Ciekawostki Historyczne

Jest rok 1930. Kraj nieskazitelnych dżentelmenów, niewinnych dam i patriotów to w rzeczywistości ojczyzna pierwszej rewolucji seksualnej. Przedstawiamy "Epokę hipokryzji" - książkę, która sprawi, że już nigdy nie spojrzysz na II Rzeczpospolitą w ten sam sposób...

Tylko na „Ciekawostkach historycznych” możesz kupić książkę aż 30% taniej. Nie przegap okazji:

Książkę wyślemy najpóźniej nazajutrz po zamówieniu. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z Rafałem Kuzakiem odpowiadającym za naszą ofertę książkową lub z ekipą księgarni Znak.com.pl.

Najodważniejsza książka historyczna tego roku:

Feministki żądają prawa do „całego życia”. Sklepikarze handlują kondomami z wypustkami, które wynalazł polski Żyd z Konina. Krakowski lekarz odkrywa kobiecy orgazm na wiele lat przed Amerykanami. W szkole jawnie odbywają się lekcje edukacji seksualnej i handel erotycznymi pocztówkami. Polki przyznają, że fantazjują o seksie z Murzynami, a Polacy – o intymnych spotkaniach z Żydówkami. Politycy i publicyści dyskutują o związkach partnerskich i legalizacji poligamii.

Zachowawcze środowiska grzmią że Polska znajduje się na krawędzi moralnej zagłady: tysiące gimnazjalistów oddają się męskiej prostytucji a pedofilia uchodzi w mieszczańskich domach za formę zabawy z dziećmi. W samej Warszawie przeprowadza się 20 000 aborcji rocznie. Konserwatyści udają jednak, że problem nie istnieje. Pod ich naciskiem przestępczość seksualna jest ignorowana a Polki pragnące wyzwolenia są wyzywane od wariatek i nazywane histeryczkami.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Kamila Janickiego pt. „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”. Pozycja ta jest pierwszą publikacją książkową pod marką „Ciekawostek historycznych”.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Kamila Janickiego pt. „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”. Kliknij i kup z rabatem na empik.com,

Jest rok 1930. Kraj nieskazitelnych dżentelmenów, niewinnych dam i patriotów to w rzeczywistości ojczyzna pierwszej rewolucji seksualnej.

Nowa książka bestsellerowego autora – Kamila Janickiego – odmalowuje wielkie zderzenie światopoglądów i spór obyczajowy, który podzielił przedwojenną Polskę. Jeśli myślałeś, że gender, małżeństwa homoseksualne, walka o prawa kobiet, legalność prostytucji, i tolerancję wobec każdego rodzaju miłości to tematy XXI wieku, sprawdź jak bardzo się myliłeś.

Epoka hipokryzji to pierwsza książka wydana przez "Ciekawostki historyczne". Dowiedz się więcej o naszych planach na przyszłość.

Epoka hipokryzji to pierwsza książka wydana przez „Ciekawostki historyczne”. Dowiedz się więcej o naszych planach na przyszłość.

Metryczka:

Zdobądź swój własny egzemplarz "Epoki hipokryzji"!

Bogata szata graficzna:

„Epoka hipokryzji” to nie tylko wciągająca opowieść o obyczajach naszych pradziadków, ale też bogato ilustrowana podróż w świat przedwojennej erotyki. Książka zawiera ponad 70 zdjęć i rysunków zaczerpniętych z przedwojennej prasy dla dorosłych i z najstarszych polskich zbiorów kobiecych aktów fotograficznych.

Waszym zdaniem:

Zostaw swoją opinię o książce w komentarzach, na naszym Facebooku lub prześlij ją bezpośrednio na nasz adres e-mail. Najciekawsze opinie zamieścimy w tym miejscu!

