Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Upiór z Düsseldorfu. Niemiecki Kuba Rozpruwacz [18+]

Czy ten człowiek wygląda na seryjnego mordercę? Nie? Oni nigdy na nich nie wyglądają.Anglia miała Kubę Rozpruwacza, Transylwania – Draculę, a Düsseldorf… „potwora”, „upiora”, „Kubę Rozpruwacza” i „wampira” w jednym. Zamordował z zimną krwią 79 osób. Policja była bezradna.

Od 1925 r. po ulicach Düsseldorfu krążył morderca, choć początkowo nie szalał zbyt mocno. Śmierć zaczęła zbierać prawdziwe żniwo 4 lata później. Ludzie obawiali się o swoje życie. Nigdzie nie mogli czuć się bezpiecznie, nawet we własnych domach. Wszystko, co najgorsze, zaczęło się na początku lutego.

Krew na ulicach

Pewnego zimowego dnia policja znalazła zwłoki kobiety – została dźgnięta nożem 24 razy. Sprawca czuł się bezkarny, a mordowanie wyraźnie przypadło mu do gustu. Sześć dni później pod żywopłotem znaleziono ciało 16-letniej Rosy Ohlinger. Dźgnięto ją 13 razy. To jednak nie koniec. Zwyrodnialec dokonał penetracji genitaliów – za pomocą kciuka, a potem nożem. Próbował spalić ciało, lecz nie udało mu się to.

Düsseldorf, to właśnie to miasto w 1929 r. drżało przed seryjnym mordercą, który grasował na jego ulicach.

Düsseldorf, to właśnie to miasto w 1929 r. drżało przed seryjnym mordercą, który grasował na jego ulicach.

Początkowo wydawało się, że morderca preferuje kobiety, a konkretnie młode dziewczęta. Nic bardziej mylnego. W połowie lutego zaatakował mechanika o nazwisku Scheer. Zmarł on w ten sam sposób, co pozostałe ofiary – otrzymał 24 ciosy nożem.

Służąca Gertruda Schulte również została napadnięta, jednak jej udało się ujść z życiem.

Służąca Gertruda Schulte również została napadnięta, jednak jej udało się ujść z życiem.

Dla policji złapanie mordercy stało się kluczowym zadaniem. Przestrzegano mieszkańców przed nieznajomymi i zakazano poruszania się po zmroku. Niebawem wszyscy mogli odetchnąć. Pojawił się podejrzany. Zatrzymano mężczyznę, wariata Stausberga, który chciał napaść na dwie kobiety.

Oskarżono go o lutowe morderstwa. A on, jak przystało na miejscowego idiotę, przyznał się do wszystkiego. Policja odetchnęła. Mieszkańcy Düsseldorfu również. Mogli czuć się bezpiecznie. A przynajmniej tak im się wydawało.

Po kilku miesiącach wyszło na jaw, że policja popełniła kardynalny błąd. Wariat Stausberg był niewinny! W sierpniu prawdziwy morderca ponownie wyszedł z cienia. Zaczął z dużym rozmachem.

Uduszone siostry

W miejskim parku znaleziono trzy osoby zadźgane nożem. Ale to nie koniec. Dwa dni później, gdy w mieście zgasły światła, do domu wracały dwie przyrodnie siostry, 5-letnia Gertruda Hamacher i 14-letnia Louise Lenzen. W pewnym momencie zobaczyły za sobą tajemniczy cień. Ktoś szedł za nimi jakiś czas, aż w końcu podszedł do dziewczynek.

Czy wiesz, że ...

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

...akcja dezinformacyjna przeprowadzona przez bolszewików po zamordowaniu Mikołaja II i jego rodziny była tak skuteczna, że matka cara, Maria Fiodorowna, jeszcze 10 lat później wierzyła, że jej syn żyje.

...w czasie I wojny światowej rosyjska prasa prowadziła zorganizowaną kampanię przeciw Rasputinowi? Niemal wszędzie rozprowadzano karykatury jego penisa z prześmiewczym podpisem "ster Rosji".

...Goebbels, kiedy przemawiał, z eleganckiego mężczyzny zmieniał się w "szalejącego karła". Potrafił jednak poderwać tłumy. Gdy po klęsce Niemców pod Salingradem na spotkaniu w Sportpalast wykrzykiwał "Czy chcecie wojny totalnej?", odpowiedział mu dziki ryk zwolenników nazizmu.

