Polskie Imperium

To państwo mogło dziś być na miejscu USA. Poznaj 5 powodów, dla których tak się nie stało

Autor: | 4 stycznia 2017 | 44,297 odsłon

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

Stany Zjednoczone otwarły sobie w ten sposób drogę dalszej ekspansji w stronę Oceanu Spokojnego. Rząd w Waszyngtonie doskonale rozumiał, że wygrana w wyścigu o kolonizację bezkresnych terytoriów w głębi kontynentu jest najważniejszym zadaniem młodego państwa. Na podbój Dzikiego Zachodu ruszyły błyskawicznie tysiące amerykańskich osadników. Wahadło, wskazujące największą potęgę na kontynencie, znacząco przechyliło się w stronę Stanów Zjednoczonych…

4. Wyprzedawanie terytorium

Zakup Luizjany nie była jedyną inwestycją USA w powiększanie swojego terytorium. Polacy, szczególnie lubiący wytykać błędy Rosjanom, najchętniej słuchają historii sprzedanej Amerykanom za 7,2 miliona dolarów Alaski. Robienia fatalnych interesów z Amerykanami nasi wschodni sąsiedzi z pewnością uczyli się jednak od Meksykanów.

Już w 1819 roku Amerykanie kupili od Hiszpanów Florydę. Na ilustracji moment oficjalnego przejęcia tego terytorium w 1821 roku (źródło: domena publiczna).

Już w 1819 roku Amerykanie kupili od Hiszpanów Florydę. Na ilustracji moment oficjalnego przejęcia tego terytorium w 1821 roku (źródło: domena publiczna).

Jeszcze za panowania Hiszpanów, w 1819 roku, Stany Zjednoczone kupiły za 5 milionów dolarów Florydę. Idąc za ciosem, w 1825 roku Jankesi zaproponowali już niepodległemu Meksykowi odkupienie Teksasu. Był to teren i tak praktycznie niezależny, zdominowany przez amerykańskich osadników. Patrzyli oni z niechęcią na anarchię panującą w hiszpańskojęzycznej Ameryce. Meksykanie nie zgodzili się jednak na transakcję.

Odmowa ze strony Meksyku nie zniechęciła Amerykanów na długo. W 1845 roku ponownie zaproponowali zakup Teksasu i Kalifornii. Choć zaoferowali aż 30 milionów dolarów, rząd meksykański nie przyjął nawet amerykańskiej delegacji. Kongres USA zdecydował się więc na rozwiązanie siłowe: uchwalił przyjęcie Teksasu jako 28-go stanu! Meksyk w odpowiedzi rozpoczął wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Jak piszą autorzy „Nowej historii Meksyku”:

Sytuacja Meksyku była tragiczna (…). Rozdarty wewnętrznie, bez środków i sojuszników z wojskiem pozbawionym niemal wszystkiego Meksyk mierzył się z profesjonalną armią, nowoczesnym uzbrojeniem i dalekosiężną artylerią, z tysiącami dobrze wyszkolonych, umundurowanych, opłaconych i odżywionych ochotników.

Wobec takiej dysproporcji sił, rezultat był łatwy do przewidzenia. Przegranym złożono propozycję nie do odrzucenia: Meksyk odstąpił Stanom Zjednoczonym o wiele większe terytorium przyszłych stanów Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming i Kolorado… za jedyne 15 milionów dolarów. Pięć lat później, w wyniku bankructwa kraju, za 10 milionów dolarów Meksykanie sprzedali jeszcze południową część Arizony. W ten sposób ostatecznie ukształtowała się granica, która istnieje aż po dzień dzisiejszy.

Efekt tych trwających zaledwie 8 lat zmagań finansowo-wojennych był dla Meksyku tragiczny. Utracił na rzecz silniejszego sąsiada połowę swojego terytorium! Karty na kontynencie zostały rozdane. Jak pisze autor „Nowej historii Meksyku”: rozwiały się dawne sny o potędze. Głęboki pesymizm i traumatyczne doświadczenie klęski spowodowały powszechne załamanie.

5. Wojny domowe i niewykorzystane szansy

W kolejnych latach sytuacja Meksyku nie polepszyła się. Przez północną granicę do kraju wlewały się hordy dzikusów (Indian), których rosnący w potęgę sąsiad nie mógł, a raczej nie chciał powstrzymywać. Na dodatek epidemia cholery na prawie dwie dekady powstrzymała praktycznie wzrost ludności.

W starciu z dobrze wyszkoloną i uzbrojoną amerykańską armią Meksykanie nie mieli właściwie żadnych szans. Ich wojskom brakowało dosłownie wszystkiego (źródło: domena publiczna).

W starciu z dobrze wyszkoloną i uzbrojoną amerykańską armią Meksykanie nie mieli właściwie żadnych szans. Ich wojskom brakowało dosłownie wszystkiego (źródło: domena publiczna).

W kraju narastały też tarcia wewnętrzne, zarówno o charakterze etnicznym, jak i politycznym. Zwolennicy federalizmu ścierali się z centralistami, a republikanie – z monarchistami. Doprowadziło to w końcu do wybuchu wojny domowej. W jej trakcie zwolennicy monarchii zaproponowali koronę bratu Franciszka Józefa, Maksymilianowi Habsburgowi, który jednak w pierwszym odruchu odmówił. Realizował się bowiem życiowo… jako botanik w Brazylii, gdzie odkrywał nieznane gatunki roślin.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych wybuchła wojna secesyjna, która mogła stanowić ostatnią szansę Meksyku na osłabienie potężnego sąsiada i walkę o supremację na kontynencie. Można było na przykład odzyskać Teksas, który poważnie myślał o odłączeniu się od USA i powrocie pod skrzydła sąsiada.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Jakub Kuza - Z wykształcenia prawnik i filozof, zawodowo od lat związany z branżą książkową. Przez kilka lat kierował działem promocji Europejskiego Centrum Solidarności. Prywatnie fanatyk historii, piłki nożnej, giełdy i romańskiej architektury.