Media o „Epoce hipokryzji”:

"Pytanie na sniadanie"

 Pytanie na Śniadanie: Seks w przedwojennej Polsce

„Jeśli myślałeś, że gender, małżeństwa homoseksualne, walka o prawa kobiet, legalność prostytucji, i tolerancję wobec każdego rodzaju miłości to tematy XXI wieku, przekonasz się, jak bardzo się myliłeś…”

Gośćmi programu „Pytanie na Śniadanie” w TVP2 byli Kamil Janicki i prof. Zbigniew Izdebski

Polacy 100 lat temu otwarcie przyznawali się do masturbacji…

„Krakowscy studenci, pytani o to, czy dokonują aktów autoerotyzmu, nie mieli nic do ukrycia. Aż 93 proc. ankietowanych przyznało się do masturbacji. Dziwne? Niekoniecznie, bo chodzi o sondaż sprzed ponad wieku…”

Przeczytaj artykuł Waldemara Kowalskiego w „Na temat.pl”

Poranny

Kamil Janicki – Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce

„Kamil Janicki korzystając z archiwów przedwojennej prasy i literatury fachowej kreśli nietypowy obraz życia w Polsce przed II wojną światową.”

Przeczytaj recenzję Jerzego Doroszkiewicza w Poranny.pl

Swingersi w Drugiej Rzeczpospolitej

„Na sto tysięcy małżeństw tylko trzynaście jest naprawdę szczęśliwych – 0,013%. Dokładnie do takich wniosków doszli autorzy szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego w 1928 roku…”

Przeczytaj artykuł Kamila Janickiego w „Vice”

Wpolityce

EPOKA HIPOKRYZJI. Samieństwo i szczytliwość. RECENZJA

„Jeśli ktoś myślał, że dwudziestolecie międzywojenne ograniczało się do salonowych bankietów i patriotycznych manifestacji, był w grubym błędzie. Kamil Janicki dowodzi, że właśnie wówczas przez Polskę przetoczyła się pierwsza rewolucja seksualna…”

Przeczytaj recenzję Wojciecha Lady na łamach Wpolityce”

5ac7aba1dac8c8657a59237a8168af63

Nasze czasy to epoka głębokiej pruderii

„Przez cały XIX wiek seks, a zwłaszcza seks małżeński, był tematem tabu. Nie tylko się o nim nie mówiło, ale nawet… nie uprawiało. Powszechne było przekonanie, że seks to sprawa mężczyzn i że swoje potrzeby powinni zaspokajać z prostytutkami, utrzymankami czy choćby służącymi. Ale nie z żoną…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim na portalu „Onet.książki”

fm

„Weekendowy Poranek – Karolina Głowacka”

Mężczyzna swoją seksualność mógł spełniać wszędzie – to są słowa Tadeusza Boya-Żeleńskiego i odnoszą się do schyłku XIX-wiecznej epoki wiktoriańskiej hipokryzji. To był po prostu była epoka zupełnej pogardy dla kobiet, bo w XIX wieku seks był tylko dla jednej płci…”

Posłuchaj wywiad z Kamilem Janickim w Radiu TOK FM

rk

„Epoka hipokryzji” w „Nocnych Delikatesach”

„Jednym z głównych bohaterów jest Stanisław Kurkiewicz, działający przede wszystkim w Krakowie lekarz ginekolog, autor pierwszego „Słownika płciowego”. Prowadził badania nad życiem seksualnym, opisywał prawdziwe historie, tworzył terminologię…”

Posłuchaj fragmentów książki w audycji „Nocne Delikatesy” w Radio Kraków

Newsweek1

PIERWSZA REWOLUCJA SEKSUALNA

„Druga Rzeczpospolitą wyobrażamy sobie jako kraj szykownych dam i nieskazitelnych dżentelmenów. (…) Czasem można szepnąć coś o ciemnych sprawkach elity albo o osnutej mgiełką tajemnicy dawnej przestępczości. Ale miliony Polaków domagających się seksualnego wyzwolenia?!”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim w „Newsweeku Polska Plus”

wipo

Życie erotyczne w II Rzeczpospolitej

„Praca pierwszych seksuologów miała w sobie rys tragizmu. Wszyscy przyznawali, że nawet jeśli seks zabija, to nie da się przed nim uciec. Wielką popularność zdobywały sobie koncepcje filozoficzne, zgodnie z którymi światem i ludzką egzystencją rządzi wyłącznie ślepy, bezwzględny popęd płciowy…”

