Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego Niemcy bali się Żydów?

Właśnie za pomocą takich plakatów narodowi socjaliści podsycali wśród Niemców antysemityzm (źródło: domena publiczna).Dziś często uważa się, że Holokaust był efektem szaleństwa jednego człowieka. Ludobójstwo nie mogło jednak zaistnieć bez wytworzenia zbiorowej niechęci wobec Żydów. Jakie lęki tkwiły w Niemcach przed wojną i jak wykorzystała je nazistowska propaganda? I co tak naprawdę myślał o Żydach sam Hitler?

Przed wojną Niemcy zamieszkiwało około pół miliona Żydów, którzy stanowili zaledwie jeden procent niemieckiego społeczeństwa. Co więcej, wyróżniali się oni przede wszystkim stopniem asymilacji z miejscową ludnością. Jak wspomina Timothy Snyder w swojej najnowszej książce „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”:

Znaczna część z nich zasymilowała się ze społeczeństwem niemieckim językowo i kulturowo. W istocie, niemiecka kultura wysoka początku XX wieku […], była w znacznej mierze dziełem Żydów. Większość Niemców nie widywała ich w życiu codziennym i nie miała szczególnej wprawy w odróżnianiu Żydów od nie-Żydów.

W jaki więc sposób Żydzi z niesprawiających problemów sąsiadów stali się podludźmi, których należało wytępić?

Patrioci czy tchórze?

Wybuch I wojny światowej w 1914 roku, choć na początku nic tego nie zapowiadało, stał się zalążkiem antysemityzmu. Niepowodzenia na froncie i zwiększone potrzeby zbrojeniowe zasiały ferment wśród niemieckich rzemieślników, rolników i sklepikarzy, którzy stali się ofiarami wojennego kapitalizmu.

Mit "ciosu w plecy" rzekomo zadanego Niemcom przez Żydów, stał się jednym z fundamentów teorii głoszonych przez Hitlera (źródło: domena publiczna).

Mit „ciosu w plecy” rzekomo zadanego Niemcom przez Żydów, stał się jednym z fundamentów teorii głoszonych przez Hitlera (źródło: domena publiczna).

Rozpoczęły się pytania o to, kto przelewa krew za ojczyznę, a kto wykręca się od walki. W ten sposób doszło do spisu Żydów przeprowadzonego przez Ministerstwo Wojny w 1916 roku.

Miało to podtekst rasowy – sprawdzano zarzuty o tchórzostwo, które miało być uwarunkowane etnicznie. Szybko okazało się jednak, że wśród Żydów nietrudno odnaleźć patriotów – podczas wielkiej wojny za Niemcy walczyło ponad 12 tysięcy żydowskich żołnierzy.

Spis zasiał jednak ziarno nienawiści i zazdrości. Dotyczyło to szczególnie żydowskich przedsiębiorców zbijających kokosy na wojnie, takich jak czołowy dostawca surowców dla niemieckiego wojska, Walter Rathenau. Powodowało to złudne wrażenie bogactwa Żydów w czasie, gdy przeciętny mieszkaniec Berlina nie miał co włożyć do garnka.

Artykuł został oparty między innymi na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Artykuł został oparty między innymi na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Nóż w plecach

Koniec wojny w 1918 roku nasilił tylko te nastroje. Rozpoczęły się poszukiwania kozła ofiarnego. Winą za klęskę Niemiec obarczono Żydów, oskarżonych o wbicie noża „w niemieckie plecy”, jakim miały być rzekome działania sabotażowe na polu polityki i gospodarki. Timothy Snyder pisze ponadto o poczuciu niesprawiedliwości, które dotknęło większość Niemców, w tym Adolfa Hitlera:

Jego interpretacja wyniku konfliktu wychodziła poza zakres zwykłego niemieckiego nacjonalizmu, a reakcja na porażkę tylko powierzchownie przypominała powszechną urazę spowodowaną utratą terytoriów. Z punktu widzenia Hitlera klęska Niemiec wskazywała na to, że wypaczona została struktura świata i stanowiła bezapelacyjny dowód, że nad naturą panują Żydzi. […]

Poczucie, że Niemcy zasługiwały na zwycięstwo, było oczywiście powszechne i to nie tylko wśród militarystów czy ekstremistów. Największy z niemieckich pisarzy, późniejszy przeciwnik Hitlera, Tomasz Mann, mówił o niemieckim „prawie do dominacji oraz do współuczestniczenia w rządzeniu światem”.

Wkrótce całe niemieckie społeczeństwo miało przesiąknąć tymi ideami.

Powołanie do życia Republiki Weimarskiej było dla wielu niemieckich nacjonalistów "ciosem w plecy" zadanym przez socjaldemokratów, w szeregach których - jak podkreślano - znajdowało się wielu Żydów. Na zdjęciu Philip Scheidemann 9 listopada 1918 roku proklamuje republikę z okna gabinetu kanclerskiego (źródło: domena publiczna).

Powołanie do życia Republiki Weimarskiej było dla wielu niemieckich nacjonalistów „ciosem w plecy” zadanym przez socjaldemokratów, w szeregach których – jak podkreślano – znajdowało się wielu Żydów. Na zdjęciu Philip Scheidemann 9 listopada 1918 roku proklamuje republikę z okna gabinetu kanclerskiego (źródło: domena publiczna).

Pierwsze pogromy

„Ciosem w plecy” zadanym przez socjaldemokratów było dla wielu Niemców, szczególnie tych nastawionych nacjonalistycznie, ustanowienie Republiki Weimarskiej, popieranej przez mniejszość żydowską.

Jej udział w budowaniu nowego państwa – żydowskiego pochodzenia byli m.in. kanclerz i minister spraw wewnętrznych oraz współautor konstytucji weimarskiej – był argumentem za utożsamianiem ich z nową władzą.

Sprawdź, gdzie kupić „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”:

 

Trudno określić, w jakim stopniu przeciętny Schmitt interesował się Judenfrage (kwestią żydowską). W tym czasie większość Niemców nie zawracała sobie jeszcze głowy jednym procentem społeczeństwa, niemniej jednak odnotowywano antysemickie nastroje. W Szwabii donoszono, że wciąż słyszy się dookoła, że nasz rząd sprzedaje nas Żydom. Jeszcze przed erą Hitlera miało miejsce kilkanaście wystąpień antyżydowskich, m.in. w Berlinie i Monachium, w których zginęło kilka osób.

To tylko samoobrona

Wkrótce zaczęto oskarżać Żydów o popieranie praktycznie każdej formy władzy, najsilniej rozpalał jednak niemiecką wyobraźnię mit judeobolszewizmu. Powiązanie Żydów z rewolucjonistami nie było w tym czasie niczym szczególnym.

Przykładowo również brytyjscy oficjele byli przekonani, że bolszewicy są w całości zorganizowani i kierowani przez Żydów. Naczelny rabin Moskwy, obserwując antysemickie nastroje w Europie, powiedział nawet, że Troccy wywołali rewolucje, ale to Bronsteinom przyszło za nie zapłacić.

W okresie międzywojennym łączenie Żydów z rewolucją bolszewicką w Rosji było powszechne nie tylko w Niemczech (źródło: domena publiczna).

W okresie międzywojennym łączenie Żydów z rewolucją bolszewicką w Rosji było powszechne nie tylko w Niemczech (źródło: domena publiczna).