Okupacja
Komentarze do artykułu (8)
 1. Meksykanie byli zbyt podzieleni rasowo aby móc oprzeć się Amerykanom którzy wówczas byli głównie rasy białej. Koloniści hiszpańscy łatwo rozrzedzali swoją krew mieszając się z kolorowymi co musiało prowadzić do upadku…

  • Przede wszystkim Meksyk to był zawsze kraj w większości rolniczy, z biednym chłopstwem i wielkimi latyfundystami, podczas gdy w USA kwitł przemysł, zwłaszcza na północy. Poza tym kwestia mentalności: Hiszpanie przenieśli do Ameryki wiele postfeudalnych przyzwyczajeń i schematów społecznych, zaś Brytyjczycy w Ameryce stworzyli swoje państwo na sprzeciwie wobec arystokracji, klasowości i monarchii.

 2. Myślę że trudno jednak wskazać jeden jedyny powód, który okazał się decydujący – dlatego podoba mi się podejście autora, który przedstawia tę historyczną „klęskę” Meksyku jako wypadkową wielu czynników, bardziej lub mniej przypadkowych :)

 3. „Meksyk to był zawsze kraj w większości rolniczy, z biednym chłopstwem i wielkimi latyfundystami”

  „I choć zasiedlali tak olbrzymie obszary, byli zainteresowani przede wszystkim ich rabunkową eksploatacją. W kopalniach kruszców przed dziesiątki lat nie wprowadzali żadnych innowacji, stawiając na maksymalne wydobycie.”

  „Innymi słowy: niezależność tak, ale przede wszystkim dla… zachowania przywilejów Kościoła katolickiego! Nieprawdopodobne wręcz bogactwa Kościoła, do którego należała połowa ziemi w Meksyku”

  „W tym samym czasie Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii obejmowało oszałamiające terytorium”

  „Patrzyli oni z niechęcią na anarchię panującą w hiszpańskojęzycznej Ameryce.”

  „Sytuacja Meksyku była tragiczna (…). Rozdarty wewnętrznie, bez środków i sojuszników z wojskiem pozbawionym niemal wszystkiego Meksyk mierzył się z profesjonalną armią, nowoczesnym uzbrojeniem i dalekosiężną artylerią, z tysiącami dobrze wyszkolonych, umundurowanych, opłaconych i odżywionych ochotników.”

  „Wobec takiej dysproporcji sił, rezultat był łatwy do przewidzenia. Przegranym złożono propozycję nie do odrzucenia: Meksyk odstąpił Stanom Zjednoczonym o wiele większe terytorium przyszłych stanów Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming i Kolorado”

  „Utracił na rzecz silniejszego sąsiada połowę swojego terytorium!”
  „W kolejnych latach sytuacja Meksyku nie polepszyła się. Przez północną granicę do kraju wlewały się hordy dzikusów (Indian), których rosnący w potęgę sąsiad nie mógł, a raczej nie chciał powstrzymywać.”
  „W kraju narastały też tarcia wewnętrzne, zarówno o charakterze etnicznym, jak i politycznym. Zwolennicy federalizmu ścierali się z centralistami, a republikanie – z monarchistami. Doprowadziło to w końcu do wybuchu wojny domowej.”
  „Dochodzili do wniosku, że w Meksyku nie ma i nie mogło być tego, co nazywa się duchem narodowym, ponieważ nie ma narodu.”
  „Fakty mówią za siebie: w ciągu zaledwie stu lat proporcje terytorialne między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi zmieniły się z 10:1 na 1:4. Meksyk zmniejszył się w tym okresie pięciokrotnie, z dziesięciu milionów kilometrów kwadratowych do dwóch, podczas gdy Stany Zjednoczone powiększyły swoje terytorium, głównie kosztem sąsiada, aż ośmiokrotnie! W drugiej połowie XIX wieku zajmowały już nie milion, a osiem milionów kilometrów kwadratowych… ”
  „Meksyk wprawdzie nie stracił niepodległości, jak Polska, która mniej więcej w tym samym czasie upadała pod ciosami zadawanymi przez Rosję, Prusy i Austrię. Na własnej piersi wyhodował jednak nowe mocarstwo, które w końcu usunęło go w cień.”
  Google: „Poland is a Mexico of Europe”
  Historia katolickiego Meksyku wyjątkowo podobna jest do historii znajdującej się na innym kontynencie wyjątkowo katolickiej Polski xDD

 4. Czy brak w tekście choćby wzmianki o największym nieszczęściu Meksyku jakim był generał Santa Ana jest celowy? Czy w tej książce jest choć wzmianka o rebelii Komanczów, która zniszczyła niemal całkowicie hiszpańskie osadnictwo na północ od Rio Grande? Historia Texasu też wyglądała „ciut” inaczej. Czy pominięcie prawie równoległych do teksańskiej rebelii Rio Grande i Jukatanu to ma odbicie w książce? Czy brak wzmianki, że z szeregów tej „dobrze odżywionej armii” zaraz po zdobyciu Veracruz ubyło 75% stanu osobowego ze względu na epidemię cholery też oddaje ducha książki? Bo jeśli tak, to wygląda na to, że mamy do czynienia z kolejną pozycją z gatunku „nieszczęśliwy Meksyk gnębiony przez imperializm” a nie z bardziej oddającym ducha Ameryki Łacińskiej „Jak zmarnować wszystkie szanse na stanie się mocarstwem”

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.