Ciekawostki Historyczne

Podejrzenia o zdradę, bo... "każdy ocalały jest podejrzany". Matka uznana za zmarłą z powodu zwykłej pomyłki i odnaleziona dopiero po latach. Obóz dawno zlikwidowano, ale wytatuowane na rękach numery naznaczyły więźniów na całe życie.

Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie.

Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji.

Poruszające historie tych, którzy przeżyli Auschwitz, znajdziecie w książce Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach", która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Poruszające historie tych, którzy przeżyli Auschwitz, znajdziecie w książce Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.

Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.

Stefan Lipniak, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

Mija 70 lat. Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w tramwaju, w aptece. Mijamy w pośpiechu, nie zwracając uwagi. Wciąż mają dużo do opowiedzenia. Oto ich historie.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.