Widmo bolszewickiej dyktatury przerażało nie tylko skrajną prawicę, ale to ona, wraz z rozwojem partii narodowosocjalistycznej, zaczęła mieć monopol na głoszenie stereotypów o żydokomunie i międzynarodowym spisku. Pisze o tym m.in. Timothy Snyder:

„Sprawując kontrolę w sowieckiej Rosji, stworzony przez międzynarodowe żydostwo bolszewizm usiłuje zarazić swoją zgnilizną narody świata” – pisał [Hitler]. […] Niemcy mogłyby stać się globalną potęgą dzięki wyeliminowaniu wschodnioeuropejskich Żydów i obróceniu w pył ich rzekomego sowieckiego bastionu. Chodziło jego zdaniem jedynie o samoobronę…

Żydów coraz częściej przedstawiano z emblematem sierpa i młota. Taki wizerunek miał się utrzymać przez kilkadziesiąt lat, nie tylko w Niemczech.

Swój czy obcy?

Obniżenie poziomu życia oraz wzrost bezrobocia do 6 mln osób po kryzysie gospodarczym końca lat 20. sprawiły, że Niemcy stali się podatni na propagandę NSDAP – partii, która małymi kroczkami dochodziła do władzy.

Diametralne pogorszenie warunków życia milionów Niemców w wyniku wielkiego kryzysu stworzyło podatny grunt dla antysemickich haseł Hitlera i jego popleczników. Na zdjęciu z 1930 roku hanowerscy bezrobotni w kolejce do urzędu pracy (źródło: domena publiczna).

Diametralne pogorszenie warunków życia milionów Niemców w wyniku wielkiego kryzysu stworzyło podatny grunt dla antysemickich haseł Hitlera i jego popleczników. Na zdjęciu z 1930 roku hanowerscy bezrobotni w kolejce do urzędu pracy (źródło: domena publiczna).

Realizacja jej programu miała zapewnić dobrobyt, a to zachęcało do śledzenia jej poczynań. A także do zwrócenia uwagi na inne jej postulaty, w tym również te dotyczące Żydów. Coraz częściej, pomimo dużego stopnia asymilacji, zaczęto mówić o odrębności Żydów. Sam Hitler podkreślał to w swoich wspomnieniach z czasu pobytu w Austrii:

Kiedy pewnego razu spacerowałem po mieście, napotkałem jakąś istotę z czarnymi pejsami, w długim kaftanie. Moją pierwszą myślą było to, czy jest to Żyd. W Linzu wyglądali zupełnie inaczej. Ostrożnie obserwowałem tego mężczyznę, ale im dłużej wpatrywałem się w niego i badałem jego rysy, tym bardziej nasuwało mi się pytanie: czy to jest Niemiec?

Podobne pytania zaczęły zadawać sobie setki Niemców. Odrębność Żydów miała potwierdzić tezę o niemożności należenia przez nich do Volku – niemieckiego narodu. Propaganda nazistów szła jednak o krok dalej.

"Mein Kampf", to właśnie ta książka stała się jednym z filarów nazistowskiego antysemityzmu (źródło: domena publiczna).

„Mein Kampf”, to właśnie ta książka stała się jednym z filarów nazistowskiego antysemityzmu (źródło: domena publiczna).

Żydzi nie byli dla nich grupą religijną ani etniczną, ale rasą stanowiącą przeciwieństwo prawdziwych Niemców – Aryjczyków. Coraz częściej widziano ich również jako spiskujące elity, uniemożliwiające dojście Hitlera do władzy.

Ucieleśnienie zła czy może jednak dobra?

Machina propagandy antysemickiej ruszyła na dobre wraz z bestsellerową sprzedażą wznowionych po raz kolejny „Protokołów mędrców Syjonu” i „Mein Kampf” Hitlera oraz artykułami tygodnika „Der Stürmer”. Wykorzystano w nich stereotypy znane doskonale jeszcze z XIX-wiecznych wierzeń o uosabianiu przez Żydów demonicznej siły.

Od tej pory prezentowano ich głównie jako ucieleśnienie diabła, symbol zła absolutnego. Mieli być niczym pasożyty i drobnoustroje zakażające zdrowy organizm. Przedstawiano ich również jako niezdolnych do wytworzenia własnej kultury i stworzenia państwa, co miało potwierdzić istnienie międzynarodowego spisku przejęcia władzy nad światem.

Tygodnik „Der Stürmer” był jednym z głównych narzędzi nazistów w szerzeniu antysemickich haseł. Na zdjęciu z 1933 roku mieszkańcy Wormacji czytają „Stürmera” (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Tygodnik „Der Stürmer” był jednym z głównych narzędzi nazistów w szerzeniu antysemickich haseł. Na zdjęciu z 1933 roku mieszkańcy Wormacji czytają „Stürmera” (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

W „Mein Kampf”, która stała się biblią nazistów, znajdywano potwierdzenie tych tez. Niemniej jednak wydaje się, że dziś upraszcza się przekaz Hitlera, na co wskazuje w „Czarnej ziemi” Timothy Snyder. Historyk, który uważnie przeczytał chaotyczne rozmyślania Führera, podkreśla, że Żydzi stanowili dla niemieckiego dyktatora nie tyle symbol zła, co tak naprawdę dobra:

Hitler nie twierdził – jak wielu innych – że ludzie w gruncie rzeczy są dobrzy, lecz zostali zdeprawowani przez nazbyt żydowską w swoim charakterze cywilizację. Uważał natomiast, że ludzie są zwierzętami, a wszelkie rozważania etyczne stanowią oznakę „żydowskiego zepsucia”.

Co więcej, Żydzi mieli być tymi, którzy zniszczyli Eden poprzez przyniesienie wiedzy o dobru i złu. Hitler twierdził, że wojna z nimi ma doprowadzić do zmiany warunków życia na Ziemi i przywrócenia naturalnego porządku świata. Jeśli Żyd zwycięży to jego koroną będzie wieniec żałobny gatunku ludzkiego.

Artykuł został oparty między innymi na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Artykuł został oparty między innymi na książce Timothy’ego Snydera pt. „„Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Tezy te były szczególnie atrakcyjne dla Niemców, którzy w swoim własnym mniemaniu byli predestynowani do wybawienia świata tego zagrożenia. Nie pozostało więc nic innego, jak tylko wcielić ideę w życie. Stało się to możliwe po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku.

Bibliografia:

 1. Michael Burleigh, Trzecia Rzesza. Nowa historia, Znak, Kraków 2010.
 2. Peter Fritzsche, Życie i śmierć w Trzeciej Rzeszy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010.
 3. Timothy Snyder, Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie, Znak Horyzont, Kraków 2015.
 4. Wybór źródeł do nauczania o zagładzie Żydów na okupowanych ziemiach Polski, wybór i opracowanie zespół pod kierunkiem Aliny Skibińskiej i Roberta Szuchty, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2010.

Czy wiesz, że ...

...Marii Skłodowskiej-Curie po I wojnie światowej zabrakło pieniędzy na dalsze badania? Wprawdzie w czasie wojny radiologia udowodniła swoją użyteczność, ale po zawieszeniu broni nikogo nie było stać na zakup rzadkiego i kosztownego radu. 

...Niemcy już wiosną 1919 roku planowali inwazję na Polskę? Operacja nosiła nazwę „Wiosenne słońce” i przewidywała „uderzenie, wyprowadzone z Pomorza Zachodniego, Śląska i Prus Wschodnich, koncentrycznie skierowane w stronę Warszawy”.

...królowa Afganistanu od 1926 roku Soraja założyła pierwsze kobiece czasopismo w tym kraju i była ministrem edukacji? Z kolei jej szwagierka, Kobra, dała początek Organizacji Ochrony Kobiet, otwarcie zwalczającej stare zwyczaje, uprzedzenia, akty dyskryminacji.

