Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Zaglądamy do polskich dworów i pałaców

Autor: | 11 grudnia 2016 | 1,822 odsłon

Są osoby, które od dawna pobudzają wyobraźnię zwyczajnego Polaka. Choć nasze ziemiaństwo nie przetrwało zawieruchy dziejów, my możemy zajrzeć za zamknięte drzwi jego salonów i poczuć czar dawno minionych lat dzięki książce Elżbiety Koweckiej.

Już nigdy będziemy mieli okazji zajrzeć do buduaru dziedziczki, ani obserwować jaśnie pana doglądającego folwarku.

Dzięki lekturze książki wydawnictwa Zysk i S-ka możemy przynajmniej przez zanurzyć się w ten klimat.

Oprócz tego dowiemy się, jak zostać dyktatorem z podręcznika dla nowicjuszy w tym „zawodzie”, zaglądniemy we wszystkie kąty carskich pałaców. Poznamy też historię weterana wszystkich wojen, który absolutnie pokochał Polskę oraz posłuchamy opowieści reportera wojennego, który wybrał się na front ukraiński.

W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku, Elżbieta Kowecka (Zysk i S-ka)

Polski dziewiętnastowieczny pałac, jeśli miał sprawnego gospodarza, funkcjonował jak dobrze naoliwiona maszyna. Każdy człowiek miał swoje miejsce i zadania do wykonania, każdy przedmiot swoją własną historię. Elżbieta Kowecka przygląda się temu z boku i snuje szalenie ciekawą opowieść.

Na kartach książki nie brakuje zarówno jaśnie państwa, rzeszy guwernantek, rezydentów, kucharek, jak i najskromniejszych chłopców stajennych i dziewek służebnych. Czytając przemierzamy wszystkie zakamarki wielkiego pałacu.

Zwiedzamy między innymi wielką i wysoką, wiecznie wyziębiona salę balową, uroczą sypialnię pani domu, elegancki salon i gwarną kuchnię, po drodze poznajemy zwyczajne troski i sprawy ludzi, których dawno już nie ma.

Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy, Mikal Hem (Wydawnictwo Agora)

Człowiek, który zostaje dyktatorem, musi się wiele nauczyć, choć nie jest to typowa edukacja głowy państwa. Świeżo upieczony władca absolutny musi sobie sprawić porządną rezydencję, najlepiej taką, od której innym watażkom oko zbieleje.

Do tego najnowszy i najdroższy model auta i rzeszę wielbicieli. Dla budowania wizerunku nie zaszkodzi też nieco kultu jednostki i wybujały erotyzm. Co jeszcze powinien wiedzieć świeży dyktator podpowiada właśnie Mikal Hem.

Sekrety carów. Intrygi, skandale i zbrodnie Romanowów, Michael Farquhar (Wydawnictwo Dolnośląskie)

sekrety-carowDynastia Romanowów, która rządziła Rosją przez trzy stulecia, odcisnęła piętno nie tylko na historii Europy i świata, ale też w naszej wyobraźni.

Nazwisko jednego z najpotężniejszych domów panujących wiązało się od zawsze z ekscesami, szaleństwem, skandalami i prestiżem. A przede wszystkim z ciągłymi romansami, w tym z awanturą miłosną rosyjskiej imperatorowej z przyszłym polskim królem.

Moja odyseja. Awanturnik, który pokochał Polskę, Adrian Carton de Wiart (Bellona)

Za górami, za lasami żył pewien szalony awanturnik, który uparcie próbował wziąć udział w każdej wojnie swoich czasów. I z każdej wyprawy przywoził nie lada rany. Postrzałowe, złamania, słowem – wszystko to, co na co dzień oglądają wojskowi lekarze i jeszcze więcej.

Ten szaleniec trafił do Polski w 1920 roku, a kiedy w 1939 przybyli do kraju Niemcy, wziął się za obronę nowej ojczyzny.

Czas wojny. Opowieści z Ukrainy, Tim Judah (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

czas-wojnyMało kto przebywa równie blisko frontu, co reporterzy wojenni. Tim Judah wyruszył obserwować konflikt, który rozgrywa się własnie na Ukrainie. Nie ogranicza się jednak do samych walk.

W swojej książce opisuje kraj pełen sprzeczności i konfliktów tożsamości, które sprawiają, że Ukraina, choć tak bliska, wydaje się wręcz egzotyczna. Pozycja napisana z perspektywy obcokrajowca, zatem nieskażona zupełnie przez perspektywę relacji polsko-ukraińskich w XX wieku. Tym bardziej warto po nią sięgnąć.

 

 

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

TiI
…średniowieczne kobiety znały zadziwiające sposoby na rozkochanie mężczyzn? Jednym z nich było podanie mu do wypicia wody, w której wcześniej panna się… umyła!

minimini
Polacy jako jedni z pierwszych ostrzegali przed Hitlerem? Paweł Hulka-Laskowski czy Jerzy Braun już na początku lat 30. widzieli, że zza swastyki wyziera maska kościotrupa wojny.

akmini
…w czasie okupacji hitlerowskiej bodaj jedyną grupą zawodową, która nie tylko nie odczuwała głodu, ale zarabiała bardzo przyzwoite pieniądze, byli płatni zabójcy Armii Krajowej?