Polskie Imperium

Publicyści


Stali publicyści:

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ w Krakowie, prywatnie i zawodowo pasjonatka słowa pisanego zafascynowana tajemnicami przeszłości, zwłaszcza historią zakurzoną, skazaną na zapomnienie i mało frapującą dla współczesnych (zobacz listę artykułów).
Michael
Morys-Twarowski
Historyk, prawnik, doktor nauk humanistycznych. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnio wydał książkę „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą” (zobacz listę artykułów).
Dariusz Kaliński Absolwent ciechanowskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Zarządzania. Wielbiciel zlotów militarnych, zespołu Dżem i talentu aktorskiego Clinta Eastwooda. Zainteresowany historią II wojny światowej, działaniami specjalnymi w XX wieku i historią wojen morskich (zobacz listę artykułów).
Adam Węgłowski Dziennikarz miesięcznika „Focus Historia”, w którym zajmuje się m.in. historycznymi śledztwami. Pisuje też do „Tygodnika Powszechnego”, „Śledczego”, „W podróży”, „Zwierciadła”. Wydał powieść kryminalną „Przypadek Ritterów” oraz książkę historyczną „Bardzo polską historię wszystkiego”. Najnowsza jego książka to „Żywe trupy. Prawdziwą historię zombie” (zobacz listę artykułów).

Autorzy gościnni:

Na poniższej liście umieszczamy autorów minimum trzech artykułów.