Komentarze (84)

  • bystry Odpowiedz

   a czy Polska kiedyś nie popełniła tego błędu co oni teraz ;) mówią że historia lubi sie powtarzać tylko w tym przypadku może być całkiem odwrotnie ;)

   • Kazek Odpowiedz

    W czasie okupacji wraz z moją mamą wykopani z Gdyni przez Szkopów do Poznania – ojciec wówczas był w niewoli niemieckiej – rzucaliśmy suchy chleb Żydom pędzonym codziennie na Dolnej Wildzie wieczorem po ich robotach do getta znajdującego się wówczas na Dolnej Wildzie tam gdzie jest stadion o dawnej nazwie WARTA i do dzisiaj pamiętam jak Szkop podskoczył do mojej mamy uderzając ją w twarz i ryczał: du ferfluchte polnische Weib” – ty taki i owaki przeklęty polski babsztylu – i naprawdę wszystkim nam Polakom było ich żal, ale teraz po tylu świństwach wyrządzonych naszej Polsce przez Israel, przez to mini-państewko z bombką atomową otrzymaną od USA, po tym fałszowaniu polskiej dumnej historii przez tego Israela przekupionego za wiele miliardów dolarów i dodatkowa pomoc militarno-gospodarczą przez Szkopów w dniu 14 marca 1960 roku w Hotelu Nowego Jorku WALDORF-ASTORIA, tego NIEWDZIĘCZNEGO Polsce Israela zdobytego w 1948 roku na krwi po wymordowanym narodzie Palestyny przez USA i UK kontra naszej Polsce, nam Polakom którzy jako jedyny naród w czasach sowiecko-szkopskiej okupacji im d…ratował już TERAZ WIEM dlaczego Niemcy ich znienawidzili a nawet już ok. 800 lat temu ich z tego – i to przez nich – zdemoralizowanego z burdelami zachodu wykopywano a tylko naiwna im gościnna wówczas Polska dzięki żydowskiej kochanicy Kazimierza Wielkiego Esterze ich przygarniała, co było dla naszej Ojczyzny – a szczególnie dzisiaj – początkiem wszelkich wojen, nieszczęść i zła. – – -To właśnie tam w tym „hamyrkańskim” hotelu podczas spotkania Adenauera (Jewreja szkopskiego) z Dawidem Ben Gurionem Israel przebaczył Szkopom ich sadystyczne zbrodnie które Szkopy rządzone wówczas przez takich Żydów jak np. Hitler, Goebels, Heydrich, Rosenberg, Hess itp. popełniali o dziwo wraz ze swoimi Żydami na swoich Żydach, jak np. wielu od nich było w Wermachcie, w SS, Gestapo, albo ci z Judenrat, tej celowo stworzonej organizacji żydowkiej przez Heydricha do wykrywania, do ustalania miejsca zamieszkania „swoich”. To Tam w Nowym Jorku postanowiono nie mówić, nigdy nie pisać o tym, że to Niemcy byli mordercami wraz z nimi ale takie wyjęte z kosmosu ufoludki, Krasnoludki czyli NAZIŚCI a obecnie ci sadyści poszli o krok dalej w tym fałszerstwie historii – a zwłaszcza naszej polskiej – pisząc w swoich mediach – a prawie wszystkie są w ich szponach – że te Deutsche Konzentration Lagern to były „POLSKIE OBOZY KONCENTRACYJNE” albo tymi celowo, perfidnie stworzonymi przez nich takimi narzędziami w „dowód wdzięczności”, żeby nam polskim gojom, wg nich naiwnym gęby pozamykać, jak POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA i ANTYSEMITYZM (szczególnie Polaków). – – – Dodam, że to dlatego mnie Polaka kochającego w tych ciężkich czasach Żydów teraz szlag trafia po tym wszystkim o czym się później dowiedziałem – a jest to udokumentowana prawda historyczna (a nie mój antysemityzm) – kim byli twórcy „MARKSIZMU” (żydowski-niemiecki filozof K. Marks, syn rabina, Szkop F. Engels), którzy stworzyli na swojej ideologii zapisane w Talmudzie i na niemieckim o sobie niesamowicie wielkim mniemaniu, że: „my to naród wybrany” ten MARKSIZM, czyli że my jesteśmy rasą wyższą, na której później tacy Żydzi w Rosji jak Lenin, Trocki stworzyli KOMUNIZM z Robotniczą Komunistyczną Partią KPZR a niemieccy Jewreje ten sadystyczny „Nazizm” z podobną do ruskiej partii partię – bo również „robotniczą” w jej nazwie – jak NSDAP, czyli Nacjonalistyczna Socjalistyczna Niemiecka Robotnicza Partia i nikt nie pisze w żadnych mediach, nikt nie mówi w żadnej TV, bo zgodnie z tymi przeze mnie wyżej wymienionymi przez nich stworzonymi narzędziami do zamykania nam gęby o tym, co ci żydowscy, sowieccy sadyści wyprawiali jako wysocy funkcjonariusze z KPZR w ZSRR jako wysocy funkcjonariusze NKWD, KGB, GRU, lub ci niemieccy z NSDAP, żydowscy z JUDENRAT, SS, lub w naszej okupowanej ponownie po 1944 roku przez Sowietów Polsce – dzięki taki, Żydom sprzedajnym zdrajcom naszej Ojczyzny w Jałcie i Poczdamie jakimi byli Churchill i Roosevelt – czyli funkcjonariusze tego sowieckiego odpowiednika NKWD, czyli ci sadyści z UBP, KBW, Informacji Wojskowej, MO oraz ich szefowie jak Jakub Berman, Izaak Szechter, albo ten Izaak Stoltzman który w koszalińskim kazamacie skatował mojego ojca itp. itd. i mało tego np. w takiej GW, TVN i innych w ich szponach „mendiach” sa wybielani a nawet bohaterami.

   • Nasz publicysta | Roman Sidorski Odpowiedz

    Rzeczywiście chodzi o Thomasa Manna, uzupełniłem cytat o brakujące nazwisko (o którym autor książki nie zapomniał).

  • Niewiedza_kosztuje Odpowiedz

   restitutionsconference.pl
   Już w czerwcu 2017 odbyła się w Warszawie w języku angielskim konferencja ” Konfiskata mienia w Polsce i staranie się o restytycje „. W Polsce i pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej. Toż to jakiś absurd. Społeczeństwo nic nie wiedziało, media publiczne (finansowane abonamentem RTV przez Polaków) nie przekazały takich informacji. Teraz to niech PŁACI RZĄD i jego członkowie skoro potajemnie przeprowadzali takie konferencje zamiast skutecznie, zdecydowanie i zgodnie z prawem wyrazić sprzeciw Polski przeciw takiej grabieży. Tym bardziej ze mając dokumenty Żydzi mogą dochodzić majątków przed sądami polskimi. NIE MOŻE być jednak zgody na masowe zwroty mienia innym osobom niż właściciele i potomkowie na podstawie wymaginowej wyceny. Polska sama na siebie nie napadła, Polska w 70% była zniszczona, wiele dóbr żydowskich zostało poza nowymi granicami Polski. A także wiele rzekomych majątków Żydów pochodziło z przejęcia za współpracę z Zaborcami po porażce powstania styczniowego, gdzie Żydzi donosili na Polaków, których zsyłano później na Sybir. Dziś oni żądają majątków ? Trzeba było ściągnąć do Polski Sybiraków, potomków Polaków z Kazachstanu i prawda wyszła by na jaw. A nie Ukraińców. Ale nasz rząd wszystko robi odwrotnie. A może celowo ?

