Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Upiór z Düsseldorfu. Niemiecki Kuba Rozpruwacz [18+]

Czy ten człowiek wygląda na seryjnego mordercę? Nie? Oni nigdy na nich nie wyglądają.Anglia miała Kubę Rozpruwacza, Transylwania – Draculę, a Düsseldorf… „potwora”, „upiora”, „Kubę Rozpruwacza” i „wampira” w jednym. Zamordował z zimną krwią 79 osób. Policja była bezradna.

Od 1925 r. po ulicach Düsseldorfu krążył morderca, choć początkowo nie szalał zbyt mocno. Śmierć zaczęła zbierać prawdziwe żniwo 4 lata później. Ludzie obawiali się o swoje życie. Nigdzie nie mogli czuć się bezpiecznie, nawet we własnych domach. Wszystko, co najgorsze, zaczęło się na początku lutego.

Krew na ulicach

Pewnego zimowego dnia policja znalazła zwłoki kobiety – została dźgnięta nożem 24 razy. Sprawca czuł się bezkarny, a mordowanie wyraźnie przypadło mu do gustu. Sześć dni później pod żywopłotem znaleziono ciało 16-letniej Rosy Ohlinger. Dźgnięto ją 13 razy. To jednak nie koniec. Zwyrodnialec dokonał penetracji genitaliów – za pomocą kciuka, a potem nożem. Próbował spalić ciało, lecz nie udało mu się to.

Düsseldorf, to właśnie to miasto w 1929 r. drżało przed seryjnym mordercą, który grasował na jego ulicach.

Düsseldorf, to właśnie to miasto w 1929 r. drżało przed seryjnym mordercą, który grasował na jego ulicach.

Początkowo wydawało się, że morderca preferuje kobiety, a konkretnie młode dziewczęta. Nic bardziej mylnego. W połowie lutego zaatakował mechanika o nazwisku Scheer. Zmarł on w ten sam sposób, co pozostałe ofiary – otrzymał 24 ciosy nożem.

Służąca Gertruda Schulte również została napadnięta, jednak jej udało się ujść z życiem.

Służąca Gertruda Schulte również została napadnięta, jednak jej udało się ujść z życiem.

Dla policji złapanie mordercy stało się kluczowym zadaniem. Przestrzegano mieszkańców przed nieznajomymi i zakazano poruszania się po zmroku. Niebawem wszyscy mogli odetchnąć. Pojawił się podejrzany. Zatrzymano mężczyznę, wariata Stausberga, który chciał napaść na dwie kobiety.

Oskarżono go o lutowe morderstwa. A on, jak przystało na miejscowego idiotę, przyznał się do wszystkiego. Policja odetchnęła. Mieszkańcy Düsseldorfu również. Mogli czuć się bezpiecznie. A przynajmniej tak im się wydawało.

Po kilku miesiącach wyszło na jaw, że policja popełniła kardynalny błąd. Wariat Stausberg był niewinny! W sierpniu prawdziwy morderca ponownie wyszedł z cienia. Zaczął z dużym rozmachem.

Uduszone siostry

W miejskim parku znaleziono trzy osoby zadźgane nożem. Ale to nie koniec. Dwa dni później, gdy w mieście zgasły światła, do domu wracały dwie przyrodnie siostry, 5-letnia Gertruda Hamacher i 14-letnia Louise Lenzen. W pewnym momencie zobaczyły za sobą tajemniczy cień. Ktoś szedł za nimi jakiś czas, aż w końcu podszedł do dziewczynek.

Czy wiesz, że ...

...polski przedwojenny agent Jerzy Sosnowski zdołał zinwigilować Abwehrę? Przedstawiając się jako baron Georg von Nalecz-Sosnowski, zamożny właściciel ziemski, wkupił się w łaski berlińskiej śmietanki towarzyskiej. Udało mu się zdobyć nawet plany ataku na Polskę.

...w 1919 roku urzędujący prezydent USA Woodrow Wilson miał wylew, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy? Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym, bo stan zdrowia głowy państwa ukrywała Pierwsza Dama, Edith Wilson, z pomocą prywatnego sekretarza prezydenta, Josepha Tumulty'ego.

...Marii Skłodowskiej-Curie po I wojnie światowej zabrakło pieniędzy na dalsze badania? Wprawdzie w czasie wojny radiologia udowodniła swoją użyteczność, ale po zawieszeniu broni nikogo nie było stać na zakup rzadkiego i kosztownego radu. 