Zobacz galerię zdjęć z książki „Epoka hipokryzji” na stronie Wirtualna Polska Historia

radio 1

Od słonych potraw do impotencji. Seks i erotyka w II RP

„Dzisiejsze dyskusje poświęcone m.in. homoseksualizmowi, kwestii gender, związkom partnerskim, sponsoringowi były znane ludziom, żyjącym w Polsce również 80 lat temu. Polscy i zagraniczni publicyści dyskutowali nawet na temat delegalizacji tradycyjnych małżeństw…”

Gościem audycji „Seksosfera” w Radiowej Jedynce był Kamil Janicki

gol

Seks w przedwojennej Polsce

„To był prawdziwy świat, z podobnymi jak dziś problemami. Borykaliśmy się z rozbiciem społeczeństwa i hipokryzją. A wszystko to na nieporównywalnie większą skalę niż dzisiaj. To było społeczeństwo po wielkiej, wyniszczającej wojnie…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim w Gazecie Olsztyńskiej

dzie

II RP – sanacja? Nie, seksualna rewolucja!

„Jeśli więc kobieta była morderczynią, szantażystką czy burdelmamą w dziecięcym domu publicznym – uważano, że musi to wynikać z jakiegoś jej zboczenia, nimfomanii czy innych „freudowskich odruchów”. Tę uproszczoną wizję popularyzowały tabloidy, a społeczeństwo ślepo ją przyjmowało…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim w Dzienniku Bałtyckim

RzrIk9qp24

Kobiecy orgazm. Nie uwierzycie, kto pierwszy go opisał

„Do tej pory zdradzali w małżeństwie tylko mężczyźni, a w II RP zdradzają także kobiety, tworzą się wielokąty i pojawiają się słynne nazwiska. Tak, w ogóle pojawiają się pomysły, żeby znieść całkiem tę instytucję małżeństwa…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim na stronie RMF 24

int

Nasi przodkowie nie byli pruderyjni, jak nam się wydaje

„Kiedy jednak pochyliłem się nad innymi źródłami z epoki – poradnikami, pamiętnikami, pokątnymi pismami erotycznymi – okazało się, że Polacy ani się seksu nie wstydzili, ani też nie byli przed wojną tak pruderyjni, jak nam się wydaje…”

Przeczytaj wywiad z Kamilem Janickim na stronie Interia Kobieta

Dwojka

Przez dziurkę od klucza. Obyczajowość w II RP

„Merdanki na Małym Rynku w Krakowie lub gmeranki na pobliskich Plantach to tylko część bogatego życia płciowego, które można było podejrzeć w przedwojennej Polsce…”

Gośćmi audycji „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” w Radiowej Dwójce byli Kamil Janicki i dr Dobrochna Kałwa

Opinie czytelników:

Kto zna teksty Kamila Janickiego, ten wie, że jest on mistrzem łączenia zapożyczeń z własną narracją; nie inaczej jest w Epoce hipokryzji. Płynność przechodzenia od materiałów źródłowych do opisu, a także wplatania cytatów, naprawdę robi wrażenie i sprawia, że obcowanie z tekstem jest niezwykle przyjemne. Choć całość oparta jest o piętnastostronicową bibliografię, absolutnie nie odczuwamy przeładowania informacjami czy znudzenia – wszystko pięknie się splata i składa, dając zrównoważoną i interesującą opowieść (…). Niejednokrotnie ze śmiechem na ustach, zagłębiałam się w opisywane przez Janickiego meandry historii.

Kaś z bloga „Czworgiem oczu”
Ocena: 8/10

Kamil Janicki nie przytłacza naukowym żargonem, a prosto, po ludzku przedstawia wyniki własnych poszukiwań i na luzie, z humorem otwiera seksualny świat naszych pradziadków :) Autor sprawnie łączy ówczesne teksty, cytaty z własną interpretacją, podsumowaniem. Jego zdolności badawcze, tropienie w meandrach historii kluczowych wiadomości jest niezwykłym darem, z którego mam przyjemność czerpać wiedzę i satysfakcję z niebanalnej, odkrywczej lektury :) (…) Nie spodziewałam się tak fascynujących, czasem zabawnych, a czasem przerażających historii. „Epoka hipokryzji” daje wiele tematów do dyskusji.

