Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Lekcja, której nie wolno zapomnieć. 10 nieznanych faktów na temat Holokaustu

W czasie Holocaustu Niemcy oraz ich kolaboranci zamordowali ok. sześciu milionów europejskich Żydów. Wszystko w imię chorej ideologii. Na ilustracji jeden obrazów Davida Olère'a, który od lutego 1943 r. był członkiem Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau.Miliony niewinnych ofiar w imię chorej ideologii. Historie upodlenia i niezwykłej odwagi. Niepojęta podłość i bohaterski opór. Przedstawiamy nieznane oblicza Zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach.

Tym razem były to teksty poświęcone ludobójstwu europejskich Żydów, jakiego dopuścili się Niemcy oraz ich sojusznicy podczas II wojny światowej.

Każdy powinien pamiętać, że…

10.

Największy bunt więźniów obozu Auschwitz-Birkenau miał miejsce w październiku 1944 r. Za broń chwyciło wtedy kilkuset członków Sonderkommando. Spalili oni swoich strażników w piecach krematoryjnych i wydostali się za druty. Niestety, wszyscy uciekinierzy zostali później zamordowani przez Niemców  (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Niemcy w swej perfidii nie znali granic, wyłudzając od Żydów pieniądze za zabitych krewnych. Na początku wojny naziści żądali bajońskim sum za wydanie rodzinom prochów ich bliskich. Tak naprawdę był to jednak najzwyklejszy szwindel, ponieważ ludzie ci wtedy ciągle jeszcze żyli (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Nie tylko Holandia miała swoją małą pamiętnikarkę Zagłady. Również na terenie okupowanej Polski żyły żydowskie dziewczynki, których zachowane dzienniki mają nie mniejszą wartość niż ten napisany przez Annę Frank (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, aby zdobyć środki niezbędne do walki z Niemcami, musieli nierzadko uciekać się do metod niczym z filmów gangsterskich. W warszawskim getcie na porządku dziennym był: zastraszanie, wymuszenia, szantaż, czy porwania. W ostateczności posuwano się nawet do egzekucji dla przykładu (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

W 1944 roku Niemcy zamierzali wymienić pozostających przy życiu Żydów na alianckie ciężarówki. Właśnie taką ofertę złożył Joelowi Brandowi osławiony SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann. Chciał „przehandlować” milion Żydów za 10 000 pojazdów (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Niemcy zmuszali pracujących w gettach Żydów do opłacania składek ubezpieczeniowych. Rzecz jasna był to kolejny sposób eksploatacji ekonomicznej. Żydzi nie mogli bowiem liczyć na żadne renty czy zasiłki. Ale składki odprowadzano od ich pensji zupełnie tak, jakby obowiązywały ich wszystkie wymienione świadczenia (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Wśród milionów Żydów stłoczonych w gettach najtragiczniejszy los był udziałem najmłodszych. Ledwie kilku- lub kilkunastoletnie dzieci pracowały ponad siły, obserwując jak umierają ich najbliżsi. Same zaś ginęły z powodu wycieńczenia, chorób lub od kuli niemieckich strażników (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Nie zawsze trasa marszów śmierci prowadziła ze wschodu w głąb Rzeszy. Zdarzyło się, że kierunek był odwrotny. Właśnie tak było w przypadku więźniów jednej ze filii KL Stutthof, których zapędzono aż pod Königsberg. Spotkał ich tam najgorszy możliwy los. Niemal wszyscy zostali zamordowani przez esesmanów  (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Heinrich Himmler chciał się dorobić na uwolnieniu przebywających w obozach Żydów. Na przełomie 1944 i 1945 r. zgodził się na wyjazd do Szwajcarii pozostających ciągle przy życiu więźniów. Za każdego ocalonego zażądał 1000 dolarów. Do skutku doszedł nawet transport 1200 ludzi. Układ przestał być aktualny, gdy o wszystkim dowiedział się Hitler (przeczytaj więcej na ten  temat).

1.