Komentarze (8)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/insights?section=navPosts:

  Grzegorz S.: U Thorwalda w Stuleciu detektywów i Godzinie detektywów dziesiątki podobnych historii .

  Maciej P.: w drugim sezonie serialu Glina jest motyw z Peterem Kurtenem

  Bronie świata, które zmieniły bieg historii: a Polska ma Trynkiewicza

  Rafał Kuzak: A Niemcy mieli jeszcze Adolfa Seefelda http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/12/12/zegarmistrz-pedofil-i-seryjny-morderca-sprawa-ktora-wstrzasnela-iii-rzesza/

  Michał P.: Czy ktoś nadal jest przeciwnikiem kary śmierci?

  Ola Zaprutko-Janicka: Owszem. Kara śmierci ucina żywot zwyrodnialca i z jednej strony nie może on już nikogo skrzywdzić, a z drugiej… dożywotnia odsiadka niekoniecznie musi być przyjemna. Zawsze można w ramach resocjalizacji dajmy na to zamiatać reaktor w Czarnobylu.

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/2019468/upior-z-dusseldorfu-niemiecki-kuba-rozpruwacz/:

  Adrian00: Jestem ciekaw, czy to dzięki niemu powstała manga Monster – Naoki Urasawy.
  http://www.instytutksiazki.pl/komiksy,aktualnosci,31027,monster.html

  zimnywschodniwiatr: Skąd się bierze ta zwierzęca agresja wśród najlepszej cywilizacji na świecie? Z jednej strony te wspaniałe zdobycze w postaci narzędzi do zabijania, obozów zagłady a z drugiej tak silny wpływ najniższych instynktów.

  Elryk: @zimnywschodniwiatr: To nie jest zwierzęca agresja, tylko ludzka. Zwierzęta nie mordują i nie znęcają się dla przyjemności.

  zimnywschodniwiatr: @Elryk: Trafna i słuszna uwaga.

  Stunek: @Elryk: Chyba nigdy nie miałeś kota

  jodynaa: Kto to napisał, że zło ma banalną twarz? Hanna Krall?

  uranik: Statystycznie na miliony osobników może się znaleźć jeden, który będzie właśnie w ten sposób miał skrzywiony umysł. Cywilizacja mu tylko pomaga – dzięki niej ma większą szansę urodzić się w dużym mieście i narobić większych szkód…
  odpowiedz

  maisonmartinmargiela: @uranik: Zakazać miast i cywilizacji!

  Poroniec: @uranik: @maisonmartinmargiela: ustawą znieść skrzywiony umysł! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  snejp90: Jak kogoś interesuje tematyka, to polecam książkę „Seks, krew i szubienica” Eddy’ego Kozaka. Jest tam przypadek (o ile mnie teraz pamięć nie myli) Upiora z Dusseldorfu oraz wielu innych zwyrodnialców. Nie jest to może jakieś wybitne dzieło, ale wiele rzeczy zostało szczegółowo opisanych i ‚przyprawionych’ odpowiednimi zdjęciami.

 3. Jurek Odpowiedz

  Roi się od błędów w tym artykule. Np. PK nie zabił 79 osób, a Rosa Ohlinger nie miała szesnastu lat, a niespełna dziewięć.

  • Jurek Odpowiedz

   A Lenzen nie była przyrodnią siostrą Hamacher, lecz została adoptowana przez dziadka (ojca ojca Gertrud). Schulte nie została dźgnięta nożem, ale wielokrotnie nożycami. Poza tym najgorszym skutkiem spotkania z PK była roztrzaskana czaszka.

 4. Anonim Odpowiedz

  Biedak… co on musiał widzieć w dzieciństwie… gwałty to na pewno, dlatego przeniosło się na sferę seksualną. Morderstwa, bo w ofiarach może widział ojca i jakoś przenosił swój gniew. Żonę kochał, bo sytuacja w rodzinie nauczyła go, że swoją kobietę trzeba kochać i szanować, a nie tak jak jego ojciec. Siostry swoje również pewnie kochał. Niezwykle ciekawy przypadek!

 5. And Odpowiedz

  Mam jedno pytanie, może ktoś mi wyjaśni sytuację.
  „Dzięki listowi i zeznaniom Budlick policja odnalazła mieszkanie gwałciciela” – jak dokładnie? Nie zostało podane w tekście, czy trzeba się samemu domyśli o co chodzi?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.