Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 przejmujących faktów o Auschwitz, za sprawą których zupełnie inaczej spojrzysz na historię obozu

Opisywanie rzeczywistości obozów koncentracyjnych to zagłębianie się w zupełnie obcy, okrutny świat. Co jeszcze może nas zaskoczyć? (obraz Spiridon Manoliu, źródło: domena publiczna).Esesmani, zamawiający u więźniów portrety żon. Osadzeni, urządzający „poranki artystyczne”. I ogromne znaczenie… butów. W opisach rzeczywistości obozowej często najbardziej wstrząsające są przejawy jej „normalności”. Ale to nie wszystko. Czego jeszcze nie wiedzieliście o Auschwitz?

Jak zawsze wszystkie pozycje w zestawieniu zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem przyjrzeliśmy się tekstom poświęconym życiu więźniów i załogi obozu w Auschwitz.

Raczej nie wiedzieliście, że…

10. W Auschwitz pracowała akuszerka, która osiągała lepsze wyniki, niż najbardziej renomowane niemieckie kliniki 

Jedno z niemowląt znalezionych w Auschwitz po wyzwoleniu (źródło: domena publiczna).

Jedno z niemowląt znalezionych w Auschwitz po wyzwoleniu (źródło: domena publiczna).

Stanisława Leszczyńska, która do obozu trafiła za pomoc udzielaną Żydom, w Auschwitz kontynuowała wykonywanie zawodu położnej. Pracowała często w opłakanych warunkach. Porody przyjmowała na przewodzie kominowym biegnącym wzdłuż baraku. Zamiast sterylnego prześcieradła dysponowała brudnym kocem, który aż ruszał się od wszy. Mimo to rezultaty starań tego prawdziwego anioła życia zadziwiły samego doktora Mengele. Akuszerka zdołała odebrać z powodzeniem wszystkie porody, jakie prowadziła. Ani żadna świeżo upieczona matka, ani żadne nowonarodzone dziecko nie zmarło w trakcie rozwiązania (przeczytaj więcej na ten temat).

 9. Więźniowie Auschwitz w wolnych chwilach urządzali sobie „poranki artystyczne”

Aktor i reżyser teatralny August Kowalczyk fakt, że w Auschwitz oferuje się „programy rozrywkowe” określał jako „surrealizm i makabreskę” (źródło: domena publiczna).

Aktor i reżyser teatralny August Kowalczyk fakt, że w Auschwitz oferuje się „programy rozrywkowe” określał jako „surrealizm i makabreskę” (źródło: domena publiczna).

Więźniowie Auschwitz szukali wytchnienia od codziennego znoju i zagrożenia śmiercią także w organizowanych we własnym zakresie rozrywkach. Na „scenie” zrobionej z koców więźniowie-artyści śpiewali obozowe kuplety. Wygłaszali też monologi i recytowali wiersze. organizowano tam prawdziwe widowiska estradowe czy wręcz cyrkowe.

W potajemnym teatrzyku występowali mimowie, akrobaci, klauni, a nawet iluzjonista. Jeden z więźniów ku uciesze innych parodiował tańce góralskie, występując zarazem jako tancerz i tancerka. Na głowie kapelusz – czyli miska, w ręku ciupaga – czyli chochla. (…) Tańczył, krzesał, drobił, chodził, pokrzykiwał, podśpiewywał – zanotowano w jednej z relacji (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Esesmani cenili malarstwo, więc więźniom, którzy mieli talent, łatwiej było przeżyć

Dina Gottliebova trafiła do pracy u doktora Mengele po tym, jak na baraku dziecięcym namalowała scenę z disneyowskiej bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (zdjęcie: Camila Meneses Castro, licencja: CC BY-SA 4.0).

Dina Gottliebova trafiła do pracy u doktora Mengele po tym, jak na baraku dziecięcym namalowała scenę z disneyowskiej bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (zdjęcie: Camila Meneses Castro, licencja: CC BY-SA 4.0).

Więźniom, którzy potrafili malować, zlecano różne zadania. Czasem zmuszano ich do tworzenia portretów innych ofiar obozu, poddawanych okrutnym eksperymentom medycznym. A czasem esesmani… zamawiali u nich portrety swoich żon albo dziewczyn. Z usług utalentowanych rysowników chętnie korzystał także doktor Mengele (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Praca przy rozładunku wagonów była jedną z najbardziej psychicznie obciążających. Ale właśnie ona ratowała przed śmiercią z głodu i wycieńczenia 

Transport dawał jednym więźniom szansę na przetrwanie, innym zaś możliwość... realizowania interesów. Na zdjęciu selekcja nowo przybyłych więźniów do obozu w Birkenau (źródło: domena publiczna).

Transport dawał jednym więźniom szansę na przetrwanie, innym zaś możliwość… realizowania interesów. Na zdjęciu selekcja nowo przybyłych więźniów do obozu w Birkenau (źródło: domena publiczna).

Ze środka przybywających do Auschwitz wagonów wysypywały się nieraz trupy niemowląt. Wokół pociągu rozgrywały się sceny dantejskie. Praca przy rozładunku dawała jednak więźniom wymierne profity. Mogli garściami korzystać z przywiezionego jedzenia. Strażnicy często przymykali oko na ten proceder, dbając tylko, by nie brano niczego poza artykułami spożywczymi (przeczytaj więcej na ten temat).

Komentarze (7)

  • II sort Odpowiedz

   Auschwitz to był obóz hitlerowski, nazistowski. Nie wszyscy Niemcy byli hitlerowcami, więc obrażasz ten naród. To tak jak uogólnić, że wszyscy Polacy żyjący w PRL-u to komuniści.

 1. Anonim Odpowiedz

  tylko i wylacznie oboz niemiecki niech te kurwy szkopskie sie wkoncu przyznaja a juz nie dlugo sprawiedliwosc zbierze swoje zniwo islam ich wykonczy a my dobijemy scierwa ludubujcow

 2. marcin Odpowiedz

  Jak zwykle pieprz…..ona niemiecka propaganda . Faktem jest ze Niemcy wywołali wojnę mordowali masowo ludność cywilną ,okradli narody z wszystkiego a teraz podstępnie przeznaczają prawdę . Dla mnie niemiec to sweine kilka naście procent Niemców może o sobie mówić człowiek …. przykre i prawdziwe.

 3. marcin Odpowiedz

  Wg sondy w największych krajach świata najbardziej nie lubianym krajem są niemcy .
  Spaczony genetycznie naród

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.