Polskie Imperium

Polsko-polskie wojny o miejsce w Europie

Autor: | 20 listopada 2016 | 120 odsłon

wezly-pamieciW niedzielę 27 listopada podczas XXV Targów Książki Historycznej zapraszamy na debatę Romana Kuźniara i Jerzego Stępnia poświęconą miejscu Polski w Europie. Spotkanie odbędzie się w godzinach 15:15-17:15 w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Polityka Piastów kierowała Polskę na Zachód, ku Europie. Niestety po niemal 300 letniej wojnie domowej, wyniszczającej i brutalnej, Polska dokonała zwrotu na Wschód. To przyniosło konsekwencje w postaci konfrontacji z Rosją, Kozaczyzną, Tatarami i Turkami, miało też poważne skutki kulturowe.

Roman Kuźniar i Jerzy Stępień będą rozmawiać o Polsce w Europie i polsko – polskich wojnach o miejsce w Europie. Debatę poprowadzi Marcin Dobrowolski. Przyczynkiem do debaty jest tekst Romana Kuźniara „Najdłuższa wojna domowa w Polsce”, opublikowany w najnowszym numerze „Newsweeka”.

Organizatorem debaty jest Fundacja Węzły Pamięci. Powstała ona wokół wydanej w 2014 roku przez Wydawnictwo Znak Horyzont książki „Węzły Pamięci Niepodległej Polski”, gdzie prawie 140 historyków w sześciuset hasłach opowiada dzieje Polski do 1945 roku. Pamięć i emocje są źródłem tożsamości, a wiedza i świadomość pozwalają zachować jej ciągłość. Dlatego celem Fundacji jest krzewienie wiedzy i pamięci o historii Polski w sposób wolny od jednostronności.

logo_wezly-pamieci_kolor

Organizatorem debaty jest Fundacja Węzły Pamięci.

Roman Kuźniar – politolog, dyplomata, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2010-2015 doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych. Członek Rady Fundacji Węzły Pamięci.

Jerzy Stępień – prawnik i polityk, senator (1989-1993), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997-1999), prezes Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008). Członek Rady Fundacji Węzły Pamięci.

Debatę poprowadzi Marcin Dobrowolski – historyk, dziennikarz (Radio PiN, Puls Biznesu). Twórca portalu PulsHistorii.pl poświęconego przede wszystkim historii gospodarki. Członek zarządu Fundacji Węzły Pamięci, działacz ruchów miejskich.

newsweek-historia1To wszystko czeka Was na sali kinowej w głównej części Zamku Królewskiego w Warszawie podczas XXV Targów Książki Historycznej w godzinach 15:15-17:15.

Historia Polski z różnych perspektyw kryje się w książce:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Kopciuszek
…historia Kopciuszka wydarzyła się naprawdę? Porzucona przez rodziców dziewczyna, która za młodu pasła indyki, została żoną jednego z najsłynniejszych królów w historii.

Irena
…słynna skandalistka II Rzeczpospolitej Irena Krzywicka, miała problemy z wieloma stalkerami? Jeden z nich nawet jej się znienacka oświadczył!

trucicielka
…w dawnej Polsce jednym ze sposobów na rozwiązywanie kłopotów małżeńskich była trucizna? W 1624 roku Agnieszka Klimuntowiczowa została w ten sposób wdową. Za swój czyn zapłaciła głową.