Polskie Imperium

Jak bardzo rozpustne były rosyjskie caryce?

Autor: | 17 grudnia 2016 | 41,016 odsłon

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

Szczególne miejsce zajmował wśród faworytów jednooki kolos, bystry Grzegorz Potiomkin. Być może został mężem carycy – a już na pewno był jej stałym współpracownikiem i niemal współwładcą. Wzbudzał w Katarzynie potężne emocje. W „Sekretach carów” czytamy, że:

Czterdziestopięcioletnia cesarzowa, najpotężniejsza kobieta świata, zupełnie straciła głowę dla Potiomkina. Wymyślała dla niego cały arsenał pieszczotliwych imion, jak: „złoty kur”, „miła zabawka”, „droga maskotka”, „bratnia dusza”, „ulubiona lalka” (…).

"Złoty bażant" i jego "gorąca kobieta" na współczesnym kolażu portretu Potiomkina pędzla Lampiego i Katarzyny II pędzla Fiodora Rokotowa (autor: Shakko, lic. CC BY-SA 3.0).

„Złoty bażant” i jego „gorąca kobieta” na współczesnym kolażu portretu Potiomkina pędzla Lampiego i Katarzyny II pędzla Fiodora Rokotowa (fot: Shakko, lic. CC BY-SA 3.0).

W listach zwierzała mu się między innymi, że czuje się przy nim „jak kotka w rui” i nazywała go „lwem w dżungli”. Gwałtowna namiętność szybko wygasła, a były kochanek zajął się stręczeniem jej kolejnych zdobyczy.

Niektórych partnerów traktowała jak synów – po śmierci sympatycznego Łanskiego, którego wykończyły środki na potencję, rozpaczała przez prawie rok. Ostatni faworyt, Płaton Zubow, był od carycy aż 38 lat młodszy. I z olbrzymią butą wykorzystywał swoją pozycję na dworze. Jak pisze Michael Farquahar:

Codziennie od ósmej rano w przedsionku tłoczyli się ministrowie, dworzanie, generałowie, posłowie, petenci, ludzie ubiegający się o mianowania i awanse (…). Zazwyczaj musieli czekać od czterech do pięciu godzin, zanim zostali przyjęci. (…)

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Michaela Farquahara pod tytułem "Sekrety carów. Intrygi, skandale i zbrodnie Romanowów" (Wydawnictwo Dolnośląskie 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Michaela Farquahara pod tytułem „Sekrety carów. Intrygi, skandale i zbrodnie Romanowów” (Wydawnictwo Dolnośląskie 2016).

Wyczekawszy się tyle czasu za drzwiami, petenci nie posiadali się z radości, jeśli zainteresowała się nimi małpka kapucynka Zubowa, która wrzaskliwie skakała po całym pomieszczeniu i iskała im włosy.

Przyjacielu, weź mą żonę

Katarzyna II ożeniła swego syna z Wilhelminą heską (po przejściu na prawosławie: Natalią). Dziewczę do Rosji eskortował przyjaciel następcy tronu, Andrzej Razumowski. I spodobał się jej z wzajemnością. Chyba tylko Paweł o tym nie wiedział. Gdy Natalia zmarła przy połogu, jak czytamy w „Sekretach carów”:

Mąż, któremu przyprawiała rogi, szalał z rozpaczy, rozbijał meble w swoich pokojach i groził, że wyskoczy przez okno. (…) W końcu cesarzowa położyła kres tym dziwactwom i powiedziała synowi bolesną prawdę o zmarłej żonie, a w charakterze dowodu pokazała listy miłosne od Razumowskiego, które znalazła w biurku Natalii.

Ona blondynka, on blondyn, a dziecko ciemnowłose. Zrządzenie wszechmocnego Boga, czy może jednak działalność Czartoryskiego? Miniatura przedstawiająca Elżbietę i Aleksandra I z XIX wieku (źródło: domena publiczna).

Ona blondynka, on blondyn, a dziecko ciemnowłose. Zrządzenie wszechmocnego Boga, czy może jednak działalność Czartoryskiego? Miniatura przedstawiająca Elżbietę i Aleksandra I z XIX wieku (źródło: domena publiczna).

Paweł dopiero z drugą żoną doczekał się następcy, Aleksandra. Gdy miał 15 lat babcia skojarzyła go z czternastoletnią Luizą badeńską, znaną lepiej pod prawosławnym imieniem Elżbieta. Aleksander prędko skazał żonę na „friendzonę”, zaspokojenia szukając w ramionach kochanek.

Aleksander postanowił jej to jakoś wynagrodzić, zapraszając do jej łoża swego przyjaciela, Polaka Adama Jerzego Czartoryskiego! Wkrótce Elżbieta urodziła córeczkę. Ciemne włosy i oczy dziecka jasnowłosych rodziców tłumaczyła teściowi słowami: „Bóg jest wszechmogący…” Romans skończył się dla Czartoryskiego wygnaniem na placówkę zagraniczną.

Później Elżbiecie przydarzyło się urodzić jeszcze jedną córkę, zapewne spłodzoną przez Aleksego Ochotnikowa. Obie dziewczynki zmarły młodo, a małżonkowie dopiero na starość zbliżyli się do siebie.