   • Anonim Odpowiedz

    Prosze pocytac o tych, ktorzy kierowali zydokomuna i nie tylko, a ktorzy chca przejac wladze nad calym swiatem to wtedy zrozumiesz wiele rzeczy.

    file:///C:/Users/mariu/Downloads/Rothschildowie%20–%20klan%20chazarski%20na%20służbie%20u%20Antychrysta.%20Tatiana%

 1. Kijanka Odpowiedz

  Hola hola, skrajna prawica? Tu chyba nie jest mowa o Hitlerze, który jak powszechnie wiadomo, był socjalistą, a więc z natury rzeczy lewicowcem?

  • Nasz publicysta | Roman Sidorski Odpowiedz

   Taki np. George Orwell się nie zgadza:

   Faszyzm, przynajmniej w niemieckiej wersji, jest formą kapitalizmu, która od socjalizmu pożycza te cechy, które czynią go skutecznym w celach wojjennych. Wewnętrznie, Niemcy mają wiele wspólnego z państwem socjalistycznym. Własność prywatna nie została jednak porzucona, wciąż istnieje podział na kapitalistów i robotników – i to ważne i jest to prawdziwy powód dlaczego tylu bogatych ludzi na całym świecie sympatyzuje z faszyzmem – że ogólnie mówiąc ci sami ludzie co przedtem są kapitalistami i ci sami ludzie co przedtem są robotnikami. Ale równocześnie Państwo, czyli po prostu NSDAP, kontroluje wszystko. Kontroluje inwestycje, surowce, stopy procentowe, godziny pracy, płace. Właściciel fabryki wciąż jest jej właścicielem, ale został sprowadzony do roli menadżera. Wszyscy są pracownikami Państwa, choć pensje się bardzo różnią. Czysta efektywność tego systemu, eliminacja odpadów i obstrukcji, jest oczywista. W siedem lat powstała najpotężniejsza maszyna wojenna jaką widział świat.

   Ale idea stojąca za faszyzme jest fundamentalnie różna od tej będącej podwaliną socjalizmu. Socializm ma na celu państwo-świat ludzi wolnych i równych. Równość wszystkich ludzi jest fundamelna. Nazizm zakłada coś zupełnie przeciwnego. Podstawą ideologii nazistowskiej jest wiara, że ludzie nie są równi, że Niemcy są lepsi od innych ras, więc Rzesza ma prawo [i powinna] rządzić światem. Poza interesem Rzeszy nie uznaje żadnych zobowiązań. Nazistowcy profesorowie udowodnili, że jedynie człowiek nordycki jest prawdziwie człowiekiem, posunęli się nawet do sugerowania, że nienordycy (tacy jak my) mogą się krzyżować z gorylami. Mimo że w państwie niemieckim istnieją cechy socjalizmu mające na celu prowadzenie wojny, to ich stosunek do innych nacji jest bliższy temu jaki ma kapitalista do wyzyskiwanych robotników. Czesi, Polacy, Francuzi mają po prostu produkować dobra dla Rzeszy i dostawać w zamian tylko tyle by się nie buntowali. Gdybyśmy zostali podbici, naszym przeznaczeniem byłaby pewnie produkcja broni dla Niemiec na potrzeby planowanych przez Hitlera wojen z Ameryką i Rosją. Celem nazistów jest więc utworzenie systemu kastowego, z czterema podstawowymi kastami odpowiadającymi z grubsza kastom w hinduizmie. Na czele stoi więc partia nazistowska, niżej lud niemiecki, jeszcze niżej podbite narody europejskie, a najniżej ludzie innego koloru skóry, „pół-małpy” jak nazywa ich Hitler, którzy zostaną zredukowani do poziomu niewolników.

   • Zdumiony Odpowiedz

    „Socializm ma na celu państwo-świat ludzi wolnych i równych. Równość wszystkich ludzi jest fundamentalna”
    W takim razie Lenin, Stalin i cała reszta też byli skrajną prawicą?
    Niemiecka „Skrajnie prawicowa” NSDAP to Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników. Nazwa w sam raz dla skrajnej prawicy. Aż dziw bierze, że Lenin nie nazwał swojej partii Internacjonalistycznokapitalistyczną Sowiecką Partią Burżujów bo tak wg powyższej logiki powinna się nazywać partia lewicowa.

    • Sobenna

     Używanie kłamliwych nazw, które mają na celu wprowadzenie zamętu w głowach, to dość typowe zagranie reżimów totalitarnych. By nie szukać daleko: nazwa PZPR była również fałszywa, bo to ani polska partia nie była (raczej sowiecka), ani zjednoczona (tzw. „zjednoczenie” z PPS-em to bajeczka), ani nawet robotnicza (bo robotników w niej ze świecą było szukać).

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Szanowna Sobenno, dodała Pani bardzo cenną informację, odpowiadając na komentarz poprzedniego czytelnika. W końcu nie bez powodu mówi się o „nowomowie” używanej przez reżimy totalitarne. To samo, jak Pani wspomniała, dotyczy również nazw. Dziękujemy za wpis i pozdrawiamy.

    • osoba

     @Sobenna Jak to? Przecież byli przewidzianą przez Marksa jednostką – elitą która działała w imieniu robotników.

   • osoba Odpowiedz

    Bardzo dużo bzdur u Orwella.
    Podział na burżujów i roboli to podział… marksistowski. Więc sam opis już odnosi się do marksizmu.

    Marks mówił o klasie panującej, mówił o rewolucji, o grabieniu i mordowaniu – o tym wszystkim mówił.
    „Równość” ma być dopiero po tym.

    Dążenie do czegoś w rodzaju wspólnoty pierwotnej – to jest marksizm. Jak widać Hitler o czymś podobnym marzył tylko za przeszkodę miał żydów którzy odróżniali dobro od zła. W marksizmie źródłem zła jest kultura, cywilizacja, wszystko co ogranicza. Znów niesamowite podobieństwo.

    Mówi, że za Hitlera był kapitalizm, tylko wszystkim sterowało państwo a kapitalista był tylko menadżerem – to niech się chociaż zdecyduje w jednym zdaniu, czy był kapitalistą czy menadżerem. :D
    Jeśli zyski szły do państwa, cele produkcji były ustalane przez państwo, to chyba jednak nie była to firma kapitalistyczna?

    Docelowo w systemie marksistowskim tez istnieją przywódcy, później elity, a poniżej robole niewolnicy, żeby ci wyżej mogli być równi i wolni. Bo chyba nie liczycie, że Marks marzył o systemie stoliczku nakryj się? A stałą, systematyczną pracę przecież traktował jako ograniczenie, ucisk.

    Jeśli to faktycznie Orwell pisał, to gadał straszne głupoty i nawet marksizmu nie znał albo udawał że nie zna.

  • Mariner Odpowiedz

   Jaki z niego socjalista ,jaki lewocowiec.To ze mial w nazwie Socjalistyczny wcale nie oznacza ze program mial socjalistyczny a tym bardziej ze byl lewicowcem.Hitler by faszysta i przede wszytkim to go doroznia od lewicy a tym bardziej socjalizmu.Nie zlikwidowal kapitalistow a nawet ich wspieral w czasie wojny .Za co Amerykanie sadzili Kruppa?! i innych wielkich bossow przemyslu niemieckiego? Kapitalisci w czasch Hitlera bogacili sie.Niemieccy kapitalisci ! gdy juz nie bylo zydowskiej konkurencji.kazda zatopiona lodz podwodna nakrecla im interes bo dostawali kase z budzetu panstwowego na nowe,lepsze lodzie.itd ,itp.
   Troche trzeba znac historie aby nie wstawiac kit z nomenklatura.Licza sie fakty i ologiczny ciag zdarzen a nie nalepki.To one decyduja jak historia ocenia ludzi pokroju Hitlera i jego” socjalistyczna partie „

   • Zdumiony Odpowiedz

    W takim razie oprócz bodaj Korei Północnej, cały świat jest dzisiaj opanowany przez skrajną prawicę, bo wszędzie występuje własność prywatna…
    Za współpracę z nazistami odpowiada też IBM, firma amerykańska. Wniosek: Ameryka była nazistowska.
    Faszyści byli we Włoszech. W Niemczech byli naziści. Co wam ci biedni Włosi zrobili, że dopisujecie im Hitlera?

