podczas II WŚ i po niej he he), a my nie potrafimy się odwdzięczyć swoim Panom (mowa o Niemcach) – ostatnia wypowiedź pijaka Schultz’a.
   Polska odniosła największe straty i doznała najwięcej cierpień ze wszystkich krajach podczas i po II WŚ mimo tego, że dzielnie – aczkolwiek głupio – walczyła przez całą wojnę z Niemcami, potem ją sprzedano i do dziś nią się gardzi w świecie. A czemu głupio ?
   Bo należało być neutralnym albo zaatakować Związek Radziecki z Niemcami lepiej byśmy na tym wyszli niż na papierowych sojuszach z Francją i Anglią (po wsze czasy hańba tym krajom).
   Dlatego puentując przestańmy patrzeć przez pryzmat wartości rycerskich na politykę i wojnę, a myślmy logicznie i egoistycznie wobec swojego Narodu – jeden martwy Niemiec wtedy to dobry Niemiec i bardzo się ciesze, że Polacy walczyli wszelkimi środkami i to takimi ekwilibrystycznymi – ot ciekawostka, której nie znałem.

 5. Kamil Odpowiedz

  Gdzieś (niestety, nie pamiętam już gdzie) czytałem, że wobec plagi donosów do Gestapo ZWZ zaczął sam wysyłać „donosy”, ale z wkładką w postaci wąglika. Po pewnym czasie Gestapo tak było przerażone tymi „wkładkami” że przestano w ogóle otwierać takie listy – czyli nawet sam aspekt psychologiczny miał bardzo pożądany efekt.

 6. Marek Odpowiedz

  Ten tekst to przykład niebywałej perfidii autora. W tytule sugeruje, że AK miało truć niemiecką ludność cywilną (co jest oczywistą bzdurą i nieprawdą), a w samym artykule nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej „tezy”. Wstrętna manipulacja. Goebbels by się nie powstydził.

   • Marek Odpowiedz

    A w którym to miejscu wobec tego pada jakiekolwiek uzasadnienie zupełnie fałszywej tezy, że AK miało stosować broń biologiczną wobec niemieckiej ludności cywilnej? To jest absurd, który Pan świadomie zasugerował w tytule i tylko tam – niewybredna i typowa technika manipulacji.

    A po drugie – przecież AK działała na terenie okupowanej Polski, więc o jakich niemieckich cywilach mogła być mowa? Czy czytelnicy ciekawostek mają być tak naiwni, żeby dać się na takie coś nabrać?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.