Polskie Imperium

10 grudniowych rocznic, o których warto pamiętać

Autor: | 4 grudnia 2016 | 3,990 odsłon

"Pakt Trzech". Plakat wojenny Gino Boccasile z 1941 roku (źródło: domena publiczna).Narodziny Józefa Piłsudskiego i wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Atak na Pearl Harbor i ostatnie wypowiedzenie wojny przez Polskę. Wybuch stanu wojennego i początek ery internetowej w naszym kraju. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Oczywiście miały miejsce w grudniu!

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie grudniowe daty warto zapamiętać?

5 grudnia 1867 roku

5 grudnia 1867 roku w Zułowie na świat przyszedł Józef Piłsudski. Przyszły Marszałek niemalże wyssał walkę z caratem z mlekiem matki: już jako zaledwie 19-latek sparaliżował carską administrację. Dokonał tego podczas pobytu na syberyjskim zesłaniu. Wystarczyły mu dwa ruble, by na długie miesiące zaangażować kilkudziesięciu rosyjskich urzędników.

Józef Piłsudski wyssał walkę z caratem z mlekiem matki. Obraz Edwarda Okunia z 1919 roku (źródło: domena publiczna).

Józef Piłsudski wyssał walkę z caratem z mlekiem matki. Obraz przedstawiający Marszałka z 1919 roku, wykonany przez Edwarda Okunia (źródło: domena publiczna).

7 grudnia 1941 roku

7 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali Pearl Harbor. Wkrótce też odcięli USA od plantacji kauczuku, wykorzystywanego w prototypie bomby zapalającej. Jej konstruktor, prof. Louis F. Fieser, postanowił zastąpić brakujący składnik mydłami naftalenowym i palmitynowym. W ten sposób powstał napalm.

Fotografia z japońskiego samolotu na początku ataku na Pearl Harbor. Eksplozja w środku zdjęcia to trafienie torpedy w USS "West Virginia" (źródło: Official U.S. Navy photograph NH 50930., domena publiczna).

Fotografia z japońskiego samolotu na początku ataku na Pearl Harbor. Eksplozja w środku zdjęcia to trafienie torpedy w USS „West Virginia” (źródło: Official U.S. Navy photograph NH 50930., domena publiczna).

8 grudnia 1854 roku

8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ogłosił konstytucję apostolską Ineffabilis Deus, w której uznał dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie dlatego tworzona wówczas pierwsza czysto polska osada w Teksasie, otrzymała nazwę Panna Maria.

Papież Pius IX podczas Soboru Watykańskiego Pierwszego. Chromolitografia z około 1870 roku (Chocolaterie d'Aiguebelle, domena publiczna).

Papież Pius IX podczas Soboru Watykańskiego Pierwszego. Chromolitografia z około 1870 roku (Chocolaterie d’Aiguebelle, domena publiczna).

11 grudnia 1941 roku

11 grudnia 1941 roku Polska jeden jedyny raz w XX wieku wypowiedziała wojnę innemu państwu. Wszystko poszło jednak nie tak. Wielu Polaków było zdecydowanie przeciwnych decyzji rządu. Wróg był na drugim końcu globu i w dodatku wypowiedzenia wojny nie przyjął. A wojna z Japonią trwała formalnie aż do… 1957 roku!

Premier Japonii Hideki Tōjō, który odmówił przyjęcia wypowiedzenia wojny, na okładce magazynu "Shashin Shuho" nr 249/1942 (źródło: domena publiczna).

Premier Japonii Hideki Tōjō, który odmówił przyjęcia wypowiedzenia wojny, na okładce magazynu „Shashin Shuho” nr 249/1942 (źródło: domena publiczna).

13 grudnia 1981 roku

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia poprzedniego. Znamy polskie opowieści o czołgach na ulicach, internowanych działaczach i godzinie milicyjnej. A jak to wyglądało z perspektywy Moskwy?

Wojciech Jaruzelski chciał wyprowadzić na ulice nie tylko polskie czołgi, ale też te radzieckie? T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu (fot. J. Żołnierkiewicz, źródło: domena publiczna).

Wojciech Jaruzelski chciał wyprowadzić na ulice nie tylko polskie czołgi, ale też te radzieckie? T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu (fot. J. Żołnierkiewicz, źródło: domena publiczna).

18 grudnia 1529 roku

18 grudnia 1529 roku wybrano Zygmunta II Augusta na króla Polski. Była to elekcja vivente rege, dokonana jeszcze za życia aktualnie panującego Zygmunta Starego. Parła do niej królowa Bona Sforza, która popadła jednak później w konflikt z synem i wyjechała z Polski. Zabrała ze sobą dwadzieścia cztery wozy wypełnione kosztownościami.

Zygmunt August został królem już w wieku 9 lat podczas jedynej w Polsce elekcji vivente rege. Na tym obrazie Matejki z 1866 roku widzimy władcę w 13 roku życia (źródło: domena publiczna).

Zygmunt August został królem już w wieku 9 lat podczas jedynej w Polsce elekcji vivente rege. Na tym obrazie Matejki z 1866 roku widzimy władcę w trzynastym roku życia (źródło: domena publiczna).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Pogrzeb
w drugiej połowie XIX wieku w Galicji z powodu głodu umierało nawet 50 tysięcy osób rocznie? Przeciętna długość życia wynosiła zaś 27 lat dla mężczyzny i niewiele więcej dla kobiety.

stalin_childhood-340x340
Stalin jako dziecko przeżył wypadek, który zakończył się atrofią mięśni lewej ręki i jej trwałą niesprawnością? To właśnie inwalidztwo uchroniło go przed służbą wojskową i prawdopodobną śmiercią na polach bitew I wojny światowej.

miniaturka
…bohater legend arturiańskich czarodziej Merlin miał swój historyczny pierwowzór? Najprawdopodobniej był nim Myrrdin Wyllt żyjący w VI wieku w Walii, bard króla Gwenddolau. Jego imię zostało zmienione, bo wymową przypominało francuskie słowo… gówno.