Katarzyna Barczyk Absolwentka dziennikarstwa i filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mierzy się z doktoratem w dziedzinie nauk o mediach. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” (zobacz listę artykułów).
Bartek Biedrzycki Autor scenariuszy kilkunastu albumów komiksowych i kilkuset audycji mówionych, w 2014 debiutował powieścią postapokaliptyczną rozgrywającą się w Warszawie. Zajmuje się również publicystyką komiksową, a w latach 2008–2015 prowadził wraz z kolegami wydawnictwo Dolna Półka. Prywatnie fan „Gwiezdnych wojen” i pasjonat lotów kosmicznych. W wolnych chwilach projektuje i skleja papierowe modele pojazdów i stacji kosmicznych (zobacz listę artykułów).
Małgorzata Brzezińska Dziennikarka, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa UW. Zafascynowana dwudziestoleciem międzywojennym, a szczególnie ówczesną sceną kabaretową. Miłośniczka historycznych filmów dokumentalnych oraz spacerów miejskich śladami przedwojennej Warszawy (zobacz listę artykułów).
Daniel Budacz Historyk, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prawdopodobnie jedyny polski ekspert w dziedzinie słoni bojowych. I o nich właśnie pisze doktorat. Wydał też książkę „Antyczne formacje wojskowe. Ich metody walki i rola na polu bitwy w wiekach IV p.n.e. – I n.e.” (2012) (zobacz listę artykułów).
Paweł Czernich Magister historii, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczy historii w prywatnym liceum oraz gimnazjum w Krakowie. Miłośnik najnowszej historii Rosji i sportów walki (zobacz listę artykułów).
Mateusz Drożdż Ekonomista, urzędnik samorządowy, publicysta historyczny. Specjalizuje się w historii lotnictwa, okresie obu wojen światowych oraz dziejach Krakowa i krakowian. Współpracownik „Gazety Krakowskiej”, „Dziennika Polskiego”, miesięcznika „Nasza Historia” i miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”. Autor książek: „Szachownica z pawim piórem” (2013) i „Małopolska w ogniu Wielkiej Wojny” (2015), 3 artykułów naukowych i ponad 400 artykułów prasowych o tematyce historycznej.” (zobacz listę artykułów).
Krystian Fred Łebianin z pochodzenia, filolog rosyjski z wykształcenia. Większość życia zawodowego spędził w Anglii jako emigrant zarobkowy. Wszystkie oszczędności jednak przepuścił na podróże po Azji. Osiadłszy w Poznaniu, ima się tzw. copywritingu (zobacz listę artykułów).
Maciej Gablankowski Historyk i amerykanista, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje jako menedżer w branży wydawniczej. Jest również wydawcą „Ciekawostek historycznych” (zobacz listę artykułów).
Tomasz Gliniecki Dziennikarz z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w radiu, prasie i internecie. W przeszłości między innymi redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” (zobacz listę artykułów).
Marta Gruszecka Miłośniczka kotów, tych czarnych, jak i ciapatych oraz pocztówek wysyłanych z najdziwniejszych miejsc. Niegdyś rozpoznawała ptasie odgłosy wnikliwie studiując biologię, dzisiaj rozmawia z muzykami głównie o muzyce (zobacz listę artykułów).
Robert Jurszo Politolog, dziennikarz historyczny i publicysta polityczny. Publikował m.in. we Wschodnioeuropejskich Studiach Politycznych i magazynie Focus Historia (zobacz listę artykułów).
Łukasz Kościółek Z wykształcenia historyk Kościoła, z zamiłowania badacz późnego antyku i pasjonat historii Krakowa (zobacz listę artykułów).
Łukasz Kowalczyk Historyk, absolwent KUL-u (specjalizacja: mediewistyka). Zainteresowania: starożytny Rzym, historia Kościoła, reformacja, rewolucje, historia społeczna, antropologia historyczna (zobacz listę artykułów).
Katarzyna Krzyżak Absolwentka dziennikarstwa na UJ. Od dawna wie, że historia jest nauczycielką życia, więc uczy się jak może i zgłębia dawne dzieje. Gdyby mogła, najchętniej zostałaby trybunem ludowym albo średniowiecznym alchemikiem (zobacz listę artykułów).
Jakub Kuza Z wykształcenia prawnik i filozof, zawodowo od lat związany z branżą książkową. Przez kilka lat kierował działem promocji Europejskiego Centrum Solidarności. Prywatnie fanatyk historii, piłki nożnej, giełdy i romańskiej architektury (zobacz listę artykułów).
Wojciech Lada Dziennikarz. Zajmuje się historią, muzyką i literaturą. Najdłużej związany był z dziennikiem „Życie Warszawy”, ale regularnie pisywał też do tygodników opinii, pism i portali muzycznych, a także miesięczników historycznych. W 2010 r. opublikował książkę „Wielkie ucieczki”, poświęconą nielegalnemu przekraczaniu granic PRL-u, a w 2014 r. „Polskich terrorystów” dotyczącą bojowników o niepodległość (Znak Horyzont 2014) (zobacz listę artykułów).
Paweł Łyziński Magister Historii. Doktorant na Uniwersytecie Gdańskim. Ekspert od historii Japonii (zobacz listę artykułów).
Magdalena Makówka Studentka historii na Uniwersytecie Łódzkim. Zafascynowana XVI wiekiem i fantastyką (zobacz listę artykułów).