Bibliografia

Artykuł został oparty na szerokiej bibliografii. Kliknij, aby ją rozwinąć.
 1. Andrzej Andrusiewicz, Carowie i cesarze Rosji. Szkice biograficzne, Wyd. Fakty 2001.
 2. Andrzej Andrusiewicz, Piotr Wielki. Prawda i mit, Świat Książki 2011.
 3. Andrzej Andrusiewicz, Romanowowie. Imperium i familia, Wydawnictwo Literackie 2014.
 4. Marian Kamil Dziewanowski, Aleksander I. Car Rosji, król Polski, alta2 2000.
 5. Michael Farquahar, Sekrety carów. Intrygi, skandale i zbrodnie Romanowów, Wydawnictwo Dolnośląskie 2016.
 6. Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz, Piotr I – Katarzyna I. Historia nieznana, GLOB-GEO 2002.
 7. Simon Sebag Montefiore, Potiomkin. Książę książąt, Wyd. Magnum 2006.
 8. Maurice Paléologue, Aleksander I. Dziwny car, Książnica-Atlas 1938.
 9. Władysław A. Serczyk, Katarzyna II, Ossolineum 1989.
 10. Władysław A. Serczyk, Piotr Wielki, Ossolineum 2003.
 11. Władysław A. Serczyk, Poczet władców Rosji, Wyd. Puls 1992.
 12. Henri Troyat, Straszne caryce, Bellona 2008.
 13. Kazimierz Waliszewski, Katarzyna II, Wyd. Philip Wilson 1995.
 14. Gudrun Ziegler, Tajemnice rodu Romanowów, Świat Książki 2000.
 15. Wioletta Zielecka, Romanowowie. Biografie. Herby. Drzewa genealogiczne, DeAgostini – Agora 2010.

Kup książkę na stronie Wydawcy

sekrety-carow_baner-640x300

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Okupacja
Komentarze do artykułu (12)
 1. ruska swołocz, jak z resztą cała słowiańska szarańcza to (***) bydło. Nie wiedzą komu cześć, komu chwała, wlezą w (***) do królewskiej komnaty. To ze te (***) z kim popadnie to żaden szok, takie własnie sa ruskie. Bydło bez zasad, ideałów, przyzwoitości. Tak jak polaki, ukry, białorusy i całe te słowiańskie (***)

  Redakcja: Jak mawiają, Kimirsenie, każdy sądzi według siebie…

 2. Wypadało by też sięgnąć do Wacława Gąsiorowskiego i jego książki Królobójcy. W tej wydanej po raz pierwszy przed pierwszą wojną światową, opisano nie tylko te liczne romanse, ale również morderstwa, które znacząco skracały kadencje niemal wszystkich carów. Gąsiorowski jest bardziej znany z trylogii z czasów napoleońskich: Huragan, Rok 1809 oraz Szwoleżerowie gwardii. W odróżnieniu od Sienkiewicza, nie fałszuje historii i trzyma się faktów. Na przykład, przed opisaniem słynnej szarży pod Somosierrą, pojechał tam aby zobaczyć jak wygląda przełęcz. Spędził również masę czasów w archiwach dokładnie badając przebieg wojen napoleońskich i losy poszczególnych szwoleżerów. Wracając do Królobójców, to za tą książkę ścigała go nie tylko carska ochrana, ale i szukało NKWD, po wkroczeniu na tereny Polski w 1945 roku (mieszkał w Konstancinie pod Warszawą). Poszukiwania okazały się nieskuteczne, bo pisarz zmarł w już w 1939 roku.

 3. Problem powyzszego tekstu, jest taki, że sieje dane nieprawdziwe w historii, a opierające się jedynie na plotkach i poszlakach. Mienszykow, byl jak brat dla Piotra II. Nigdy nie byl kochankiem Marty Skowronskiej, a jedynie zaufanym przyjacielem. I owszem to A. Mienszykow, przedstawil mlodziutka Marte carowi Piotrowi, ale w tym samym czasie byl zakochany w innej kobiecie, z ktora pozniej sie ozenil. Lubil kobiety, ale relacje z nimi byly jak najbardziej korrekt…
  Sytuacja w Rosji podczas panowania kobiet wcale nie byla zgorszeniem dla doczesnej Europy.
  Najgorzej prowadzily sie dworzanki francuskie, nastepnie z Prus wschodnich, a nastepnie z dworu krolow angielskich.
  Za panowania carycy Elzbiety, w Rosji, wprowadzono restrykcje moralne wobec kobiet, ktore na dworze carycy Elzbiety ‚ucinaly’ sobie mniej lub bardziej winne romanse z zonatymi mezczyznami. I tak kobiete taka karano: calkowita utrata majatku, zeslaniem na Syberie i pozbawieniem mozliwosci do ozonku z kims z rownym jej klasie. Podczas panowania Elzbiety, zapadlo ponad sto wyrokow skazujacych kobiety. Mezczyzn, caryca karala natychmiastowym rozwodem i wysokimi alimentami na rzecz poszkodowanej zony.Takich ostrych restrykcji wobec kochanek, nie bylo nigdzie w owczesnym swiecie…

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Folksdojcze-miniatura-kolor
…mimo że blisko dziewięćdziesiąt procent Ślązaków w czasie II wojny światowej było wpisanych na volkslisty, to jedynie osiem tysięcy osób posiadało legitymację NSDAP?

wiercenie
…w latach 30. XX wieku w ogrodach watykańskich stanęła wieża radiowa będąca wówczas najsilniejszym nadajnikiem na świecie? Nazwano ją „palcem papieża”.

droguant_ses_disciples
…asasyni wcale nie dokonywali swoich akcji pod wpływem haszyszu? Ten narkotyk sprawiłby raczej, że zamachowiec nie trafiłby na miejsce, nie wspominając już o trafieniu w cel…