Aleksandra z bloga „Aleksandrowe myśli”
Ocena: 9/10

„Epoka hipokryzji” jest publikacją absolutnie fenomenalną, a przesłanki ku takiemu stwierdzeniu są następujące. Po pierwsze (…) jest wciągająca i interesująca, ponieważ zagląda do sypialni przedwojennych Polaków, czyli podejmuje temat dotąd niespotykany, a przecież także będący częścią naszej historii. Po drugie, jest napisana arcyciekawie – wdzięcznie, z humorem, czasem z ironią; i tak naprawdę z jednej strony czytelnik chłonie nowe dla niego informacje, a z drugiej delektuje się stylem i ma z niego wielką uciechę. I wreszcie po trzecie, a wynikające z powyższych rozważań, ja książki Kamila Janickiego biorę całkowicie w ciemność, mając przy tym pewność, że czeka mnie literacka uczta.

Pula z bloga „Mój świat – szelest kart”
Ocena: 10/10

„Epoka hipokryzji” to książka, która w kompleksowy sposób prezentuje tło obyczajowo-społeczne II Rzeczpospolitej. Autor używa poprawnego, popularnonaukowego języka, często wplata anegdotki np. na temat swojej żony. Przenikanie tekstów źródłowych ze współczesnym językiem autora jest wyjątkowo płynne, nie ma żadnego narracyjnego zgrzytu. Książka jest wnikliwa, poparta licznymi źródłami z epoki. Do tego uzupełniona pięknymi ilustracjami, które w cudowny sposób dopełniają tekst.

Scarlett z bloga „Książkowo”
Ocena: 8/10

Kamil Janicki w swojej książce podejmuje szereg tematów dotyczących seksu i erotyki. Autor musiał przekopać ogromne ilości materiału, ale wykonał kawał naprawdę świetnej roboty. Książka obfituje w takie smaczki i ciekawostki, których nikt by się nie spodziewał.

Magdalena Z z bloga „Zajkowska czyta”
Ocena: 9/10

Kamil Janicki podjął się tematu dość kontrowersyjnego, w naszych czasach nie wszyscy są gotowi, żeby rozmawiać o seksie. A jak wyglądało to niecałe sto lat temu? Okazuje się, że ludzie byli tam o wiele bardziej otwarci, choć jednocześnie skryci. Jak autor poradził sobie z tematem? Bezdyskusyjne to jedna z lepszych książek z gatunku popularnonaukowego, jakie w ostatnich czasach miałam okazję czytać. Nie bójcie się trudnych słów i usypiającego, monotonnego monologu. Ta książka Was zaskoczy, rozbawi, wprawi w konsternację i zniesmaczy – jednym słowem wywoła całą gamę emocji. Temat jest na pewno wdzięczny, ale sposób jego ujęcia sprawia, że nie można się oderwać od książki.

Magda Barwińska z bloga „Książkowe wyliczanki”
Ocena: 8/10

Poznaj fascynującą historię polskiej seksualności:

Zapoznaj się z artykułami opartymi na „Epoce hipokryzji” i najciekawszymi fragmentami książki. Kolejne już wkrótce.

Zabawki erotyczne w przedwojennej Polsce [18+]

„Czegóż to nie znajdywano już w pochwie, cewce, a nawet w pęcherzu moczowym? Ołówki, świece, szpulki do nici, marchew, szpilki różnego rodzaju, korki, szklaneczki, szczoteczki do zębów” – wymieniał doktor Paweł Klinger tonem znawcy  (czytaj dalej).

Zakazane pocałunki. Cenzura filmów w przedwojennej Polsce

Druga Rzeczpospolita była państwem demokratycznym, ale jednak nie do końca. Wolność miała sztywno określone granice i mógł się o tym boleśnie przekonać… każdy miłośnik filmu (czytaj dalej).

