Polskie Imperium

Jak bardzo rozpustne były rosyjskie caryce?

Autor: | 17 grudnia 2016 | 41,016 odsłon

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

Jaka matka, takie córki

Katarzyna I i Piotr I mieli dwie córki: Annę i Elżbietę. I obie zdecydowanie wdały się w matkę…

Anna, nieszczęśliwa w małżeństwie, zmarła tuż po narodzinach swego jedynego syna. Jego ojcem był zapewne pułkownik Bruhmer, późniejszy wychowawca chłopca.

Stara panna - tak. Dziewica - absolutnie nie! Caryca Elżbieta I korzystała z rozkoszy łoża od wczesnej młodości do śmierci. Portret pędzla Georga Christopha Grootha z XVIII wieku (źródło: domena publiczna).

Stara panna – tak. Dziewica – absolutnie nie! Caryca Elżbieta I korzystała z rozkoszy łoża od wczesnej młodości do śmierci. Portret pędzla Georga Christopha Grootha z XVIII wieku (źródło: domena publiczna).

Elżbieta pozostała starą panną. Ale z dziewictwem nie miało to nic wspólnego. Już jako nastolatka deprawowała swego bliskiego krewnego, jeszcze dorastającego cara Piotra II, a potem wdała się w romans z przyjacielem Piotra, Szymonem Naryszkinem.

Wkrótce po śmierci Piotra II Elżbieta poznała Aleksego Razumowskiego, kozackiego syna, śpiewającego w dworskim chórze. Ukrainiec na trwałe zajął miejsce w jej sercu – nawet gdy została władczynią całego imperium. Mimo to sodówa nie uderzyła mu do głowy. Jak pisze Michael Farquahar:

W przeciwieństwie do innych cesarskich kochanków (…) Razumowski wystrzegał się przywilejów i wysokich godności, którymi obsypywała go zakochana Elżbieta. „Wasza Wysokość, jeśli sobie zażyczy, może mianować mnie nawet marszałkiem polnym – powiedział jej raz Razumowski – ale wątpię, czy komukolwiek udałoby się zrobić ze mnie choćby średniej klasy kapitana”.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Michaela Farquahara pod tytułem "Sekrety carów. Intrygi, skandale i zbrodnie Romanowów" (Wydawnictwo Dolnośląskie 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Michaela Farquahara pod tytułem „Sekrety carów. Intrygi, skandale i zbrodnie Romanowów” (Wydawnictwo Dolnośląskie 2016).

Podobno kochankowie potajemnie pobrali się na początku jej panowania. Oczywiście, nie było to dla Elżbiety żadną przeszkodą, by zapraszać do łoża innych panów. Szczególnie często gościł tam Iwan Szuwałow, piękny i wykształcony miłośnik Francji, który namówił carycę do założenia dwóch uczelni wyższych.

Zdrada dla dobra rodu?

Elżbieta naznaczyła na następcę swego jedynego siostrzeńca, przyszłego Piotra III. Chłopak okazał się do niczego – nawet nie umiał spłodzić dziedzica.

Jego żona Katarzyna po kilku latach jałowego związku oddała się uwodzicielowi Sergiuszowi Sałtykowowi. Caryca Elżbieta zdawała się kochanka tolerować, a nawet aprobować. Tak bardzo chciała dziedzica, że było jej obojętne, kto go spłodzi.

Paweł, Piotr i Katarzyna. Szczęśliwa rodzinka? Raczej bękart, rogacz i ladacznica! Obraz Anny Rosiny Lisiewskiej z 1756 roku (źródło: domena publiczna).

Paweł, Piotr i Katarzyna. Szczęśliwa rodzinka? Raczej bękart, rogacz i ladacznica! Obraz Anny Rosiny Lisiewskiej z 1756 roku (źródło: domena publiczna).

Sergiusz spełnił swoje zadanie – Katarzyna urodziła syna, Pawła – i został wysłany do Szwecji. Młoda kobieta odkrywszy przyjemności łoża, nie chciała z nich jednak rezygnować. Wśród jej kochanków był chociażby przyszły polski król Stanisław Poniatowski. Inny, Lew Naryszkin, czuł się tak pewnie, że…. miauczał pod jej sypialnią, by go wpuściła.