   • Km Odpowiedz

    Już od razu widać pana niewiedzę,gdyż NSDAP miało program socjalistyczny,proszę przeczytać jeszcze raz książkę od historii.

  • Mariner Odpowiedz

   KOrzeni antysemityzmu nalezy szukac w w walce Kosciola Katolickiego z konkurencja zydowska o wplywy i wladze.Katolok nie mogl pozyczac pieniedzy na procent .a zyd mogl wiec sie bogacil a bisklupi tego nie rozumieli wiec wymyslili ze Jezusa zamordowali zydzi zapominajac ze Jezus tez byl zydem .No i zaczelo sie.!Za Holoukast odpowedzialny jest KK ze swoja pokretna retoryka i klamliwymi dogmatami wiary.To kosciol cesarza Konstantyna a nie Jezusa ! Wladza otumanila mozgi biskupow i do dzis maja te aberracje co szczegolnie widac w Polsce .

  • Sao Odpowiedz

   Narodowi socjaliści to nie jest żadna prawica. Lewactwo propagując tę bzdurę odcina się od tego, że to była forma lewicowości (wszystko wiedzących poprawiaczy życia mas społecznych)

 2. Torpeda Odpowiedz

  Kilka lat temu byłem w pracy w Niemczech. Pewna stara Niemka opowiadała mi ,że przed wojną mieli biedę, duże bezrobocie itd. A sklepy, karczmy i inne interesy były w rękach żydowskich. Podobnie zresztą jak u nas. Dlatego ludzie chętnie poszli za Hitlerem. Wiem, to ich nie tłumaczy, ale przypomina mi się mój nie żyjący dziadek. Był świętym człowiekiem ale do żydów miłością nie pałał za ich lichwy i oszustwa. Podobno jednemu na targu pejsy obciął jak go próbował oszukać;)

 3. Yakuza Odpowiedz

  Żydzi mieli swój udział w rewolucji bolszewickiej bez dwóch zdań. Prócz Niemiec chcących wyłączyć front wschodni to właśnie amerykańscy Żydzi finandowali rewolucję bolszewików. Dlatego, że wielu rewolucjonistow to byli Żydzi. Potwierdzają to relacje ze wstąpienia Armi Czerwonej na ziemię polską. Żydzi witali ich bardzo radośnie (sami przy okazji 17 września to pisaliscie ). Potwierdza to moja babcia mieszkająca w miasteczku pod Bialymstokiem. Wielu Żydów z czerwonymi opaskami na rękach współpracowało z Bolszwikami przy aresztowaniach Polaków. Nic nie usprawiedliwia bestjalstwa na narodzie żydowskim, ale już nie róbmy z nich świętych.

  • Zbig Odpowiedz

   Co Żydzi mają na sumieniu, to mają, ale proponuję najpierw bić się we własne piersi, a potem w cudze. Z pośród wszystkich mniejszości w Rosji bolszewickiej, to Polacy mają zdecydowaną nadreprezentację w strukturach opresyjnych. Absolutny top: Dzierżyński, Mienżyński, Wyszyński,. Mało? To zachęcam do poszukiwań na własną rękę. Tylko obiektywnie i proszę się nie dziwić, do czego jesteśmy zdolni.

    • Zbig

     Był synem Januarego Wyszyńskiego s.Feliksa, polskiego aptekarza z Odessy, a następnie z Baku.

   • Anonim Odpowiedz

    Zrobiłem trochę poszukiwań na własną rękę i z tą „zdecydowaną nadreprezentacją” muszę się nie zgodzić niestety. To że nazwiska są polskie, nie znaczy, że ich właściciele byli Polakami, a nawet jeśli trzeba wiedzieć. ze Polacy nie byli za bardzo „popularni” wśród bolszewików, więc nie stanowili oni znaczącego procentu w ich strukturach. Radzę natomiast sobie poszukać życiorysów największych szych w „strukturach opozycyjnych”, funkcjonariuszy NKWD i Czeka. Bardzo duża część z nich była pochodzenia żydowskiego. I nie żeby to był powód do nienawiści wobec Żydów, czy coś, ale skoro mamy patrzeć obiektywnie i ktoś już musi się „bić w piersi”, to warto przypomnieć naszym żydowskim braciom, że nie byli oni znowu tacy niewinni, jak starają się teraz siebie kreować. Oczywiście, my nie byliśmy święci i nikt tak nie twierdzi, ale warto omawiać działania Żydów na kresach względem Polaków w równej mierze jak omawia się pogromy Żydów przez Polaków.

   • Czytacz Odpowiedz

    Pośledziłem poczytałem i nie widzę nadreprezentacji Polaków w radzieckim aparacie represji. Rozpędził się pan z tym biciem w piersi.

 4. Micek Adamowicz Odpowiedz

  Niech bedą przeklętymi ci Żydzi! Wymyślili i kapitalizm, i socjalizm, i inne przykazania, wszystkie trzy religie, i jeszcze inne zbędności. Dostało im się już za swoje ale gdyby się ich więcej ostało, dostało by się im i więcej, za te wynalazki! Tak nam dopomóż… kto? A ino! Z Bogiem, i mimo Boga!

 5. Leming Odpowiedz

  Cała ta wojna jest z dzisiejszego punktu widzenia „NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE”. Coś tam wyzwalali Rosjanie, którzy w dodatku mieli jakieś polskie oddziały – podobno armię. Nonsens – przecież sowieci nie mogli być nosicielami wolności! No a nasi kochający wszystkich jak Anielka Niemcy mordercami? Jak można… Przecież już proces norymberski dowiódł, że to naród doboszy.
  Wreszcie jak holokaust mógł wymyślić autor „Mein Kampf”, z pochodzenia Żyd austriacki – co, mamusi nie kochał?
  No więc teraz zrobiło się modne – droga Pani Profesor – odkręcanie historii na „politycznie słuszną stronę”. Tak trzymać! – zaprzeczy Pani?

 6. gared Odpowiedz

  Czy napisaliście albo moglibyście napisać coś na temat zaangażowania Żydów bezpośredniego oraz posredniego (finansowego) w rewolucję w Rosji? Ponoć dzialalnosc Trockiego była w dużym stopniu finansowana przez środowiska żydowskie m.in. z USA?

  • Marian Odpowiedz

   Jak wiekszosc zla wyrzadzonego na swiecie.

   file:///C:/Users/mariu/Downloads/Rothschildowie%20%E2%80%93%20klan%20chazarski%20na%20s%C5%82u%C5%BCbie%20u%20Antychrysta.%20Tatiana%20Graczowa%20%E2%80%93%20Wolna%20Polska%20%E2%80%93%20Wiadomo%C5%9Bci.html

 7. Anonim Odpowiedz

  Niemcy to narod nadludzi a Izrael to narod wybrany i stąd ta pogarda dla innych narodow i ludobojstwo widoczne nawet dzisiaj .Mają ludobójstwo w genach.

 8. Anka Odpowiedz

  Żydzi nienawidzą Polaków niestety i robią wszystko,aby Polska przestała istnieć.Są w każdym środowisku zawodowym ,jak i wyzna religijnych,zwłaszcza w kościele katolickim.