Życie erotyczne przedwojennych gejów [18+]

Specjaliści sprzed stulecia konsekwentnie odróżniali „homoseksualizm” od „pederastii”. Ten pierwszy to był dla nich rodzaj zboczenia, albo choroby, niezależnej od woli człowieka. Drugim mianem określali wyłącznie skłonność do seksu analnego. I zgodnie twierdzili, że do tak rozumianej pederastii większość homoseksualistów czuje głęboki wstręt (czytaj dalej).

Kobiecy orgazm sto lat temu. Czy Twoja prababka mogła lubić seks? [18+]

XIX-wieczni mężczyźni powszechnie przyjmowali, że seks to sprawa, która nie dotyczy ich partnerek. Kobietom odmawiano prawa do jakiejkolwiek erotycznej satysfakcji. Święcie wierzono, że bez penisa nie da się osiągnąć orgazmu. Przedstawicielki słabszej płci mogły liczyć zamiast tego na… radość z macierzyństwa (czytaj dalej).

Czy ona wie, że używa Domenstosa jako antykoncepcji? (źródło: domena publiczna) Domestos zamiast prezerwatywy? Jeszcze niedawno na tym polegała antykoncepcja

Przedwojenne reklamy nie owijały sprawy w bawełnę. Chcesz się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą? Użyj tego samego środka, którym czyścisz sedes. I tylko o fakcie, że możesz umrzeć lub okaleczyć się na całe życie nie wspominano nawet małym druczkiem (czytaj dalej).

„W pocałunkach chciał ją zjeść…” Miłość francuska w przedwojennej Polsce [18+]

Przedwojenne reklamy nie owijały sprawy w bawełnę. Chcesz się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą? Użyj tego samego środka, którym czyścisz sedes. I tylko o fakcie, że możesz umrzeć lub okaleczyć się na całe życie nie wspominano nawet małym druczkiem (czytaj dalej).

Czy ona jest dziewicą? Ten jegomość miał do dyspozycji sporo "niezawodnych" metod, aby to sprawdzić (źródło: domena publiczna). Jak sprawdzić czy ona jest dziewicą? Poznaj sposoby naszych pradziadków

Będziesz potrzebować lupy, miarki, nocnika i… dobrego podręcznika do anatomii. Ale jeśli wierzyć specjalistom sprzed stulecia – niechybnie dotrzesz do prawdy (czytaj dalej).

Przedwczesny wytrysk. Jak sobie z tym radzono sto lat temu?

Druga Rzeczpospolita była państwem demokratycznym, ale jednak nie do końca. Wolność miała sztywno określone granice i mógł się o tym boleśnie przekonać… każdy miłośnik filmu (czytaj dalej).

Opakowanie prezerwatyw Fromms. Zdjęcie pochodzi książki Götza Aly'ego i Michaela Sontheimer, Frommsa. "How Julius Fromm’s Condom Empire Fell to the Nazis", Other Press 2009. Jak sto lat temu reklamowano w Polsce prezerwatywy?

„MILION DOLARÓW warta jest pewność prezerwatyw nabytych w Perfumerii S. Federa, SYKSTUSKA 7. Kto w to wątpi, raczy się sam przekonać” – zachęcał lwowski drogerzysta. Inny sprzedawca wolał straszyć: „Od najgorszych Plag Ludzkości Chroni Jedynie 100% pewna prezerwatywa Ultra”… (czytaj dalej).

Zdaniem wielu przedwojennych postępowców nie mogło być mowy o wspólnej sypialni. Na ilustracji obraz Henriego de Toulouse-Lautreca pt. "W łóżku" (źródło: domena publiczna). Śpicie w jednym łóżku, we wspólnej sypialni? Już możesz spisać wasz związek na straty

Jaki powinien być mężczyzna w łóżku? Autorzy postępowych, przedwojennych poradników odpowiadali na to pytanie jednym głosem: przede wszystkim w ogóle nie powinno go tam być (czytaj dalej).

Czy to dobra matka, czy może (nie)świadoma pedofilka? (źródło: domena publiczna). Kobieca pedofilia w przedwojennej Polsce. Wymysł czy prawdziwy problem? [18+]

„Piastunki, niańki, a niekiedy i same matki, chcąc dziecko uspokoić, »zabawiają« je głaskaniem i łechtaniem płciwa lub otworu odchodowego” – pisał równo sto lat temu August Czarnowski. – „Zdarza się nawet czasami, że osoba, zwłaszcza płci przeciwnej, pozostawiona bez dozoru, pozwala sobie pieścić się z płciwem dziecka dla własnej zabawy!” (czytaj dalej).