...jednym ze sposobów na przeżycie w gułagu było samookaleczanie? W ten sposób można było uniknąć pracy ponad siły. Można było symulować chorobę przez wsypywanie do oczu pyłku z ołówka albo wstrzykiwanie ropy naftowej pod skórę, a pewna kobieta przebiła sobie palec u nogi na wylot wielkim gwoździem.

Komentarze (8)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/insights?section=navPosts:

  Grzegorz S.: U Thorwalda w Stuleciu detektywów i Godzinie detektywów dziesiątki podobnych historii .

  Maciej P.: w drugim sezonie serialu Glina jest motyw z Peterem Kurtenem

  Bronie świata, które zmieniły bieg historii: a Polska ma Trynkiewicza

  Rafał Kuzak: A Niemcy mieli jeszcze Adolfa Seefelda http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/12/12/zegarmistrz-pedofil-i-seryjny-morderca-sprawa-ktora-wstrzasnela-iii-rzesza/

  Michał P.: Czy ktoś nadal jest przeciwnikiem kary śmierci?

  Ola Zaprutko-Janicka: Owszem. Kara śmierci ucina żywot zwyrodnialca i z jednej strony nie może on już nikogo skrzywdzić, a z drugiej… dożywotnia odsiadka niekoniecznie musi być przyjemna. Zawsze można w ramach resocjalizacji dajmy na to zamiatać reaktor w Czarnobylu.

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/2019468/upior-z-dusseldorfu-niemiecki-kuba-rozpruwacz/:

  Adrian00: Jestem ciekaw, czy to dzięki niemu powstała manga Monster – Naoki Urasawy.
  http://www.instytutksiazki.pl/komiksy,aktualnosci,31027,monster.html

  zimnywschodniwiatr: Skąd się bierze ta zwierzęca agresja wśród najlepszej cywilizacji na świecie? Z jednej strony te wspaniałe zdobycze w postaci narzędzi do zabijania, obozów zagłady a z drugiej tak silny wpływ najniższych instynktów.

  Elryk: @zimnywschodniwiatr: To nie jest zwierzęca agresja, tylko ludzka. Zwierzęta nie mordują i nie znęcają się dla przyjemności.

  zimnywschodniwiatr: @Elryk: Trafna i słuszna uwaga.

  Stunek: @Elryk: Chyba nigdy nie miałeś kota

  jodynaa: Kto to napisał, że zło ma banalną twarz? Hanna Krall?

  uranik: Statystycznie na miliony osobników może się znaleźć jeden, który będzie właśnie w ten sposób miał skrzywiony umysł. Cywilizacja mu tylko pomaga – dzięki niej ma większą szansę urodzić się w dużym mieście i narobić większych szkód…
  odpowiedz

  maisonmartinmargiela: @uranik: Zakazać miast i cywilizacji!

  Poroniec: @uranik: @maisonmartinmargiela: ustawą znieść skrzywiony umysł! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  snejp90: Jak kogoś interesuje tematyka, to polecam książkę „Seks, krew i szubienica” Eddy’ego Kozaka. Jest tam przypadek (o ile mnie teraz pamięć nie myli) Upiora z Dusseldorfu oraz wielu innych zwyrodnialców. Nie jest to może jakieś wybitne dzieło, ale wiele rzeczy zostało szczegółowo opisanych i ‚przyprawionych’ odpowiednimi zdjęciami.

 3. Jurek Odpowiedz

  Roi się od błędów w tym artykule. Np. PK nie zabił 79 osób, a Rosa Ohlinger nie miała szesnastu lat, a niespełna dziewięć.

  • Jurek Odpowiedz

   A Lenzen nie była przyrodnią siostrą Hamacher, lecz została adoptowana przez dziadka (ojca ojca Gertrud). Schulte nie została dźgnięta nożem, ale wielokrotnie nożycami. Poza tym najgorszym skutkiem spotkania z PK była roztrzaskana czaszka.

 4. Anonim Odpowiedz

  Biedak… co on musiał widzieć w dzieciństwie… gwałty to na pewno, dlatego przeniosło się na sferę seksualną. Morderstwa, bo w ofiarach może widział ojca i jakoś przenosił swój gniew. Żonę kochał, bo sytuacja w rodzinie nauczyła go, że swoją kobietę trzeba kochać i szanować, a nie tak jak jego ojciec. Siostry swoje również pewnie kochał. Niezwykle ciekawy przypadek!

 5. And Odpowiedz

  Mam jedno pytanie, może ktoś mi wyjaśni sytuację.
  „Dzięki listowi i zeznaniom Budlick policja odnalazła mieszkanie gwałciciela” – jak dokładnie? Nie zostało podane w tekście, czy trzeba się samemu domyśli o co chodzi?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.