Polskie Imperium

12 najbardziej niedocenianych historii 2016 roku

Autor: | 8 stycznia 2017 | 3,644 odsłon

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

6. Jak pozbyć się piegów? Sprawdzone sposoby sprzed stulecia

Urokliwe plamki czy odstręczające skupiska brzydoty? Postrzeganie piegów zmieniło się o 180 stopni. Jeszcze niedawno widziano w nich niemalże objaw choroby. I nie przebierano w środkach, by skutecznie piegi wyeliminować. Żadna elegancka kobieta nie mogła pozwolić sobie na takie oszpecenie, jak u „wiejskiej dziewuchy pasającej krowy” (czytaj dalej).

W międzywojniu piegi były uważane za straszny mankament urody. Ówczesne czasopisma są pełne reklam środków usuwających te małe kropki (źródło: domena publiczna).

W międzywojniu piegi były uważane za straszny mankament urody. Ówczesne czasopisma są pełne reklam środków usuwających te małe kropki (źródło: domena publiczna).

5. Nie chcesz płacić za prezenty? Te 4 tradycyjne upominki zrobisz sama w domu!

Chcesz podarować prezent naprawdę unikalny? Coś naturalnego, zdrowego i praktycznego? Mamy dla Ciebie sprawdzone receptury z czasów II Rzeczpospolitej. Wystarczy kilka składników, godzina czasu i… odrobina samozaparcia. Bo przecież kolejny słoiczek popularnego kremu, czy pięknie zapakowana w sreberko czekolada nie ofiarują obdarowywanym jednej najważniejszej rzeczy – naszego czasu (czytaj dalej).

Gotowy olejek dla brodacza - jeden z polecanych przez nas prezentów. Wystarczy wziąć kilka kropel, rozgrzać w dłoniach i wmasować w zarost (fot. Aleksandra Zaprutko-Janicka).

Gotowy olejek dla brodacza – jeden z polecanych przez nas prezentów. Wystarczy wziąć kilka kropel, rozgrzać w dłoniach i wmasować w zarost (fot. Aleksandra Zaprutko-Janicka).

4. Zapomniane damy z czarnego marszu. Pięć niezwykłych kobiet Solidarności

Anna Walentynowicz, Jadwiga Staniszkis, Henryka Krzywonos, Ewa Ossowska i Alina Pieńkowska jednoznacznie kojarzą się z „Solidarnością”. Co jednak z pozostałymi paniami, które stworzyły najważniejszą organizację obywatelską w XX-wiecznej Polsce? Prezentujemy pięć dziewczyn z „Solidarności”, o których nigdy nie słyszeliście. A powinniście! (czytaj dalej).

Większość kobiet, które uczestniczyły w tworzeniu "Solidarności" pozostaje zapomnianymi. Niektórym, jak Annie Walentynowicz zwrócono cześć i pamięć. Inne pozostają nieznane (fot. A. Iwański, lic.CC BY-SA 3.0).

Większość kobiet, które uczestniczyły w tworzeniu „Solidarności” pozostaje zapomnianymi. Niektórym, jak Annie Walentynowicz zwrócono cześć i pamięć. Inne pozostają nieznane (fot. A. Iwański, lic.CC BY-SA 3.0).

3. Spójrzmy prawdzie w oczy. Polacy mają cenzurę w genach

Sami sobie wmawiamy, że nie ma nic bardziej polskiego od wolności słowa. To piękny mit i nic więcej. Tradycja swobody wypowiedzi jest w Polsce zerowa. A cenzura ma w naszym kraju równie długą historię, co druk. Za ostatnich Jagiellonów za rozsiewanie informacji niezgodnych z linią władzy można było nawet stracić życie (czytaj dalej).

Czy Polacy faktycznie mają cenzurę w genach? (rys. Bill Kerr).

Czy Polacy faktycznie mają cenzurę w genach? (rys. Bill Kerr).

2. Polskie korzenie… świętego Mikołaja?

Tysiąc lat temu niemal nikt nie wierzył w świętego Mikołaja. Aż do X wieku kult najpopularniejszego dzisiaj świętego nie wykraczał poza granice Azji Mniejszej. Zmieniło się to za sprawą jednej rodziny panującej. I kilku niezwykłych kobiet, wśród których była… pierwsza polska królowa! (czytaj dalej).

Święty Mikołaj z Miry, patron rozdawania prezentów... i polskiej dynastii panującej! Święty na ikonie Aleksieja Petrova z 1294 roku (domena publiczna).

Święty Mikołaj z Miry, patron rozdawania prezentów… i polskiej dynastii panującej! Święty na ikonie Aleksieja Petrova z 1294 roku (domena publiczna).

1. Czy Twoja prababcia chodziła na pedicure?

Gdy długie, ciężkie spódnice ustąpiły miejsca sukienkom odsłaniającym nogi, te ostatnie znalazły się w centrum uwagi. Kiedy panie zaczęły pokazywać najpierw kostkę, a potem nawet całą łydkę i nosić sandały, na rynku pojawiła się nisza. O stopy trzeba było dbać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to robiły mieszkanki przedwojennej Polski? Czyżby nie było to dla Was interesujące? (czytaj dalej).

Po porządnych przedwojennym pedikiurze każde buty będą wygodne...

Po porządnych przedwojennym pedikiurze każde buty będą wygodne…

Ta książka z pewnością nie jest nudna:

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Panna-mloda
na ślubie pewnego księcia z różnych przyczyn zginęło aż sześć osób? Korowód nieszczęśliwych wypadków zawierał między innymi hrabiego, który zginął pod kołami powozu nowożeńców.

minia
…na początku okupacji hitlerowskiej przeciętnemu szmalcownikowi wystarczyło zaszantażować jednego Żyda, by zapewnić sobie miesięczne utrzymanie?

Czlonek-fransuskiego-ruchu-oporu-koloryzacja-miniatura
…francuski ruch oporu działał też w… gastronomii? Stołującym się u nich nazistom restauratorzy zamiast szampana i trufli podawali tanie wino musujące i pieczarki.