Okłamali Was. Pierwsze wibratory wcale nie służyły do tego, co myślicie…

„Histerię leczono poprzez masaże [łechtaczki]. I wibrator został wynaleziony do tego samego celu”. Tak autorytarnie stwierdza Rachel P. Maines, właściwie jedyna na świecie specjalistka w dziedzinie historii wibratorów. Za nią to samo powtarzają historycy,  dziennikarze, a nawet filmowcy. Prawda wyglądała jednak zupełnie inaczej… (czytaj dalej).

Mąż musi być czujny w każdym momencie. Bo inaczej skończy się tak jak na tym obrazku (źródło: domena publiczna). Jak często kobiety zdradzają mężów? Twój pradziadek odpowiedziałby, że ZAWSZE [18+]

„Nie łudziliśmy się, że cnota kobieca może być opoką. W hotelach, salonach piękności, gabinetach restauracyjnych, a nawet w taksówkach uprawiały nierząd panie, obnoszące na zewnątrz swoją cnotę” – wspominał przedwojenny taksówkarz Marian Sękowski… (czytaj dalej).

Na wakacje z mężem, czy może osobno? Cóż, może jednak małżonek na coś się przyda? (źródło: domena publiczna).

Wakacyjny seks. Jak to wyglądało w czasach naszych pradziadków?

Rozmowa dwóch przyjaciółek, przytoczona przez dwutygodnik „Nowy Dekameron” w lecie 1925 roku. „A więc po dwóch miesiącach gwałtownej miłości porzuciłaś go?” – pyta pierwsza. „Przyzwoitość tego wymagała” – odpowiada druga bez najmniejszego wahania. – „Jestem wszak mężatką, wzięłam go na kochanka tylko na czas wakacji” (czytaj dalej).

Właśnie takich "pomp" używano latach 20. XX wieku do leczenie impotencji. Na ilustracji fragment okładki książki "Impotence: A Cultural History" autorstwa Angusa McLarena (University Of Chicago Press 2007).

Aparaty dla impotentów czy… męskie zabawki erotyczne? Osobliwe akcesoria sprzed 100 lat

Na początku XX wieku seksuolog Stanisław Kurkiewicz narzekał, że trudno o skuteczne środki „dźwigające siłę płciową, a może tylko dźwigające zwisak”. Walka z impotencją była w powijakach, a wysiłek wkładano przede wszystkim w opracowanie mechanicznych środków wzmagających erekcję… (czytaj dalej).

Zadbana prostytutka była prawdziwą rzadkością w przedwojennej Polsce. Większość z dam lekkich obyczajów była brzydka, brudna i śmierdząca (źródło: domena publiczna).

Cała prawda o życiu przedwojennych prostytutek

„Nie spodziewałem się tak czystego ciała u zarobkującej na swych wdziękach kobiety” – stwierdził zwyczajny warszawiak, Marian Sękowski, po intymnym spotkaniu z prostytutką. Wiedział co mówi. Trafił na dziewczynę atrakcyjną i zadbaną, w kraju, w którym prostytutki były niemal zawsze brzydkie, brudne, śmierdzące i przymierające głodem (czytaj dalej).

To właśnie ze służącymi przedwojenni nastolatkowie z tzw. dobrych domów najczęściej przechodzili inicjację seksualną (źródło: domena publiczna; koloryzacja: RK).

Gimnazjalista w łóżku ze służącą. Inicjacja seksualna naszych pradziadków

„W dwunastym roku życia dowiedział się tajemnicy od kolegów i rówieśników i w tymże roku rozpoczął życie płciowe w towarzystwie tychże towarzyszy i dziewczynek na łące”. To informacja podana przez uczestnika ankiety przeprowadzonej w 1903 roku na Politechnice Warszawskiej. Tylko jedna ze stu czterdziestu… (czytaj dalej).

