Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Obrzydliwie bogaci. Oto najzamożniejsi i najbardziej rozrzutni dyktatorzy

Jean-Bedel Bokassa, cesarz cesarstwa Środkowoafrykańskiego (autor: Makakaaaa, źródło: Romanian Communism Online Photo Collection).

Jean-Bedel Bokassa, cesarz cesarstwa Środkowoafrykańskiego (autor: Makakaaaa, źródło: Romanian Communism Online Photo Collection).

Bycie ojcem narodu to nie przelewki. Trzeba doglądać fabryk i szwalni, odsłaniać pomniki, spisywać swoje przemyślenia i szamotać się z opozycją. Przy takiej liczbie obowiązków chyba można pozwolić sobie na jacht. Dwa. Ewentualnie siedem. Poznajcie dyktatorów o naprawdę pojemnych kieszeniach.

Nie ma znaczenia, czy do władzy doszedłeś z pobudek ideologicznych, czy też byłeś pierwszy w kolejce do tronu. Czy musiałeś dokonać zamachu stanu, rozprawić się z partyjnymi kolegami czy po prostu sfałszować wybory. Prędzej czy później zechcesz się nachapać. I pamiętaj, nie ma w tym nic zdrożnego. Przecież na twoich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność!

A skoro to właśnie ty podejmujesz wszystkie decyzje, to oczywiste, że budżet państwa powinien stać się twoim osobistym budżetem domowym. Dzięki temu, jak pisze Mikal Hem w książce „Jak zostać dyktatorem”:

możesz odłożyć niemały majątek, do którego nie ma wglądu ani naród, ani prasa, ani instytucje interesu publicznego. A gdyby ktoś okazał się na tyle bezczelny, by chcieć rzucić trochę światła na twoje prywatne sprawy, zawsze możesz zmienić prawo tak, aby tego rodzaju wywrotowa działalność stała się karalna.

Prawda, że proste?

Uważaj na żonę swoją

Dyktator powinien obawiać się tylko dwóch rzeczy: wściekłości ludu i gniewu żony. Przekonał się o tym Jean-Claude Duvalier, który rządził Haiti w latach 1971–1986. Nie należał do szczególnie zdolnych polityków, chociaż wyprowadzanie państwowej kasy opanował do perfekcji. Wraz ze swoją żoną Michèle Bennett ukradł ponad 900 milionów dolarów.

Jean-Claude Duvalier wraz z żoną ukradli z państwowej kasy 900 milionów dolarów (źródło: domena publiczna).

Jean-Claude Duvalier wraz z żoną ukradli z państwowej kasy 900 milionów dolarów (źródło: domena publiczna).

Kiedy Duvalier utracił swoje stanowisko, w małżeństwie działo się nienajlepiej. W 1990 roku doszło do rozwodu, z którego żona wyszła zwycięsko – zgarnęła większą część majątku. Sam Duvalier stał się tak biedny, że nie był w stanie opłacić rachunków za mieszkanie. I tylko wspominał z łezką w oku czasy, gdy na swoje wesele wydał – bagatela – 3 miliony dolarów.

Strach pomyśleć, co może czekać króla Suazi, Mswati III, który posiada piętnaście żon. Panie – jak na razie – nie mają na co narzekać. Królowe bardzo często widywane są w najmodniejszych sklepach Europy i Azji, gdzie przepuszczają miliony dolarów. Kiedy do mediów dotarła informacja o ich rozrzutności, ludność Suazi wyszła na ulicę. Król postanowił rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób: zakazał publikowania wiadomości na temat swoich żon.

Sam Mswati III również nie żałuje sobie funduszy. W ciągu roku zarabia równowartość 13 milionów dolarów. Tyle samo wynosi roczny budżet na walkę z HIV i to w kraju, gdzie jedna czwarta ludności jest zarażona tym wirusem.

Co boskie to Bokassie, a co cesarskie to też Bokassie

Zamach stanu to sprawdzony sposób na zdobycie władzy. Ale uwaga! Warto mieć mocne plecy zagranicą. Dobrym tego przykładem jest Jean-Bedel Bokassa z Republiki Środkowoafrykańskiej. 1 stycznia 1966 roku, przy wsparciu Francuzów, dokonał puczu wojskowego i pozbawił władzy swojego kuzyna Davida Dacko. Nie bawiąc się w konwenanse, 4 stycznia zawiesił konstytucję i rozwiązał parlament.