Największym postrachem ukrywających się berliński Żydów wcale nie był fanatyczny nazista, lecz… Żydówka – Stella Kübler. Z powodu swej „aryjskiej” urody były nazywana „blond trutką”. Wydała na pewną śmierć setki, a może nawet tysiące Żydów. Za każdego z nich otrzymywała 200 marek  (przeczytaj więcej na ten temat).

Zupełnie nowe spojrzenie na Holokaust:

Czy wiesz, że ...

...pogrzeb Reinharda Heydricha w 1942 roku był kolosalną uroczystością, w której udział wzięli najważniejsi przywódcy III Rzeszy, z samym Fuehrerem na czele? Heinrich Himmler w trakcie przemówienia powiedział: „Ty, Reinhardzie Heydrichu byłeś naprawdę dobrym esesmanem”.

...as pancerny w szeregach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, podporucznik Mark Weissenberg, zginął w bardzo niefortunnym wypadku? Podczas nocnego natarcia na Bydgoszcz usiadł na błotniku, aby pomagać w kierowaniu czołgiem. Zmęczony zasnął i osunął się pod gąsienice.

...oskarżenie o gwałt na dwóch czternastolatkach nie złamało kariery wielkiego gwiazdora hollywoodzkiego lat 40. Errola Flynna? Podczas procesu cytowano jego wypowiedzi w stylu „lubię starą whisky i młode kobiety”. Udało mu się wybronić przed więzieniem, ponieważ… podważył reputację nastolatek.

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

Komentarze (26)

 1. DUST DEVIL Odpowiedz

  To bardzo ciekawe, ale dlaczego w każdym tekście jest tylko o żydach? Przecież Polaków zginęło z rąk niemieckich wcale nie mniej, a w ogólnym rozrachunku to właśnie Słowianie ponieśli największą ofiarę, sięgającą wg szacunków 34 milionów ofiar.
  W tym samym Auschwitz było wielu polaków czy sowietów, mordowanych tymi samymi sposobami…

  O żydowskim holokauście trąbi się od 70 lat, przy czym państwo Izrael dostało ogromne reparacje wojenne, których Polacy do dnia dzisiejszego nie zobaczyli. Na temat żydów napisaliście 10 artykułów, ale o losie 6 milionach pomordowanych Polaków, 13.7 milionów zamordowanych cywili radzieckich czy nawet o losie amerykańskich jeńców wojennych w rękach Japończyków nie napisaliście ani słowa, co uważam za bardzo nie uczciwe.

  Żydzi nie byli jedynymi, którzy stracili kogoś z rąk niemieckich, a to właśnie o nich pisze się najwięcej. Czyli, że co, śmierć mojego pradziadka nie miała takiej wartości jak śmierć żyda? Nie zasługuje nawet na jeden artykuł? :(

  • Monia. Odpowiedz

   Za Wikipedią: Holocaust[1] (gr. ὁλόκαυστος holokaustos „całopalenie”), również: Holokaust[1], Zagłada Żydów[1], Zagłada, Shoah, Szoa[1]) – ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę i wspierane w różnym stopniu przez uzależnione od niej państwa sojusznicze[1].
   Wydaje mi się, że artykuł jest zawężony do zagłady Żydów a nie jest o ludobójstwie dokonanym przez nazistów na innych narodach.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

   Jak słusznie zauważyła @Monia ta topka poświęcona jest Holocaustowi, dlatego dotyczy tylko Zagłady Żydów. W żadnym wypadku nie twierdzimy, że czyjaś śmierć miała mniejszą albo większą „wartość”. Każda śmierć to tragedia, dlatego moim zdaniem nigdy nie należy jej „stopniować”.

   Na temat niemieckich zbrodni na Polakach również publikowaliśmy artykuły, Na przykład tutaj http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/01/27/zapomniane-zbrodnie-masowe-egzekucje-w-krakowie-podczas-ii-wojny-swiatowej/ lub tutaj http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/08/31/najwieksze-zbrodnie-niemieckie-podczas-kampanii-wrzesniowej/

   Mamy również artykuły o tym jak wyglądała sytuacja ludności w oblężonym Leningradzie (za co w końcu odpowiedzialni byli Niemcy), zatem może lepiej najpierw poszukać a potem dopiero pisać, że nie poruszamy tych tematów.