Zofia Sadowska. Najsłynniejsza przedwojenna lesbijka (źródło: domena publiczna; koloryzacja RK).

Najgłośniejsza lesbijka przedwojennej Polski

W odmętach wielkomiejskiej rozpusty. Potworna tajemnica eleganckiego mieszkania przy ul. Mazowieckiej. To tylko dwa pierwsze nagłówki artykułu opublikowanego 16 listopada 1923 roku przez „Express Poranny” – popularną stołeczną bulwarówkę. Łącznie tekst miał aż pięć tytułów. Wszystkie wytłuszczone, wszystkie wołami… (czytaj dalej).

Nie tak prędko z tym seksem... Na zdjęciu Katherine McClain i Shad Willingham w spektaklu "In the Next Room or the Vibrator Play".

Codziennie uprawiasz seks? Uważaj, bo się rozchorujesz! [18+]

Uszkodzenie systemu nerwowego, utrata pamięci, a nawet degeneracja mózgu. Właśnie do takich skutków, zdaniem Maxa Exnera, prowadzi zbyt intensywne życie erotyczne. Tysiące pacjentów przeraziło się tymi informacjami. Czy ty też powinieneś wziąć je sobie do serca? (czytaj dalej).

Tak w okresie międzywojennym propagowano świadome macierzyństwo (źródło: domena publiczna; koloryzacja: RK).

Cztery miliony skrobanek. Cała prawda o aborcji w przedwojennej Polsce

Handlarze śmierci wykonujący zabiegi brudnymi narzędziami, bez żadnej kontroli i bez odpowiedzialności. Aborcja na każdej ulicy i w każdej rodzinie. Zmowa milczenia obejmująca cały kraj. I jedna dziewczyna, która postanowiła za wszelką cenę położyć jej kres (czytaj dalej).

przedwojenna erotyka vintage

Erotyczne pocztówki naszych pradziadków. Galeria tylko dla dorosłych [18+]

Sprzedawano je spod lady, ale każdy wiedział, gdzie można je kupić. Były dostępne w krakowskich Sukiennicach, a nawet… w szkołach. Oto historia początków polskiej erotyki. Bogato ilustrowana (czytaj dalej).

siedzo

Noce poślubne naszych prababek. Jak 100 lat temu wyglądał pierwszy raz? [18+]

Brutalny orangutan czy czuły kochanek? Wielkie misterium miłości czy bolesna chwila poniżenia w łapach nieudolnego chama? Nasze prababki instynktownie bały się nocy poślubnej. I miały ku temu bardzo dobre powody (czytaj dalej).

Egzemplarz pierwszego wydania Kamasutry wystawiony na akcji przez Christie's. Sprzedano go w 2012 roku za ponad 17 000 dolarów!

Świerszczyk za 1300 złotych? Sprawdzamy skąd tak naprawdę w Europie wzięła się Kamasutra

W 1883 roku techniki seksualne to była rozrywka dla zbereźnych starszych panów z grubymi portfelami. A przynajmniej na to właśnie wskazywałoby pierwsze w zachodnim świecie wydanie słynnej „Kamasutry” (czytaj dalej).

Lekcja numer jeden: nie rób tego z kaktusem? (Ilustracja z przedwojennego czasopisma "Wolna myśl, wolne żarty". Reprodukcja udostępniona przez Bibliotekę Cyfrową Uniwersytetu Łódzkiego).

Czego nasi pradziadkowie uczyli się na lekcjach wychowania seksualnego?

Znów okazuje się, że sto lat temu Polacy byli o wiele mniej pruderyjni niż dzisiaj. Kiedy tylko Rzeczpospolita odzyskała niepodległość, w szkołach wprowadzono oficjalne lekcje seksu. Choć trzeba uczciwie dodać, że ich treść przyprawia o ciarki. A może nawet mdłości (czytaj dalej).

Ona, on i dzik (źródło: domena publiczna).

Dwudziestolecie międzywojenne. Epoka, która zabiła narzeczeństwo

Bądź względem dziewcząt eleganckim. Ofiaruj raczej droższą broszkę z brylantami, niż tani pierścionek zaręczynowy – doradzał w 1924 roku publicysta „Nowego Dekameronu”. W teorii to był tylko dowcip. W praktyce: zasada, którą wyznawało całe młode pokolenie (czytaj dalej).