Kotka w rui na tronie

W 1762 roku w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego głównie przez jej kochanka Grzegorza Orłowa i jego czterech braci, Katarzyna została carycą Katarzyną II. Przystojny i chwacki Orłow stał się jej oficjalnym faworytem – pierwszym z dziesięciu. Oczywiście, nie licząc przelotnych romansów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Okupacja
Komentarze do artykułu (12)
 1. ruska swołocz, jak z resztą cała słowiańska szarańcza to (***) bydło. Nie wiedzą komu cześć, komu chwała, wlezą w (***) do królewskiej komnaty. To ze te (***) z kim popadnie to żaden szok, takie własnie sa ruskie. Bydło bez zasad, ideałów, przyzwoitości. Tak jak polaki, ukry, białorusy i całe te słowiańskie (***)

  Redakcja: Jak mawiają, Kimirsenie, każdy sądzi według siebie…

 2. Wypadało by też sięgnąć do Wacława Gąsiorowskiego i jego książki Królobójcy. W tej wydanej po raz pierwszy przed pierwszą wojną światową, opisano nie tylko te liczne romanse, ale również morderstwa, które znacząco skracały kadencje niemal wszystkich carów. Gąsiorowski jest bardziej znany z trylogii z czasów napoleońskich: Huragan, Rok 1809 oraz Szwoleżerowie gwardii. W odróżnieniu od Sienkiewicza, nie fałszuje historii i trzyma się faktów. Na przykład, przed opisaniem słynnej szarży pod Somosierrą, pojechał tam aby zobaczyć jak wygląda przełęcz. Spędził również masę czasów w archiwach dokładnie badając przebieg wojen napoleońskich i losy poszczególnych szwoleżerów. Wracając do Królobójców, to za tą książkę ścigała go nie tylko carska ochrana, ale i szukało NKWD, po wkroczeniu na tereny Polski w 1945 roku (mieszkał w Konstancinie pod Warszawą). Poszukiwania okazały się nieskuteczne, bo pisarz zmarł w już w 1939 roku.

 3. Problem powyzszego tekstu, jest taki, że sieje dane nieprawdziwe w historii, a opierające się jedynie na plotkach i poszlakach. Mienszykow, byl jak brat dla Piotra II. Nigdy nie byl kochankiem Marty Skowronskiej, a jedynie zaufanym przyjacielem. I owszem to A. Mienszykow, przedstawil mlodziutka Marte carowi Piotrowi, ale w tym samym czasie byl zakochany w innej kobiecie, z ktora pozniej sie ozenil. Lubil kobiety, ale relacje z nimi byly jak najbardziej korrekt…
  Sytuacja w Rosji podczas panowania kobiet wcale nie byla zgorszeniem dla doczesnej Europy.
  Najgorzej prowadzily sie dworzanki francuskie, nastepnie z Prus wschodnich, a nastepnie z dworu krolow angielskich.
  Za panowania carycy Elzbiety, w Rosji, wprowadzono restrykcje moralne wobec kobiet, ktore na dworze carycy Elzbiety ‚ucinaly’ sobie mniej lub bardziej winne romanse z zonatymi mezczyznami. I tak kobiete taka karano: calkowita utrata majatku, zeslaniem na Syberie i pozbawieniem mozliwosci do ozonku z kims z rownym jej klasie. Podczas panowania Elzbiety, zapadlo ponad sto wyrokow skazujacych kobiety. Mezczyzn, caryca karala natychmiastowym rozwodem i wysokimi alimentami na rzecz poszkodowanej zony.Takich ostrych restrykcji wobec kochanek, nie bylo nigdzie w owczesnym swiecie…

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…liberyjski dyktator Samuel Doe zginął w strasznych męczarniach, po wielogodzinnych torturach? Jakby tego było jeszcze mało, po wszystkim został częściowo zjedzony przez swoich zabójców.


…starożytni Rzymianie załatwiali wszelkie potrzeby fizjologicznie wspólnie? Przy okazji ucinali sobie w tym czasie przyjacielskie pogawędki.

powstanki1
…jednym z głównych składników menu powstańców warszawskich była tzw. pluj-zupka? Jej nazwa związana była z tym, że gotowano ją z niełuskanego zboża. W związku z czym jedzący co chwilę musiał wypluwać plewy.