   • Edward Cyryl Elletariae Odpowiedz

    Z tego co słyszałem, to pierwotnie słowo „Holocaust” dotyczyło nie tylko zagłady Żydów, ale ogólnie ludobójstwa dokonanego przez Niemców w obozach zagłady. W późniejszym okresie miało zostać całkowicie zawłaszczone przez Żydów i przez to słychać jedynie o ich krzywdach. To prawda, czy jedynie czyjś wymysł?

   • Luiz Odpowiedz

    no ale chwila to Holocaust to już jest zarezerwowany tylko dla żydów ? o ile mi wiadomo Holocaust to takie samo słowo jak ” Zagłada ” czy ” Wojna ” Holocaust odbywał sie na wschodnich kresowych terenach Polski przez zbrodniczą UPA ! Nie przypisujmy Holocaust – żydzi !

    • Holololo

     W wojnie zginęło 60-70 mln ludzi, wszyscy myślą że jedynymi ofiarami byli Żydzi w ilości niecałe 6 mln, do tego ich jedyni obrońcy są oskarżani o ich mordowanie.

  • Adam Odpowiedz

   Dust Devil, masz rację, ale dla Twojej informacji (niestety) tak zwani historycy z „ciekawostki historyczne” (tak samo jak z muzeum polin, czy też z instytutu historii żydów czy nawet PAN) to albo żydzi, i z pewnością żydofile !!. Nie oczekuj od nich pozytywnego słowa o Polakach czy Słowianach wiary Chrześcijańskiej bo oni wychodzą z założenia, że tylko żydzi cierpieli. Ja mogę dodać pismakom z „CH”, że gloryfikacja żydów, zapominanie, lub przemilczanie historii o współudziale żydów w zagładzie narodu Polskiego i żydowskiego to bezczelność i chamstwo. Szczególnie gdy na końcu domeny stoi PL. Otóż nie ma dowodów na to, że żydów zginęła tak ilość jaka podają sami żydzi. Dowodów na to jest dużo, a jeden z nich to choćby wycofanie sie rakiem żydów z cyfry 6 milionów zabitych w SAMYM Auschwitz !!. Gdzie i czerwony krzyż i inne instytucje docierając do projektantów inżynierów pieców gazowych oficjalnie zaprzeczyli tak wysokiej cyfrze. Dzisiaj żydzi zeszli na ziemie i mówią o 1,1 milionie żydów co tez jest kłamstwem, bo z tej liczby 1,1 miliona zabitych w Auschwitz trzeba odjąć jakieś 175 tysięcy etnicznych Polaków, 15 tys cyganów, jakieś 200 tysięcy rosjan… i 100 tysięcy innych chrześcijan !!. Żydów było około 400 tysięcy z Węgier i jakieś 300 tysięcy z Polski

 2. karina Odpowiedz

  Holokaust to holoświndel wymyślony przez samych żydów. Reszta jak wyżej w komentarzu. Pozdrawiam wszystkich myślących Polaków.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

   Czyli Niemcy nie wymordowali milionów Żydów? Co zatem się z nimi stało? Myślący ludzie nie negują Holocaustu, bo to zaprzecza logice.

   • sanse Odpowiedz

    No masz „The World Almanac for 1940 gives the world’s Jewish population as 15,319,359. The World Almanac for 1949 puts the number of Jews in the world at 15,713,638. „If the World Almanac figures are correct, „the world’s Jewish population did not decrease in the war decade, but showed a small increase.