 9. Anonim Odpowiedz

  TEN ARTYKUŁ TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA PISana POD CZYJEŚ DYKTANDO. WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA BIBLIOGRAFIE.
  NIEMCY 1933 PO DOJŚCIU HITLERA DO WŁADZY OPARLI POKRYCIE MARKI O PRACĘ LUDZI, PRÓBUJĄC UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD BANKU CENTRALNEGO, CO WYWOŁAŁO WŚCIEKŁOŚĆ ŚRODOWISK ŻYDOWSKICH NA CAŁYM ŚWIECIE, KTÓRE WYPOWIEDZIAŁY NIEMCOM WOJNĘ GOSPODARCZĄ I FINANSOWĄ MAJĄCĄ DOPROWADZIĆ ICH DO UPADŁOŚCI. Z DRUGIEJ STRONY PODSYCAŁY MIT O TERRORZE NIEMIECKIM ( KTÓRY JEŻELI BYŁ W OWYM CZASIE, TO BYŁ TYLKO INCYDENTALNYMI PRZYPADKAMI), CO MIAŁO POMÓC W TWORZENIU WŚRÓD ŻYDÓW POCZUCIA SYJONISTYCZNEJ WSPÓLNOTY.
  TO WŁAŚNIE BYŁO GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ NIENAWIŚCI NIEMIEC DO ŻYDÓW.
  POZA TYM ŻYDZI ZAWARLI Z HITLEREM POROZUMIENIE PALESTYŃSKIE, NA MOCY KTÓREGO TO ODBYWAŁ SIĘ TRANSPORT ŚRODKÓW GOSPODARCZYCH I LUDZKICH NA TEREN HAJFY, ŚRODKÓW POTRZEBNYCH DO UTWORZENIA NOWEGO PAŃSTWA IZRAEL.
  ALE TEGO W SZKOŁACH NIE UCZĄ.
  I JESZCZE JEDNO. PODCZAS OKUPACJI WYMORDOWANO ŻYDOWSKI PLEBS, BIEDOTĘ ORAZ POLSKĄ INTELIGENCJĘ

 10. pola Odpowiedz

  oj tam, juz tak sie nie nakrecajcie na tych zydow, i my i oni mamy troche za uszami, patrzmy na swoje, nie dajmy sie oszczercom zarowno zydowskim jak i polskim

 11. wilk Odpowiedz

  Trzeba być naprawdę mało ogarniętym i naprawdę ślepym, aby nie widzieć przyczynę dzisiejszego kryzysu gospodarczego, emigracyjnego, kulturowego itd. w Żydach – spekulantach. Moja analiza, która polegała na badaniu potrzeby wyjazdów za pracą moich przyjaciół, znajomych i rodaków. Kredyty we frankach Szwajcarskich, po zniszczenie przemysłu, po ceny jajek i mleka, Puszcza Białowieska.Wszystko prowadzi do jednego, do Żydostwa. Nie będę rozpisywał się na temat Marksa, Lenina, Trockiego itd. Warto prześledzić czasy nam współczesne np. uczestników okrągłego stołu. wiadomo Michnika, Gieremka, Borowiecki itd. Można dużo wymieniać i skończyć np. na Adamie Wajraku, dla którego dobrym znajomym był Jacek Kuroń (trockista, socjalista) Dla Jacka Kuronia dobrym znajomym był sam Żyd Edelman. Fundacja Batorego, Rodszildow, Fundacja Goldmanow i nagroda dla M. Górskiej pochodzącej z Białegostoku i powiązania z Żydami z USA. A co się stało z ofiarami Obławy Augustowskiej? Proszę sprawdzić kto w dużej mierze sponsoruje dzisiejszą kulturę i kto w niej zasiada. Właśnie dlatego tysiące naszych rodaków międzyinnymi wyjechali. Itd.etc…

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, Pana komentarz nie jest ani wulgarny, ani bezpośrednio obraźliwy. Jednak oskarżając o współczesny kryzys Żydów szerzy Pan na naszym portalu antysemityzm. Nie możemy się na to godzić, więc proszę powstrzymywać się od takich wpisów.

   • ss Odpowiedz

    Tylko przykro że o nas wypowiadają się w sieci w najgorszych słowach a tacy ludzie jak wy słaniacie się kulturą osobistą, która nie działa, kreowana jest nam rola Polaka przegrywa z niskim ilorazem inteligencji, niewykształconego, nic nie umiejącego i wszyscy na to patrzycie, nikt nie wstał od monitora by coś z tym zrobić. A my nie zrobiliśmy im tyle co oni nam, a jednak dla zysku wmawiają światu bajki o Polakach potworach bo się nas boją, choć mogą się z tego śmiać. Co do czego to każdy wołał o pomoc, dopóki ktoś nie zafunduje im propagandowych bajek o Polakach – największych niszczycielach i trucicielach świata, który nic niczym nie wniósł i nie wnosi. To jest wstyd i hańba

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Szanowny Panie sss, nie odpowiadamy za wizerunek Polaka za granicą. To, że Pan uważa, że powinien się on zmienić na lepsze, nie znaczy, że mamy udawać, że w naszej historii były tylko same piękne karty. Chce Pan pięknego wizerunku Polaka za cenę kłamstwa? To dopiero jest wstyd i hańba.

   • Anonim Odpowiedz

    Żydzi to fanatycznie religijny naród, nie lubią polaków za zniszczenie ich państwa. Kierują się talmudem-najświętszą księgą. Co zawiera i jakie daje wskazówki nie jest tajemnicą. Dlatego każdy powinien być antysemitą, bo gdy będzie tak jak mówi talmud, wkrótce nie będzie człowiek miał nawet prawa pod groźbą śmierci nawet będąc niewolnikiem nawet złego słowa powiedzieć na swojego pana.

   • Marian Odpowiedz

    file:///C:/Users/mariu/Downloads/Rothschildowie%20%E2%80%93%20klan%20chazarski%20na%20s%C5%82u%C5%BCbie%20u%20Antychrysta.%20Tatiana%20Graczowa%20%E2%80%93%20Wolna%20Polska%20%E2%80%93%20Wiadomo%C5%9Bci.html

    Antysemityzm? Sprawdz kto to sa Semici a pozniej mozesz mowic o antysemityzmie.

 12. wilk Odpowiedz

  Witam. Bardzo przepraszam redakcję i osoby które mogłem urazić swoim komentarzem.

  ,,Dlaczego Niemcy bali się Żydow” Hmm … może obawiali się tego samego co przeżywamy my teraz tzn. depopulacje i kryzys ekonomiczno społeczny. Przecież wiadome jest, że bogadych sprzedawało swoich braci w wierze np. węgierskich na stracenie.
  Idąc za słowami Lwa Trockiego:
  „Za niecały miesiąc terror przybierze bardzo gwałtowne formy, tak jak to się stało podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dla naszych wrogów będzie gotowe już nie tylko więzienie, ale i gilotyna, ten wspaniały wynalazek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, którego uznaną zaletą jest pozbawianie człowieka głowy”.
  Może tego również się obawiali, tej ściętej głowy, albo strzału w tył głowy przez czekistów. Jak to czyniono na ducha winnych POLAKACH. Pozdrawiam.

 13. wilk Odpowiedz

  Witam. Bardzo przepraszam redakcję i osoby które mogłem urazić swoim komentarzem.