Jako zagorzały frankofil, Bokassa nie zadowalał się prezydenturą. Chciał, niczym sam Napoleon, zostać cesarzem. Uroczysta koronacja odbyła się 4 grudnia 1976 roku. Na imprezę wydano 20 milionów dolarów, czyli jedną czwartą rocznego budżetu kraju. Rachunek w dużej mierze pokryli Francuzi, którzy chcieli utrzymać dostęp do bogatych złóż uranu.

Do stolicy, Bangui, przetransportowano 240 ton żywności. Jak wylicza w swojej książce Mikal Hem:

Uroczystość została zaaranżowana przez francuskiego artystę Jeana Pierre’a Duponta, a wysadzaną diamentami koronę sporządził złotnik Claude Bertrand. Łącznie z cesarskim berłem, mieczem i kilkoma drobiazgami, rachunek u złotnika opiewał na pięć milionów dolarów. Tron, na którym zasiadł Bokassa, był zrobiony z pozłacanego brązu i ważył dwie tony. Samo siedzisko zostało umieszczone w brzuchu ogromnego złotego orła, wycenionego na dwa i pół miliona dolarów.

Szata Bokassy została przyozdobiona tysiącami maleńkich pereł. Ponadto ciągnął się za nim dziewięciometrowy płaszcz z aksamitu. Żona cesarza mogła z kolei skromnie stwierdzić, że jej kreacja kosztowała zaledwie… 72 tysiące dolarów. Przeciętnemu mieszkańcowi tego, pożal się Boże, cesarstwa musiał wystarczyć 1 dolar dziennie.

Jean-Bedel Bokassa i Nicolae Ceausescu (źródło: Romanian Communism Online Photo Collection).

Jean-Bedel Bokassa i Nicolae Ceausescu (źródło: Romanian Communism Online Photo Collection).

Nic dziwnego, że decyzja cesarza o obowiązkowym noszeniu drogich mundurów przez licealistów i studentów wywołała masowe protesty. Publicznie okazywany sprzeciw wywołał furię u Bokassy. Protestujących torturowano i mordowano. Według niektórych relacji, sam Bokassa aktywnie uczestniczył w znęcaniu się nad manifestantami. Tego było już za wiele. David Dacko przy pomocy… Francuzów obalił swojego kuzyna i ponownie stanął na czele państwa.

Sam Bokassa uciekł na Wybrzeże Kości Słoniowej, a następnie do (a jakże!) Francji. Do swojej ojczyzny wrócił w 1987 roku. Mimo skazania na karę śmierci, spędził w więzieniu zaledwie 6 lat. Zmarł w 1996 roku, już nie jako cesarz, ale trzynasty apostoł. Jak sam twierdził.

Królowie pustyni

Chociaż prezydent tego co zostało z Syrii Baszszar al-Asad (majątek szacowany na półtora miliarda dolarów) twardo trzyma się na stanowisku, to jego koledzy po fachu nie mieli tyle szczęścia. Arabskie domino rozpoczęło się od Saddama Husajna, który dopełnił swojego żywota na stryczku 30 grudnia 2006 roku. Zanim to się stało, zdążył uzbierać co najmniej dwa miliardy dolarów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Komentarze (7)

 1. janek Odpowiedz

  W latach 70 tych zacząłem prace w Polsce(PRL) nie zarabiając dolara dziennie. Ps. posiadanie dolarów, kupno i sprzedaż było karalne, a więc gorzej jak w afryce.

 2. rrr Odpowiedz

  „Wojna domowa w Libii rozgoniła całe towarzystwo”

  Taaaaa. Prosto do Europy, destabilizując kraj na nie wiadomo jak długo, co dało szanse kalifatowi ISIS na zapuszczenie swoich macek na te tereny. Z deszczu pod rynnę powiedziałbym…

 3. Anna Odpowiedz

  Wkrótce byc może zobaczymy jak wygodnie urządził się Kim Dzong Un w Korei Północnej… Ostatnio czytałam, że krowy przeznaczone na jego stół pojone są piwem i masowane w celu udelikatnienia mięsa…

 4. aaa Odpowiedz

  Co do postaci Kaddafiego – artykuł jest tu bardzo stronniczy, należałoby uzupełnić informację o jego majątku informacjami o tym, że dał swoim obywatelom socjal, o którym przeciętny Polak (i mieszkaniec większości państw na świecie nie mógł nawet marzyć). Sugeruje poczytać trochę na ten temat i dopiero oceniać

  • Bombacjusz Odpowiedz

   Bajki o tym rzekomym supersocjalu były już tyle razy dementowane, że tylko najbardziej oporni na wiedzę jeszcze w nie wierzą.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.