Przedwojenna szkoła seksu:

Czego możemy nauczyć się od naszych pradziadków w sprawach seksu? Jakie tajemnice skrywały przedwojenne sypialnie? Zapraszamy do lektury jedynego w swoim rodzaju cyklu poradników historycznych. Pamiętajcie – to teksty tylko dla dorosłych. I tylko dla odważnych. Pierwszy odcinek – poświęcony dawnemu podejściu do pozycji misjonarskiej – już jest dostępny. Kolejne wkrótce.

Przedwojenna szkola seksu

Materiały, których nie znajdziesz w książce:

Już wkrótce!

Co dalej?

Już teraz możesz kupić własny egzemplarz „Epoki hipokryzji” (kliknij tutaj, aby to zrobić!). Od 11 maja książka będzie dostępna również w księgarniach stacjonarnych w całym kraju.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Woziwoda

Szukam komentarza od jakiegoś czytelnika ale nie znajduję. Jestem w trakcie lektury i nasunęło mi się pytanie trochę off-topiczne. W rozdziale opisującym wynalazcę współczesnej prezerwatywy, postać Izraela Froma ma interesujące odniesienia polonocentryczne. Używa się określeń „bardzo polskie korzenie” (str. 341), „polski Żyd Izrael [jako] asymilowany Niemiec Julius Fromm” (341), „imigrant z Konina” (342), „Cytat pochodzi z niemieckiej wersji ulotki. Polska – jeżeli dystrybutorzy w ogóle taką dołączali – musiała wyglądać podobnie” (344).
Mam pytanie, czy Izrael From nie był po prostu Żydem z guberni kaliskiej, którego rodzina przeniosła się z Rosji do Prus gdy miał dziesięć lat, w czasach gdy Polska nie istniała? Czy wiadomo, że wynalazca prezerwatywy w ogóle mówił po polsku (czy tylko znał ten język)? Pytam bo w popularnych źródłach internetowych nie mogę znaleźć jakiejś wiarygodnej wiedzy o polskości Froma, Fromma, prezerwatywy i wersji ulotki.

Zobacz również

Historia sernika

Sernik był ciastem stosowanym do rytuałów religijnych, a także pokarmem przeznczonym dla uczestników igrzysk olimpijskich.

25 stycznia 2022 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Dwudziestolecie międzywojenne

Höckert, Noji, Zamperini, Ray i Murakoso...

Musiało upłynąć kilka lat, by dostrzeżono niezwykłość tego olimpijskiego finału. W 1936 roku w Berlinie, na oczach Adolfa Hitlera, w szranki stanęli przyszli: żołnierz armii...

25 stycznia 2022 | Autorzy: Tomek Sowa

Starożytność

Święty seks, czyli zbereźno-religijny Babilon

Mezopotamska stolica uważana była za najbardziej rozpasany ośrodek ówczesnego świata. Jednak w Babilonie seks był ściśle powiązany z... religią.

24 stycznia 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Nowożytność

Helikopter, spadochron, czołg, czyli jak Leonardo...

Leonardo da Vinci uchodzi za archetyp człowieka renesansu. Malował, rzeźbił, pisał, liczył, odkrywał i grał na instrumentach muzycznych. Sławę zyskał dzięki obrazom „Mona Lisa” i...

23 stycznia 2022 | Autorzy: Tomek Sowa

XIX wiek

Zdeformowana nastolatka zrobiła zawrotną karierę cyrkową...

Do historii przeszła jako dziwadło. Ella Harper, znana jako Dziewczyna Wielbłąd, zrobiła zawrotną karierę cyrkową. Jednak jej życie było naznaczone tragedią.

22 stycznia 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

XIX wiek

Szalony Koń, Geronimo i Siedzący Byk...

Szalony Koń, Geronimo i Siedzący Byk to legendy Dzikiego Zachodu. Są inspiracją dla większości westernów. Dlaczego akurat ci Indianie stali się tak popularni?

21 stycznia 2022 | Autorzy: Patryk Chodyniecki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.