  ,,Dlaczego Niemcy bali się Żydow” Hmm … może obawiali się tego samego co przeżywamy my teraz tzn. depopulacje i kryzys ekonomiczno społeczny. Przecież wiadome jest, że bogadych sprzedawało swoich braci w wierze np. węgierskich na stracenie.
  Idąc za słowami Lwa Trockiego:
  „Za niecały miesiąc terror przybierze bardzo gwałtowne formy, tak jak to się stało podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dla naszych wrogów będzie gotowe już nie tylko więzienie, ale i gilotyna, ten wspaniały wynalazek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, którego uznaną zaletą jest pozbawianie człowieka głowy”.
  Może tego również się obawiali, tej ściętej głowy, albo strzału w tył głowy przez czekistów. Jak to czyniono na ducha winnych POLAKACH. Pozdrawiam.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi komentatorze, bardzo dziękujemy za przeprosiny i jak najbardziej je przyjmujemy. Wymaga to dużej odwagi i dojrzałości, aby przyznać się do błędu. Kolejny komentarz dużo wyjaśnia w Pana postawie, jednak sam musi Pan przyznać, że poprzedni wpis miał wyraźnie antysemicki wydźwięk. Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale nie możemy szerzyć wzajemnej nienawiści – czy historia właśnie nie nauczyła nas do czego to prowadzi? Mam nadzieję, że dalej pozostanie Pan naszym czytelnikiem i będzie dzielił się swoimi opiniami, jednak w nieco mniej emocjonalnie nacechowany sposób. Pozdrawiamy.

 14. wilk Odpowiedz

  Witam. Sprawa dotycząca antysemityzmu jest sprawą głębokiej dyskusji której rozległość jest zawarta w czasie nieskonczonym. Można zacząć rozmowę od starożytnej Mezopotamii, Sumeru, Babilonu, Egiptu po manifest komunistyczny Marksa, po czasy współczesne i dalej. Jest bardzo wielu szlachetnych Hebrajczyków, Izrealitów ortodoksyjnych. Ale warto zastanowić się na sowieckimi komunistami, albo syjonistami, mosadem, Lechi, Hagana, Irgun biednymi chasydami, bogatymi aszkenazyjczykami, tych z Brooklynu. ,,Żydzi przeciwko Żydom” Twórca włoskiego faszyzmu Benito Mussolini miał powiedzieć m.in.: Aby syjonizm mógł odnieść sukces, potrzeba żydowskiego państwa, z żydowską flagą i z żydowskim językiem. Osobą, która to rozumie jest wasz faszysta Żabotyński.
  Polacy, to taki kozioł ofiarny i Lenin, Stalin, Alianci zrobili swoje. Akcja Wisła również i lata sowieckiego komunizmu i skoligacenie tego systemu z wieloma osobami którym, to wcale nie przeszkadza dzisiaj. Lenin opierał się na Manifeście Komunistycznym i dzisiejsza UE również.
  Jestem również miłośnikiem przyrody i nigdy nie sądziłem, że jej ochrona może służyć jako narzędzie lobbingu w sprawie rozwoju gospodarczego kraju tzn. jego zatrzymania i to np. wilkami hybrydami, szakalem złocistym, natura 2000. To jest temat rzeka. Pozdrawiam.

 15. Manicredit Odpowiedz

  Bogactwo niesie swoje konsekwencje. Niestety dzisiaj niemieccy żydzi uciekają do Polski. Tak, potomkowie gwałcicieli naszych babć.

 16. Rob Veggett Odpowiedz

  Gdyby Żydzi nie mordowali innych Żydów, gdyby nie byli dla nich okrutni i nie wydawali ich do obozów (Judenraty i policja żydowska w gettach), to nie byłoby Holokaustu czy Holoszwindlu.

 17. Rob Veggett Odpowiedz

  Cała genealogia starożytnych Hebrajczyków czyli Izraelitów i Judejczyów została bezpowrotnie zniszczona przez Tytusa i jego Rzymską armię wraz ze spaleniem Świątyni w roku 70 AD. Zatem nie da się określić obecnie kto jest prawdziwym potomkiem tych starożytnych Hebrajczyków. Żyd to nie to samo co Judejczyk i Izraelita. Termin „Żyd” to słowo młode z 18 wieku.

 18. Anonim Odpowiedz

  Kazdy narod ma prawo do swojego panstwa i godnego w nim zycia a nie plątania się po innych narodach(dotyczy to także nas polaków)Mozna zrozumieć pojedyncze przypadki chęci zmiany zamieszkania ale nie cale migracje.Czy ktokolwiek z nas myślał o przesiedleniu się do Izraela?Wątpię,nawet by nas tam nie chcieli,ale oni tak chętnie odbudują swoja społeczność w Polsce ,szlag trafia na taką sprawiedliwość demokratyczną i demograficzną.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, zgadza się. Należy jednak pamiętać, że tworzenie własnego państwa powinno odbywać się z poszanowaniem tych, którzy stają się sąsiadami nowego kraju. Pozdrawiamy serdecznie.

   • Alojzy Szambo Odpowiedz

    Czyli żydzi tego nie potrafią, budowanie swojego państwa w cudzym państwie Palestynie a później mordowanie i prześladowanie narodu któremu ukradło się ziemię nie jest chyba wyrazem szacunku?

 19. Anonim Odpowiedz

  Sam tytul jest juz antysemicki. A mowienie, ze antysemityzm lub anty-Zydowskie nastroje rozpoczynaja sie w czasie I wojny swiatowej pokazuja tylko brak wiedzy autora.

 20. Ellbo Odpowiedz

  W wpisie czytamy że, „Przed wojną Niemcy zamieszkiwało około pół miliona Żydów, którzy stanowili zaledwie jeden procent niemieckiego społeczeństwa.” a w następnym „Czy każdy planował własną wersję Holocaustu? Oto co inne państwa chciały zrobić z Żydami” – „a więc w dekadzie przed dojściem nazistów do władzy, liczba starozakonnych spadła aż o 11%.’ – to jak to było?

 21. elzbieta rybczanska karschen Odpowiedz

  chodze do parku i co widze jest piekny ,mozna zazdroscic widac ze tutejsze wladze o to dbaja chodze tam co dziennie dla sportu widze malo prawdziwych niemcow natomiast rodziny tureckie co sie stalo ze tak malo jest rodzin dojcze przecierz to jest panstwo niemieckie ja przepraszam ze pewne okreslenia nie pisze z duzej litery

 22. Janina Drewniany (@JDrewniany) Odpowiedz

  TE CIEKAWOSTKI TO PROPAGANDA ŻYDA, KŁAMSTWA I WCALE NIE HISTORYCZNE ALE OSZUSTWO ŻYDÓW …..DLA MAMONY Z MATKI OJCA ZROBIĄ…..OBRZYDLIWOŚĆ…JAK MOŻNA ŻYĆ W TAKIM ZAKŁAMANIU !

  • Anonim Odpowiedz

   Tak ,ty to wiesz ja to wiem ale
   Mlldsi ludzie misząbyc tak wychowani przez zudów żadzacych zaszcza w Polsce by zatrzec prawde.Kto czytał Main Kampf ten wie jakie naprawde mial poglądy Hitler i ze chocby nie nazywal Niemców Aryjczykamk itd a powdy walki calego świata z Żydostwem nie mają nic wspolnego z tymi tutaj z artykułu.Propaganda była i jest zwlaszcza po 1989r bardzo silna.

 23. Łukasz Kisiliczuk Odpowiedz

  ta, tak patrzac to sam Hitler mial odstajace uszy troszku. to by sie zgadzalo ze mial zydowskie pochodzenie sam. nie wiadomo. a moze zydzi tez mieli aryjskie wyglady, tak zydzi w 100 procentach zydzi, moze to zalezy nie wiem od ulozenia genow? a aryjczycy tez moze czasem moga miec odstajace uszy….

