Zapowiedź: „Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej”
Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił. Przedstawiamy książkę jednego z twórców „Ciekawostek historycznych”, Kamila Janickiego, która już za dwa miesiące trafi do księgarń.
Nieznane oblicze II wojny światowej: konfliktu, podczas którego wódka lała się strumieniami i nawet zdeklarowani abstynenci sięgali po gorzałkę. Alkohol podnosił morale, pomagał radzić sobie z nieludzką codziennością, zabijał nudę i integrował żołnierzy.
Pijana wojna to historia tematu skrzętnie omijanego przez historyków. To książka przypominająca, że żołnierze walczący w II wojnie światowej wcale nie wstydzili się picia. Kamil Janicki – historyk i popularyzator nauki – pokazuje znaczenie alkoholu na co dzień i w sytuacjach skrajnych. Jak świętowano zakończenie wojny, a jak obchodzono Boże Narodzenie w kamaszach? Jak do alkoholu podchodzili zdesperowani obrońcy Festung Breslau, a jak powstańcy warszawscy? Co żołnierze pili na wycieczce w Paryżu, a co w partyzanckiej kryjówce na Lubelszczyźnie? Jak traktowali pijaków w mundurach i jak podchodzili do własnego pijaństwa?
Autor odmalowuje też paletę wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Czy w opinii aliantów wszyscy Polacy byli pijakami? Czy każdy czerwonoarmista walczył na podwójnym gazie? Czy żołnierze Wehrmachtu byli alkoholikami?
To książka pełna trudnych pytań i fachowych odpowiedzi, udzielonych w oparciu o setki dzienników i pamiętników sporządzonych przez samych żołnierzy. Przede wszystkim jednak to wciągająca lektura pełna niezwykłych anegdot, dzięki której spojrzycie na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.
Autor: Kamil Janicki
Tytuł: Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej
Data premiery: 9.05.2012
Wydawca: Instytut Wydawniczy Erica
ISBN: 978-83-62329-55-7
Wymiary: 140×205
Spis treści:
- Wstęp
- 1. Alkohol. Coś zupełnie normalnego?
- Na nudę, chandrę i do obiadu… Żołnierska codzienność
- Trupy w beczkach z winem? Alkohol w anegdocie
- 2. Wojna zmienia ludzi… i kulturę picia
- 3. Pijaństwo i alkoholizm. Gdzie kończyła się akceptacja?
- A potem znowu film się urwał… Pijaństwo akceptowane
- Na rauszu się nie dowodzi, w koszarach się nie chla! Pijaństwo nieakceptowane
- 4. Skrajności w życiu żołnierza… na podwójnym gazie
- Cicha noc, pijana noc… Boże Narodzenie i Nowy Rok
- Paryż, Rzym i gorzała. Sielanka na wojnie
- Koniak w Breslau, wódka w powstaniu warszawskim. Sytuacje kryzysowe
- Tego dnia nikt nie był trzeźwy. Świętowanie zwycięstwa
- 5. Pijany jak…? Alkohol w opisie sojuszników i wrogów
- Amerykanie i Brytyjczycy o sobie nawzajem
- Polacy, Francuzi i Kanadyjczycy. Opinie o mniej znanych sojusznikach
- Rosjanie w oczach zachodnich aliantów
- Rosjanie w oczach Niemców
- Polacy w oczach Niemców, Niemcy w oczach Polaków
- Alkohol we wspomnieniach niechętnych sojuszników
- 6. Inne zastosowania alkoholu. Uniwersalna waluta, lekarstwo, materiał zbrojeniowy
- Słowo na koniec
- Bibliografia
Książka będzie dostępna we wszystkich dużych księgarniach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, na początku maja. Będziecie mogli ją kupić także na „Ciekawostkach historycznych”. Zainteresowani?
Rozumiem, że temat ten ogranicza się tylko do II wojny światowej? Sam pomysł jest bardzo ciekawy, nawet niedawno czytałam o pijaństwie i alkoholizmie w ogóle, na przestrzeni lat i o podziałach na strefy wina, piwa i wódki. Nigdy nie wiadomo jak historia by się potoczyła bez alkoholu, w końcu nie każdy miał nerwy ze stali i umiałby na trzeźwo strzelać do ludzi lub podejmować ryzykowne decyzje. Jeśli ostatnie pytanie oznacza „czy kupisz” to mówię – tak ;)
Dzięki za komentarz! :) Książka jest poświęcona tylko II wojnie światowej i to z jednej konkretnej perspektywy – wspomnień samych żołnierzy. Starałem się pokazać jaką rolę alkohol pełnił w świetle pamiętników, dzienników i wywiadów, a nie np. szpitalnych statystyk czy kodeksów wojskowych. Myślę, że taka perspektywa będzie najciekawsza :). Natomiast jak mi to w praktyce wyszło to już będą oceniać czytelnicy…
Jak tylko książka przejdzie korektę (ok. 15 marca) zamieścimy jeden z podrozdziałów na stronie na zachętę :).