   • Adam Odpowiedz

    szanowny Rafale Kuzak, jesteś albo mocno związany z żydami więzami rodzinnymi (to oczywiście żadna ujma) lub pracujesz dla organizacji żydofilskiej. Otóż dla Twojej wiadomości, żydzi byli cwanym narodem (są do dzisiaj), ale mamy setki dowodów na to, że z tych 3,3 miliona żydów zamieszkujących Polskę wielu, naprawdę wielu uciekało przed frontem na Wschód, oraz wykupując się otrzymywali tz. błękitną opaskę dającą im nietykalność i dającą im możliwość podróżowania po Świecie. Idąc dalej żydzi sami dogadywali się z Niemcami, aby ci stworzyli dla żydów enklawy niezależne od Polaków (patrz getta i podpisy na dokumentach choćby „naczelnika Czerniakowa” z jego cała świta pracowników administracyjnych). Dalej jak wiesz i przemilczasz umyślnie, żydzi ZAWSZE zdradzali Polaków kolaborując z napastnikami, wrogami Polski. I tak było pod czas II WŚ. Rabini w odświętnych strojach 17.09.1939r witali najeźdźców z Rosji, w Wilnie całowali czołgi sowieckie. błyskawicznie tworzyli tz. milicje żydowską, która razem z NKWD chodziła po domach i wskazywała Polska inteligencję, nie zapominając też o tym, że wielu (około 300 tysięcy żydów) zapisało się do NKWD, aby w majestacie prawa najeźdźcy mordować Polaków, kraść ich majątki lub zsyłać do sowieckich obozów śmierci na Sybir. Więc nie ma namacalnych dowodów na to ilu faktycznie żydów zginęło pod czas II WŚ, A jak dodamy, że do 47 roku do Polski powróciło jakieś 300 tysięcy żydów ze wschodu, 300 tysięcy zostało uratowanych przez Polaków i 300 tysięcy pozostało w niemieckich obozach koncentracyjnych to mamy prawie milion żywych (nie licząc tych którzy przez Szwajcarię uciekło z Polski) Więc jak sam widzisz mówienie o 3 milionach zabitych samych polskich żydach jest kłamstwem i podejrzewam, że tak jest z innymi żydami. Już żyd Finkelstein obnażył zakłamanie żydów, którzy zrobili sobie z tej tragedii fabrykę pieniędzy. A tak na marginesie, nie żydów tragedia jest najokrutniejsza, bo jak porównam ją do wyrżnięcia prawie 99% narodu cygańskiego, albo do głodu na Ukrainie który pochłonął prawie 7 miliony ofiar, jak porównam ich śmierć do wyrżnięcia prawie 2 milionów Ormian to wydaje się, że ta rozdmuchana i mocno przesadzona tragedia żydów, którą nowoczesna nauka szacuje na około 3 milionów żydów z całej Europy wcale nie jest taka tragiczna !! i dobrze byłoby abyś o tym pamiętał. ps. tak na koniec, z pewnością znasz historie cyfry 6 milionów obywateli Polski ale z tego tylko 3 miliony etnicznych Polaków. Więc mały dowód żyd komuch Jakub Berman zapytany przez Stalina o ilość ofiar bojąc się jego gniewu podał cyfrę 3 miliony nie dodając do niej 1,5 milliona Polaków zamordowanych przez sowietów. Z mojej wiedzy opartej na wielu książkach historycznych mogę podsumować, że etnicznych Polaków pod czas II WŚ zginęło około 4,7 miliona do tego dodać należy jakieś 1,8 miliona żydów z obywatelstwem polskim.

 3. Matall Odpowiedz

  Punkt 2 „Układ przestał być aktualny, gdy o wszystkim dowiedział się Hitler”
  Za dowód na to, że Hitler w ogóle wiedział o Holocauście wyznaczono nagrodę miliona dolarów.
  Czy jesteście w posiadaniu takowych?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

   Ale jaki jest związek między układem zawartym przez Himmlera, a nagrodą za udowodnienie tego, że Hitler wiedział o Holocauście? Hitler wściekł się na Himmlera za to, że ten podjął negocjacje z aliantami, uznając to za zdradę.

 4. REX Odpowiedz

  Holokaust Żydów w skali milonów to wierutne kłamstwo.Dowód? W 1938 r było zgodnie ze spisem tej nacji 15,8 mln a w 1946 15,4 mln, czyli ubyło ok. 400 tys tej populacji, natomiast Polaków w 1938 r. było 34,6 mln, w tym żydów 3,5 mln a po wojnie w 1946 r Polaków było zaledwie 24,5 mln. Rachując, że 3,5 mln poukrywało sie po planecie Ziemia ( w kontekście danych powyżej) to Polaków ubyło 6,5 mln a to oznacza, że tyle Polaków zginęło w obozach, na frontach i wskutek eksterminacji. Precz z kłamstwem Holokaustu zydów!! Holokaust miał naród Polski!!!