 24. Jack Fisher Odpowiedz

  Zydzi sa sami sobie winni ze Niemcy ich nie lubili, i my w Polsce tez powinnismy tak zareagowac. Trzeba powiedziec zydom wypierdalac bo jak nie to was wyrzniemy, bo tylko taki jezyk rozumie zyd, a jak im tego nie powiemy to oni nas wyrzna. Wyrzynac skurwysynow chocby srogo karali.. Albo oni albo my.. Wyjebac skurwysynow nw tym kraju i niech tryska krew zeby spierdalali i nigdy nie wrocili. I niech skurwysyny zaplaca za to ze im pozwolilismy mieszkac w Polsce przez 500 lat. Jak nie zaplaca to wyrznac kazdego zyda w izraelu i uwolnic palestynczykow. Zyd top skurwysyn i masowy morderca. To widac po palestynie.

  • Marian Odpowiedz

   Ty chyba tez jestes zydem, bo tylko oni taka nienawiscia palaja, zreszta nazwisko samo mowi.

   W przypadku zydow historia czesto sie powtarza, ja proponuje powtorke z Egiptu- niewole. Niech odpracuja WSZYSCY ZYDZI za krzywdy wyrzadzone swiatu.

 25. vimana779 Odpowiedz

  „Widmo bolszewickiej dyktatury przerażało nie tylko skrajną prawicę, ale to ona, wraz z rozwojem partii narodowosocjalistycznej, zaczęła mieć monopol na głoszenie stereotypów o żydokomunie i międzynarodowym spisku” – Takie zdania budują obozy zagłady.

  • Łukasz N.N. Odpowiedz

   „Takie zdania budują obozy zagłady” – patrząc na udział żydów w rewolucji bolszewickiej to oni też je budowali.Patrząc na Umowę Haavara, fakt że Rosevelt był przecież jeśli nie z żydem to z żydami głęboko powiązany (jego administracja!) a zadecydował o powrocie statku St.Louis z prawie 1000 żydów na pokładzie do Europy, patrząc na współpracę żydowskich oficjeli w zagładzie własnego narodu i żydowskiej policji,patrząc na ofertę hitlerowską „ciężarówki za żydów” itd itp można powiedzieć,że to również żydzi żydom zgotowali ten los.Ciekawa jest też obsesja na punkcie śmierc akurat 6 milionów żydów.Ciekawa jest też kwestia tego kto finansował Hitlera a tym bardziej Bolszewików.
   A patrząc na strefę Gazy to właściwie można dojść do wniosku,że jeśli nie obozy zagłady to getta z pewnością mają opanowane. Izrael jest jednym z nielicznych państw posiadających „nielegalnie” broń nuklearną i odgrażającym się jej użyciem wobec państw neutralnych w ramach tzw. „opcji Samsona”.Co gorsza jeśli chodzi o historię najnowszą i tzw. „Szkołę Frankfurcką” współczesnej neokomunistycznej lewicy (gdzie główni twórcy tego nurtu jak i wykładowcy z nim powiązani w USA są żydami) sprawa zaangażowania żydów w działalność wywrotową na świecie zaczyna naprawdę paskudnie cuchnąć.

   Daleki jestem od oceniania publicznie żydów tak czy inaczej.Daleki jestem z prostego powodu,który nie jest teorią spiskową a świadectwem historii. „Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować” – François-Marie Arouet (Voltaire)

   Twierdzenie,że faktycznie jeśli nie za czasów Hitlera to współcześnie żydzi mają ogromne wpływy jest oczywistością,negowanie tego zaś niedorzecznością.Redakcję przepraszam za to,że dojdą do wniosku,że „antysemityzm” i muszą się denerwować moim i innymi komentarzami ale poniekąd sami jesteście sobie winni – nie trzeba było tego trącać, to za bardzo śmierdzi.I jest nierozerwalnie związane z współczesnością i polityką,stąd z natury nie jest bezpiecznym tematem dla rzetelnego historyka.

 26. margreth Odpowiedz

  NIEMCY NIE BALI SIE ZYDOW BARDZIEJ OD SAMYCH ZYDOW TY DEZINFORMUJACY ZYDOWSKI PALANCIE
  ===================================================================================== >> OSZUSCIE I KLAMCO!!!
  ZA TE WASZE WSZYSTKIE „ciekawostki historyczne” POWINNISCIE WSZYSCY DOSTAC W TWARZ BRUDNA PATELNIA !Amen.

 27. Anonim Odpowiedz

  Amerykańscy Żydzi nie kiwnęli palcem w sprawie zagłady swoich rodaków w czasie wojny.Dopiero w 1946 r. zainteresowali się sprawą.Holokaust to dla nich produkt,intratny interes do tej pory; książka, kolejny film , mnóstwo artykułów . Prędzej Żydowi pomógł biedny Polak niż bogaty Żyd.

 28. Anonim Odpowiedz

  Amerykańscy Żydzi nie kiwnęli palcem w czasie zagłady.Stworzyli organizację pomocy dopiero w 1946.Dla nich Holokaust to produkt, który dobrze się sprzedaje.Prędzej Żydowi pomógł biedny Polak niż bogaty Żyd.

  • Marian Odpowiedz

   Anonim, ponizszy link da tobie odpowiedz dlaczego zyd mordowal zyda, chociaz zgodnie z prawem- sztucznego tworu- izraela powinni byc karani. Nawet o ironio ich prawo pokazuje jak sa zaklamani. Ten link da odpowiedzi na inne pytania, zaglebij sie.

   file:///C:/Users/mariu/Downloads/Rothschildowie%20–%20klan%20chazarski%20na%20służbie%20u%20Antychrysta.%20Tatiana%20Graczowa%20–%20Wolna%20Polska%20–%20Wiadomości.html

 29. Anonim Odpowiedz

  O holokauście trzeba mówić i uczyć a nie zbijać na nim kapitał. Poza tym dlaczego Żydzi dopominają się o swoje majątki w Polsce.Przecież nie Polska była siłą sprawczą tej wojny,a nic nie jest dane nikomu na wieczność.Wiele wycierpiał ten naród, ale cierpienie, nie czyni z nikogo bohatera.Rozumiem ,,hołdy” dla żydowskiego cierpienia, ale niech to nie będzie wywyższanie Żydów. Inne narody też cierpiały;Murzyni amerykańscy,Wietnamczycy, Palestyńczycy….Platon powiedział, że,,nie można porównywać dwojga nieszczęśliwych ludzi i mówić, że jeden jest szczęśliwszy od drugiego”

 30. snag Odpowiedz

  Autor wygodnie zapomina żydowską próbę zawładnięcia Niemcami (Bavarian Soviet Republic) przez rewolucję wspieraną przez Sojuz w 1919, tudzież o fakcie jak deklaracja ekonomicznej wojny/bojkotu Niemiec przez żydowskie organizacje na świecie w 1933, że Kristallnacht poprzedził terrorystyczny zamach na ambasadę Niemiec w Paryżu gdzie zamachowiec, (polski żyd) Herschel Grynszpan zamordował z zimą krwią niemieckiego dyplomatę i znalazł schronienie przed sprawiedliwością u francuskich żydów, nie wspominając o dziadostwie w Weimar Republic gdzie Żydzi praktycznie przechwycili władze.

  Na temat patriotyzmu żydów w wypowiedział A. Sołżenicyn w książce „200 lat razem” gdzie pisze jak było. Żyd robił wszystko włącznie z samookaleczeniem żeby wymigać się od służby w carskim wojsku i był pierwszym który wsadził nóż w plecy Rosji zresztą nie tylko w Rosji a także w Polsce, Hiszpanii, Ottomańskim Imperium i praktycznie wszędzie gdzie się znalazł kiedy przyszło wybierać ‚z kim’ w chwili próby.

 31. Jan Piwowarczyk Odpowiedz

  Brak jakiegokolwiek obiektywizmu na tym portalu doszedł do kloaki dna. To wszystko jest tak tendencyjne. A Róża Luksemburg kim była ? Buszmenką?

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.