Sławomir Mamoń Absolwent historii na UP w Krakowie, pasjonat historii militarnej późnego antyku i II wojny światowej oraz krucjat; modelarz amator (zobacz listę artykułów).
Adam Miklasz Prozaik, dziennikarz, dramaturg. Zajmuje się historią sportu, oraz kulturą i historią krajów Europy środkowej i wschodniej (zobacz listę artykułów).
Ewelina Olaszek Historyczka, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Edukatorka Fundacji Mifgash z Krakowa. Interesuje się wpływem historii na szeroko rozumianą popkulturę. Pracowała w Wydawnictwie Znak Horyzont (zobacz listę artykułów).
Marta Orzeszyna Studiowała filologię romańską, uwiódł ją Paryż, w którym spędziła dziesięć lat. Interesuje się kulturą, literaturą i historią Francji. Jest współautorką książki: „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque” (PWN 2012) oraz autorką biografii „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015) (zobacz listę artykułów).
Sebastian Pawlina Historyk, dziennikarz, na co dzień współpracuje z miesięcznikiem „Stolica” (zobacz listę artykułów).
Michał Petrus Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor bloga historycznego Osobliwe Historie (zobacz listę artykułów).
Michał Piorun Absolwent prawa i administracji na UMCS-ie. Pasjonuje się historią Ameryki Łacińskiej. Zwłaszcza tym okresem, kiedy nie była jeszcze Łacińska, ale Indiańska (zobacz listę artykułów).
Roman Sidorski Historyk, redaktor, współautor książki „Źródła nienawiści”. Nasz człowiek w Poznaniu i specjalista od tematów wschodnich: od Kozaków i Łukaszenki, po Józefa Stalina. Jego przodkowie zabili Henryka Pobożnego pod Legnicą (zobacz listę artykułów).
Paweł Stachnik Dziennikarz i redaktor, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wielu popularnonaukowych artykułów historycznych zamieszczanych na łamach krakowskiego „Dziennika Polskiego”, miesięczników „Kraków”, „Sowiniec”, „MMS Komandos” i innych, autor książki Ludzie 4 czerwca: uczestnicy kampanii wyborczej Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w 1989 roku (zobacz listę artykułów).
Kacper Śledziński Historyk i publicysta, autor bestsellerowych książek historycznych poświęconych losom polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. W ostatnich latach opublikował pozycje takie jak: „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”, „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”, „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”, W wolnych chwilach miłośnik Polski szlacheckiej (zobacz listę artykułów).
Krzysztof Śpiewla Marketingowiec z zamiłowaniem do publicystyki. Jego historyczne zainteresowania krążą wokół dziejów XIX i XX w., szczególnie walk klasowych. Teksty historyczne publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym” (zobacz listę artykułów).
Krystian Tryniecki Pasjonat historii z Rzeszowa, student tamtejszego uniwersytetu. Interesuje się szczególnie II wojną światową oraz sportem, zwłaszcza piłką nożną. Miłośnik twórczość J.R R. Tolkiena (zobacz listę artykułów).
Łukasz Włodarski Samozwańczy popularyzator historii i twórca bloga „W mroku historii”. Miłośnik zabytkowych ruin oraz wszelkiej maści legend, tajemnic, krwawych opowieści i czarnych charakterów – o tym czyta i o tym pisze (zobacz listę artykułów).
Natalia Wojas Pochodzi z Krakowa, ale jak sama mówi „nie może usiedzieć na miejscu”. W zeszłym roku mieszkała w Kiszyniowie, teraz w Moskwie. Prowadzi bloga „Polka za granicą” (zobacz listę artykułów).
Daniela Wołos Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Publikowała między innymi w „Przeglądzie”, „Nowej Europie Wschodniej” i „Kulturze Liberalnej” (zobacz listę artykułów).
Wojciech Wróbel Absolwent historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Z historii starożytnego Rzymu potrafi wyciągnąć najbardziej pikantne kąski. Poza historią zajmuje się jedzeniem. W teorii i w praktyce (zobacz listę artykułów).
Mateusz Zimmerman Dziennikarz i publicysta portalu Onet.pl, z którym jest związany od 2010 r. Zajmuje się głównie tematami historycznymi. Wcześniej publikował w „Dzienniku Polskim” i periodykach studenckich. Absolwent politologii i dziennikarstwa (UJ). (zobacz listę artykułów).

Teksty redakcyjne:

Możecie też zobaczyć teksty autora „Redakcja” – umieszczamy tam m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu, zapowiedzi książek i inne materiały reklamowe.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…liberyjski dyktator Samuel Doe zginął w strasznych męczarniach, po wielogodzinnych torturach? Jakby tego było jeszcze mało, po wszystkim został częściowo zjedzony przez swoich zabójców.


…starożytni Rzymianie załatwiali wszelkie potrzeby fizjologicznie wspólnie? Przy okazji ucinali sobie w tym czasie przyjacielskie pogawędki.

powstanki1
…jednym z głównych składników menu powstańców warszawskich była tzw. pluj-zupka? Jej nazwa związana była z tym, że gotowano ją z niełuskanego zboża. W związku z czym jedzący co chwilę musiał wypluwać plewy.