  • Yakuza Odpowiedz

   Chodzi o jakieś żydowskie przepowiednie. 6 mln Żydów miała być złożona w ofierze calopalnej Jahwe by odrodzil się Izrael, stad promowanie tej kwoty ofiar przez społeczeństwo spod gwiazdy Dawida.

   • Adam Odpowiedz

    elder of zion jesteś ignorantem i nieukiem, a typuję że i żydem. To nic złego, ale widać Twoją odporność na wiedzę. Rex ma 100% racji. Tak właśnie było w spisie ludności w 1938r żyło nas około 35 milionów w tym 3,3 miliona żydów, a w 1946r pozostało nas już tylko 24 miliony. OK wielu Polaków nie policzono jako żywych (chociażby z armii Andersa). Ale tak samo nie policzono żydów którzy wykupywali się u Niemców otrzymując błękitną kartę (opaskę) która upoważniała ich do możliwości przemieszczania się w Europie i wielu takich żydów uciekło do USA i Kanady. Poza tym żydzi uciekali też przed frontem na Wschód. Moja wiedza mówi o 4,7 milionach zabitych Polaków i 1,8 zabitych żydów polskich, a z całej Europy to około 2,5 do 3 milionów żydów. więc przestań wysilać swój gładki niepofałdowany móżdżek…

  • Dar Odpowiedz

   To prawda,istnieje wypowiedź Polaka zamieszkałego w USA ,który przeżył obóz…potwierdza to w swojej wypowiedzi bez ogródek…Polecam szukać głębiej i nie powielać kopi,bo jak mówią kłam ,kłam a za którymś razem wszyscy będą myśleć ,że to prawda…Najwięcej zginęło POLAKÓW i radzę to pamiętać,sprawdzać ,powielać i upowszechniać,aby sytuacja się nie powtórzyła,a interesowni karierowicze nie wykolegowali was ponownie z ŻYCIA!

 5. Piotr Odpowiedz

  Nieznane fakty na temat Holokaustu.

  Zacznijmy może od faktów nieznanych nowoczesnym „historykom” typu rafał kuzak.

  1. Holokaust wydarzył się ponieważ w wyniku wolnych demokratycznych wyborów w Niemczech, doszła do władzy Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotników razem ze swoimi koalicjantami.

  2. Prześladowania żydów oraz innych ludzi zostały zapowiedziane przez Adolfa Hiltera w „Mein Kampf”, która to książka była dostępna bez problemu dla każdego Niemca, ponad pięć lat przed wygranymi przez NSDAP wyborami.

  3. Holokaust to była wielka tragedia, ale należy pamiętać o tym że podczas II wojny św. zginęło 73 mln ludzi, z czego tylko 7,8% stanowili żydzi zabici w holokauście.
  Nawet jeśli będziemy liczyć tylko ludzi którzy zginęli w Europie i tylko po stronie aliantów to dalej mamy 37 mln ludzi z czego tylko 15,4% stanowili żydzi zabici w holokauście.

  cdn

  • dw Odpowiedz

   Nie liczby są najtragiczniejsze, tylko dążenie do wymordowania całego narodu, bez względu na wiek, płeć, status społeczny, stosunek do religii i własnego etnicznego pochodzenia (część nie uważała się za Żydów), wg ustaw norymberskich przyjęto „rasową” definicję Żyda… Nie ma co powtarzać ogólnie znanych faktów. Ale jaką stratą jest zabicie 6 mln ludzi dla narodu kilkunastomilionowego, a jaką dla kilkusetmilionowego – co nie zmienia faktu np. potworności ludobójstwa popełnionego na Chińczykach (nie potrafię współczuć Japończykom, tak samo jak Niemcom).

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.