Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy jedni mordowali, inni ryzykowali życie by pomagać

Autor: | 8 października 2016 | 2,800 odsłon

masowy-grob

To niepozorne wzniesienie jest masowym grobem dla tych, którym nie udało się uciec. (Hanaczów, miejsce zbiorowej mogiły ofiar UPA na początku 1944 roku, zdjęcie opublikowane na licencji CCA 3.0, autor Andrej Pawlyszyn).

Dyskusja o rzezi wołyńskiej wywołuje w Polakach skrajne emocje. Wielu jest takich, którzy do tej pory z pogardą wypowiadają się o wszystkich Ukraińcach. Nie można jednak wrzucić wszystkich do jednego worka, wszak obok tych z obozu Bandery byli ludzie ryzykujący życie swoje i swoich rodzin by ratować sąsiadów.

To właśnie tym ludziom poświęcił swoją książkę Witold Szawłowski. Nie jest to łatwa lektura, bo w pewnym sensie wymusza rozważania o istocie człowieczeństwa. Czytelnik zastanawia się nad tym, jak niewiele trzeba by stać się mordercą, a jednocześnie jak wiele hartu ducha trzeba wykazać by zacząć ratować.

Oprócz tego dowiemy się także, jakie piekło Nicolae Ceausescu zgotował własnym obywatelom oraz poznamy historie ludzi, którzy zginęli z rąk stalinowskich aparatczyków i spoczęli w bezimiennych grobach. Poznamy też dzieje pewnej fińskiej dziewczyny, która dobrowolnie udała się do obozu koncentracyjnego za swoim ukochanym Niemcem, a także jak to było z naukowcami za żelazną kurtyną.

Sprawiedliwi zdrajcy, Witold Szabłowski (SIW Znak)

szablowski-okladkaO takich sprawach trudno jest pisać. Ludzie mówią o tym ze łzami w oczach lub z zaciśniętą pięścią. Tymczasem Witold Szabłowski do rzezi wołyńskiej podchodzi z otwartym umysłem reportera, dzięki czemu dostajemy do rąk szalecie ciekawą opowieść o czasach, które już nie wrócą.

W 1943 roku na zdawałoby się sielską i anielską krainę spadłą pożoga bratobójczej walki, kiedy sąsiedzi zaczęli mordować sąsiadów. Wszystko w imię nacjonalizmu, który jest jedną z najgorszych zaraz trawiących społeczeństwa. Pośród tych, którzy mordowali byli ci, którzy ryzykując życie pomagali ofiarom. Mając do wyboru zdradę człowieczeństwa i „zdradę” swojego narodu, czuli, że przede wszystkim muszą pozostać ludźmi.

Ceausescu. Piekło na ziemi, Kunze Thomas (Prószyński Media)

"Ceausescu. Piekło na ziemi", Kunze Thomas (Prószyński Media)Kiedy myślimy o dyktaturze, krwawym terrorze i kulcie jednostki, od razu staje nam przed oczyma Stalin.

Tymczasem kiedy ciało radzieckiego przywódcy od dawno już rozkładało się powoli w grobie, inny człowiek z manią wielkości niszczył życie obywatelom Rumunii. Ceausescu zgotował im prawdziwe piekło.

Bohaterowie z dołów śmierci, Kowalski Waldemar (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Bohaterowie z dołów śmierci", Kowalski Waldemar (Wydawnictwo Naukowe PWN)Kwatera „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach to jedno z miejsc związanych z czarną historią powojennej Polski.

To tam bezpieka grzebała swoje ofiary. „Łączka” zbyt długo owiana była tajemnicą. Czas przywrócić tożsamość osobom, które tam spoczęły.

Akuszerka, Kettu Katja (Świat Książki)

"Akuszerka", Kettu Katja (Świat Książki)Polacy strasznie mało wiedzą o Finlandii. Ten kraj, podobnie jak Polska, znalazł się w czasie II wojny światowej pomiędzy dwoma mocarstwami, a historia jego ludności cywilnej jest nie mniej skomplikowana.

Krzywe Oko, fińska akuszerka, zakochuje się w esesmanie i wyrusza jego śladem do niemieckiego obozu. On pilnuje jeńców, a ona zostaje tam pielęgniarką.

Naukowcy spod czerwonej gwiazdy, Goworski Andrzej, Panas-Goworska Marta (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Naukowcy spod czerwonej gwiazdy", Goworski Andrzej, Panas-Goworska Marta (Wydawnictwo Naukowe PWN)Wczasie zimnej wojny ZSRR i USA prowadziły ze sobą nie tylko nieustannych wyścig zbrojeń. Nie mniej ważna była walka na polu nauki, która doprowadziła między innymi do wysłania Gagarina w kosmos.

Zupełnie dziś zapomniani radzieccy naukowcy, których osiągnięcia potwierdzały Noble, byli bezprecedensowymi postaciami.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Koniecpolski-pod-Haliczem-600x390
…hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski zmarł z powodu przedawkowania środków na potencję? 52-letni magnat, po ślubie z o połowę młodszą Zofią Opalińską, zażywał w wielkich ilościach konfortatywę, czyli odpowiednik dzisiejszej „viagry”. Po kilku tygodniach takiej kuracji wyzionął ducha.

12788183_1025328684191269_802950172_n
…według ostrożnych statystyk podczas i tuż po II wojnie światowej Polki urodziły niemieckim żołnierzom około 20 000 dzieci? Taka liczba pojawia się w raportach „The War and Children Identity Project” i jest zbliżona do skali zjawiska we Francji i w Belgii.

cyceron1 (1)
…w trosce o biel swoich zębów starożytni Rzymianie płukali usta ludzkim moczem? Zauważyli, że zawarte w urynie związki amoniaku mają działanie wybielające. By stłumić przykry zapach, specyficzną płukankę mieszano z innymi substancjami, dodając do niej węgiel i korę.